Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-08, 08:43   #346
Catalin_BMW

Stage 4
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 211
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

astazi ma duc eu sa inmatriculez pisica, 1.8 cmc din 1995, se preconizeaza undeva la 640 euro taxa ...va tin la curent daca este chiar asa si daca o mai inmatriculec ...in romania :P
Catalin_BMW is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 08:59   #347
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

o saptamana nu se primesc bani...nu merg calculatoarele
manolica76 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 12:08   #348
Sebastian.C

Stage 5
 
Sebastian.C's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 3,004
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Banii unde se platesc??? Ca am si eu un Opel Combo , sta fara nr deocamdata ca le-am trimis in Germania pt. radiere, dar nu stiu unde se va plati taxa.
Sebastian.C is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 13:17   #349
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
Documente inmatriculare vehicule noi
• Carte de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare original si copie xerox
• Fisa de inmatriculare cu viza directiei fiscale de pe raza localitatii de domiciliu semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
• Cerere de inmatriculare ( cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice)
• Document de proprietate (factura, contract de vanzare cumparare) original si copie xerox
• Document de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) original si copie xerox
• Tichetul de asigurare obligatorie original si copie xerox
• Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Trezorerie sau Directia Taxe si Impozite a localitatii de domiciliu)
• Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (CEC sau BCR )
• Codul fiscal si Certificatul de inmatriculare la Registrul Comertului copie xerox in cazul in care solicitantul este persoana juridica
• Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare
e simplu
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 23:10   #350
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Apropo!!! e cineva de acord/impotriva cu noua taxa? eu zic ca este tot pacaleala

Probabil cateva zile nu se va putea plati noua taxa, este abrambureala la RAR si la finante. Astia de la RAR nu stiu ce sa treaca in hartii, astia de la finante nu au programu' (asta era pe 1 iulie) iar cand l-au primit avea tot felul de erori de calcul. Si chiar daca ar merge programul nu se pot incasa bani pt ca RAR-ul nu stie sa completeze hartiile. Cam asta e in Vaslui cetatea tuturor relelor.

Last edited by avolocaru; 02-07-08 at 23:16.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 23:57   #351
zapinstein

Stage 2
 
zapinstein's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 63
Member of:
[FORD]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Niste jegosi, pentru motor 2500cmc, masina noua, euro4, inainte de 1 iulie era ~800 euro si acum e 1300 Euro conform http://www.mfinante.ro/calculator_ta...auto_2008.html

Acum o ora cand am calculat pe acelasi site, era 1600 Euro. Tampiti.



Later Edit:
intre 2500 cmc si 2522cmc e o diferenta de 350Euro ! De aici rezultatele diferite.
E complet normal ca pt 22 cmc platesti cat pentru o masina intreaga.

Last edited by zapinstein; 03-07-08 at 00:03.
zapinstein is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 13:49   #352
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Pentru cei care nu sunt convinsi ca taxa e ilegala: http://www.gardianul.ro/2008/07/02/e...o-s116549.html si http://www.gorjeanul.ro/civica/acr-a...poluare-7.html

Last edited by avolocaru; 03-07-08 at 16:00.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 16:34   #353
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Mie imi pare tot tampenie,tot discriminare,abia asteptam sa vina Iulie sa nu platesc o taxa foarte mare...dar parca stiam ca tot nu va fi ok,acum toata lumea ori trebuie sa-si cumpere euro2-3 foarte....foarte veche ori euro 4 micut....nu,noi suntem romani,noi trebuie sa circulam cu masini mici sau cu masini vechi.Pana la urma daca stau sa ma gandesc nici nu e vorba de plata sau neplata...eu zunt sigur ca lumea (cel putin eu)nu ar fi asa de reticenta la plata unei asemenea taxe daca si veniturile ar fi pe masura....dar cand te gandesti ca un salar minim pe economie nu-ti ajunge nici sa traiesti de la 1 luna la alta...
Imi place Romania,de aceea m-am intors si am decis sa traiesc in tara in care m-am nascut...dar pe zi ce trece incep sa-mi schimb parerea, sunt la noi pe forum persoane care inca traiesc in state,sa spuna ei ce platesc cand isi iau un Mustang nou sau clasic(anii 60),cat platesc impozit pe an,si pentru ce,cum arata orasul in care locuiesc si strazile.....sa nu mai spunem ca tot sistemul nostru e parca facut sa-mi impiedice cetateanul,viata de zi cu zi e un adevarat test de tarie..un american isi ia permisul de conducere in cateva ore...isi vinde si-si cumpara masina in cateva minute(ma refer la acte),cand merge romanu' sa se-nsoare ca tot omu i se cer stive de acte si analize si bullshituri.....oare ce tre sa faci in state?!?!?!si sa nu vorbim doar de americani...sa ne uitam si la restul europei,eu zic ca noi,cetatenii romaniaie,suntem the shit,ca facem fata unor tampenii uriase,ca papam caca"!o in fiecare zi si dimineata ne trezim cu fruntea senina stiind ca vine felul 2,dar totodata suntem prosti(intr-un fel)noi alegem cine conduce tara.....bine trebuie sa recunosc ca nici nu ai prea multe optiuni,omul la noi cand merge la urne parca merge la loto,sau parca alege raul cel mai mic. Parerea mea e ca trebuie toti schimbati,m-am saturat de batrani ramoliti,ar trebui sa le impuna o varsta maxima,sau o suma de ani maxima in care se pot afla acolo unde sunt...asa macar apar fete noi,poate apare unul mai "treaz"...dar totodata poate sa apara si urmatoreul insetat....
Hai mai bine sa ne mutam toti romanii in alta parte,sau hai mai bine sa invitam alta natiune sa ne cucereasca(stiu ca vorbsc SF-uri,dar la cum arata acum tara asta...parca totul e din filemele de fictiune)
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 16:45   #354
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
mda...si pana la urma daca merg saptamana viitoare sa-mi inmatriculez masina....ce platesc?!?!?!?!
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 22:05   #355
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

http://www.mfinante.ro/calculator_ta...auto_2008.html
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 06-07-08, 23:30   #356
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

=)))) era de mult pe prima pagina a forumului sus de tot
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 00:06   #357
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Apropo, toata discutia asta nu este pt cine vrea sa plece, ci pentru care vor sa ramana in lupta. Adevarul este simplu, anii de comunism ne-au tras mult inapoi dar daca nu facem nimic tot aici ramanem.
Formula de protest: AM SA PLATESC DARILE LA STAT NUMAI IN BANI MARUNTI! Sunt curios cam ce inseamna 2000 ron in bani marunti... am sa fac o poza sacului cu bani!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 00:13   #358
segundo

Stage 4
 
segundo's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 204
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

merc c250 td
1997, euro 2, 212g
ceva mai mult de 3000 euro...
WTF?!?!?!?!??!?!?!??!?!?!?!:evil :
masina a costat 5000 mai mult de jumatate taxa
segundo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 00:15   #359
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Apropo, toata discutia asta nu este pt cine vrea sa plece, ci pentru care vor sa ramana in lupta. Adevarul este simplu, anii de comunism ne-au tras mult inapoi dar daca nu facem nimic tot aici ramanem.
Formula de protest: AM SA PLATESC DARILE LA STAT NUMAI IN BANI MARUNTI! Sunt curios cam ce inseamna 2000 ron in bani marunti... am sa fac o poza sacului cu bani!!!


lol,ar fi super amuzant,imi aduc aminte de copilarie, cand am platit o amenda in modede de 100 lei(era 800000 lei bani vechi),ma intreb doar cum merg cu aia 2000 ron in monede de 10 bani?!?!?!
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 07-07-08, 00:28   #360
namur_b

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Eu o sa aduc pt taica-miu in tara o masina din 93, sunt curios ce si cum ... din cate am inteles nu mai este nevoie de stampila vamala .... O sa vedem ce se intampla ... Apropos, m-au contactat N cunostinte in legatura cu masini din Germania ... Ce se intampla fratilor acolo??!!!
namur_b is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -