Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-07, 19:52   #31
Tzus

Stage 5
 
Tzus's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 426
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Ar fi bine sa o scoata...oricum e destul de mare...daca puneau si ei o taxa ceva mai mica...dar daca vrei sa iti iei o masina de prin `90 cu motor de 2000cm3 te-a spart...si nu mi se pare corect sa pui aceeasi taxa si pt. o masina de productie interna...d.c. sa mai plateasca romanu care isi ia logan daca tot aduce un beneficiu economiei interne?
__________________
In frane si in femei sa nu ai niciodata incredere!
Tzus is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 23:35   #32
N3bun3L

Stage 3
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 78
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Sunt toti niste nenorociti. Ce sa le faci dak asa sunt din nastere! oricum dak se incapataneaza si nu scot taxa poate prinesc vreo amenda de baga tara in faliment!!!!!!
N3bun3L is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 11:51   #33
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Din ce am vazut in conferinta de presa de azi... se va merge inainte cu taxa... pe motiv ca nu e discriminatorie, aplicandu-se tuturor autovehiculelor noi/sh, produse la noi sau afara....
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 12:13   #34
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

nici nu ma asteptam sa o scoata acum...
e vorba totusi de guvernul Romaniei care va face tot posibilul sa ne bage bete in roate pana in ultima clipa. e clar ca o vor lungi cat vor putea. atata vreme cat nu scot ei amenda din buzunar ce le pasa?
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 12:28   #35
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Cica vor schimba poate doar modul de calcul... insa taxa va ramane, ca nu este nimic ilegal, fiind aplicata tuturor masinilor si ca este si in alte tari taxa, si ca nu poate fi contestata de UE.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 13:16   #36
PYT

Stage 5
 
PYT's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,056
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

o sa se ajunga la negocieri pt reducerea ei care cica a fost catalogata si de catre ministrul mediului k fiind "excesiva" (doh), oricum nu pote fi modificat nimic mai devreme de 6 luni decat printr-o ordonanta de urgenta de la guvern... cert e k NU se va scoate, deoarece nu e discriminatorie si se aplica si in alte 16 tari din UE. sa vedem acum cu cat o micsoreaza..
__________________
va dorim FELICITARI!
PYT is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 13:56   #37
Pieton

Stage 4
 
Pieton's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 240
Thumbs down Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Dupa parerea mea Romaniei i se potriveste vorba aia: Capra cat ar fi de raioasa tot tine coada sus! Nici n-a intrat bine in UE ca a si calcat stramb! S-au rezolvat toate problemele si ramasese poluarea... ii intereseaza sa nu-si aduca omu masina din UE k polueaza atmosera din moment ce stangi cu galeata cenusa din urma la Rabele alea obosite... Sa nu mai vorbim de Daciile alea care se pot dezmambra in orice moment! Din partea mea ar fi corect un minim Euro 2 fara nici un fel de taxa!
__________________
Pieton is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 15:04   #38
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

eu sper ca europenii nu vor "pune botul" la toate tentativele astea romanesti de eschivare de la respectarea legislatiei europene. Ai nostri zic "da dom'le avem taxa neconforma dar lasa ca e buna lasati legislatia europeana ganditi-va la poluare". Guvernantii nostri tot romaneste gandesc: "lasa ba, ce legislatie ba lasa ba ca rezolvam noi". Ca asa se practica la noi, legea exista numai pt. cei care nu stiu cum sa o ocoleasca. Si cei care au stiut cel mai bine ce sa faca ca sa poata ocoli legea cat mai des si-au zis ca le-ar sta bine si cu o pozitie de parlamentar sau deputat. asa pt. imagine, putere si influenta.
eu sper ca UE sa gandeasca obiectiv si sa nu se lase imbarligati de "descurcaretii" guvernanti ai nostri.
este foarte clar:
-marfurile si bunurile trebuie sa circule liber in cadrul UE
-nu trebuie ca taxele sa fie discriminatorii insa ele SUNT si inca cum... un Logan sau un jaf din ala de papuc este mult mai avantajat decat o masina SH adusa de afara care polueaza la fel dar care are multe alte dotari si calitati decat Loganul, la un pret la fel sau mai mic.
-de asemenea legislatia nu trebuie sa fie mai dura decat in alte state. de ce ma rog un neamt sa aiba voie sa inmatriculeze o masina non-euro adusa de oriunde din EU dar romanii is mai catolici decat papa si nu la ei n-ai voie sa aduci asa ceva...
guvernantii nostri chiar n-au inteles ca am intrat in UE...
ministerul mediului ii da cu poluarea, ministerul finantelor face tot posibilul sa mareasca taxele dar Romania ar avea nevoie si de un minister al saraciei care sa tina cont de realitatea din strada nu de cai verzi pe pereti... ca asa n-avem nici un drept avem numai obligatii si taxe...
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 13-01-07, 19:39   #39
sonik89

Stage 3
 
sonik89's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 149
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

oameni buni nimeni nu a inteles de ce nu e buna taxa ? taxa e legala atunci cand si masinile produse in romania vor plati acea taxa , pt k se aplica numa la masinile introduse in tara nu si celor romanesti , in fine tot acolo e s-a scos vama se plateste taxa asta , numai ca e vina presa k nu a anuntat po****tia in noiembrie despre aceasta taxa .... de scos nu cred ca se scoate taxa , in cel mai bun caz se reface modul de calcul , iar aceasta taxa exista si in multe tari din U.E
sonik89 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 00:35   #40
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

hai ca is dispus sa dau 1 leu taxa de inmatriculare.
hai, si 5 bani, treaca de la mine.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 10:59   #41
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by sonik89 View Post
oameni buni nimeni nu a inteles de ce nu e buna taxa ? taxa e legala atunci cand si masinile produse in romania vor plati acea taxa , pt k se aplica numa la masinile introduse in tara nu si celor romanesti , in fine tot acolo e s-a scos vama se plateste taxa asta , numai ca e vina presa k nu a anuntat po****tia in noiembrie despre aceasta taxa .... de scos nu cred ca se scoate taxa , in cel mai bun caz se reface modul de calcul , iar aceasta taxa exista si in multe tari din U.E
1. se plateste si la romanesti. La orice masina la prima inmatriculare, indiferent ca e produsa in tara sau afara, ca e noua sau SH...

2. de taxa asta se stie de foarte mult timp... si a scris presa la fel de mult ca si acum. insa nimeni nu a crezut ca va ramane in picioare.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 16:02   #42
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

azi de dimineatza la o emisiune la n24 mi se pare era un metrtzan din 96 cu euro 2 ... din germania ... mashina se vindea cu 7 mii de euroi la 125 de mii de km ... iar taxa era de 10 mii si ceva .. asa k no comment
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 18:59   #43
lemieux12

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 60
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

wow ..ar trebui sa platesc 4200E si probabil si TVA peste asta sa imi aduc si sa inscriu masin asta in RO ... DAR
cind cum tre sa platesc asta ?
pot aduca masina cu nr de state si sa merg cu ea asa o perioada (- cel mai probabil banuiesc - dar cit de lunga poate fii perioada?) , sau trebui inscrisa o data cu intarea ei in tara ?
asa e mai usor sa imi gasesc un B5 A4 audi sedan sau avant (quattro) si sa imi pun toate de pe s4 pe ala si aia e .. mai bine decit sa platesc atat la hotii astia .. asta am facut deja aici in state cu 2 masini deja ( conversie totala de la A4 la S4 ..si la una din ele conversie inapoil la A4 dupa 3ani LOL asa ca nu e o problema )
__________________
B5 S4 with some goodies
lemieux12 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 00:14   #44
maf

Stage 5
 
maf's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 860
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

mi se pare k aduci masina iei d la vama constatare k nuj c apoi la rar platesti toate taxele, cel putin asa am intzeles..... ........ tutushi e prea mare.......... hai adunam tot 4tuningu si facem panarama in leg cu taxa asta
__________________
пить яйца
maf is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 17:13   #45
alex-mishu

Stage 4
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 189
Default Re: Calculator pentru taxa de prima inmatriculare

Sper k Comisia Europeana sa lucreze destul de rapid si sa ne scape de o asa ineptie...
Oricum, chestia asta e ilegala!
alex-mishu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -