Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-07, 21:01   #76
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Azi la emisiunea "Money" de pe "The money Channel" (nu cred ca s-a uitat cineva ) directorul de la Autovit a spus ca va incepe strangerea de semnaturi pt. o "actiune cetateneasca" prin care sa atacam aceasta lege imputita.
Are nevoie de 100.000 de semnaturi.
Taxa poate fi atacata prin "actiune cetateneasca" deoarece nu este taxa fiscala(impozit...) ci taxa de mediu.
Actiunea cetateneasca nu revoca legea ci doar va fi rediscutata in parlament (unde cred ca nu mai are sanse sa treaca deoarece alianta Nedreptate si Minciuna nu mai are majoritatea).
Poate luam legatura cu directorul de la Autovit sa strangem si noi semnaturi.
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 24-03-07, 21:20   #77
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Azi la emisiunea "Money" de pe "The money Channel" (nu cred ca s-a uitat cineva ) directorul de la Autovit a spus ca va incepe strangerea de semnaturi pt. o "actiune cetateneasca" prin care sa atacam aceasta lege imputita.
Are nevoie de 100.000 de semnaturi.
Taxa poate fi atacata prin "actiune cetateneasca" deoarece nu este taxa fiscala(impozit...) ci taxa de mediu.
Actiunea cetateneasca nu revoca legea ci doar va fi rediscutata in parlament (unde cred ca nu mai are sanse sa treaca deoarece alianta Nedreptate si Minciuna nu mai are majoritatea).
Poate luam legatura cu directorul de la Autovit sa strangem si noi semnaturi.
Total de acord,poate se implica moderatorii de pe site sa facem un poll unde sa voteze toti care doresc eliminarea taxei,si apoi cu hartia prin fiecare oras sau resedinta de judet cine vrea sa isi dea acordul pentru sprijinirea directorului autovit.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 01:29   #78
dask137
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
dask137's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 161
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Azi la emisiunea "Money" de pe "The money Channel" (nu cred ca s-a uitat cineva ) directorul de la Autovit a spus ca va incepe strangerea de semnaturi pt. o "actiune cetateneasca" prin care sa atacam aceasta lege imputita.
Are nevoie de 100.000 de semnaturi.
Taxa poate fi atacata prin "actiune cetateneasca" deoarece nu este taxa fiscala(impozit...) ci taxa de mediu.
Actiunea cetateneasca nu revoca legea ci doar va fi rediscutata in parlament (unde cred ca nu mai are sanse sa treaca deoarece alianta Nedreptate si Minciuna nu mai are majoritatea).
Poate luam legatura cu directorul de la Autovit sa strangem si noi semnaturi.
Unde semnez?
dask137 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 01:31   #79
dask137
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
dask137's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 161
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

crede-ti ca 100.000 is multe? la nivel national? poate vre-un moderator sa-mi zica cati viziteaza 4tuning.ro zilnic sau ii confidential? Eu zic ca ar incuraja lumea!
__________________
Mitsubishi Eclipse '97
dask137 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-07, 01:41   #80
dask137
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
dask137's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 161
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Am trimis un email prin care le-am propus celor care administreaza forumul sa se ne ajute sa strangem semnaturi cat mai multe. Nu cred ca ar trebuii sa se mai intample chestii de acestea la noi in tara. Scuzati-mi limbajul din posturile anterioare
dask137 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 19:35   #81
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

c glume mai fac si astia ... )
nu cred k taxa asta o sa fie scoasa .mai degraba cred k va fi suptiata putzin cat sa ne inchida gura ......totu e p interes in tara asta de frumoasa condusa de nijte oameni de K_K_t
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 23:15   #82
Razvan Hades

Stage 5
 
Razvan Hades's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 361
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

taxa se chnuie sa o pastreze cat mai mult desi mi se pare un kk*, nu va fi scoasa prea curand(cel putin anu asta), o sa aibe renault pierderi daia se chnuie so pastreze(chiar astia de la renault au zis ca nu vor sa o scoata ca o sa scada vanzarile cu maimult de jumatate)
Razvan Hades is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 23:27   #83
Aadryan

Stage 5
 
Aadryan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 374
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

APIA nu vrea sa scoata taxa mah. Aceasta este alcatuita din Tariceanu(Citroen), Stroe(Dacia Renault),Tiriac(12 marci auto) si inca unul caruia nu-i stiu sigur numele.Niciunul nu vrea ca aceasta taxa sa fie scoasa pentru a-si proteja propriile afaceri dar cred ca se va intampla ca la Unguri care au fost nevoiti sa returneze banii cetatenilor. UE a dat un ultimatum de 6 luni Romaniei sa faca ceva cu TAXA. Mai avem cam maxim 2 luni pana aflam ceva sigur.
__________________
*Strazile Nu Iarta*
Audi A4 2.0TDI 2007
Aadryan is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 00:18   #84
Razvan Hades

Stage 5
 
Razvan Hades's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 361
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

dak e asa sigur peste 2 luni o sa o micsoreze si iar mai stam 6luni-1 an pana o sa fie scoasa
Razvan Hades is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 16:09   #85
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Guvernul a initiat un proiect de modificare al modului de aplicare al taxei de prima

Guvernul a initiat un proiect de modificare al modului de aplicare al taxei de prima inmatriculare.
Nu se stie insa daca, si cand va fi modificata efectiv legea...

Quote:
Ministrul Economiei şi Finanţelor, Varujan Vosganian, a declarat, miercuri, că taxa de primă înmatriculare a suferit câteva modificări, în acord cu recomandările Comisiei Europene. Cu toate acestea, printre modificările anunţate de ministru nu se face vreo referire concretă la nivelul taxei de acum înainte.

Principalele amendamente se referă la vechimea maşinii sau la condiţiile de vânzare a acesteia. Vosganian a ţinut să amintească rolul de protecţie a mediului pe care îl are această taxă şi faptul că regimul fiscal al României e realizat în funcţie de interesele economice ale ţării.

Dacă până acum, autovehiculele cumpărate din UE trebuiau să abă o vechime nu mai mare de 6 ani, scala a fost modificată, astfel încât vechimea poate fi, de acum înainte, de 15 ani.

Sursa: Money Channel.
Quote:
Guvernul vrea sa modifice taxa de prima inmatriculare

Guvernul Romaniei a initiat astazi, miercuri, 25 Aprilie, un proiect prin care modifica taxa de prima inmatriculare auto. Potrivit Ministrului Economiei si Finantelor, Varujan Vosganian, taxa va avea un cuantum cu mult mai scazut. De exemplu, pentru masinile euro 4, cu o vechime peste 4 ani, calculele preliminare arata ca taxa ajunge sa se injumatateasca, a precizat Vosganian.

In plus, s-a stabilit ca taxa sa tina cont de gradul de poluare si nu de vechimea automobilului

Sursa: HotNews.
Quote:
TAXA DE PRIMĂ ÎNMATRICULARE A FOST MODIFICATĂ

Guvernul a stabilit în şedinţa de miercuri modificarea taxei de primă înmatriculare. Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a anunţat că principiul pe care îl respectă acest proiect este „cel care poluează plăteşte”. În consecinţă, taxa va fi calculată în funcţie de gradul de poluare şi nu de vechimea automobilului. Modificările de azi au la bază sugestiile venite din partea Comisiei Europene, cunsocut fiind faptul că Bruxelles-ul nu a agreat introducerea acestei taxe. Vosganian a exemplificat că în cazul maşinilor euro 4 cu o vechime mai mare de 4 ani, taxa se înjumătăţeşte. Se introduc şi prevederi legate de restituirea taxei, în condiţiile în care maşina este vândută într-o altă ţară. Guvernul va trimite Comisiei Europene o scrisoare în care autorităţile mulţumesc oficialilor de la Bruxelles pentru observaţiile făcute, dar şi pentru asistenţă. România doreşte să evite astfel un proces la Curtea Europeană de Justiţie.

Sursa:Antena 3

Quote:
Executivul a hotărât, în şedinţa de miercuri, să scadă taxa auto de primă înmatriculare, prin reducerea cuantumului taxei în funcţie de gradul de vechime al maşinii şi extinderea de la 6 la 15 ani a scalei aferente vârstei maşinii.
Modificările au fost anunţate, la Guvern, de ministrul economiei şi finanţelor, Varujan Vosganian. Acesta a apreciat că noile reguli corespund solicitărilor Comisiei Europene şi intereselor cumpărătorilor de maşini second-hand.

Pentru o maşină dotată cu motor Euro 4 şi cu o vechime de peste 4 ani, taxa specială va fi redusă la aproximativ jumătate din valoarea actuală, a spus Vosganian, precizând că motorizările Euro 5 vor fi scutite de taxe.

Ministrul a mai spus că pentru maşinile Euro 4 până la non-euro, taxa va fi calculată pe baza unei grile specifice, în funcţie de capacitatea cilindrică a motorului.

"Taxa auto va fi calculată în funcţie de gradul de poluare a mediului, nu de vechimea maşinii", a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului, Camelia Spătaru.

Guvernul va redacta o scrisoare de răspuns către CE, prin care va arăta că a ţinut cont de solicitările Comisiei.

Sursa: ProTV

Last edited by RoSonic; 25-04-07 at 16:16.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 16:17   #86
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Oricum, pana a ajunge modificarile in lege, proiectul va fi rediscutat saptamana viitoare si va trebui apoi aprobat de parlament.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 16:32   #87
Tzus

Stage 5
 
Tzus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 426
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Indiferent cum va suna nu cred ca taxa va fi redusa cu mult.Asta e doar un balci pentru imbunatatirea relatiilor cu UE care a criticat aceasta taxa.Personal cred ca sunt interese mult prea mari pentru a se scoate aceasta taxa...unul dintre ele este chiar Tariceanu care sustine vehement aplicarea acestei taxe,se intelege de ce fiind importator Citroen.
__________________
In frane si in femei sa nu ai niciodata incredere!
Tzus is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 16:34   #88
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

s-o scoata, nu s-o modifice
si asa din cate inteleg o sa fie in continuare destul de mare
daca s-ar face o taxa pe gradul de poluare si banii s-ar folosi EFECTIV la masuri pt protectia mediului ar fi ok, insa sa fie si un cuantum corect si rezonabil.
problema e ca sumele or sa fie exagerate si banii se duc in buzunarele "umflatilor"
pun pariu ca dupa ce vedem sumele ni se face iar parul maciuca.
e o magarie pe care au facut-o: s-au propus niste sume, ei le-au dublat ca asa a vrut muschiul lor ca intr-un moment ca asta sa spuna ca vai ce concesie au facut ei micsorand sumele si ajungand practic la cat s-apropus initial.
si asa e clar la momentul asta mai mult ca oricand ca tara e condusa de hoti, ce poate iesi bun din asta?
mai ales ca au suspendat pisica, luna asta sobolanii se grabesc sa-si rezolve "problemele" si sa faca ce-i taie capul.
sper ca CE sa nu puna botul la vrajeli din astea mai ales daca taxele in cuantumul lor vor fi nejustificate
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 16:50   #89
IeD3vil

Stage 5
 
IeD3vil's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 364
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

macar euro 3 si 2 sa fie mai mici... dar sa scada si la non euro ca aia e penibil de mare
IeD3vil is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 17:30   #90
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

drifterul are si el dreptatea lui... de exemplu: dak de 5000E cat platesc io taxa la o masina ei isi fac rachete cu ozon sau descopera ceva pt diminuarea efectului de sera, mai dau 1000E bonus... dar asa... BANII INTRA IN BUZUNARUL LOR (nu in mod direct,dar unii se mai duc prin Miami,Caraibe... altii iau sporuri, si tot asa)
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -