Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-07, 10:34   #181
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

o pun si yo . si cum tre' sa procedam ?
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 10:40   #182
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Thumbs down Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
Au facut o grila de calcul care trebuie acum sa fie aprobata de Comisia Europeana. Grila se prezinta cam asa :

Euro 5 este scutit de taxa (ma mir ca au facut un asemenea gest )

Taxa pentru Euro 4 se reduce la jumatate.

Pentru masini cu motor Euro 1 sau Non Euro mai vechi, taxa va fi cu 20-30% mai mica, anunta Ministerul Mediului.

Masinile cele mai dezavantajate de aceasta noua grila sunt cele cu motorizari Euro 2 si Euro 3, pentru care taxa se va modifica foarte putin, fiind posibila inclusiv o crestere fata de valoarea initiala.

SURSA : de prin ziare on-line.

Deci n-au facut aproape nimic, la non-euro degeaba se reduce cu 20-30% ca oricum taxele sunt ridicol de mari si la euro4 oricum nu erau asa mari. In loc de 350 euro pt un 1.6 dai 175, mare reducere... Cel mai normal ar fi fost ca euro 4 sa nu fie taxat. In continuare lovesc euro 3 care e concurentul principal pt Logan, clio, C3 si altele... Asta e.
au pus asa taxe pt ca : masini euro 5 sunt f putine( in general masini noi . nu sh ) , taxa euro 1 si non euro era fffff exagerat d mare asa ca au scazuto putin( da' tot mare e) , si cum majoritatea masinilor sh importate in ro sunt euro 3 fie euro 2 le-au marit/au ramas la fel ......... asa ca ce afacere am facut ???? e acelasi k*t . da-i in pl mea de gaozari
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 18:44   #183
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by arr1975 View Post
Cred ca asa e OK!

E un excel dar a trebuit sa il impachetez ... asta e ... sper sa fie cum vrem ...

sa nu trimiteti chestii scanate ... totul trebuie sa fie ORIGINAL ca se pot verifica .... asta conteaza!!!

si apropo trimite-ti pe toate forumurile si pe mailuri ....

arr
nene tot respectul pentru tine....


Acum unele chestii: 1) as ruga un moderator sa ia aceasta parte si sa creeze un topic nou, care sa fie si el sticky ca sa vada toata lumea... poate daca s-ar putea face global ar fi ideal..

2) ideea e ca fiecare sa ia(de exemplu il iau eu, il printez, il umplu de semnaturi) si dupa aceea il trimit.. cui? tie...

3)din cate inteleg eu, trimitind noi aceste tabele, noi doar facem un proiect de lege.. care mai trebuie sa treaca si de guvern nu? ...

ori cum ar fi let's do this shit

a, si nu ar trebui specificat in acel tabel si judetul?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 19:57   #184
Simpaticutzu'

Stage 5
 
Simpaticutzu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 820
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

salut!

am auzit ca in cazul recarosarii, s-ar plati taxa de prima inmatriculare...stie cineva daca e adevarat?

Adica daca ai actele unei masini lovite inscrisa la noi si o masina de acelasi tip functionala, dar cu acte de italia, nu mai poti face recarosare fara sa platesti taxa de prima inmatriculare. E adevarat ca asa procedeaza HOTII astia???

multumesc mult,

Andrei
Simpaticutzu' is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 21:02   #185
dobro_c

Stage 5
 
dobro_c's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 441
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

nu se stie o data aproximativa cand se va schimba taxa de prima inmatriculare???
dobro_c is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 21:09   #186
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

in leg cu tabelul in excel.. trebuie marita rubrica cu adresa! este prea mica..si trebuie sa stabilim un model de procedura ..cum facem sa strangem semnaturi..cine face asta si unde le trimitem..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 21:24   #187
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

taxa nu se modifica pana in 2008!!
hit-man is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 22:20   #188
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

inca sper ca astia abereaza. nu vreau sa cred varianta asta.
mult ... de mancare pentru... oligarhi (cuvant la moda)
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 00:39   #189
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Nu abereaza nimeni. S-a interesat un prieten care a platit-o acum 2 zile. Taxa nu se modifica pana la 1 ian 2008.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 24-06-07, 12:28   #190
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

intr-adevar daca se schimba ceva (marire/micsorare de taxa)... modificarile vor intra in vigoare abia la 1 ianuarie. (din cauza ca nu se pot aduce modificari codului fiscal pe perioada anului.. sau ceva de genula asta)
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 22:57   #191
dobro_c

Stage 5
 
dobro_c's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 441
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

vreau sa achizitionez un rx8, dar este o problema... motorul este 1300 si peste tot apare 2600 (ca are o putere echivalenta unui motor de 2600, euro4). nu mi se pare normal sa platesc taxa de inmatriculare aprox. 2800 euro (vechime 2-4 ani) pt un motor de 1300 pt ca nu este problema mea ca japonezii sunt smecheri si au pus wankel pe masina. iar taxa pt 1300 este aprox. 300 euro (vechime 2-4 ani)...
deci... daca fac ceva plangere sa imi dau foc in fata primariei :d s-ar putea face ceva sa fie recunoscut motorul ca fiind 1300???

va multumesc
dobro_c is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 01:00   #192
needubad

Stage 2
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 70
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

eu zic sa protestam si in alt mod impotriva taxei de prima inmatriculare...de exemplu sa lipim un afis pe masina in care sa scrie ceva de genu: "Nu sunt de acord cu taxa de prima inmatriculare". Daca se generalizeaza chestia asta o sa mediatizeza lista cu semnaturi si o sa avem mai multe sanse!
Haideti fratilor sa nu mai ne conduca niste prosti cum vor ei...E timpul sa punem picirul in prag ca o viata avem!
needubad is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 10:14   #193
Victorio

Stage 3
 
Victorio's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by dobro_c View Post
vreau sa achizitionez un rx8, dar este o problema... motorul este 1300 si peste tot apare 2600 (ca are o putere echivalenta unui motor de 2600, euro4). nu mi se pare normal sa platesc taxa de inmatriculare aprox. 2800 euro (vechime 2-4 ani) pt un motor de 1300 pt ca nu este problema mea ca japonezii sunt smecheri si au pus wankel pe masina. iar taxa pt 1300 este aprox. 300 euro (vechime 2-4 ani)...
deci... daca fac ceva plangere sa imi dau foc in fata primariei :d s-ar putea face ceva sa fie recunoscut motorul ca fiind 1300???

va multumesc
is bulangii la faza asta motoru de la rx8 e aja de mic pentru ca are motor rotativ.....care e mult mai compact si dezvolta mai multa putere.......http://auto.howstuffworks.com/rotary-engine.htm ei de asta itzi pun motor de 2600 ca ies ei in pierdere la toate chestiile.....la taxa de prima matriculare....la primarie....la asigurare la tot.......la faza asta is cei mai penali.......
Victorio is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 10:16   #194
Victorio

Stage 3
 
Victorio's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by needubad View Post
eu zic sa protestam si in alt mod impotriva taxei de prima inmatriculare...de exemplu sa lipim un afis pe masina in care sa scrie ceva de genu: "Nu sunt de acord cu taxa de prima inmatriculare". Daca se generalizeaza chestia asta o sa mediatizeza lista cu semnaturi si o sa avem mai multe sanse!
Haideti fratilor sa nu mai ne conduca niste prosti cum vor ei...E timpul sa punem picirul in prag ca o viata avem!
mai degraba sa facem abtipilduri cu urm mesaj......CAMPANIA ANTI-taxa de prima matriculare.....e multa mai explicit si mai practica.......
Victorio is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 10:21   #195
Victorio

Stage 3
 
Victorio's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by RoSonic View Post
intr-adevar daca se schimba ceva (marire/micsorare de taxa)... modificarile vor intra in vigoare abia la 1 ianuarie. (din cauza ca nu se pot aduce modificari codului fiscal pe perioada anului.. sau ceva de genula asta)
da ai dreptate.......dar bulangii ajia o sa faca ceva de genu......la 1 ianuarie 2008.......o sa zica ca nu jtiu ce dezbateri mai au de facut ji nu jtiu ce semnaturi mai au de dat....ji o so amane........dar ma uit pe la tv si vad ca ajtia din afara tot pun presiune pe guvernanti nostri sa scoata taxa de prima inmatriculare care este ILEAGALAAA/........ji sa speram ca o sa le reuseasca.....
Victorio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -