Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 11:20   #1246
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

2500-3000 platit de la stat si la salar de germal si te intrebi de ce ai nemtii masini noi.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 11:39   #1247
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
2500-3000 platit de la stat si la salar de germal si te intrebi de ce ai nemtii masini noi.
Sti..... nu degeaba se spune "neamt prost"

Pe astia cum îi zgîltîi putin în egoism cum sare statu cu banu.
pe undeva e un avantaj dar pe de alta parte........ platesti la impozite de te rupi si toata povestea asta este ca scarpinatul urechii stîngi cu mîna dreapta.

În forumurile nemtesti chiar se discuta intens povestea asta si se ia ca reper pretul Daciei Logan / Sandero.
Unii calculeaza extrem de tot unde o Dacie cu dotare medie ce în realitate costa 11.000 EURO, scazînd reducerile de promotie, luînd în calcul premia de rabla, iese Dacia la 60% din pret ba chiar mai putin.
Daca acuma iei aici o dacie pe firma, scoti înca 30% din pret din echivalarea anuala de impozit restituire de TVA etc..
Ca atare poti spune ca ai platit un Logan cu o suma NETA de 4000 EURO care în pretul de lista sta la 11.000 EURO.

Daca iei acum ca reper un SANDERO care se ia în pretul de baza la 7500 EURO, scazi 3000 EURO ce iei din programul rabla, platesti practic 4500 EURO pt. un Sandero. Si mai tare, îmi trage o promotie cu reducere de 30% din pret din cauza problemelor economice etc, mai scap de vreo 500 EURO din astia 4500.
Acu o iau pe firma, mai primesc înapoi TVA-ul de 19% din 4000 EURO, realizezi ca-mi trag o masina noua MOCA practic ca si PE DE GRATIS pt. ca în 1 an cel mult s-a amortizat investitia

Last edited by CyberCSX; 14-01-09 at 11:44.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 12:04   #1248
alex.manea

Stage 5
 
alex.manea's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 330
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Aici vorbesti de o achizitie in randul persoanelor juridice, dar trebuie sa iei in considerare ca sunt si tineri care nu au firma si PF care vor masina, care nu isi permit sa dea 8-9000e pe un logan, care vine ca dotare la fel ca o masina sh din 96, care in DE costa pana in 3500e

Sunt de parere ca ceea ce zicei in legatura cu un pret de 4000e net la logan nu e chiar asa, ca reducerile la dacia nu sunt asa de mari cum zici.

Nu vreau sa creem o polemica dar taxa asta nu isi are rostul.
Unde mai este democratia???
Suntem obligati sa cumparam ce masini vrea statul in mare masura, in loc sa puna o taxa rezonabila sa platim statului roman, au triplat taxa si mergem si inmatriculam in BG ca e ieftin si bun.

Pacat de conceptiile invechite, taxele incasate de stat nu ar scadea, pentru ca si ptr masinile SH se plateste impozit si taxe de drum nu doar ptr cele noi....
alex.manea is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 12:33   #1249
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Noua taxă auto - „poluatorul pe termen lung plăteşte“

Viitoarea taxă auto va avea ca principiu “poluatorul pe termen lung plăteşte”. Nu neapărat durata de viaţă a maşinii va conta în stabilirea taxei auto, cât gradul de poluare – aşa cum reiese din cartea maşinii şi în funcţie de măsurătorile făcute la revizia tehnică. “Trebuie să ţinem cont de trei necunoscute: cumpărătorii de maşini second-hand, producătorii români auto şi pretenţiile Comisiei Europene”. Atât a dorit să ne dezvăluie, aseară, ministrul Mediului, Nicolae Nemirschi. Concret, însă, ministrul nu a precizat dacă se va renunţa la triplare, în cazul second-handurilor, sau la scutirea pentru maşinile noi. El a mai spus că va înainta vineri această propunere guvernului şi CE.

Nemirschi speră că această formulă va fi adoptată de Parlament şi va rezista mai mult decât cele precedente. De asemenea, el speră că situaţia actuală va fi astfel detensionată, referindu-se astfel la avertizarea primită la sfârşitul anului trecut de la Comisia Europeană. Este vorba de un document referitor la actuala taxă auto, de care autorităţile nou instalate de la Bucureşti au aflat cu mare întârziere. Se pare că CE a fost deranjată mai mult de triplarea taxei pentru maşinile vechi, decât de suspendarea – pentru cele noi.

„Comisia a scris o scrisoare autorităţilor române pe 22 decembrie, în care se arată că informaţiile puse la dispoziţia noastră sunt incomplete pentru a face o analiză finală a noii legislaţii. Prima analiză, bazată pe informaţiile puse la dispoziţie, arată că noile măsuri (taxa triplată n.n.) nu se conformează legislaţiei UE", a declarat ieri pentru Mediafax purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene pentru domeniul taxelor, Maria Assimakopoulou.

Nemirschi spune că, pentru că s-a aflat de scrisoarea de la CE abia vinerea trecută, a trebuit să se facă modificări de ultimă oră la variantele aflate în lucru.

Printre aceste variante, dezvăluite de ministrul Mediului la sfârşitul anului erau posibilitatea de revenire a taxei auto la valorile din luna iulie, precum şi micşorarea taxei de înmatriculare concomitent cu plata unei sume anuale, calculate în funcţie de gradul de poluare a maşinii.

Puşcaş: „Va fi o decizie raţională“

„Eu aştept să văd ceilalţi colegi, ce decide Guvernul şi împreună cu ei să intru pe palierul compatibilizării. Am înţeles că domnii miniştri de profil se vor întâlni, vor discuta, dar nu am nici scenariile lor, nici proiectele lor, nici strategiile pentru că sunt numai pe acest palier al compatibilizării cu acquis-ul. Din punctul meu de vedere, din primăvara lui 2006, avem acelaşi subiect. Deci, am înţeles că Guvernul va decide. Dar ce va decide... Sunt convins că va fi o decizie raţională. În momentul de faţă este un non-subiect. Este o chestiune de lucru pentru decizie, încă nu există o decizie”, ne-a declarat aseară dl. Vasile Puşcaş, şeful Departamentului pentru Afaceri Europene.

Carambol pe piaţa auto

Bâjbâielile privind taxa auto au dat peste cap vânzările de autoturisme din ţara noastră. Piaţa auto a fluctuat în funcţie de modificările legislative care calculau taxa de poluare, ca taxă de primă înmatriculare, în raport cu durata de viaţă a maşinii. Vânzările de maşini noi (285.504 unităţi) au scăzut în cursul anului 2008 în favoarea celor second-hand (310.885). Comparativ, Ministerul de Interne înregistrase 383.422 autovehicule noi în 2007 şi 304.342 în 2006. Pe motiv că „România nu este lada de gunoi a Europei”, Guvernul Tăriceanu a vrut să compenseze dezechilibrul creat în 2008, triplând la finalul anului taxa auto pentru maşinile vechi, care a ajuns astfel mai mare decât costul maşinii. Totodată, executivul a suspendat taxa pentru autoturismele noi Euro 4 de maximum 2.000 cc.

Până la redresarea legislaţiei, Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile nu se aşteaptă la revirimentul industriei auto. “Toată lumea aşteaptă să vadă ce se întâmplă cu taxa, iar acest lucru, alături de criza sectorului auto, a dus la un blocaj al pieţei. Toate premisele indică o lună ianuarie la fel de slabă ca sfârşitul anului trecut pentru piaţa de vehicule noi”, a spus preşedintele APIA, Ernest Popovici.

Sursa: Gandul
__________________

Last edited by boy_wonder; 14-01-09 at 12:37.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 13:51   #1250
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Sti..... nu degeaba se spune "neamt prost"

Pe astia cum îi zgîltîi putin în egoism cum sare statu cu banu.
pe undeva e un avantaj dar pe de alta parte........ platesti la impozite de te rupi si toata povestea asta este ca scarpinatul urechii stîngi cu mîna dreapta.

În forumurile nemtesti chiar se discuta intens povestea asta si se ia ca reper pretul Daciei Logan / Sandero.
Unii calculeaza extrem de tot unde o Dacie cu dotare medie ce în realitate costa 11.000 EURO, scazînd reducerile de promotie, luînd în calcul premia de rabla, iese Dacia la 60% din pret ba chiar mai putin.
Daca acuma iei aici o dacie pe firma, scoti înca 30% din pret din echivalarea anuala de impozit restituire de TVA etc..
Ca atare poti spune ca ai platit un Logan cu o suma NETA de 4000 EURO care în pretul de lista sta la 11.000 EURO.

Daca iei acum ca reper un SANDERO care se ia în pretul de baza la 7500 EURO, scazi 3000 EURO ce iei din programul rabla, platesti practic 4500 EURO pt. un Sandero. Si mai tare, îmi trage o promotie cu reducere de 30% din pret din cauza problemelor economice etc, mai scap de vreo 500 EURO din astia 4500.
Acu o iau pe firma, mai primesc înapoi TVA-ul de 19% din 4000 EURO, realizezi ca-mi trag o masina noua MOCA practic ca si PE DE GRATIS pt. ca în 1 an cel mult s-a amortizat investitia
As fi si eu tare curios cine iti da 3000de euro din programu rabla ....poate 3000 roni.(singura oferta cu 3000 este la opel)
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 13:56   #1251
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

era vorba despre programul rabla din germania. daca citeai mai sus observai despre ce era vorba.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 14:47   #1252
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
era vorba despre programul rabla din germania. daca citeai mai sus observai despre ce era vorba.
Exact !

@ alex.manea

Nu vrea nimeni sa creeze polemica. Am vrut doar sa arat cam cum uinctioneaza programul nou rabla în DE în cazul pers. fizice si juridice, sa arat diferenta într-e sistemele din DE si cel din RO iar în cele din urma sa arat ca prin acest nou sistem, contingentul de masini SH super ieftine care de regula aterizeaza pe piata din RO se va subtia substantial poate chiar si pîna la ZERO ca frica statului român în ceea ce priveste intrarea rablelor din DE cel putin, va fi din ce în ce mai NEJUSTIFICAT.

Apropo:

Programul RABLA în DE se numeste Abwrackprämie.

Last edited by CyberCSX; 14-01-09 at 14:50.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:02   #1253
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

VRAJEALA asta cum ca din cauza importului de sh au scazut vinzarile la LIGHEAN ,e o poveste frumos impachetata ptr a fi bagata pe git angajatilor de la dacia si altor naivi. vinzarile au inceput sa scada odata cu noile norme BNR de creditare si zvonurile ca vine criza ,adica de prin octombrie. PINA atunci nu ia deranjat taxa. DACA vor mai umbla la pret si se vor relaxa putin si creditele ( acum au inghetat ),poate vor mai vinde ceva. DAR SA LE INTRE BINE IN CAP ,CA UN OM CARE NU ARE DESTUI BANI SAU PUR SI SIMPLU NUI PLACE DACIA ,NU O VA CUMPARA IN VECI. DECI SA TERMINE DRACULUI ODATA CU DICTATURA LOGANULUI PE PIATA ROMANEASCA . MAI E INCA DEMOCRATIE IN TARA ASTA SAU NU????????
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:29   #1254
serady

Stage 5
 
serady's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 306
Member of:
[DACIA]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

si cum majoritatea avem niste salarii vai de mama noastra...ca no nu-s fiu de ministru si nici tata nu-i patron,vrem si noi o masina cat de cat dupa pasiunea noastra...o sa iasa un mare scandal,miscari sociale,greve,demonstraii..si oricum apropos intrau mult mai multi bani la bugetul statului pana acuma daca lasau taxa veche,piesele auto,uleiurisi o intreaga industrie autohtona aveau nimai de castigat ce sa faci daca birocratii astia nu se gandesc la viitor
serady is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:37   #1255
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

http://www.tmctv.ro/articol_58564/da...0_de_euro.html

dacia se gandeste sa ieftineasca masinile cu pana la 2000 euro
akileon is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:42   #1256
serady

Stage 5
 
serady's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 306
Member of:
[DACIA]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

am citit si eu articolul toti producatorii au facut mari reduceri nici dacia n-are ce sa faca daca vrea un demaraj al vanzarilor,problema e ca nu mai dau bancile credite iar euro a cam crescut,bani mai putini pt altceva....varza tara asta.
serady is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 16:14   #1257
bytzu11

Stage 3
 
bytzu11's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 169
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Cool Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Ce va tot ingrijorati baieti??? in tara asta fiecare trage pentru el.iar noi nu o sa scapam de taxa asta blestemata pentru ca dacia trebuie sa aiba vanzari...si pur si simplu au ajuns sa ne oblige sa cumparam harbul ala de masina...o caruta!!!
Dar in schimb...vreti sa vedeti bulgaria cum va creste???in urmatoarele luni sau ani...datorita faptului ca la ei taxa e fixa!!! si decat sa dau la romani cateva mii de euro sa inscriu o masina de 1000 de euro...prefer sa dau 500 la bulgari...actele merg usor...nu e ca la noi cu bataie de cap!!!asa ca...
__________________
Muscle Car Fan...4ever......Dacia&Opel Driver...4now...
bytzu11 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 16:33   #1258
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by akileon View Post
http://www.tmctv.ro/articol_58564/da...0_de_euro.html

dacia se gandeste sa ieftineasca masinile cu pana la 2000 euro
da 2000 de euro la loganu de 10000 de euro din care 1000 e taxa de poluare si vor baga motoru de 1.2 75cp care va fi mai ieftin cu 500 de euro plus ca euro e deja 4.3 lei..oricum loganu e 43000 ron fata de 38000 ron in toamna deja e 1000 si ceva de euro diferenta..unde e reducerea pana la urma?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 16:34   #1259
bytzu11

Stage 3
 
bytzu11's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 169
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Exclamation Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Si cum am citit pe aici...sa mareasca taxa pentru o masina veche???...doar pentru ca unii dintre noi isi cumpara masini vechi,dar si destul de puternice si se cred zmei la volan...pai ce vina am eu...ca vreau sa imi cumpar o masina care a facut legenda,cum ar fi un 5'ar de prin 92" care pe deasupra mai e si M...si vreau sa il conduc asa cum ziceau odata...incet ca graba strica orice efect...pe copii aia "smecheri" cu masini noi si puternice nu ii vede nimeni???care au permisul de o luna si mai sa omoare oamenii pe trecerea de pietoni...cred ca taxa ar trebui sa fie fixa pentru toate masinile sh...indiferent de anul de fabricatie...pentru ca poti f usor sa gasesti un beemer vechi intr-o stare mult mai buna decat un logan de 3 4 ani...
Oricum...sunt soferi printre soferi,indiferent de ce au sub capota...
JOS TAXA!!!!
bytzu11 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:05   #1260
devians

Stage 3
 
devians's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 113
Member of:
[Fiat]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by bytzu11 View Post
Si cum am citit pe aici...sa mareasca taxa pentru o masina veche???...doar pentru ca unii dintre noi isi cumpara masini vechi,dar si destul de puternice si se cred zmei la volan...pai ce vina am eu...ca vreau sa imi cumpar o masina care a facut legenda,cum ar fi un 5'ar de prin 92" care pe deasupra mai e si M...si vreau sa il conduc asa cum ziceau odata...incet ca graba strica orice efect...pe copii aia "smecheri" cu masini noi si puternice nu ii vede nimeni???care au permisul de o luna si mai sa omoare oamenii pe trecerea de pietoni...cred ca taxa ar trebui sa fie fixa pentru toate masinile sh...indiferent de anul de fabricatie...pentru ca poti f usor sa gasesti un beemer vechi intr-o stare mult mai buna decat un logan de 3 4 ani...
Oricum...sunt soferi printre soferi,indiferent de ce au sub capota...
JOS TAXA!!!!
Din postul tau.. nu reiese nici un motiv clar pentru eliminarea taxei auto.. si degeaba imi spui ca iti iei un bmw m5 si o sa mergi usurel cu el, ca daca asta ai vrea ti`ai luat un motor de 2000 cm3 maxim.(la m5 ai 20 de milioane pe an numai impozitul :-j ). As fi de acord cu introducerea unei taxe de inmatriculare mai mari, insa la masinile mai vechi de 10 ani. In felul asta s-ar pastra un echilibru intre masinile noi si cele foarte vechi. O mare parte din masinile din 1999 in special benzinarele sunt E3.. deci n-ar fi prea poluante. Logan e o masina bunicica, insa nu la fel ca o masina veche cumparata banii aia. Cine vrea sa-si cumpere masina noua sa profite de garantie si etc..isi va cumpara logan nou.. sau audi nou. Cui nu-i place logan`ul.. pot sa`i puna ei si incalzire in scaune, navigatie si insertii de mahon, ca omu` tot audi din 2001 isi cumpara pt ca ala`i place!
__________________
Audi A4 1.9 AVF 2004
EX: Punto 1.9 JTD


Vand Balasturi Drosere Unitati Xenon OEM ( in anunturile mele )
devians is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -