Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-07, 13:02   #106
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Fiind un forum,as dori sa-mi dau si eu cu parerea,sper ca nu va deranjeaza.
Taxa de prima inmatriculare exista,ce e adevarat,sub o forma sau alta,si in alte state membre ale U.E.,dar in Bulgaria spre exemplu,este mult mai mica.
E cam cu 70%-80% mai mica decat la noi.
De desfiintat nu cred ca se va desfiinta,dar e posibil sa se aplice acelasi prag de valori ca in U.E.,adica taxa pt o masina fara cat. cu o motorizare sub 2000 cmc,nu va depasi 1.000 Euro.
Sa nu ma intelegeti gresit,eu nu sunt de acord cu aceasta taxa,dar mi-e frica,ca ne va da drumul la importuri si ne vor creste impozitele in prostie ca in germania.
Va dau un ex.:am platit in Germ. pentru un Audi 100CC din 1986 cu motor de 2000 cmc benzina,fara catalizator,un impozit de 980 Euro/an.
Pentru o masina noua am fost scutit 2 ani de plata impozitului,un an asigurae casco gratis si alte favoruri,numai sa cumperi masina noua.
Noi nu avem astfel de facilitati.Si eu mi-as lua un E Klasse de 2004,dar nu le voi da la astia 2700 de Euro taxa de prima inmatriculare.
Daca scade pe la 1000 as mai fi de acord.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 15:24   #107
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Pt cei ale caror posturi le-am sters: limitati-va doar la a discuta strict despre taxa de inmatriculare, nu mai fiti offtopic!!! Pt orice alta discutii sunt sectiuni si topicuri inc are puteti vorbi altceva....
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 18:49   #108
Seat_TDI

Stage 5
 
Seat_TDI's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 368
Member of:
[Midnight Racers]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

pentru seatul meu cat voi plati?1,9 tdi din 2001..ce nenorociti ,dar oare poporul nu are nici un cuvant de spus ?
Seat_TDI is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 20:05   #109
Tzus

Stage 5
 
Tzus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 426
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Seat_TDI View Post
pentru seatul meu cat voi plati?1,9 tdi din 2001..ce nenorociti ,dar oare poporul nu are nici un cuvant de spus ?
Se pare ca nu mai avem nimic de spus...de fapt avem multe de spus dar se fac ca nu ne aud si ne prostesc pe fata...e revoltator.Aseara am vazut la stiri pe ministrul finantelor spuna ca taxa de prima inmatriculare in unele cazuri va ajunge chiar la jumatate,dar era vorba despre masinile noi care au aceiasi taxa de prima inmatriculare fie ca o cumperi noua de la noi fie ca o aduci noua din afara.Ei incurajeaza cumpararea de masini noi ptc. sunt importatori si ai intereseaza sa-si sporeasca veniturile...si masini din afara se vor aduce in continuare si vor avea si de unde sa fure...mm de treaba.
__________________
In frane si in femei sa nu ai niciodata incredere!
Tzus is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 20:53   #110
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Tzus... ai ascultat tu ceva.. dar n-ai inteles... conform proiectului, va fi mai mare taxa pentru o masina mai noua decat pentru una mai veche cu acelasi motor si aceeasi norma de poluare... deci ce zici tu n-are nici o baza.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 20:57   #111
Tzus

Stage 5
 
Tzus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 426
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by RoSonic View Post
Tzus... ai ascultat tu ceva.. dar n-ai inteles... conform proiectului, va fi mai mare taxa pentru o masina mai noua decat pentru una mai veche cu acelasi motor si aceeasi norma de poluare... deci ce zici tu n-are nici o baza.
Am vazut in fuga,posibil sa nu fi inteles eu destul de clar.Oricum pana nu vad ceva concret nu cred.Eu nu sunt foarte optimist.
Tzus is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 06:24   #112
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default

Quote:
Originally Posted by Seat_TDI View Post
pentru seatul meu cat voi plati?1,9 tdi din 2001..ce nenorociti ,dar oare poporul nu are nici un cuvant de spus ?
km 1700 euro

ii doare fix in pl de ce are de spus poporu .... fac banu gramada , si cand se termina mandatu dispar k magarii in ceata sau o sa se laude cu ce au realizat in timpu mandatului

Pentru cei care tot ii dau cu importurile de Citroen si vanzarile de Logan, tin sa va amintesc ca Loganele si Citroenele sunt si ele taxate. De cateva luni incoace tot nu va intra in cap

~Nautilus[/QUOTE]
asa e , si ele sunt taxate , da' au o taxa mult mai mica decat masinile sh cu care concureaza

Last edited by RoSonic; 27-04-07 at 11:48. Reason: SCRIE ce ai de spus intr-un singur post!!!
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 20:25   #113
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Lucian_benz View Post
Fiind un forum,as dori sa-mi dau si eu cu parerea,sper ca nu va deranjeaza.
Taxa de prima inmatriculare exista,ce e adevarat,sub o forma sau alta,si in alte state membre ale U.E.,dar in Bulgaria spre exemplu,este mult mai mica.
E cam cu 70%-80% mai mica decat la noi.
De desfiintat nu cred ca se va desfiinta,dar e posibil sa se aplice acelasi prag de valori ca in U.E.,adica taxa pt o masina fara cat. cu o motorizare sub 2000 cmc,nu va depasi 1.000 Euro.
Sa nu ma intelegeti gresit,eu nu sunt de acord cu aceasta taxa,dar mi-e frica,ca ne va da drumul la importuri si ne vor creste impozitele in prostie ca in germania.
Va dau un ex.:am platit in Germ. pentru un Audi 100CC din 1986 cu motor de 2000 cmc benzina,fara catalizator,un impozit de 980 Euro/an.
Pentru o masina noua am fost scutit 2 ani de plata impozitului,un an asigurae casco gratis si alte favoruri,numai sa cumperi masina noua.
Noi nu avem astfel de facilitati.Si eu mi-as lua un E Klasse de 2004,dar nu le voi da la astia 2700 de Euro taxa de prima inmatriculare.
Daca scade pe la 1000 as mai fi de acord.
e interesant ce spui tu..ar fi complet altceva..
sigur...980 euro pe an ar seca pe multi de la o masina veche
dar..daca ar si mari prima de casare.. la o valoare cat sa mai pui putin si sa iti iei o masina..fie ea si logan.. ar fi o chestie.. nu doar 800 euro si restul pui tu..k multi din cauza asta nu isi iau si raman cu rabla,k nu au bani de restul de avans..
si cu favoritismele alea gen fara impozit 2 ani ..casco moka..ar fi o chestie calumea
dar la noi nu stiu cum sa ne fure mai repede..d-apai sa ne dea ceva ...
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 22:02   #114
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

cik acuma marti discuta cvere cum .... pl mea ... cik o sa se micsoreze taxa la masinile mai vechi da' la astea mai noi o sa ramana km la fel .... c chestie .... si ei toot trageau k taxa asta o sa protejeze mediul .... *** .
ii protejeaza p ei si p familiile lor cand or sa iasa la pensie )
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 22:42   #115
alexjackal

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 68
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

frate scuzati expresia , dar unii sunt cu capu rau de tot habar n-au despre ce e vb.....si 2 mai si vb ......

frate aceasta taxa este aplicabila o singura data (nu anual) la prima imatriculare a masinii cand o aduci dintr-o tara membra UE......in loc sa ziceti mercy ca se pot aduce masini si din 1900 toamna....dar de' romanul tot roman e......
frate o masina poate fi transoformata in euro 4 relativ usor (exagerez)...schimbari catalizator si alte elemente ..... dupa care trebuie omolagata RAR.luativa draku masini euro 3-4 si gata dao in ..... de treaba ca totusi e normal sa protejam mediu cat de cat nu zic k e ok sa iei bani asa aiurea de la oameni care nu-si permit o masina k-lumea noua...........dar totusi daca nu ar fi asta am ajunge ca bulgaria si daca nu shtiti ei sunt supranumiti cimitirul de masini al europei ...... nu cred ca var placea sa vedeti pe strazile bucurestiului in loc de s55 amg....numa skyline sau honda toyota supra....si alti bolizi de peste 350 hp cu norme de poluare.....de fapt fara norma....fara numar......si cu asta am incheiat....mai cititi si voi si ganditi-va si la altii nu numai la pasiunea voastra care intamplator e si a mea....dar prefer o masina noua de 200 cp decat un skyline de 500....daca o sa am pasiunea necesara si bineinteles bani....o sa-mi iau....skyline si o sa platesc x $ pt pasiunea mea.....
__________________
Del Sol power
alexjackal is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 22:53   #116
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

e de *** taxa asta... inchipuitiva ca ei, orice ar face tot bine le merge... shi noua??? da doamne cu mila... de ce sa nu se plimbe shi romanu cu bmw shi mertane aduse din germania??? ca daca nare bani pt unele noi??? merge shi second... dar indiferent ce am vrea sa facem ne da peste mana ori vreo lege handicapata ori vreun grasan care doarmen parlament shi care vrea sal depaseasca pe bekli(la avere) va spun, tara asta se duce draku
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 00:45   #117
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Au adoptat un argument tampit, sa reduca taxa la masinile mai vechi si s-o pastreze asa (mica) la cele noi sau mai recente oricum, fiindca voiau sa nu para "discriminatori" fata de vehiculele mai vechi si sa-si protejeze obrazul fata de Bruxelles. Au imprumutat de la PSD fixul cu "egalitatea sociala"

Pana la urma se vor da pe brazda, mai ales cand se vad actionati in justitie. Faptul ca au inceput sa cedeze teren arata ca se simt incoltiti - dar eu unul va sugerez sa-i ardem cu arma justitiei si nu a votului. Nu de alta dar e mai putin periculos cel care te parleste o singura data in comparatie cu adversarii lor, care au anuntat ca odata ajunsi la putere vor renunta la cota unica

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 06:29   #118
WarB

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 29
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

am si eu o intrebare....ce credeti voi ca s-ar intampla daca ar micsora taxa ft mult la masinile vechi......(nu mai vb de utopia ca ar scoate taxa)...dupa parerea mea ar fi pline strazile de bmw-uri ursulet si alte masini de genul care atunci si le-ar permite "orice" pustan...uitati-va si la partea buna a taxei...nu protejaza numai mediul...dar ne protejaza si vietile intrun fel....uitati-va vate accidente stupide sunt..."au murit 5 tine intrun groaznic accident de circulatie, soferul avea permis de doar x zile ( 1<x< 3 luni)"...sunt pline stirile de asemenea isprave...ganditiva ce ar face un asemenea pustan cu un 325i(ursulet) luat cu 1000-2000 de euro....asa ca taxa are si partea ei buna...nu va mai suparati cand taxa are o valoare mai mare decat masina ( nu ma refer la toate cazurile)

sper ca nu am suparat pe nimeni cu simpla mea parere....si daca am facut-o imi cer scuze....sa nu ma intelegeti gresit...nici eu nu sunt de acord cu ea dar are si partea ei buna...
WarB is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 06:58   #119
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by WarB View Post
dupa parerea mea ar fi pline strazile de bmw-uri ursulet si alte masini de genul
Nu prea cred ca or sa fie asa pline strazile, mai degraba service-urile Si in afara masinile bune si intretinute sunt scumpe, indiferent de an. Nici eu nu as fi de acord sa se renunte de tot la restrictii din cauza ca sunt multe masini care inloc sa ajunga la casat ar ajunge la noi, dar nici la nivelul la care sunt acum. Adica 1000 euro taxa la un euro 4 cu motor de 1.7-2 l ?? Mi se pare absurd, este totusi euro 4... La euro 3 aproape 2000 euro... O tampenie...
adiv is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 10:45   #120
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by WarB View Post
am si eu o intrebare....ce credeti voi ca s-ar intampla daca ar micsora taxa ft mult la masinile vechi......(nu mai vb de utopia ca ar scoate taxa)...dupa parerea mea ar fi pline strazile de bmw-uri ursulet si alte masini de genul care atunci si le-ar permite "orice" pustan...uitati-va si la partea buna a taxei...nu protejaza numai mediul...dar ne protejaza si vietile intrun fel....uitati-va vate accidente stupide sunt..."au murit 5 tine intrun groaznic accident de circulatie, soferul avea permis de doar x zile ( 1<x< 3 luni)"...sunt pline stirile de asemenea isprave...ganditiva ce ar face un asemenea pustan cu un 325i(ursulet) luat cu 1000-2000 de euro....asa ca taxa are si partea ei buna...nu va mai suparati cand taxa are o valoare mai mare decat masina ( nu ma refer la toate cazurile)

sper ca nu am suparat pe nimeni cu simpla mea parere....si daca am facut-o imi cer scuze....sa nu ma intelegeti gresit...nici eu nu sunt de acord cu ea dar are si partea ei buna...
nah stai putin... adica numa copii la care le stau banii pe garduri au voie sa aiba masini chiar cand isi iau carnetul sau care e treaba? stai tu linistit ca unu care o primit masina de la tasu ,si stie ca daca o baga in stalp ori cum taticu ii da alta mai noua si mai tare pete o sapt, o sa faca accident mai repede si mai grav decat unu care nu a mai stiut prin ce buzunar sa caute inca 100 de eu sa iti poata lua si el o masina decenta! cate accidente cu ursuleti vezi si cate cu bmw-uri de prin 07 vezi?



@alexjackal prietene, oamenii nu se refereau ca o sa platesti anual acea taxa ci la faptul ca probabil daca se va scoate taxa vor creste impozitele foarte mult (impozitele se platesc anual sti nu?) si atuncea tot vor fi oamenii nevoiti sa scape de masinile poluante...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -