Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-07, 18:37   #91
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

asa e ... taxa la motoarele peste 2500-3000cc si d la euro2 in jos , sunt penibile te apuca plansu ( .
de exemplu yo vroiam un bmw 330d anu 2000 euro 3 si taxa e 4700 heuro .... aproape cat masina ) masina e 6000 euro

inca un exemplu : golf 3 1.9 tdi euro 2 din 97 masina e 2000euroi iar taxa 3800 euro . penibila fratilor ...!!!!!!
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 19:01   #92
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

pana va fi publicata in monitorul oficial o sa mai dureze ceva vreme ... eu imi doresc ca UE sa ii forteze sa o aprobe si sa intre in vigoare cat mai repede ca sa fie presati ... si macar sa se injumatateasca ! ea de disparut nu va disparea in totalitate nici in cele mai frumoase vise
__________________
xox
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 20:05   #93
Rookie

Stage 5
 
Rookie's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 461
Thumbs down Re: Taxa de prima inmatriculare

"Ne intereseaza de poluarea mediului" ... ... Hai sictir oameni buni, ii doare si pe astia undeva de noi, poporul ... Taxa o sa fie in continuare, si in continuare cat se poate de mare ... Tare m-as bucura sa se scoata, sa-mi iau si eu o CRX del SOL
Dar, sa revenim, e o vrajeala autentica faza asta ... Mai bine ca nu am fost la vot, ca imi smulgeam parul din cap cu astia la conducere ...
__________________

Low is a LifeStyle - StanceWORKS
Sometimes keeping it simple is all we need !!!
Rookie is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 20:45   #94
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

eu am auzit ceva ca s-ar fi schimbat taxa asta si ca ar fi ceva de genul 150 de euro ... sau nu am inteles prea bine.. k mama mi-a spus ce a vazut si ea la tv. Am mai auzit pe unu de se ocupa cu masini din afara ca cica ar fi scos taxa asta. voi ce mai stiti?
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 21:10   #95
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Smile Re: Taxa de prima inmatriculare

Au aratat azi astia la stiri cica au micsorat taxa de prima inmatriculare dar nu am apucat sa vad tot cik la masinile vechii .Voi ce stiti??
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 21:12   #96
GhostOfS

Stage 2
 
GhostOfS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 59
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Eu nu vreau sa ma mai agit, taxa asta daca se va modifica tot nu va fi spre binele nostru Probabil doar pentru cei care isi permit masini euro 4 (si in viitor euro 5) ...
GhostOfS is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 21:26   #97
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

oricum la noi in tara daca vrei o masina buna, leasingul e cel mai bun... parerea mea... eu vreau sa mai strang ceva bani sa-mi vand masina mea ... si sa dau un avans de vreo 3-4 mii la o masina care are pretu in jur de 10000...
Ca oricum ... cu taxa vad ca e cu dus si intors... nu stiu ce sa zic.
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 21:58   #98
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Am auzit si eu acum ceva zvonuri cum ca s-ar reduce taxa? si ca valoarea ei maxima va fi la masinile mai vechi de 15 ani si nu 7 cum era pana acuma... stie cineva ? sau sunt doar zvonuri.. ?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 22:12   #99
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by PH-04-WPD View Post
oricum la noi in tara daca vrei o masina buna, leasingul e cel mai bun... parerea mea... eu vreau sa mai strang ceva bani sa-mi vand masina mea ... si sa dau un avans de vreo 3-4 mii la o masina care are pretu in jur de 10000...
Ca oricum ... cu taxa vad ca e cu dus si intors... nu stiu ce sa zic.

asta vrea si guvernu, sa iti ia banii pe masina noua, care ghici care este pana in 10 mii

cind cu 2-3 mii iti iei o masina mult mai buna si cu mult mai multe optiuni
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 22:18   #100
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

chit ca evz a mancat ***** la greu cand a fost suspendat Basescu (personal am primit pe strada in ziua suspendarii suplimentul pe care il distribuiau in disperare plin de minciuni si incercari de manipu|are a opiniei publice) macar au postat asta:

Taxa second-hand, in forurile europene
25 Aprilie 2007

Europarlamentarul PD Monica Iacob-Ridzi considera ca decizia guvernului de a mentine taxa de prima inmatriculare este o dovada ca noul executiv vrea sa se solidarizeze cu grupurile de interese din industria auto.

„Noul guvern al Romaniei s-a decis sa ramana de partea prietenilor politici din industria auto si sa ignore acest preaviz (n.r. - al Comisiei Europene), la fel cum ignora si grupul de cetateni romani revoltati de limitarea optiunilor lor de a cumpara de pe piata europeana”, a declarat Monica Iacob-Ridzi, in cadrul unei interventii in plenul Parlamentului European.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 22:29   #101
Rookie

Stage 5
 
Rookie's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 461
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by iasi_drifter View Post

„Noul guvern al Romaniei s-a decis sa ramana de partea prietenilor politici din industria auto si sa ignore acest preaviz (n.r. - al Comisiei Europene), la fel cum ignora si grupul de cetateni romani revoltati de limitarea optiunilor lor de a cumpara de pe piata europeana”, a declarat Monica Iacob-Ridzi, in cadrul unei interventii in plenul Parlamentului European.

Intr-un fel, ne-a facut PROSTI pe fatza ... cata nesimtzire !!!
Eu propun sa facem revolutie, macar pt ca scoate taxa asta, daca nu sa-i dea jos pe cei de la putere !!!
Rookie is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 22:34   #102
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

baietii probabil incearca sa se scoata pt. ca inteleg ca Monica Iacob-Ridzi (PD) i-a parat acum 2 zile lui nenea PE si acum se tem sa nu fie oleaca luati de urechi asa ca incearca sa para baietei cuminti.

ziua.ro:
Quote:
Taxa auto, criticata in PE

-- Europarlamentarul PD Monica Iacob-Ridzi a afirmat, luni, intr-o declaratie facuta in Parlamentul European, ca Guvernul roman a decis sa se solidarizeze cu grupurile de interese care au facut un lobby puternic in ultimele luni pentru mentinerea taxei auto, ramanand astfel de partea prietenilor politici din industria auto.


"Noul guvern al Romaniei s-a decis sa ramana de partea prietenilor politici din industria auto si sa ignore acest preaviz (n.r. al Comisiei Europene), la fel cum ignora si grupul de cetateni romani revoltati de limitarea optiunilor lor de a cumpara de pe piata europeana. Guvernul Romaniei ignora avertismentele Comisiei si risca un proces in fata Curtii Europene de Justitie", a aratat Iacob-Ridzi. "Daca Guvernul nu va inlatura problemele mentionate in scrisoarea de somare a Comisiei, Curtea Europeana de Justitie va delibera si in acest caz, probabil pe baza jurisprudentei din trecut. Pana cand aceasta procedura se va incheia, o multime de cetateni vor fi platit milioane de euro in contul acestei taxe. In cazul probabil al unei sentinte impotriva Romaniei, cei care au platit taxa isi vor putea recupera banii actionand statul in instanta", a mai explicat europarlamentarul PD. Premierul Calin Popescu Tariceanu a declarat, in repetate randuri, ca Romania nu va renunta la taxa de prima inmatriculare, care nu ar reprezenta doar o masura pentru protectia mediului, ci si pentru pastrarea a zeci de mii de locuri de munca din industria auto. (A.H.)
pe hotnews scrie ceva interesant:

Quote:
In cazul contestarii taxei

O alta observatie a CE: inexistenta unei proceduri de contestare atunci cand clientul este nemultumit de nivelul taxei. Rezolvarea Guvernul: a decis sa introduca aceasta procedura, s-a decis ca Registrul Auto Roman sa fie implicat in acest domeniu.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 00:14   #103
banq

Stage 2
 
banq's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 61
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

tot euro 4 o sa aibe de castigat mai putin cele lante eu o sa platesc 500 e fata de 1000 la un 1.9 . merge sa aduci 3 si 4 .sa nu te rupa. peste 2 luni o sa intre an vigoare >> Si pentru ala care zice ca nu ei cu 6000 330 da o tura pe autoscout24 .
__________________
participant
banq is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 10:20   #104
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Reducerea taxei e moft populist, facut pentru fraierii care rasufla usurati cand Ceausestii moderni "slabesc surubul". Indiferent cat de putin ar fi, nu e legala. CE nu inghite astfel de momeli ieftine.

Pentru cei care tot ii dau cu importurile de Citroen si vanzarile de Logan, tin sa va amintesc ca Loganele si Citroenele sunt si ele taxate. De cateva luni incoace tot nu va intra in cap

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 12:22   #105
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Pentru cei care tot ii dau cu importurile de Citroen si vanzarile de Logan, tin sa va amintesc ca Loganele si Citroenele sunt si ele taxate. De cateva luni incoace tot nu va intra in cap
Plus ca dupa cum zice noul proiect, un Citroen nou va fi taxat cu mai mult decat acelasi Citroen (aceeasi norma de poluare) mai vechi. (parca vroiau sa nu vina vechituri... si taxeaza mai mult o masina noua )

Deci lasati-o pasta cu citroenu lu Tariceanu... taxa nu e nimic altceva decat o inlocuitoare a accizelor/taxelor vamale care s-au scos odata cu intrarea in UE. Erau o sursa de venit importanta pentru buget... si trebuia gasita o alta varianta pentru a aduce acele sume... si varianta a fost taxa de prima inmatriculare...
RoSonic is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -