Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-08, 14:26   #316
bully

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 14
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Art. 4 - Obligaţia de plată a taxei intervine :
a) cu ocazia primei înmatriculări a unui autovehicul în România;
b) la înregistrarea modificării unui autovehicul în evidenţele Direcţiei regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Internelor şi Reformei Administrative;c) la repunerea în circulaţie a unui autovehicul după încetarea unei scutiri la care se face referire la art.9.


Alin. b) inseamna ca un vehicul la mana a doua vandut de un roman altui roman este si el taxat!?....

~Nautilus
Scrie clar
bully is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 14:47   #317
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Daca scria clar mai intrebam?...

Inregistrarea modificarii cui? Un vehicul se poate inmatricula, fie o data, fie de mai multe ori in functie de cati proprietari are de-a lungul vietii. De aici aflam ca se inregistreaza, se modifica, se inregistreaza modificarea sau se modifica inregistrarea

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-01-08, 14:56   #318
bully

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 14
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Ai dreptate... nu e prea bine formulata afirmatia dar totusi face referire la vehiculele M.I.R.A. ... deci nu influenteaza omul de rand
bully is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 12:06   #319
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

noua taxa e tot o porcarie. la ce vreau sa imi iau eu e mult mai mica, dar tot e o porcarie. si astia de la CE is niste mocofani imediat au sarit sa o accepte.
ce a cerut CE: sa nu fie discriminatorie. dar... tot e! la masinile deja inmatriculate in tara nu se plateste, la alea aduse de afara se plateste.
taxa de mediu pe dracu, e taxa pt. umplut buzunarele demnitarilor nostri hoti. a zis Bodu ca daca era de mediu se avea in vedere doar clasa de emisii nu si capacitatea cilindrica.
am zis de la inceput ca hotii nostri o sa se bazeze pe contrast in incercarea de a-i fenta pe aia de la CE. au pus-o f mare sa aiba o baza de la care sa inceapa o negociere, si acum ca au scazut-o CE a inghitit imediat galusca si a acceptat compromisul. niste amatori si niste mocofani.
Slabiceanu & company suxx + CE suxx.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 25-01-08, 12:15   #320
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Jox taxa auto fie ea de inmatriculare, de "mediu", de fraiereala, de gaura de ozon, de construit vile la porci sau ce nume i-or mai inventa.
Nu e vorba de nivel, e vorba de corectitudine.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 02:02   #321
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

https://forum.4tuning.ro/showthread.p...94#post1312694
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 11:48   #322
lau99

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Am auzit de la niste prieteni din tarile arabe o chestie care ma framanta de ceva ani.
In Irak spre exemplu,nu exista aceasta taxa de prima inmatriculare(cum de altfel nu prea exista pe nicaieri in lume).La ei insa daca vrei sa inmatriculezi o masina sau mai bine zis sa importi o masina trebuie sa faci dovada ca ai casat o masina deja inmatriculata la ei in tara.
Ei... acum nu stiu si nici nu ma intereseaza daca e adevarat sau nu dar cred ca ar fi o solutie(sper sa nu exagerez daca spun ca ar fi singura solutie) la tot circul cu inmatriculare unei masini "de afara". Adica nu taxe,nu mare umblatura si mai ales nu atata scandal si atata apa la moara presei!!!
Ar fi o solutie desteapta si astfel ar ramane constant volumul de masini de pe strazile inguste ale Romaniei.Bine
inteles asta la ei nu inseamna ca nu poti inmatricula o masina din alta tara fara sa ai un "cazan" de radiat.Pur si simplu trebuie sa ai dovada ca pentru acel autoturism inmatriculat ai scapat lumea de un altul....deci poti sa dai cativa lei pe o darapanatura care o are un vecin batran(spre exemplu), sa o duci la fier vechi si cu chitanta aia si cu certificatul de radiere sa te duci la politie,RAR sau unde mai trebuie si sa inmatriculezi masina care o vrei...
Eh...asta ar fi o treaba buna zic eu dar din pacate guvernul nu ar mai putea "ajuta"poporul cu inca o taxa penibila.Si asta ar fi inadmisibil... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
lau99 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 12:50   #323
dragon27

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

salut!

Sunt nou pe aici, dar ca orice roman intreg la minte sunt total revoltat de aceasta taxa noua. Dupa ce a fost blamata de Ue si s-ar putea sa ne frigem rau pe chestia asta, guvernantii nostri insista sa o mentina. Ca i-au spus la inceput taxa de mediu, mai era cum era, desi si aia era o aberatie, dar acum sa puna taxa mai mare pe masinile noi decat pe alea second mi se pare cea mai mare tampenie. Sper sa nu treaca si sa o scoata definitiv!

Am gasit un blog interesant al unui tip care povesteste si el din nadufurile romanului Ia uite ce scrie baiatul asta: "De asemenea Renault Romania a scos si Ghidul Claxonului pentru a permite interpretarea corecta in trafic a semnalelor scoase de automobil:
- claxon scurt de frana : un’te bagi vita in fata, ti-au dat hingherii permis in mortii....
- claxon lung de frana: baaaa cretinule, moldovean imputit, ce nu te dai ma de pe sensu tau cand depasesc, intra ma in sant ca nu mori de la putin noroi
- claxon scurt de ambreiaj: buna papusica, mai, mai, ce retrovizoare ai, nu vrei sa ti le lustruiesc?
"...) ...Nu e super tare?
Daca vreti sa vedeti cum se incheie articolul si nu numai intrati cu incredere pe : http://www.reactii.ro/blog/mage/inde...&cat=76&art=77
Salutare!
dragon27 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 13:13   #324
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Va salut! Rog in primul rand sa ma scuze moderatorii, pentru offtopic, dar am o intrebare. Mi-am adus inca un Opel Astra f din Geramnia, l-am gasit la pret de nimic in stare buna, problema este ca in acte scrie E2 , unii zic ca inseamna Euro2 altii zic ca de fapt inseamna Euro1 (putin cam ilogic ce-i drept) modelul este Astra f SI motor 1.6 101 CP din 06.1994. Puteti sa ma lamuriti si pe mine cum sta treaba, am mai avut o Astra pe care am vandut-o dupa 2 zile dupa ce am luat-o de afara nestiind nici ce norma de poluare indeplineste. Va multumesc anticipat si rog moderatorii sa ma scuze dar nu stiam unde sa intreb.
Cat despre taxa auto cum am mai spus mi se pare o aberatie, si cred ca nu sunt prea multi ca mine care sa se mai incumete la masini mai vechi de 10 ani, in primul rand statul ar fi trebuit sa incurajeze importurile de masini de la euro 3 in sus.

Last edited by procos; 30-01-08 at 13:15.
procos is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 15:25   #325
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Motive de oftica, stress si insulte la adresa lui Jumuliceanu:


ROLLS ROYCE SILVER SPUR

An fabricatie: 1984
Carburant: Benzina
Rulaj: 39,000 km
Capacitate: 6,700 cmc
Putere: 300 CP
Inmatriculabila
Dotari:
NON-EURO; CUTIE AUTOMATA; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; AER CONDITIONAT; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; TAPISERIE PIELE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;
NOU - IMPECABIL - NUMERE AMERICA CU ASIGURARE SI PROCURA - TALON SI CARTE DE IDENTITATE - UNICATA IN ROMANIA - ACCEPT VARIANTE .
PRET CIP(FARA TAXA VAMALA SI FARA TVA)
PENTRU PRIMA INMATRICULARE RO SE MAI PLATESC MINIM 19,175 EURO CONSIDERAND NORMA DE POLUARE NON-EURO SI PROVENIENTA UE. PENTRU MASINI CU PROVENIENTA NON-UE SE ADAUGA 10% DIN PRETUL IN VAMA.

Pret: 25.000 EURO
90.623 RON / 36.709 USD


Anuntul se afla aici, cu tot cu poze: http://www.totcedoresti.ro/anunt-416...0cp_albas.html, iar sublinierea imi apartine

Imaginati-va pentru un moment ca taxa de prima inmatriculare nu exista... dupa aceea treziti-va

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 22:20   #326
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

pai taxa e aproape cat masina))))))))))))))))

romania romania.......
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 11:20   #327
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Am si eu o intrebare.Daca platesc acum taxa,pot sa cer diferenta de bani innapoi dupa 1 iulie?
Acum tre' sa platesc pentru motor de 2.2 cu Euro 4 si filtru de particule 1.700 Euro,iar de la 1 iulie doar 590E.
Pot sa cer diferenta de 1.100 innapoi sau nu,ca asa zice tata Citroenului Tariceanu.
Oricum e o aberatie enorma sa platesc pentru euro4 atat;
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 11:41   #328
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Lucian_benz View Post
Am si eu o intrebare.Daca platesc acum taxa,pot sa cer diferenta de bani innapoi dupa 1 iulie?
Acum tre' sa platesc pentru motor de 2.2 cu Euro 4 si filtru de particule 1.700 Euro,iar de la 1 iulie doar 590E.
Pot sa cer diferenta de 1.100 innapoi sau nu,ca asa zice tata Citroenului Tariceanu.
Oricum e o aberatie enorma sa platesc pentru euro4 atat;
mai bine asteapta pana in iulie ca bani de la stat foarte greu ii vezi inapoi
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 15:33   #329
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Nu mai pot sa astept,asta e problema.
Vreau s-o inmatriculez sa pot circula.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 21-05-08, 15:54   #330
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

salut
stie cineva ce acte iti trebuie ca sa poti plati taxa de la 1 iulie pt o masina adusa de afara?
de ex: autentificare,itp,etc..
merci
bimmer3 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -