Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-08, 12:48   #811
yknot

Stage 5
 
yknot's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,424
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
doar masinile noi se afla in situatia asta. Daca iti aduci un ferrari din germania din 97, ala sigur a fost inmatriculat in germania, deci nu mai e la prima inmatriculare.
Formularea este cu "sau" (in romania sau UE) ceea ce inseamna ca aceste conditii nu sunt luate amandoua odata.... greseala prin omisiunea lui "noi" este grosolana, asa textul este clar, se face referire la orice autovehicol indiferent de provenienta sa, singura conditie este sa nu depaseasca 2000cmc.

Ordonanta se refera la masinile (indiferent de provenienta) care se inmatriculeaza pentru prima data in Rom SAU U.E. si nu depasesc 2000cmc.
In conditiile date, ferrari ala din 97 se inmatriculeaza pentru prima data in Romania
__________________
samurai 4x4

Last edited by yknot; 10-12-08 at 12:51.
yknot is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 13:20   #812
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

PE EI ,PE MAMA LOR DE LACUSTE CE SINT. COMUNISTII ERAU COPII MICI PE LINGA ASTIA .
luckas is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 13:32   #813
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Bizonul View Post
stie cineva daca ai RAR efectuat inainte de 15 decembrie si nu ai bani de taxa asta noua, se plateste pe sistemul vechi?un amic nelinistit

10x
POTI SA AI RAR-U FACUT SI ACUM 2 ANI CIND NU ERA TAXA,CA TOT PLATESTI DUPA NOUA FORMULA. TREBUIE SA-I IMPUSCAM
luckas is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 13:52   #814
wOlf_

Stage 2
 
wOlf_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 49
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Am vazut ca in proportie de 80% Stolojan(a fost propus de presedinte, mai trebuie votat de Parlament) va fi noul prim-ministru.
Se va schimba oare ceva?
Tin sa cred ca da.
Ce ziceti ? :-s

O chestie care l-a calcat pe nervi pe Tary ): https://www.youtube.com/watch?v=AHtRN...eature=related
wOlf_ is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 13:56   #815
Bubu_021
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bubu_021's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 618
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

hai ca mi-a explicat juristul.

sunt scutite de plata taxei toate masinile care au mai putin de 2000 cmc si care nu au mai fost inmatriculate in romania sau in UE pana la data de 15 decembrie. deci daca cumperi o masina nu a mai fost inmatriculata in UE, aceasta ori e noua ori e sh din USA, Japonia, Rusia (orice in afara UE).

deci daca o iei din germania sau orice alt stat UE, si a mai fost inmatriculata acolo, taxa se plateste.
Bubu_021 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:28   #816
andr3iW.D.P

Stage 5
 
andr3iW.D.P's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 470
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

nasol..
andr3iW.D.P is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:30   #817
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

sunt curios ce s`o mai intampla la anul.pana atunci numere frumoase de bulgaria....
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:34   #818
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Postasem in topicul : Taxa de poluare scoasa? asta : "hahaha , tocmai acum m-am apucat imediat sa inscriu masina. Avem de gand sa astept pana scot astia taxa, asa cum se vehicula. Uite ca nu o scot, ba chiar o tripleaza ))) . DOAMNE ! Exact in ziua in care se anunta ca se tripleaza, eu eram la RAR. Ce inspiratie ! Va dati seama ce aglomeratie o sa fie brusc la RAR si FISC acum ca s-a anuntat marirea taxei ? " .
Se pare ca m-am pripit , m-am bucurat prea devreme. A 2-a zi dupa ce am postat asta, aveam programare la RAR.(asta fiind vineri). Luni urma sa depun dosarul si marti sa platesc taxa dupa ce calculau ei cat vine. SUPRIRZA ! Taxa a intrat mai devreme in vigoare. Ce vina am eu ? De ce sa platesc triplu ? Nu sunt ca ceilalti care s-au grabit sa plateasca de frica maririi, eu ma programasem inainte de aflarea vestii... Bine , asta nu inseamna ca triplarea brusca a taxei este ok, dar macar eu aveam un mic avantaj.
Aseara am aflat de la stiri ca ordonanta de urgenta a fost facuta in graba si ca sunt mari greseli. Nu mai mira nimic, Tariceanu a aflat ca nu o sa mai intra la guvernare si nu o sa mai fie prim-ministru si probabil a dorit sa faca zile negre romanilor cu taxa + ca in ordonanta zice ca masinile noi sunt scutite de la plata taxei , ceea ce este numai bine pt. el , acum nemaifiind la guvernare, isi va continua afacerile , adica importul de masini.

Din cate stiu , asta-primavara , PSD si PD-L erau impotriva taxei auto si cereau guvernului Tariceanu sa scoata taxa. Credeti ca si acum gandesc la fel ? Odata cu instaurarea noului guvern PSD+PD-L o sa scoata taxa?

Acum e o problema mare de tot ! Am apucat sa ma apuc de acte , deci am numere de Franta si acte de Romania ) . Nu mai pot sa circul cu masina , decat daca platesc taxa asta triplata, si nici nu ma gandesc sa o platesc.

Ce ma sfatuiti sa fac? Macar daca stiam ca se tripleaza, o lasam cu actele de Franta si mai circulam cu ea asa, acum nu mai am ce sa fac... Nu mai am nici bani de platit taxa triplata. Sa astept ? Credeti ca se va schimba ceva? Am mare incredere ca odata cu protestul de sambata , 13 decembrie se va rezolva ceva. Adica sper ca avem si noi un cuvant de spus in tara asta, sa nu ne lasam condusi de acesti oameni dupa cum le dicteaza lor constiinta, sa le fie lor mai bine.

Scuze ca am scris atat de mult. Sunt nervos, stresat si m-am descarcat putin. Astept raspunsurile voastre.
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:41   #819
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by viorel_MNK View Post
Postasem in topicul : Taxa de poluare scoasa? asta : "hahaha , tocmai acum m-am apucat imediat sa inscriu masina. Avem de gand sa astept pana scot astia taxa, asa cum se vehicula. Uite ca nu o scot, ba chiar o tripleaza ))) . DOAMNE ! Exact in ziua in care se anunta ca se tripleaza, eu eram la RAR. Ce inspiratie ! Va dati seama ce aglomeratie o sa fie brusc la RAR si FISC acum ca s-a anuntat marirea taxei ? " .
Se pare ca m-am pripit , m-am bucurat prea devreme. A 2-a zi dupa ce am postat asta, aveam programare la RAR.(asta fiind vineri). Luni urma sa depun dosarul si marti sa platesc taxa dupa ce calculau ei cat vine. SUPRIRZA ! Taxa a intrat mai devreme in vigoare. Ce vina am eu ? De ce sa platesc triplu ? Nu sunt ca ceilalti care s-au grabit sa plateasca de frica maririi, eu ma programasem inainte de aflarea vestii... Bine , asta nu inseamna ca triplarea brusca a taxei este ok, dar macar eu aveam un mic avantaj.
SINT in acelasi *** si eu ca tine,stiu cum te simti,TREBUIE SA-I CALCAM CU MASINILE NEIMATRICULATE

Last edited by aleks; 10-12-08 at 17:39.
luckas is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:41   #820
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default

Mergi la vecini sau asteptam sa vedem ce se intampla dupa protest.

Sa vedem ce face Stolojan,o fi el mai intelegator,daca nu,...ne vedem pe 13 in Piata Victoriei.

Last edited by aleks; 10-12-08 at 17:40.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:47   #821
viorel_MNK

Stage 5
 
viorel_MNK's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 674
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by liviu27 View Post
Mergi la vecini sau asteptam sa vedem ce se intampla dupa protest.
Nu vreau sa ajung atat de departe incat sa fiu nevoit sa inscriu masina intr-o tara straina. Vreau ca masina sa aibe numere de Romania, asa mi se pare normal. Nu mai am nimic de facut decat sa astept efectele , sper eu pozitive, ale protestului. Haideti sa ne prezentam in numar cat mai mare, sa aratam guvernului cat de importanta este problema taxei. Sper sa se remedieze repede, pt. ca am nevoie de masina .
viorel_MNK is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:51   #822
liviu27

Stage 2
 
liviu27's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 73
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by viorel_MNK View Post
Nu vreau sa ajung atat de departe incat sa fiu nevoit sa inscriu masina intr-o tara straina. Vreau ca masina sa aibe numere de Romania, asa mi se pare normal. Nu mai am nimic de facut decat sa astept efectele , sper eu pozitive, ale protestului. Haideti sa ne prezentam in numar cat mai mare, sa aratam guvernului cat de importanta este problema taxei. Sper sa se remedieze repede, pt. ca am nevoie de masina .


Nimeni nu vrea,dar daca nu avem de ales?Cat suntem dispusi sa protestam?O zi,doua,o luna?Cred vom vedea sambata in functie de cati se vor prezenta la protest.
liviu27 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:59   #823
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Prin acest post nu am de spus nimic special..doar ca ABIA ASTEPT sambata...aoleu, nu mai pot . Simt ca putem schimba ceva !
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 15:03   #824
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Bubu_021 View Post
hai ca mi-a explicat juristul.

sunt scutite de plata taxei toate masinile care au mai putin de 2000 cmc si care nu au mai fost inmatriculate in romania sau in UE pana la data de 15 decembrie. deci daca cumperi o masina nu a mai fost inmatriculata in UE, aceasta ori e noua ori e sh din USA, Japonia, Rusia (orice in afara UE).

deci daca o iei din germania sau orice alt stat UE, si a mai fost inmatriculata acolo, taxa se plateste.
Ti-a explicat prost sau nu stie limba romana.
Daca textul este cel de aici
Autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene incepand cu data de 15 decembrie 2008 se excepteaza de la obligatia de plata a taxei de poluare pentru autovehicule, stabilita potrivit prevederilor

atunci ia intreaba si un profesor de matematica sau logica si pune-i sa-ti interpreteze corect fraza asta. Esti de-acord cu mine ca fraza de mai sus este echivalenta cu urmatoarea?
....care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau (care se inmatriculeaza pentru prima data) in alte state membre ale Uniunii Europene...

Asadar prima conditie este respectata, nu e nevoie sa citim mai departe. Intr-o relatie logica, in care apare "SAU" este suficienta indeplinirea unei singure parti pentru a fi considerata relatia adevarata.
TRUE sau FALSE = TRUE


E adevarat ca scopul lor a fost asa cum ti-a spus tie juristul, dar VERBA VOLANT, SCRIPTA MANENT
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 15:08   #825
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Hahaha...ai dreptate cosmin...asadar :
Quote:
Autovehiculele a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 cm3 si care se inmatriculeaza pentru prima data in Romania sau in alte state membre ale Uniunii Europene
Asta inseamna ca executivul a dat o lege si pentru alte state europene membre UE ). Inchinati-va prostiei !
Dripci is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -