Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-08, 13:14   #706
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Dreptate are si Guvernu .. toate ciururile la noi? Non-euro si euro 1 interzise, euro 2 discutabil .. 3 si 4 cu taxa de inmatriculare acceptabila, si cat despre Euro 5 .. aici ar trebui sa fie taxa 0!
__________________
Burn rubber, not your soul

Last edited by Scarto; 09-12-08 at 13:21.
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 13:17   #707
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

si cei din Guvern sunt niste zdrente, ca mai toti au actiuni la dealerii de masini noi. Dar si romanul este nesimtit peste masura. Voi ati vazut ce explozie de masini rupte a fost la noi in tara? Masina cumparate din Germania cu 200 de euro?! Asa ceva este incredibil. Ala de ce o da la banii astia? ca este asa buna. Ei sunt prosti ca le dau si noi suntem destepti ca le luam nu? Oricum toata chestia asta este un cerc vicios. Daca Logan-ul intra-devar ar fi sot masina romanului sarac si ar fi ramas macar la 5000 de euro nu cred ca ajungeam chiar asa. Dar romanul compara tot ce cumpara de afara cu pretul la Logan, acest fiind unul de-a dreptul ridicol.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 13:27   #708
vallio

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 99
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

astia nu stiu cum sa ne ia banii mai repede....
vallio is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 13:30   #709
Adipo

Stage 1
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 19
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Parerea mea: in felul asta scapam de o parte a bizonilor din trafic. "Ciumegii" se vor gandii bine de tot daca sa cumpere vre-o rabla cu motor de 2.5-3 litri sau mai bine o masina normala pana in 2000cmc. Cei mai loviti vor fi tot cei amarati ce isi doreau si ei "o masina" la 5000EUR, pe care acum vor da cam 7000EUR cu tot cu taxa (deci vor cumpara Logan ca nu se mai merita).
Punct ochit, punct lovit prin ordonanta asta!
Macar banii (cati se vor mai strange) vor merge 100% in programe de mediu (inclusiv "rabla").
Adipo is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 13:35   #710
manu

 
manu's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 227
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Dreptate are si Guvernu .. toate ciururile la noi? Non-euro si euro 1 interzise, euro 2 discutabil .. 3 si 4 cu taxa de inmatriculare acceptabila, si cat despre Euro 5 .. aici ar trebui sa fie taxa 0!
Dacia e interzisa cumva? Aici e conflict de interese nu ceva constructiv
manu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:19   #711
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Dreptate are si Guvernu .. toate ciururile la noi? Non-euro si euro 1 interzise, euro 2 discutabil .. 3 si 4 cu taxa de inmatriculare acceptabila, si cat despre Euro 5 .. aici ar trebui sa fie taxa 0!
avand un salariu mediu pe cap de locuitor in jur de 130 euro aproximativ romanul nu pote sa-si permita luxul de a cumpara o masina noua de peste 7000 euro deoarece ar insemna ca rata pe luna ar fi 30% din salariul sau (care si asa este de mizerie) . Cu ce mai mananci (oricum nu mananca bine ) , cu ce te mai imbraci , incalti , etc..... ! Atunci cum mama dracu sa ne cumparam masini noi ??? Unii au facut credite ca sa-si cumpere o masina de 2000-3000 euro (masina e o necesitate nu un lux) si acuma sunt obligati sa plateasca o taxa ILEGALA in UE deoarece la aderarea Romaniei s-a semnat un nenorocit de tratat in care se specifica LIBERA CIRCULATIE A MARFURILOR SI PERSOANELOR IN SPATIUL UNIUNII EUROPENE ! ! !
Suntem calcati in picioare de guvernul Tariceanu , ar fi fost frumos sa anunte aceasta modificare tampita cu 3 luni inainte si sa puna o limita , ca de ex : masinile intrate in tara dupa 15 decembrie vor plati taxa de poluare marita
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:25   #712
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

este adevarata ca de azi se tripla taxa?ca asa auzi...fu cineva sa plateasca si deja de azi gata triplarea taxei...cica de urgentza
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:31   #713
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

chiar ca s-a implementat "de urgenta"
si ce e mai trist .. cand auzi pe unii ca rar-u le-a dat programare abia prin martie ...
Spark is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:32   #714
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
este adevarata ca de azi se tripla taxa?ca asa auzi...fu cineva sa plateasca si deja de azi gata triplarea taxei...cica de urgentza
Ordonanta de urgenta a intrat in viguare in momentul publicarii ei in monitorul oficial (adica luni 8.12.200 , taxa este marita de ieri !
Astazi la targu-jiu nu s-au incasat banii pe taxa de poluare !

Eu aveam programarea la rar pe 15 decembire !
Reporgramez , mai iau o luna de numere rosii si plec la bulgari in ianuarie sa o inscriu !
Cred ca Tariceanu v a primii multumiri din partea guvernului Bulgariei (Doar o sa-i creasca PIB-ul semnificativ ) !
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:32   #715
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Adipo frate mai ai si 35 de ani !!! Cine iti zice tie ca banii vor merge in programe de mediu?Cat ai platit taxa de drum pana acum si cat a ajuns in infrastructura?Daca mi-am luat masina sh si u ai luat noua nu vad de ce te ataci ?fiecare isi ia ce vrea pe banii lui iar statul nu are dreptul sa conditioneze asta.Statul nu ridica un deget pentru tine dar daca ar putea sa te jupoaie nici nu ar sta pe ganduri.Am mai zis si o mai zic:O MERITAM!!!
Se vor umfla penele pe cei care chiar daca sunt inglodati in leasing-uri si credite pentru masini noi ,cand vor afla ca taxa sa triplat pentru sh .Uite de aia meritam noi ceea ce ni se intampla de ceva vreme.
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:39   #716
ovidiums
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
ovidiums's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 480
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by p3rv3r5ul View Post
...

Repet! NU SUNT DE ACORD CU ACEASTA TAXA dar piata de masini noi se duce de rapa din cauza noastra si a fitelor pe care le avem in cap. pai acum vreo 2-3 ani eram foarte bine cu nubira 2 care o aveam...acum nu mai am loc pe strada de bmw-uri cu fite. spuneti si voi daca am dreptate.



IESIM SI LA CONSTANTA PE 13????????????????????? HAIDETI SA NE ORGANIZAM!!!!!
piata de masini noi se duce de rapa datorita calitatii ei. eu prefer o masina sh cu "pedigree" decat o masina noua cu 3 stele la siguranta.


cum adica Loganul ar trebui sa fie masina saracului? masina saracului nu poate fi o masina noua, sau, mai exact, o masina noua nu poate fi ieftina decat daca e proasta; atunci cum poti compara o masina noua de 7000 euro cu una sh la aceeasi bani?

iar daca eu am dat 2000 de euro pe un "cazan" nemtesc si am mai bagat vreo 3000 (nu in spoilere, muzici sau leduri ci in siguranta si confort) si mai am de gand sa bag vreo 2000, la final nu pot zica ca la banii astia mai bine imi luam logan. cred ca se generalizeaza prea brutal categoria de masini vechi. sunt masini vechi (VECHI) care trec cu succes si pe bune ITP-ul si care ar mai putea scrie istorie inca multi ani.

ma scuzati de off topic dar nu mai pot cu protectia producatorilor autohtoni. sa puna mana sa faca masini bune ca sa scape de concurenta de afara.
cred ca impozitul care e in fuctie de capacitate "pedepseste" suficient dorinta de cai putere. iar service-urile din romania te taxeaza in plus la manopera doar pentru ca "ce vrei frate, e BMW-eu".
ovidiums is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:39   #717
DolusD

Stage 5
 
DolusD's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 870
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
[MERCEDES]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Adipo frate mai ai si 35 de ani !!! Cine iti zice tie ca banii vor merge in programe de mediu?Cat ai platit taxa de drum pana acum si cat a ajuns in infrastructura?Daca mi-am luat masina sh si u ai luat noua nu vad de ce te ataci ?fiecare isi ia ce vrea pe banii lui iar statul nu are dreptul sa conditioneze asta.Statul nu ridica un deget pentru tine dar daca ar putea sa te jupoaie nici nu ar sta pe ganduri.Am mai zis si o mai zic:O MERITAM!!!
Se vor umfla penele pe cei care chiar daca sunt inglodati in leasing-uri si credite pentru masini noi ,cand vor afla ca taxa sa triplat pentru sh .Uite de aia meritam noi ceea ce ni se intampla de ceva vreme.
Daca asta e dorinta premierului nostru , Tariceanu ! puteam noi sa ne punem in fata lui ?? )) Imi permit sa-l citez pe Adolf Hitler in cazul asta :

Quote:
De acum inainte,voi actiona singur chiar daca nu ma va urma nici un suflet. Acesti domni,acesti conti si generali nu fac nimic. Dar eu voi face. Singur!
Cam asta ne face si noua dobitocul de Tariceanu si pe deasupra o meritam pt ca nu facem nimic !
Un protest de cateva zile in care sa fie blocate intrarile in orasele mari si problema ar fi rezolvata altfel , dar acest lucru ma tem ca nu se va intampla si o sa ne dam toti la fund ( sper sa nu fie asa ,sper ca vom luptam pt noi ) !
DolusD is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:40   #718
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Sa se dea scutiri de taxe pt masinile autohtone nu sa ma oblige sa cumpar ce vor ei. Eu vreau si am nevoie pt firma de masina de teren si Dacia nu produce asa ceva, bani de una noua nu am ca guvernul in loc sa caute solutii pt ridicarea reala a economiei ei ne baga si mai mult in datorii. REVOLUTIE! Taxa se percede deja la un nivel de 3 ori mai ridicat, va dati seama cati bani fac nenorocitii din dobanzi pana vor da banii inapoi? Azi fac si eu pliante si le dau in targ. sa fim miii in Piata Revolutiei
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:40   #719
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

acum 30 de minute in constanta a fost un protesc ... e doar inceputul
Ps: http://www.videonews.ro/public/3004
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 09-12-08, 14:41   #720
gabbyyy
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 505
Member of:
[AUDI]
Default Re: Guvernul a triplat de la 08.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Eu sunt oarecum de acord cu taxa, dar nu in acest format. Si dau dreptate celor ce spun ca taxa trebuia anuntata din timp, ca sa stie lumea ce are de facut, nu asa de pe o zi pe alta. De fapt, taxa nu trebuia micsorata in nestire, pentru ca in acest mod s-au adus toate rablele la noi in tara.
Dupa parerea mea, toate masinile nonEuro, Euro1, Euro 2 mai vechi de 2000 ar trebui sa plateasca taxa de 5 ori mai mare decat valoarea masinii nu numai de 3 ori. Eu unul m-am saturat de rable aduse de dincolo cu 500 Euro la care dadeau 100 Euro taxa si gata, tot copchilu' si tot taranu' avea masina straina, si se credea superman pe sosea. E bine ca i-a mai temperat pe astia cu harburile lor, ca pun in pericol siguranta in trafic, atat prin atitudinea lor (mai ales), dar si prin starea tehnica a masinilor. Nu zic ca o masina veche nu ar putea fi in stare tehnica foarte buna, dar majoritatea se considera prea saraci ca sa schimbe placutele de frana sau cauciucurile corespunzatoare. Cred ca merge si-asa, dar nu sunt constienti ca pe langa faptul ca isi risca viata sa si a familiei sale, mai pune in pericol si alte vieti nevinovate.
Pentru Euro 3 si Euro 4 ar trebui sa fie taxe acceptabile, mai ales pentru motoare pana in 2 litri. Masini ca Opel Astra G, Golf IV, Ford Focus dupa 2000, sunt masini bune, care se gasesc la preturi decente iar cu o taxa NORMALA ar ajunge sub pretul unui Logan romanesc, la o calitate mult mai buna decat autohtona. Partea cu taxa de vreo 3000 Euro pentru un motor de 2500 cmc (de exemplu 2.5TDI pe A4 B6) mi se pare exagerata.
Taxa are si partea buna, dar si partea mai putin buna care ii afecteaza pe cei care vor cu adevarat o masina si nu o caruta cu motor si 4 roti cu cauciucuri din 88.
Nu pot sa ii suport pe aia care au un amarat de Golf 3, Astra F, Corsa din '90 sau mai stiu eu ce alte forduri din 1900 toamna, si care se cred zmei, ei venind de pe dacia 1300 in care puneai frana cu piciorul pe jos. Nu mai poti sa mergi linistit cu 90-100 km/h, povestind cu familia sau punandu-ti in ordine gandurile, ca vin tot felul de "smecheri" si te sicaneaza, claxoneaza, blitzeaza cu becuri de alea de 100W si alte prostii, neputand sa isi stapaneasca "bolidul" in spate pana poate depasi in voie. Habar n-au ca daca mi-as pune mintea cu ei, nici macar fumul nu mi-l miros. Acum, cu noua natie de jmekeri, posesorii de logan mi se par de-a dreptul civilizati.
In concluzie, niciodata nimic nu a fost perfect. Fiecare cu defectul lor. Asa ca nici de la taxa nu puteti avea pretentia sa fie perfecta. Totusi isi face treaba, ne scapa de alte jafuri care ar fi pericol public, pe langa astea multe deja existente. Totusi nu ar fi rau daca pentru Euro 3 si Euro 4 s-ar reduce undeva la jumatate din valoarea actuala.
gabbyyy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -