Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-07, 00:48   #16
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Ma intreb ce se intimpla cu TVA-ul ,deoarece nu este specificat.
In calculatorul de aici: http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php ,calculul difera.
Care este cel real?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 00:55   #17
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Pai cel pus de mine este, dupa cum se vede si in link, de pe site-ul ministerul de finante... cei responsabili pentru aceasta taxa.... deci...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 01:00   #18
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

afecteaza masinile non euro si vechi.la una euro 3 de 4 ani capacitate de 2000 este 1900.probabil e mai ieftina asta decat vama care se platea inainte pentru o masina de acest gen.
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 01:02   #19
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

La euro 3 s-a marit un pic , in schimb e foarte ieftin la euro 4 dar sa speram ca scapam de toate taxele aste tampite cat mai repede.
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 01:33   #20
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

so repet unde a scris ca se asteapta ca in MARTIE-APRILIE sa fie scoase taxele? un link ceva...
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 01:43   #21
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Pe canalele tv la stiri au zis ca dureaza vreo 2-3 luni pana cand ministerul de finante va face ceva pt rezolvarea problemei (adica scoaterea taxelor)
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 01:59   #22
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

sa speram ca va fi asa
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 07:21   #23
alexerix

Stage 4
 
alexerix's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 191
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Nefiind o taxa europeana, vor fi presiuni pentru eliminarea acestei taxe. Totusi pana la scoaterea ei din legislatia fiscala, va scoate ceva bani din buzunarul celor care vor masini de lux(pentru mine o masina care depaseste 3000cmc e deja masina de lux NO OFFENSE) pentru care taxele sunt ceva mai mari.
__________________
Rx-8 Lover

Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte si lumea ar fi oarba si stirba!!!
alexerix is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 07:29   #24
alexerix

Stage 4
 
alexerix's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 191
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Ink o kestie super tare pentru cei care vor Logan : la cumpararea unui model Logan nou dealerul Dacia va plati taxa de inmatriculare in locul proprietarului.(cica e un fel de promotie) pe mine nu ma incanta prea tare, dar e buna pentru cei care kiar sunt patrioti(nu dispun de fonduri necesare pentru Mertz etc) si vor Logan.

P.S.: Ultima parte nu e cu rautate...si eu am un Logan.
alexerix is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 10:11   #25
Loukas

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 61
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Mi se pare o tampenie taxa asta. Am bagat-o ca , vezi Doamne sa nu ajungem groapa de gunoi a Europei prin inmatricularea tuturor jafurilor din Vest. Dar la TV zicea , ca s-a facut o statistica din care reiese ca , suntem o tara non-euro la capitolul masini. Mai exact , 70% din masini sunt noneuro. Pai fratilor...cum sa ne mai fie teama ca ajungem groapa de gunoi a U.E.-ului daca noi chiar iin momentul de fata suntem deja ? Sa nu-mi ziceti mie ca o Dacie 1300 din 75 coapta , care doar Dumnezeu stie cum a luat R.A.R.-ul si cum mai merge cu 50 km/h , este mai buna decat un Golf 2 sa zicem care este intretinut , si arata de parca acum ar fi scos din fabrica. Deci pericol public ( Dacia) vs. masina veche dar macar in conditie buna si care nu pericliteaza traficul. Nu zic ca tara ar trebui sa se umple de Golf 2-uri , Astra-uri F , etc....dar totusi Romania si U.E.-ul vor sa avansam....pai cum sa avansam cand statul cere peste 3000 E pt. o masina mai veche doar ca sa porti mandrele numere cu "RO" pe ele ? Si eu as dori sa fie doar GOlf 4, Astra H etc pe drumuri. Nu sunt pentru vechituri...fie si ele in stare buna. Dar cu salariile noastre ( majoritatea zic ) nu poti sa ai asa ceva pe drumuri...ma refer numai masini ultimul racnet. De fapt nicaieri in lume nu exista asa ceva...dar am putea avansa pe scara evolutiei in domeniul Auto...asa putin cate putin daca nu ne-ar impiedica statul. Oricum in principiu eu sper foarte mult ca in scurt timp sa scoata / miceasca drastic tampenia asta de taxa. Si de ar mici-o la 1000 E pt. o vechitura de dincolo pe care o iei de acolo cu 1000 E max dar in stare ok , tot ar fi avantajos.
Pentru domnii din Romania, numai respect.
P.S. V-ati pus intrebarea daca luam amenda aia de milioane de euro , oare ce taxa mai baga statul ca sa scoata banii d pe noi in urmatorii ani ? Imediat vom ajunge sa ia taxa si pe aerul ce-l respiram. Chiar sunt f curios. Si sunt f curios de ce ar trebui sa o platim noi si de ce nu , Einsteinii care au gandit taxa asta ?
Loukas is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 11:41   #26
Azerty

Stage 5
 
Azerty's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 459
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Toyota]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by iasi_drifter View Post
so repet unde a scris ca se asteapta ca in MARTIE-APRILIE sa fie scoase taxele? un link ceva...

http://www.hotnews.ro/articol_63119-...atriculare.htm
Azerty is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 12:23   #27
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

si tot acolo scrie asa:

"O decizie a UE privind controversata taxa auto de prima inmatriculare ar putea veni peste un an si jumatate, in urma unor proceduri europene indelungate, daca Romania nu ar elimina din legislatia ei aceast taxa, a declarat pentru NewsIn Maria Assimakopoulou, purtatorul de cuvant al comisarului pentru taxe si impozite Laszlo Kovacs."

mai exact daca ministerul de finante nu renunta de buna voie, va putea fi obligat sa o faca abia peste mult timp de acum in colo....

Dar sa asteptam sa vedem ce se discuta vineri:

"Ministerul Finantelor Publice si Ministerul Mediului vor organiza, vineri, o conferinta comuna in care vor prezenta explicatii privind taxa pentru prima inmatriculare."
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 12:32   #28
ICE_golf4
VW Driver

Stage 3
 
ICE_golf4's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 135
Member of:
[VW]
[SKODA]
Question Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

,,Daca autoritatile romane nu vor modifica in urmatoarele saptamani prevederea privind taxa speciala din Codul Fiscal, CE va chema Romania in fata Curtii Europene. Actualul comisar european Leonard Orban declara, inca din iulie anul trecut, ca prevederea noului Cod Fiscal referitoare la taxele pentru masinile second hand ar putea fi considerata o incalcare a Tratatului UE, ceea ce, in ultima instanta, ar putea atrage sanctiuni financiare "extrem de dure". Orban a mentionat ca, intr-o prima faza, Romania va fi "somata" sa-si amendeze legislatia in vigoare, urmatorul pas fiind cel al sanctiunilor financiare.''

Deci...Nu scrie nimic de Martie aprilie, scrie de saptaminile care urmeaza, deci shi mai devreme...
ICE_golf4 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 12:41   #29
ICE_golf4
VW Driver

Stage 3
 
ICE_golf4's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 135
Member of:
[VW]
[SKODA]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

eu trebuia sa imi iau golf 4 luna asta din germania, dar sa spunem k mai astept pana maxim prin aprilie, dak nu scot taxa asta`i f00t in gura de nesimtiti, numai taxe stiu sa bage....
ICE_golf4 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 13:15   #30
quze

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,477
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

stati linistiti cu martie aprilie ... nu o sa o scoata pana nu vor fii obligati ! dupa cum am mai spus , un an minim ...
quze is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -