Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-07, 01:47   #166
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

am auzit intamplator ca taxa de orima inmatriculare va fi transformata in lata taxa pe un post tv(nu stiu exact care post, oricum romanesc) deci noi degeaba ne agitam cu taxa asta de prima inmatriculare daca ei o transforma in 2 taxe cu valoarea taxei de prima inmatriculare. deci noi niciodata nu o sa fim ascultati si sar putea ca "taxa de prima inmatriculare" sa fie transformata in taxa de prima rulare sau mai stiu eu ce le debiteaza mintea celor care conduc o tara. as fi curios sa stiu cum isi conduc "destepti"astia masinile.
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 02:12   #167
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Au facut o grila de calcul care trebuie acum sa fie aprobata de Comisia Europeana. Grila se prezinta cam asa :

Euro 5 este scutit de taxa (ma mir ca au facut un asemenea gest )

Taxa pentru Euro 4 se reduce la jumatate.

Pentru masini cu motor Euro 1 sau Non Euro mai vechi, taxa va fi cu 20-30% mai mica, anunta Ministerul Mediului.

Masinile cele mai dezavantajate de aceasta noua grila sunt cele cu motorizari Euro 2 si Euro 3, pentru care taxa se va modifica foarte putin, fiind posibila inclusiv o crestere fata de valoarea initiala.

SURSA : de prin ziare on-line.

Deci n-au facut aproape nimic, la non-euro degeaba se reduce cu 20-30% ca oricum taxele sunt ridicol de mari si la euro4 oricum nu erau asa mari. In loc de 350 euro pt un 1.6 dai 175, mare reducere... Cel mai normal ar fi fost ca euro 4 sa nu fie taxat. In continuare lovesc euro 3 care e concurentul principal pt Logan, clio, C3 si altele... Asta e.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 22-05-07, 08:53   #168
Rookie

Stage 5
 
Rookie's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 461
Thumbs down Re: Taxa de prima inmatriculare

Cum s-a mai spus, de *** frate ...
Parca ii interesa de poluarea mediului, si acu' scad taxele la Euro 1 si non Euro ?! Ce au Euro 2 si Euro 3 ?!
La Euro 4 plateai o taxa mult prea infima, ceva de genul un salariu pe o luna ... Si i-ete ca tocmai pe asta s-au gandit sa o scada ... Ce faze de *** fac astia ... Pai, sa mor eu, d-asta iti si vine sa pleci din tara asta !!!
__________________

Low is a LifeStyle - StanceWORKS
Sometimes keeping it simple is all we need !!!
Rookie is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 22:33   #169
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

mie imi place faza cu taxa scazuta pt euro 4, 3-2, bagamias chestia aia din pantaloni in taxa lor. ei chiar nu inteleg ca aceasta taxa este ilegala. ma eu nu inteleg cum plm se poate face ceva ilegal ca aceasta taxa si nimeni sa nu fie pedepsit. in plm daca ai ceva spolilere si mai stiu eu ceva misto pe masina tot politaiu se ia de tine si te arde la gaoz si pt o folie neinsemnata pe geamuri. traim intro tara de cachiti unde totul este posibil. abia astept sa apara taxa pt oxigenul consumat de motor, ca acum este una pt bioxidul de carbon eliminat de motor. eu cred ca ma mut in congo ca acolo nu am auzit de taxe dinastea
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 22:35   #170
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

ba si ce ma deranjeaza cel mai tare este ca ei se poarta mari europeni da nu respecta constitutia europeana asa cum se cere. jur astia siar vinde si mamele daca leai oferi o taxa ilegala de vanzare. cred ca ar numio taxa "mamica"
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 14:59   #171
Snytz

Stage 3
 
Snytz's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 134
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Stie cineva ceva de noua grila ? Sau cand moare cel care a inventat taxa asta !
Snytz is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 19:51   #172
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Snytz View Post
Stie cineva ceva de noua grila ? Sau cand moare cel care a inventat taxa asta !
esti nebun? vrei sa apara altu mai nesatul? )

ma bucurasem degeaba... sa speram ca guvernul eu va ramane ferm pe pozitie... dar ori cum asta inseamna mult timp pierdut ...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 19:56   #173
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

pai si tar...... si aialalti de unde sa mai ciugule si ei


sunt curios daca UE o sa fie de acord cu asa ceva sau le spune clar sa scoata taxa

ramane de vazut
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 20:01   #174
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

eh si? crezi ca le pasa daca le spune in fata? mai trag si ei mata de coada inca 1 an 2 cat dureaza procesul si uite asa tot cum vreau ei ajunge...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 01:18   #175
arr1975

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

FOARTE IMPORTANT!

salutare!

"Pentru ca īntregul mecanism să se declanşeze este nevoie ca cineva să propună proiecte de legi - care, la capătul unui proces dificil şi, de regulă, īndelungat, să devină legi. Pentru ca un text să ajungă a fi discutat īn Parlament el trebuie să īndeplinească unele condiţii." ...
URMEAZA PARTEA BUNA -
"... a cel puţin un sfert din numărul deputaţilor sau senatorilor sau 500.000 de cetăţeni din cel puţin jumătate din judeţele ţării (īn fiecare dintrea acestea trebuie strānse cel puţin 20.000 de semnături)." ....

DACA VA TINE HAIDETI SA O FACEM SI PE ASTA ....

Adresa mea de mail e: arr1975@yahoo.com

Daca sunteti curiosi scrieti-mi (dar sa fiti din mai mult de 22 judete) si facem un "cap" de tabel sa il aibe toata lumea identic (in Excel) si ne punem pe treaba - intr-o luna putem fi calare pe ei ... si sa modificam ceea ce ne doare - TAXA DE INMATRICULARE

Daca mai aveti cunostinte avocati sau juristi mai intrebati in stanga si-n dreapata ... oricum sunt convins ca la asta nu se vor astepta!

Va astept,

arr
arr1975 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 01:25   #176
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Acum Semnez Daca Aveti Acel Tabel , Asa Ca Apucativa Si Faceti Cit Mai Repede Aceasta Rascoala
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 01:39   #177
arr1975

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Cred ca asa e OK!

E un excel dar a trebuit sa il impachetez ... asta e ... sper sa fie cum vrem ...

sa nu trimiteti chestii scanate ... totul trebuie sa fie ORIGINAL ca se pot verifica .... asta conteaza!!!

si apropo trimite-ti pe toate forumurile si pe mailuri ....

arr
Attached Files
File Type: rar Re TAXA 1.rar (1.9 KB, 54 views)

Last edited by arr1975; 19-06-07 at 01:42. Reason: er
arr1975 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 01:53   #178
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Nu Pot So Copiez Nu Stiu Ce Are ?
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 10:31   #179
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

mai incearca . k la mn a mers
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 10:32   #180
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

nutzuXXL;955481]mai incearca . k la mn a mers
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -