Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-07, 16:12   #241
LoganFan

Stage 4
 
LoganFan's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 192
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

pai da ar fi prea mf sa scoata taxa de inmatriculare....oricum mare vrajeala a fost faza cu taxa asta,cum zic ei k cik domne ptr a nu mai polua mediul....pai da ei au bagat o taxa,dak vroiau sa protejeze mediul bagau o lege sa scoata toate masinile sub euro 3 si rezolvau totu....dar ei nu au rezolvat nimik cu mediul,k te lasa sa bagi orice harb dak le dai bani.......deci in romania totul se rezolva cu bani,asta e....oricum ei trb sa scoata banii pierduti k am intrat in UE si au scot taxele vamale
LoganFan is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 16:40   #242
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,096
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

bine zici ... bagam la toate masinile catalizatoare si gata . se trezolva cu poluarea . asa faceam toate masinile macar euro2 daca nu euro3 . acum cica si boc e impotriva taxei si pd o sa propuna scoaterea ei definitiva si retrocedarea banilor LOL
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 17:45   #243
Sebastian.C

Stage 5
 
Sebastian.C's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 3,004
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Sa se scoata odata...sa pot sa imi aduc si eu un nenorocit de Golf 3
Sebastian.C is offline   Reply With Quote
Old 04-12-07, 20:44   #244
LoganFan

Stage 4
 
LoganFan's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 192
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

pai ei o sa scoata taxa de inmatriculare(dak o scoate),dat tot o sa bage o taxa,taxa verde....am vazut aseara la tv la stiri cum o sa fie noile calcule ptr inmatricularea masinilor sh:la un motor de 1.4 de vreo 4-5 ani o sa se plateasca vreo 150E si nu 1000E k acum,si la un motor de 2.0l de vreo 20 de ani o sa fie in jur de 1500E si nu 5500E cum e acum,mie miar fi placut sa scoata de tot,ptr k gasesti prin germania masini cu 20-30000 km pe bord si ele au in jur de 5 ani,ma rog acum,vb prezentatorului dupa antena 3,nu mai stiu cum il keama,"traim in romania si ne ocupa tot timpul")
LoganFan is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 02:46   #245
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

parerea mea ca pana guvernul tariceanu nu va mai fi la putere taxa tot va exista si este foarte putin probabil ca in anul 2008 sa se scoata taxa. si inca ceva daca pana la 1 ianuarie 2008 nu se aduce nici o modificare la acesta taxa ea va ramane neschimbata inca un an deoarece nu se pot aduce modificari in timpul anului la oare care taxe si impozite. regret ca acesta taxa exista. si sa speram ca se va scoate acesta taxa.
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 08:36   #246
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

cumpara o hibrida si nu platesti nici o taxa :d
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 09:59   #247
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,661
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Din partea mea, sa creasca taxa cat o vrea, ca este singura metoda de a mai opri oamenii sa-si aduca masini de afara. Daca acum, abia se merge in Bucuresti, ce s-ar intampla cand dispare taxa si se duc romanii nostri sa-si aduca cate 4 masini de afara? O sa ajungem ca un furnicar de masini, iar cei care merg pe jos, o sa ajunga sa fie cei norocosi.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 10:42   #248
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Din partea mea, sa creasca taxa cat o vrea, ca este singura metoda de a mai opri oamenii sa-si aduca masini de afara. Daca acum, abia se merge in Bucuresti, ce s-ar intampla cand dispare taxa si se duc romanii nostri sa-si aduca cate 4 masini de afara? O sa ajungem ca un furnicar de masini, iar cei care merg pe jos, o sa ajunga sa fie cei norocosi.
din partea ta si nu a noastra si de ce sa opresti oamenii sasi aduca masini de afara?decat sa merg cu o dacie nu mai bine merg cu un opel astra/vectra,un golf 2/3 sau orice alta masina care se incadreaza in banii astia?ce treaba are provincia k in bucuresti nu se mai poate respira?sincer.dak e problema asta,atunci sa se puna zeci de taxe pentru toate jafurile care lasa nori de fum in urma lor,sa se faca itp-ul calumea,fara spaga,noxele sa se faca si ele pe bune,sa oblige masinile foarte poluante sa puna catalizator,sau nu se poate asa ceva k traim in romania? si cine are bani sasi aduca 4 masini de afara nu prea cred k face asta dak le vrea pentru el,mai degraba isi ia una buna de aici e decizia fiecaruia daca vrea masina sau daca vrea sa mearga pe jos.ca sunt nu stiu cate masini inmatriculate pe bulgaria in bucuresti asta nu spui?bafta si numai bine!jos taxa
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 11:23   #249
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,096
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

decat sa mergi cu un jaf de dacie non euro , mai bn mergi cu o nemteasca euro 2 . si care o sa-si ia 4-5 masini , nu o sa poata merge cu toate odata ) . si sigur nu o sa fie nimeni cu 4-5 masini ca sigur nu o sa gaseasca loc de parcare pt toate ... jos cu sistemu asta comunist ! ! !
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 11:24   #250
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Tariceanu insista: Nu renuntam la taxa auto si nici nu o vom reduce
Lupta intre Romania si UE privind taxa de prima inmatriculare auto continua: premierul Tariceanu sustine ca taxa nu va fi nici redusa, nici eliminata, ci vor avea loc doar ajustari "de natura tehnica".

Taxa de prima inmatriculare auto poate fi modificata daca sunt neconcordante de ordin tehnic, dar nu va fi nici redusa si nici eliminata, a declarat premierul Calin Popescu-Tariceanu, precizand ca ministrul economiei si finantelor, Varujan Vosganian, are mandat sa discute in acest sens cu CE.

"Ministrul Vosganian are mandat sa discute si, ulterior, vom veni cu propuneri care sa elimine asa-zisele neconcordante. Nu se pune problema reducerii sau eliminarii taxei.
Ce fel de Guvern e asta care face totul impotriva poporului? Auzi, lupta intre Romania si UE...care Romanie bre? romanii vor ca taxa sa fie scoasa bre...
Un singur lucru ii doresc lui Tariceanu, multa m**e.


P.S.: Scuzati-mi limbajul, insa pur si simplu am luat foc cand am vazut stirea asta de ultima ora.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 12:49   #251
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,661
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Solutii ar fi, dar parca spuneau oamenii ca daca se scoate taxa, se scoate si programul rabla. Ceea ce, cred eu, e putin aiurea. Bagi multe masini in tara, dar opresti programul de scos al celor vechi? Cum vine asta?

Solutii sunt in caz ca se scoata taxa - sa se faca programul rabla si mai abitir si sa scoata toate jafurile din circulatie si masinile care stau degeaba. Insa nu se gandeste nimeni la asta, problema in discutie este taxa de prima inmatriculare. Deci se gandeste doar punctual, nu si la solutii.

Uitati-va pe site-urile de vanzari masini - peste 50% sunt cu numere de afara. Ce credeti ca se va intampla cand se scoate taxa? Vor fi NUMAI nu numere de afara. Probabil Dacia va avea vanzari de peste 50% mai mici, ca doar nu e nimeni fraier sa ia Logan la banii aia, vanzarile masinilor noi va scadea.

Sido, ai citit bine din partea mea. Cat despre ce vrei tu sa-ti iei sau ce ai dat exemplu, crezi ca nemtii le dau de bune ce sunt la banii aia, nu? Si alea tot spelunci sunt, doar in cazul in care ai bani destul de multi sa-ti iei ceva nou, nu golf 2 sau opel astra vechi. Iar acei oameni care se duc sa-si ia 4 masini, crede-ma ca o buna parte se vor duce sa-si ia pentru ei si o buna parte sa le vanda. Si eu m-as duce sa-mi iau un Jeep, un van si o masina executive. Dar parca nu e bine daca toti ar gandi asa...

DA, sunt de acord cu scoaterea taxei, dar cum ziceti si voi - decat sa conduci o dacie veche mai bine ceva mai nou. Bun, sa gaseasca fraierii astia din guvern solutii sa scape de vechituri si dupa aia sa aduca de afara. Pana atunci, eu sunt anti scoatere de taxa. Parere mea, de Bucurestean care nu poate merge cu masina in timpul zilei
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 05-12-07, 19:35   #252
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

orice ai spune nu poti compara un astra sau golf 2 cu dacie pe carburatie ai dreptate in ceea ce spui cu solutii,dar tu crezi ca un om o sa isi dea vechea dacie pe o promisiune?k se va scoate taxa?nu prea cred.ii trebuie ceva concret la mana.sa se faca programul rabla dar nu cu 30 de milioane avans pentru masina noua,sau cat e,sa se faca cu 10-15 milioane banii in mana,sa nu ii intereseze ce face omu cu ei,poate sa ii bea sa ii manance ,nu sasi ia masina noua.si cu ce tear afecta pe tine faptul k ar scadea vanzarile la dacia? fiecare face ce vrea,libera alegere.dak yo vreau sa fac baie in dunare la -10 grade ma opreste cineva sau ce?eventual imi da vreo amenda.cu banu lui fiecare isi ia ce masina vrea,nu k imi iau dacie k yo vreau masina noua.si stai linistit k cine o sa vrea masina noua in 7mii de euro tot logan o sasi ia si ink o data nu poti compara un golf 2/astra cu o dacie pe carburatie
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 09:16   #253
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
bine zici ... bagam la toate masinile catalizatoare si gata . se trezolva cu poluarea . asa faceam toate masinile macar euro2 daca nu euro3 . acum cica si boc e impotriva taxei si pd o sa propuna scoaterea ei definitiva si retrocedarea banilor LOL
Daca Boc e impotriva,cum de a votat-o e si prietenii lui Berceanu,Preda,ca si iei au votat-o cand s-a introdus...Au votat cot la cot cu Tariceanu ca si Boc avea partea lui de spaga.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 09:22   #254
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Daca taxa de prima inmatriculare va disparea,cred ca se va introduce alta raxa(ecologizare.....).Oricum situatia a destul de nasoala.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 12:51   #255
LoganFan

Stage 4
 
LoganFan's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 192
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

mam saturat pur si simplu de ratatii astia de la conducerea romaniei,pe toti ii intereseaza dekt propria persoana,cum sa faca cat mai mult bani pe perioada mandatului sau,sa fure cat mai mult prin niste legi idioate......va mai aduceti aminte acum vreo 2 ani k vroiau sa bage cik "Burineta"...k sa poti merge prin centrul orasului.....bn k aia na tinut ca kiar era o porcarie ordinara,asa cum e taxa asta.......dak omu vrea sasi ia masina la mana a doua k nare posibilitati sasi ia,nu sai impuna altu sasi ia nust ce dacie cu motoare de renault din anii 90'......ziceti voi k nam dreptate.
LoganFan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -