Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-08, 10:00   #796
micuu

Stage 5
 
micuu's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 397
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Parerea mea e ca noua ne`ar trebui o noua revolutie..si cand zic revolutie nu zic neaparat sa ne impuscam presedintele sau in cazul nostru prim-ministrul,nu..cand zic revolutie imi zboara gandu la ceva gen : toata lumea sa stopeze activitatea si sa iasa in strada(pentru cei din Bucuresti,Piata Revolutiei) si sa nu plece de`acolo pana nu se scoate taxa asta ingrozitor de mare si de exagerata.Yo unu incep sa cred ca noua chiar ne place sa fim jecmaniti si batjocoriti de nenorocitii astia din parlament..pentru ca nimeni nu face nimic toti zic da!facem,mergem,dregem..si cand colo...nimic..cand scriu randurile astea imi aduc aminte de vorbele lui Mircea Badea in legatura cu echipa Romaniei de fotbal la Euro "Chivu rage ca un leu cand canta imnul Romaniei - s`au speriat?NU!AH!!acu tre sa jucam si fotbal.."asa suntem si noi..vorbe,vorbe,vorbe si iar vorbe...vorbe care pe politicieni nu`i afecteaza cu nimic,ii doare pe ei in pix ca noi vorbim si spunem si ne tocim creierii dar nu facem nimic.Ce miting organizat?ce proteste organizate in strada?astea sunt trecatoare amicii mei;facem protest 2 ore dupa care circulatia revine la normal si tot nu rezolvam nimic;mai facem un protest peste 2 zile,tot organizat iara toata lumea :"hau hau hau!!jos taxa!jos tariceanu!!" inca 2 ore dupa care iara totu revine la normal.Dupa care romanu se plictiseste sa mai faca prosteste si mitinguri organizate si se da uitarii totu iar astia continua sa ne fure si sa ne puna taxe pe te miri ce.NU!!ASA NU!!nu vom rezolva nimic niciodata cu mitinguri organizate.Ne trebuie revolutie fratilor!!Sper ca acest post al meu sa se raspandeasca si pe alte forumuri populate si sa facem o data ceva pt noi.Daca nu..tara asta o sa ajunga si mai rau decat acum si nu numai noi avem de suferit,ci inca vreo 2-3 generatii de`acum inainte...vorba Morometilor..."baiiii...tre...treziti`va ba!" si cu asta am incheiat!Numa bine!
__________________
C18XE Inside
micuu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 10:09   #797
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

un prieten a fost ieri sa isi plateasca taxa si l-au dat inapoi . I-au zis sa astepte pana pe 15 cand se va recalcula taxa. ASA REPEDE SE MISCA ASTIA?! DAR CAND E VB DE ASFALTAT O STRADA LE IA ANI INTREGI! CAND E VB DE FURAT BANI DE LA NOI .. INTR-O SECUNDA SE MISCA ! JEGURILEEEEEEEEEEEEE
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 10:15   #798
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Ordonanta privind noua taxa este ilegala conform Constitutiei si a Legii n. 90/2001 privind organizarea si functionarea Guvernului: Constitutia Romaniei, art. 110: “ARTICOLUL 110 (1) Guvernul îsi exercita mandatul pâna la data validarii alegerilor parlamentare generale.” Asta intamplandu-se saptamana trecuta. (2) Guvernul este demis la data retragerii de catre Parlament a încrederii acordate sau daca primul-ministru se afla în una dintre situatiile prevazute la articolul 106, cu exceptia revocarii, ori este în imposibilitatea de a-si exercita atributiile mai mult de 45 de zile. (4) Guvernul al carui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) si (2) îndeplineste numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, pâna la depunerea juramântului de membrii noului Guvern. ” Legea nr. 90/2001 Art. 26: alin. 3: “(3) In cazul incetarii mandatului sau, in conditiile prevazute de Constitutie, pana la depunerea juramantului de catre membrii noului Guvern, Guvernul continua sa indeplineasca numai actele cu caracter individual sau normativ, necesare pentru administrarea treburilor publice, fara a promova politici noi. In aceasta perioada Guvernul nu poate emite ordonante si nu poate initia proiecte de lege.” ESTE ILEGAL CE SE PETRECE!
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 10:19   #799
vitezoman

Stage 4
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 172
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

adika eu daca imi iau din Germania o masina cu capacitatea de 2.0 litri mai trebuie sa mai platesc tripla taxa
vitezoman is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 10:32   #800
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by vitezoman View Post
adika eu daca imi iau din Germania o masina cu capacitatea de 2.0 litri mai trebuie sa mai platesc tripla taxa
nuhs daca poate sa iti dea cineva un raspuns...
Apropo..am vazut acum la TV ca numai anu asta statul a incasat 300 Milioane euro din "taxa vieti"(doamne de s-ar scoate taxa si sa dea bani inapoi)
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 10:43   #801
mariusKNS

Stage 5
 
mariusKNS's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 448
Member of:
[Moderators]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

nu pot spune decat un singur cuvant din care poate intelege fiecare ce vrea (japca) se mai pot adauga multe cuvinte dar fara nici un rost ,trebuie sa ne mobilizam shi sa ieshim in strada ,toata lumea nu neaparat pentru aceasta cauza ,sunt multe alte probleme......pentru toata clasa politica din romania le doresc .....multa sanatate!!
__________________
Drift promoter.Kns Drift Experience Drift School
Marius KNS- 0723 28 67 28
mariusKNS is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 10:52   #802
Corrado

Stage 5
 
Corrado's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 950
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Raul80 View Post
Eu am sa vin fara numere pe masina.........nu de alta dar taxa pentru masina mea inainte sa se tripleze era de aproape 10000euro....acum va fi 30000euro pentru o masina pe care am dat 5000euro.......tara de kko
Eu zic sa nu faci asta!!! Mai mult ca sigur vom avea probleme la miting nu cred ca iti mai trebuie si vreun dosar penal!!!!Hienele astea abia asteapta sa faca rau!!
Corrado is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:15   #803
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Cine este Tariceanu? Cititi aici profilul lui profesional:

EXPERIENTA PROFESIONALA
· Preşedinte de Onoare, Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA), din 2003
· Preşedinte, Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA), 2001-2003
· Membru fondator şi Preşedinte al APIA, 1994-1997
· Partener asociat, Automotive Trading Services, Importator oficial Citroen, din 1993


Si aici aveti mailurile celor din APIA , LA FEL DE VINOVATI CA SI SEFUL LOR TARICEANU!!!
BOMBARDATI CU MAILURI ACESTE ADRESE!

Paul Badea
pbadea@nissan-badsi.ro

Marius Pitigoi
marius.pitigoi@autorom.ro

Silviu Preoteasa
office@midocar.ro

Ernest Popovici
office@popovici-partners.ro

Dorin Maier
dorin.maier@protruck.ro

Dan Vardie
danvardie@autoshow.ro

Dan Constantin Guta
cm_honda@euroweb.ro

George Grigorescu
george.grigorescu@mach1.ro

Ion Rotaru
ionro@pcnet.ro

MOARTE TORTIONARULUI!!!
JOS JEPCARII
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:17   #804
Bubu_021
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bubu_021's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 618
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ANAF:Incepand cu 15 decembrie, autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state UE se excepteaza de la obligatia de plata a taxei pe poluare pana la 31 decembrie 2009



Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a venit cu precizari privind data de la care se aplica noua taxa auto, dupa ce in mai multe zone din tara au avut loc proteste ale celor care vroiau sa isi inmatriculeze masinile aduse din strainatate. Intr-un comunicat dat publicitatii, ANAF a precizat: "Conform O.U.G. 208/2008, incepand cu 15 decembrie 2008, autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale UE se excepteaza de la obligatia de plata a taxei pe poluare pana la data de 31 decembrie 2009".

ANAF mai precizeaza ca "in data de 8 decembrie 2008, in Monitorul Oficial partea I nr. 825, a fost publicata Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 208 pentru stabilirea unor masuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule. Ca urmare, administratiile financiare trebuie sa aplice, din momentul intrarii in vigoare a ordonantei, noile reglementari stipulate de aceasta".

Oficialii Administratiei Nationale de Administrate Fiscala afirma ca "potrivit art. 11 alin. (2) din Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, „Ordonantele de urgenta ale Guvernului intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sub conditia depunerii lor prealabile la Camera competenta sa fie sesizata, daca in cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara".

Administratiile financiare au primit marti dimineata noul software-ul prin care este calculata taxa, precum si Monitorul Oficial in care este publicata ordonanta. Administratiile financiare vor recalcula taxa pe poluare auto din nou pentru dosarele analizate luni, dupa noua formula, pentru ca ordonanta a intrat in vigoare la data publicarii.

Administratiile financiare sunt obligate sa calculeze taxa pe poluare auto in termen de doua zile lucratoare de la depunerea dosarului cu actele masinii, iar plata se face ulterior la trezoreria de care apartine proprietarul autovehiculului.

sursa



nu am inteles eu bine sau asta inseamna ca orice masina sub 2000 cmc nu mai plateste taxa pana la sfarsitul lui 2009 ? nu zice nimic de normele euro.
daca putinele proteste care au fost pana acum au reusit asta, un miting mare ca cel de pe 13 decembrie va atrage atentia ca nu ne lasam furati si mintiti.

JOS TAXA AUTO !
Bubu_021 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:25   #805
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Protestul este autorizat.In schimb,nu este spre binele tau sa-ti aduci masina neinmatriculata.Asta inseamna dosar penal.Vino cu alta masina.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:27   #806
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

In disperarea lui, Tariceanu, hiena comunista a Romaniei, a facut un cadou nesperat, prin gresala de a nu trece in art.2 din ordonanta, cuvantul "nou" sau "noi", ceea ce in conformitate cu textul explicit al ordonantei, scuteste de orice taxa autoturismele cu capacitate cilindrica de pina in 2000 cmc....INDIFERENT DE ANUL DE FABRICATIE/INMATRICULARE!
Ce este mai important, el nu mai poate da o alta ordonanta de urgenta si nici nu mai poate modifica pe cea ulterioara! Guvernul, in urma alegerilor validate, nu mai poate emite ordonante de urgenta!


Art. II. - Autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene incepand cu data de 15 decembrie 2008 se excepteaza de la obligatia de plata a taxei de poluare pentru autovehicule, stabilita potrivit prevederilor

ACESTA NU ESTE UN MOTIV CA SA NU IESIM IN STRADA! VOM MERGE SA-I ARATAM CINE SUNTEM!!!
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:41   #807
Bizonul

Stage 5
 
Bizonul's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,955
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

stie cineva daca ai RAR efectuat inainte de 15 decembrie si nu ai bani de taxa asta noua, se plateste pe sistemul vechi?un amic nelinistit

10x
Bizonul is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:45   #808
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Bizonul View Post
stie cineva daca ai RAR efectuat inainte de 15 decembrie si nu ai bani de taxa asta noua, se plateste pe sistemul vechi?un amic nelinistit

10x
Din cate stiu,daca nu a platit taxa e teapa lui.O plateste triplu de luni.
Trebuia jegosul de Tariceanu sa ne lase sa le inmatriculam pe cele deja intrate in Ro.Nu toti sunt bisnitari.Si oricum samsari o sa cumpere din Ro si tot isi fac treaba.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:57   #809
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by liviu27 View Post
In disperarea lui, Tariceanu, hiena comunista a Romaniei, a facut un cadou nesperat, prin gresala de a nu trece in art.2 din ordonanta, cuvantul "nou" sau "noi", ceea ce in conformitate cu textul explicit al ordonantei, scuteste de orice taxa autoturismele cu capacitate cilindrica de pina in 2000 cmc....INDIFERENT DE ANUL DE FABRICATIE/INMATRICULARE!
Ce este mai important, el nu mai poate da o alta ordonanta de urgenta si nici nu mai poate modifica pe cea ulterioara! Guvernul, in urma alegerilor validate, nu mai poate emite ordonante de urgenta!


Art. II. - Autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene incepand cu data de 15 decembrie 2008 se excepteaza de la obligatia de plata a taxei de poluare pentru autovehicule, stabilita potrivit prevederilor

ACESTA NU ESTE UN MOTIV CA SA NU IESIM IN STRADA! VOM MERGE SA-I ARATAM CINE SUNTEM!!!
doar masinile noi se afla in situatia asta. Daca iti aduci un ferrari din germania din 97, ala sigur a fost inmatriculat in germania, deci nu mai e la prima inmatriculare.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 12:05   #810
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default

Sa vedem ce face Stolojan.Poate ai dreptate.Nu am citit personal legea.

Trebuia sa va impuneti si voi punctul de vedere,ca vad ca esti importator,nu sa inghititi prostiile lui Tariceanu.

Last edited by aleks; 10-12-08 at 12:34.
liviu27 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -