Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-08, 16:50   #751
viperCCB

Stage 2
 
viperCCB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 56
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

mergem toata tara pe 13....si le dam foc !!!!!!!!!!!!!!!comunistiii
viperCCB is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 16:58   #752
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

io zic sa apelam la benladen....poate isi face mila de noi si da o bomba in parlamentul ala.....sa bubuie toti fraieri cu mintea clocita...
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:09   #753
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Sunt si vor fi niste gunoaie cu taxa cu tot. Asteptam si vedem cat va tine.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:29   #754
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Nu au anulat nimic....sunt creseli dar taxa este inca x3 pt SH uri. Este defapt INTERDICTIA de a mai cumpara SH uri
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:32   #755
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by NSL_Florica View Post
Nu au anulat nimic....sunt creseli dar taxa este inca x3 pt SH uri. Este defapt INTERDICTIA de a mai cumpara SH uri
interdictia de a cumpara sh.
dar cei care au luat deja si nu le mai pot inmatricula ?
Spark is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:54   #756
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,021
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ce tampenie ... mai mult nu am ce sa zic decat ... domnu tariceanu sa stii ca de sarbatori ti`am umplut eu frigideru ! POFTA BUNA !
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 17:57   #757
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,429
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Nu cred ca mai pot modifica ceva chiar daca e gresit,va trebuii noul guvern sa faca ceva dar sincer ma gandesc sa nu fie mai rau decat acum
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:06   #758
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

taxa a intrat in vigoare de astazi. Comisia europeana a zis ca guvernul romanesc nu incalca nici o lege. TAXA S-A TRIPLAT!!!!!!!!!!!!

inca o chestie...zicea cineva de salariul pe cap de locuitor si avea dreptate. pai in primul rand nu sunt locuri de munca frate...de unde bani sa cumpar o masina noua? sa ne asigure locuri de munca la toti cu 1000 euro/ luna si atunci sa faca taxa de 10 ori pentru ca toata lumea isi va permite masina noua. adevarat..pe ei nu ii intereseaza daca poporul are ce sa puna pe masa..nu ii intereseaza daca copii nostrii au ce manca si cu ce se imbraca. nu ii intereseaza ca nu mai putem sa ne cumparam o casa decat daca strangem bani vreo 200 de ani. astia vor o noua revolutie...ceva trebuie facut cu tara asta de cacat!!!!!!!!!!!!!!!!
SUNT ROMAN SI MI-E RUSINEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!
nu mai putem sa traim asa!!! nu mai putem sa acceptam sa fim furati in acest hal. trebuie sa luam masuri. trebuiesc adunati toti oamenii in fata guvernului pentru un protest general. batrani. copii, adolescenti ....toata lumea trebuie sa protesteze

Last edited by p3rv3r5ul; 09-12-08 at 18:21.
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:18   #759
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

corect , UE a aprobat noua versiune a taxei , pana pe 15 se vor face modificarile in ordonanta , daca UE este de acord credeti ca guvernul este fraier sa scoata taxa la foamea de bani care este acum?


calculator noua taxa :

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...taxa-auto.html

Last edited by akileon; 09-12-08 at 18:33.
akileon is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:22   #760
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,196
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

de ex taxa inainte era 313e...acum platesc 939e?

am un golf 3 `92/`93 1900cc e2
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:29   #761
ronnaldinho
VW Driver

Stage 5
 
ronnaldinho's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by t1grul View Post
de ex taxa inainte era 313e...acum platesc 939e?

am un golf 3 `92/`93 1900cc e2
da darrrrrr,asta in caz ca iti scoate masina Euro 2,ca cei de la RAR sunt spurcati rau,asa ca ai mare grija....
ronnaldinho is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:34   #762
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Am primit acum informatiile ca Sambata MITINGUL din Bucuresti din data de 13 Decembrie ...ESTE LEGAL !! cu aprobare de peste 2000 de masini participante. Deci acum este momentul sa dam aceasta taxa JOS !!!
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:34   #763
wOlf_

Stage 2
 
wOlf_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 49
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by gabbyyy View Post
Eu sunt oarecum de acord cu taxa, dar nu in acest format. Si dau dreptate celor ce spun ca taxa trebuia anuntata din timp, ca sa stie lumea ce are de facut, nu asa de pe o zi pe alta. De fapt, taxa nu trebuia micsorata in nestire, pentru ca in acest mod s-au adus toate rablele la noi in tara.
Dupa parerea mea, toate masinile nonEuro, Euro1, Euro 2 mai vechi de 2000 ar trebui sa plateasca taxa de 5 ori mai mare decat valoarea masinii nu numai de 3 ori. Eu unul m-am saturat de rable aduse de dincolo cu 500 Euro la care dadeau 100 Euro taxa si gata, tot copchilu' si tot taranu' avea masina straina, si se credea superman pe sosea. E bine ca i-a mai temperat pe astia cu harburile lor, ca pun in pericol siguranta in trafic, atat prin atitudinea lor (mai ales), dar si prin starea tehnica a masinilor. Nu zic ca o masina veche nu ar putea fi in stare tehnica foarte buna, dar majoritatea se considera prea saraci ca sa schimbe placutele de frana sau cauciucurile corespunzatoare. Cred ca merge si-asa, dar nu sunt constienti ca pe langa faptul ca isi risca viata sa si a familiei sale, mai pune in pericol si alte vieti nevinovate.
Pentru Euro 3 si Euro 4 ar trebui sa fie taxe acceptabile, mai ales pentru motoare pana in 2 litri. Masini ca Opel Astra G, Golf IV, Ford Focus dupa 2000, sunt masini bune, care se gasesc la preturi decente iar cu o taxa NORMALA ar ajunge sub pretul unui Logan romanesc, la o calitate mult mai buna decat autohtona. Partea cu taxa de vreo 3000 Euro pentru un motor de 2500 cmc (de exemplu 2.5TDI pe A4 B6) mi se pare exagerata.
Taxa are si partea buna, dar si partea mai putin buna care ii afecteaza pe cei care vor cu adevarat o masina si nu o caruta cu motor si 4 roti cu cauciucuri din 88.
Nu pot sa ii suport pe aia care au un amarat de Golf 3, Astra F, Corsa din '90 sau mai stiu eu ce alte forduri din 1900 toamna, si care se cred zmei, ei venind de pe dacia 1300 in care puneai frana cu piciorul pe jos. Nu mai poti sa mergi linistit cu 90-100 km/h, povestind cu familia sau punandu-ti in ordine gandurile, ca vin tot felul de "smecheri" si te sicaneaza, claxoneaza, blitzeaza cu becuri de alea de 100W si alte prostii, neputand sa isi stapaneasca "bolidul" in spate pana poate depasi in voie. Habar n-au ca daca mi-as pune mintea cu ei, nici macar fumul nu mi-l miros. Acum, cu noua natie de jmekeri, posesorii de logan mi se par de-a dreptul civilizati.
In concluzie, niciodata nimic nu a fost perfect. Fiecare cu defectul lor. Asa ca nici de la taxa nu puteti avea pretentia sa fie perfecta. Totusi isi face treaba, ne scapa de alte jafuri care ar fi pericol public, pe langa astea multe deja existente. Totusi nu ar fi rau daca pentru Euro 3 si Euro 4 s-ar reduce undeva la jumatate din valoarea actuala.
Manca-ti-as banii de la tata
Nu toti sunt ca tine, toti suntem diferiti, din clase sociale diferite.
Ca tine sunt doar cateva mii de exemplare in toata tara, Romania are aproximativ 20 milioane de locuitori. Si oricum, nu orice "harb" cum preferi tu sa ii spui, trece de RAR.
Se vede ca n-ai auzit de globalizare.
Pana pe 1 iulie 2008, era taxa veche, apoi s-au gandit sa faca o treaba inteligenta, tinand cont ca vine campania electorala si au redus-o(aceasta fiind calculata in functie de durata de viata a fiecarei masini), acum, dupa ce au vazut ca si-au luat-o in buza, ce au zis, fiind ultima ordonanta de urgenta pe care o da, cartile fiind facute (alegerile), hai sa le umflam buza cu noua taxa. Unde e logica?
Dealer: Citroen, Renault, Peugeot, Harley-Davidson si Dacia.
Mos Tary, e cel mai mare hot din toata tara asta.

Iesiti pe strazi si faceti revolutie, nu pot sa cred ca ne-au primit in UE !!!

Last edited by wOlf_; 09-12-08 at 18:40.
wOlf_ is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:36   #764
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Adipo View Post
Destinatia acestor bani este, conform bugetului de stat, 100% programe de mediu. Statul poate doar ipotetic sa se "imprumute temporar" din fondurile nefolosite la un moment dat conform destinatiei. Si asta la limita legii. Aici stiu ce spun.
Cat despre restul: este parerea mea si o mentin. Masina nu este neaparat o necesitate pentru cei enumerati de mine, ci un moft al lor. Ce nevoie ai de o racheta cand noi nu avem piste de decolare?!
"Pe afara" lumea se gandeste daca are intradevar nevoie de masina aia sau mai bine de taxele si banii aia poate sa mearga cu tramvaiul, trenul, taxiul, etc.
Stai linistit, daca de la anul efectele crizei se vor estompa se va renunta la suspendarea taxei pentru auto noi iar valorile taxei vor reintra in limitele normale. Dar se vor majora taxele, asigurarile si impozitele la niveluri comparabile cu cele din EU-V (aici ma gandesc ca mai avem maxim 4 ani pana sa platim cam la fel cu neamtu').
Atunci poti sa strigi cat poti ca tu nu castigi ca neamtu da platesti ca el.

Tin sa te contrazic amice, nu ca nu as fi partial de acord cu tine, dar in statele cvilizate s-au construit autostrazi si s-au gasit solutii pentru fluidizarea traficului si in nici un caz nu s-a ajuns la asemenea masuri radicale ca la noi. Tara trebuie sa se dezvolte si asta nu se poate face mergand cu trenul sau autobuzul. Si apoi nu au decat sa inaspreasca controalele RAR si sa oblige posesorii de vechituri sa le intretina corespunzator.

Eu zic sa ne tine tare si sa mergem pana la capat, sa se anuleze taxa total sau sa fie inlocuita cu o taxa de cel mult 1000-1500 euro.
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!

Last edited by avolocaru; 09-12-08 at 18:44.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 18:47   #765
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by NSL_Florica View Post
Am primit acum informatiile ca Sambata MITINGUL din Bucuresti din data de 13 Decembrie ...ESTE LEGAL !! cu aprobare de peste 2000 de masini participante. Deci acum este momentul sa dam aceasta taxa JOS !!!
atat timp cat este legal ... eu zic ca cei din bucuresti sa faceti un efort si sa mergeti la miting ! ... iar cei care au posibilitatea sa ajunga si din provincie ! cu cat mai multi cu atat mai bine
DyZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -