Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-07, 12:55   #151
yuly4you

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 46
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

OFFFFFF.......nu-mi poate raspunde nimeni exact la intrebare......nu ma intereseaza sa mai merg cu ea, ma intereseaza s-o inmatriculez dupa 3-4 luni, atata tot........pfffff.....
yuly4you is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 15:10   #152
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Quote:
Originally Posted by alexjackal
mai ce sa zic....primul rand nu te baza ca de afara e ingrijita si rulata ca un mercedes ca si afara se forjeaza masini mai ales pe strazile lor....la noi se duce draku partea de suspensii si amortizoare dar motorul il rupi la fel ...chiar mai bine la ei ca ai unde...si sa sti ca afara nu sunt toate strazile la boloboc.....
pe langa faptul ca tu visezi cu ochi deschisi.....o fi 1500 afara masina....dar mai pune si TVA si impozitul pe motor...la 2.0 fsi nu shtiu cat e si vezi ca aplicabil la pretul lor de catalog nu la cat dai tu pe ea.......si zic eu ca te duce 2500 euro bani pe care nu-i ai......si oricum rage de 10x ori mai mult ca o dacie...ca doar o iei sa o forjezi....si dupa cateva luni de tratament dasta o sa stea lumea in spatele tau la semafor cu AC dat pe recirculare ca masina are 15 ani tu nu realizezi ce inseamna 15 ani pt o masina daca nu umbli la ea....

asa ca mai bine pune mana si invata cu ce se mananca mecanica si iati un urs sau o calbra de la noi si bagate cu capu in motor si fal boboc....si o sa te simti de 10x ori mai bine mai ales cand sti ca e munca ta....ia exemplu de la adevarati pasionati(PASIUNEA nu inseamna doar condus)....care trag de masinile lor si nu se multumesc in a pune 1 l de ulei la 500 de km ca domne asa merge....

Auzi baiatu, tot ce e FSI e din 2001-2007, ca tot zici de mecanica, iar tu vorbesti de masini de 1500 Euro, iar omu vroia BMW sau OPEL, FSI e numele tehnologiei folosite de VAG
nu ma lua asa de sus........ am gresit ma gandeam la un motor cu injectie benzina.....si automat mia sarit gandul la fsi...plus ca atunci cand am cautat in fuga pe autovit sa arunc un ochi la preturi de calibra la noi.....asa l-am gasit 2.0 fsi..............am uitat......
si apropo...asa pt cultura ta generala prima masina cu motor fsi a fost intrudsa la sfarsitul lui 2000 de vw si anume: vw lupo fsi ....
ciao
__________________
Del Sol power
alexjackal is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 16:10   #153
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Calibra poate sa fie cel mult 2.0 SFI

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 18:00   #154
CarGoVroom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 202
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by alexjackal View Post
si apropo...asa pt cultura ta generala prima masina cu motor fsi a fost intrudsa la sfarsitul lui 2000 de vw si anume: vw lupo fsi ....
cine vorbea de sus! parca numai tu ai acces la google si wikipedia.
CarGoVroom is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 23:09   #155
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by yuly4you View Post
Bine, e clar ca nu mai pot sa circul....aici este vorba d inmatriculare, daca o mai pot inmatricula....nu vad de ce nu s-ar putea...oricum la inmatriculare ti se face ITP-ul, nu?si asigurarea se plateste din nou, deci se pot plati toate taxele alea atunci, dar de circulat cu ea pana atunci e clar ca nu mai pot.....astept si alte pareri...sau poate stie cineva exact cum sta treaba.....
1.Poti cumpara o masina acum si poti circula cu ea cat timp are numerele valabile (daca masina este radiata in Germania si la cumparare primesti numere provizorii) dupa aia nu mai ai voie sa circuli pe drumurile publice dar de inmatriculat o poti inmatricula si peste 5 ani.
2.Daca masina nu este radiata la inmatriculare (masina ramane pe numele vanzatorului care iti ofera procura pt. a putea pleca din tara respectiva cu masina) poti circula cu ea atat timp cat masina are ITP(TUV) valabil, asigurare si impozite platite in tara de provenienta.
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 00:44   #156
Tzus

Stage 5
 
Tzus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 426
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by moise View Post
1.Poti cumpara o masina acum si poti circula cu ea cat timp are numerele valabile (daca masina este radiata in Germania si la cumparare primesti numere provizorii) dupa aia nu mai ai voie sa circuli pe drumurile publice dar de inmatriculat o poti inmatricula si peste 5 ani.
2.Daca masina nu este radiata la inmatriculare (masina ramane pe numele vanzatorului care iti ofera procura pt. a putea pleca din tara respectiva cu masina) poti circula cu ea atat timp cat masina are ITP(TUV) valabil, asigurare si impozite platite in tara de provenienta.
Daca masina ramane pe numele vanzatorului si indeplineste conditiile enumerate de tine la 2. eu daca am un accident in tara este valabila asigurarea si la noi in tara sau mai trebuiesc platite alte taxe sau o asigurare la noi in tara?
__________________
In frane si in femei sa nu ai niciodata incredere!
Tzus is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 02:21   #157
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Adevarul ca cel mai bine au cashtigat politicienii din toata afacerea cu taxa de prima inmatriculare... Ca au fost varsatzi bani seriosi de la dacia in buzunarele lor. Eu cred ca fara taxa, loganul nu s-ar vinde nici pe jumate asa bine... Oricum, pentru cine vrea sa isi ia masina buna, nu reprezinta o piedica...
Korne is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 21:01   #158
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Lucian_benz View Post
Eu am circulat cu masina aproape o luna pana am inmatriculat-o.
Am circulat cat au fost valabile numerele de zoll,
apoi am mai circulat o luna pe numere rosii,dar din cate stiu eu numerele rosii le poti extinde pe 3 luni,nu sunt sigur.
Deci,ai cam putea circula 4 luni fara sa o inmatriculezi.
corect.. doar ca numerele provizorii (rosii ) trebuie sa te duci lunar sa le schimbi.. ai voie sa iti iei 3 numere rosii pe an/pers
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 21:42   #159
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Tzus View Post
Daca masina ramane pe numele vanzatorului si indeplineste conditiile enumerate de tine la 2. eu daca am un accident in tara este valabila asigurarea si la noi in tara sau mai trebuiesc platite alte taxe sau o asigurare la noi in tara?
Daca asigurarea este incheiata in una din tarile uniunii europene atunci este valabila, cum si RCA-ul de la noi are acum rol si de Carte Verde.
moise is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 11:17   #160
andy79

Stage 2
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 35
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
corect.. doar ca numerele provizorii (rosii ) trebuie sa te duci lunar sa le schimbi.. ai voie sa iti iei 3 numere rosii pe an/pers
Stii tu sigur asta? Ca m-ar interesa si pe mine...adica daca nr. provizorii au expirat pot sa ma duc la politie sa-mi dea altele?? adica ma refer daca ai citit tu vreo lege ceva de genu asta? io stiam ca doar o singura data ai voie sa le iei, dar am auzit si zvonuri cum ca s-ar putea prelungi (bineinteles dupa ce platesc toate taxele alea - RCA,etc). Plus ca am mai auzit ceva si de genul unei amenzi/taxe daca nu te duci sa o inmatriculezi pana cand expira "rosiile".
Oricum nu pot sa ma duc la politie sa spun ca am citit io pe 4tunning ca se pot lua numere provizorii de trei ori pe an/persoana sau ca stiu ca "x" a mai circulat vreo 3 luni pe "rosii"...
andy79 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 17:57   #161
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

ceva noutati cu privire la reducerea taxei???
hit-man is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 19:04   #162
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

calculator pt taxa de prima inmatriculare cu tot cu reducerea asta ?
vali-tgm is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 20:55   #163
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by andy79 View Post
Stii tu sigur asta? Ca m-ar interesa si pe mine...adica daca nr. provizorii au expirat pot sa ma duc la politie sa-mi dea altele?? adica ma refer daca ai citit tu vreo lege ceva de genu asta? io stiam ca doar o singura data ai voie sa le iei, dar am auzit si zvonuri cum ca s-ar putea prelungi (bineinteles dupa ce platesc toate taxele alea - RCA,etc). Plus ca am mai auzit ceva si de genul unei amenzi/taxe daca nu te duci sa o inmatriculezi pana cand expira "rosiile".
Oricum nu pot sa ma duc la politie sa spun ca am citit io pe 4tunning ca se pot lua numere provizorii de trei ori pe an/persoana sau ca stiu ca "x" a mai circulat vreo 3 luni pe "rosii"...
eu nu bag mana in foc.. insa un prieten tocmai si-a cumparat masina cu numere de germania si exact asta mi-a spus ca asteapta cat poate (adica 1 luna pe numere de germ +3 pe rosii) poate poate se scoate taxa si dc nu o inmatriculeaza asa
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 21:15   #164
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

in mod normal pe o masina ai voie doar 1 luna de nr rostii dupa care trebuie inmatriculata. dar stiu cazuri in care prin pile si altele a apucat la 3 randuri de nr rosii.
__________________
BMW E46 320i '99
vali-tgm is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 20:41   #165
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

ceva noutati cu privire la reducerea taxei??????????????????????????
hit-man is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -