Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-07, 17:57   #226
yo_andr3y

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Am o masina adusa din austria si vreau sa-i fac prima inmatriculare. Am CIV romanesc, ce acte mai am nevoie sa o inmatriculez si care ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmez ca sa o inmatriculez??
yo_andr3y is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 09:11   #227
radub

Stage 2
 
radub's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 67
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by yo_andr3y View Post
Am o masina adusa din austria si vreau sa-i fac prima inmatriculare. Am CIV romanesc, ce acte mai am nevoie sa o inmatriculez si care ar fi pasii pe care trebuie sa ii urmez ca sa o inmatriculez??
http://forum.computergames.ro/78-aut...icare-itp.html
radub is offline   Reply With Quote
Old 11-09-07, 11:54   #228
Bogdan89

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

ii adevarat ce zice aici sau nu?
http://www.drive-test.ro/?a=det&art_id=406
Bogdan89 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 13:03   #229
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

eu peste asta am dat. daca o sa fie asa...sa traiasca U.E. !!!http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 13:26   #230
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
eu peste asta am dat. daca o sa fie asa...sa traiasca U.E. !!!http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php
ce-i asa de tare la taxa asta ? e cam la fel . de ex la euro 3 1900cc 6-7 ani asta noua e 1300e si aia veche 1700 . mare smecherie . cred ca sub aceasta forma se va prezenta noua taxa . iar la cele non euro parca au mai crescut ...
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 16-10-07, 14:42   #231
alexxx_Aly

Stage 5
 
alexxx_Aly's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 336
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

ce se mai aude cu taxa asta de prima inmatriculare?eu am auzit ca s-ar scoate definitiv de la 1 ianuarie 2008
alexxx_Aly is offline   Reply With Quote
Old 16-10-07, 14:47   #232
Victorio

Stage 3
 
Victorio's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by alexxx_Aly View Post
ce se mai aude cu taxa asta de prima inmatriculare?eu am auzit ca s-ar scoate definitiv de la 1 ianuarie 2008
Se scotea daca pleca tariceanu de la postu de prim-ministru.....pentru ca el este dealer Citroen.x(x(x(......si lui ii convine sa tina cat mai mult taxa asta de prima inmatriculare.....da sa speram ca or sa ii forteze europenii astia sa o scoata odata si sa puna o taxa verde care va fi cu mult mai ieftina fata de cea de acuma.....
Victorio is offline   Reply With Quote
Old 16-10-07, 16:18   #233
alexxx_Aly

Stage 5
 
alexxx_Aly's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 336
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Victorio View Post
Se scotea daca pleca tariceanu de la postu de prim-ministru.....pentru ca el este dealer Citroen.x(x(x(......si lui ii convine sa tina cat mai mult taxa asta de prima inmatriculare.....da sa speram ca or sa ii forteze europenii astia sa o scoata odata si sa puna o taxa verde care va fi cu mult mai ieftina fata de cea de acuma.....
cel m ai carnat om e tariceanu
alexxx_Aly is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 01:01   #234
andrutza2007

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1
Default Taxa de prima inmatriculare

nu va suparati am si eu o intrebare si sper sa primesc si un raspuns!de sase luni de zile vreau sa imi cumpar o masina din strainatate mai exact din spania!am fost la ei la firmele de masina si mi-au spus ca nu au cum sa imi faca asigurarea la masina din cauza ca nu am acte!mi se pare imposibil acest lucru dar dupa cate vad imi intampina foarte multe probleme acest aspect!va rog sa imi dati un sfat sa imi spune-ti cum as putea sa fac!masina o sa mi-o cumpere o pers cu cetatenie spaniola!ar fi mai bine sa o las pe numele persoanei repective?cum pot sa fac ca sa pot sa aduc masina in tara si sa fiu cu actele in regula!multumesc
andrutza2007 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 01:18   #235
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by andrutza2007 View Post
nu va suparati am si eu o intrebare si sper sa primesc si un raspuns!de sase luni de zile vreau sa imi cumpar o masina din strainatate mai exact din spania!am fost la ei la firmele de masina si mi-au spus ca nu au cum sa imi faca asigurarea la masina din cauza ca nu am acte!mi se pare imposibil acest lucru dar dupa cate vad imi intampina foarte multe probleme acest aspect!va rog sa imi dati un sfat sa imi spune-ti cum as putea sa fac!masina o sa mi-o cumpere o pers cu cetatenie spaniola!ar fi mai bine sa o las pe numele persoanei repective?cum pot sa fac ca sa pot sa aduc masina in tara si sa fiu cu actele in regula!multumesc
cel mai bine deschide un alt post in alta parte pt ca acesta are un alt subiect si acolo cu siguranta te pot ajuta mai multi de pe acest site
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 23:36   #236
Magos

Stage 5
 
Magos's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,155
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[VW]
[Honda]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
ce-i asa de tare la taxa asta ? e cam la fel . de ex la euro 3 1900cc 6-7 ani asta noua e 1300e si aia veche 1700 . mare smecherie . cred ca sub aceasta forma se va prezenta noua taxa . iar la cele non euro parca au mai crescut ...
Mie mi-ar fi convenit, caci , in loc de 340 e, as plati doar 113 e he he he
Magos is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 12:25   #237
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

asta este tactica comunista... mai intai o taxa imensa, apoi dupa ceva vreme o lasa mai domol, mai scad putin sa zicem ce baieti buni sunt
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 31-10-07, 12:33   #238
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

e o tehnica de mani****re denumita legea contrastului

Last edited by iasi_drifter; 31-10-07 at 12:35.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 19:14   #239
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Ati vazut aseara nasul? a fost o emisiune despra taxa de prima inmatriculare

Ce s-a intamplat pe scurt: in 2 luni maxim o sa stim ce o sa se intample, dar in principiu taxa se va scoate( gg UE ) si banii vor fi restituiti... ei ziceau ca daca se va constitui o asociate si se va da in judecata guvenrul e posibil sa se primeasca si dobanda pe acei bani. De asemenea s-au adus si niste grafice cu profitul firmei domnului tariceanu care surprinzator de cand este dansul prim ministru a crescut fff mult.. inca un lucru, taxa se presupune a fi una ecologica.. dar nu exista nici un cont in care sa fie pusi banii si sa fie trimisi la ministerul mediului (a fost sunat ministrul mediului). De asemenea precum spuneau ei, banii aceia pentru un stat nu sunt mare lucru.. si daca la mediu nu ajung.. si tinand con de asemenea de faptul ca se platesc astfel de taxe pe masini de genul euro 3, care sunt mult mai nepoluante decat majoritatea masinilor din parcul auto romanesc, cu ce ne incanta pe noi ca cei ce polueaza dau banii la guvern.. dar noi tot poluati ramanem? deci cel mai probabil taxa este datorita unui anumit politician cu o anumita afacere.. care din pacate are si o anumita mare influenta.. if u get it

cam asta s-a povestit pe scurt aseara

sa speram ca au dreptate si nu vom mai avea taxa din 2008
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 20:06   #240
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

ar fi prea frumos sa fie adevarat ...
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -