Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-01-07, 18:29   #46
snip3r

Stage 2
 
snip3r's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 50
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Calculatoarele alea sunt varza.
Am testat motor 1600 Euro3 si am schimbat vechimea...
La 1-2 ani obtin aproximativ 1080 euro
La 2-4 ani obtin 1250 euro
la peste 4 ani obtin aproximativ 1150 euro.

Au ceva cu masinile de 2-4 ani vechime???

Last edited by snip3r; 15-01-07 at 18:32. Reason: eee
snip3r is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 18:55   #47
maf

Stage 5
 
maf's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 860
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

cu cat is invechite treb mai ieftine park sau nuj cum.... e o taxa d deducere, normal dak te duci acum la inregistrat masina iti da 2 tabele si o formula matematica si calculezi sg ...... e bun mai e unu pe automondial
__________________
пить яйца
maf is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 19:21   #48
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by snip3r View Post
Calculatoarele alea sunt varza.
Am testat motor 1600 Euro3 si am schimbat vechimea...
La 1-2 ani obtin aproximativ 1080 euro
La 2-4 ani obtin 1250 euro
la peste 4 ani obtin aproximativ 1150 euro.

tabelul de calcul din codul fiscal:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tabbtax.JPG
Views:	432
Size:	135.7 KB
ID:	201605  

Last edited by RoSonic; 17-01-07 at 18:35.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 19:28   #49
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by alex-mishu View Post
Sper k Comisia Europeana sa lucreze destul de rapid si sa ne scape de o asa ineptie...
Oricum, chestia asta e ilegala!
Tocmai... ca nu este ilegala. De aceea nu poate obliga nimeni statul roman sa renunte la ea...
Ca e exagerata si nu ne convine... asta e altceva.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 22:41   #50
maf

Stage 5
 
maf's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 860
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

am vazut pe otv k scria pe acolo k PD sustine retragerea taxei pentru prima inregistrare
maf is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 23:19   #51
quze

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,477
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

va scadea miercuri probabil ... dar nu o va scoate definitiv nimeni ... ambalati-va in continuare !
quze is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 23:22   #52
higheaven

Stage 3
 
higheaven's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 111
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Nivelul taxei de primă înmatriculare, stabilit iniţial la un maxim de circa 3.500 de euro, a ajuns, după ce a trecut prin Parlament, la un cuantum de 7.500 de euro, a declarat, joi, agenţiei Mediafax, ministrul mediului şi gospodăririi apelor, Sulfina Barbu, subliniind că aceasta este problema la care Comisia Europeană a făcut referire.

Liderii PNL, PD şi UDMR s-au întâlnit, luni seara, la Palatul Victoria, stabilind să modifice, în şedinţa de Guvern de miercuri, taxa pentru prima înmatriculare a autovehiculelor.
http://www.protv.ro/stiri/politic/li...triculare.html
higheaven is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 13:48   #53
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

oricum e absurd ... la o masina de 2000cm3 cu euro2 sa platesti taxa dublu de pretul masinii ... e bataie de joc... si ar trebuii sa se bucure ca lumea isi ia masinii din germania si alte tari pt. ca daca nu poate sa-si cumpere de acolo la banii aia 2000-2500 euro cumpara de aici dacii care deabia se mai tin si o sa avem un parc auto ruginit complet ...
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 15:52   #54
vs4game

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 21
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by PH-04-WPD View Post
oricum e absurd ... la o masina de 2000cm3 cu euro2 sa platesti taxa dublu de pretul masinii ... e bataie de joc... si ar trebuii sa se bucure ca lumea isi ia masinii din germania si alte tari pt. ca daca nu poate sa-si cumpere de acolo la banii aia 2000-2500 euro cumpara de aici dacii care deabia se mai tin si o sa avem un parc auto ruginit complet ...
Oare daca erau asa interesatzi de mediu, guvernantzii nostri, nu era mai simplu ca de exemplu pt inmatricularea unei masini cu Euro 2 din UE, statul sa ceara in schimb o Dacie mai veche de 20 de ani (sau orice marca)? Pt "remat" sau cum se spune....
Nu i-a trecut nimanui prin cap sa le propuna asta?
vs4game is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 09:22   #55
sonik89

Stage 3
 
sonik89's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 149
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

eh da ii si o parte buna cu legea asta eu vreau un focus din 2005 euro 4 si motor de 1.6 deci platesc 350 euro taxa nu 1600 euro cat se platea inainte avantaje si dezavantaje
sonik89 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 09:46   #56
maf

Stage 5
 
maf's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 860
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

ar trebui sa platesti si mai putin pt asa o masina )) astia au pus taxe mari k au parlamentari firme cu masini in romania, dealeri etc
maf is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 21:43   #57
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by RoSonic View Post
1. se plateste si la romanesti. La orice masina la prima inmatriculare, indiferent ca e produsa in tara sau afara, ca e noua sau SH...

2. de taxa asta se stie de foarte mult timp... si a scris presa la fel de mult ca si acum. insa nimeni nu a crezut ca va ramane in picioare.
ce spui tu e ciudat nu crezi?
aceasta taxa va face ca parcul auto sa fie rulat intern. nu cred ca o sa fie cineva atat de cretin sa se duca in germania sa isi ia logan, deci isi cumpara din romania sau mai rau, cumpara o dacie din 90 DEJA inmatriculata la care nu se mai plateste taxa. si uite asa o sa fim obligati sa cumparam masini mai noi deja inmatriculate...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 25-01-07, 01:11   #58
vs4game

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 21
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by sonik89 View Post
eh da ii si o parte buna cu legea asta eu vreau un focus din 2005 euro 4 si motor de 1.6 deci platesc 350 euro taxa nu 1600 euro cat se platea inainte avantaje si dezavantaje
Inainte nu recuperai si TVA-ul? LA 8 000 de euro, vin 1280 Euro.


Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
ce spui tu e ciudat nu crezi?
aceasta taxa va face ca parcul auto sa fie rulat intern. nu cred ca o sa fie cineva atat de cretin sa se duca in germania sa isi ia logan, deci isi cumpara din romania sau mai rau, cumpara o dacie din 90 DEJA inmatriculata la care nu se mai plateste taxa. si uite asa o sa fim obligati sa cumparam masini mai noi deja inmatriculate...
Din ce am auzit erau destui care luau Dacii din Ungaria, erau mai ieftine (probabil si mai putzin uzate decat la noi) si nu se plateau taxe vamale (erau fabricate in Romania). Acum.... nu prea mai au cum cu taxa de prima inmatriculare.
vs4game is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 09:50   #59
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Taxa asta e o porcarie,sper ca pana la anul sa pice pt ca la o Astra GSI mi-a iesit taxa 4000E .... nu zic...ar fi bine sa puna o taxa...care sa se aplice tuturor masinilor la inmatriculare,orice inmatriculare...una mult mai mica,ceva gen 1-200 E...de bun simt si banii stransi chiar sa intre in programe de mediu nu in buzunarele alesilor...
__________________
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 10:25   #60
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by RoSonic View Post
Tocmai... ca nu este ilegala. De aceea nu poate obliga nimeni statul roman sa renunte la ea...
Ca e exagerata si nu ne convine... asta e altceva.
Taxa este ilegala deoarece contravine legislatiei europene referitoare la libera circulatie a bunurilor in UE.

Se fac presiuni asupra Romaniei sa renunte la aceasta taxa considerata discriminatorie, dar ce s-a gandit boul asta de Vladescu: sa o extinda si la masinile deja inmatriculate, adik sa devina taxa de inmatriculare (o ineptie mai mare nici ca se poate sa platesti 3720 euro pt. o dacie din 70).

Se mai fac presiuni asupra Romaniei sa infinteze un for unde cetatenii Romaniei sa poata ataca taxele si impozitele, for care exista in toate tarile din UE, ceea ce mie mi se pare foarte grav ca noi sa fim privati de acest privilegiu.

Ungaria a avut o astfel de taxa. Nu s-a conformat cererii UE de a renunta la ea urmare, Ungaria a fost data in judecata si va trebui sa restitue toti banii rezultati din aceasta taxa, plus o amenda usturatoare.

Chestia aici e ca Tariceanu are reprezentanta de masini (ATS dealer Citroen) pe de o parte, iar pe cealalta parte cica Vladescu ar fi primit o spaga enorma de la Renault pt. sustinerea acestei taxe .

Oricum cred ca vor renunta la aceasta taxa, dar nu inainte de a o da din colt in colt ca poate, poate astia de la UE vor uita.
moise is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -