Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-08, 16:32   #541
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Sper sa aiba soarta lu Kennedy
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 16:53   #542
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by qatalinu View Post
Prin cazane cred ca se referea la masini sub 1990...probail sau mai mult ca sigur citroenul tau este mai bun ca un logan.
De facut ceva ...Ce sa facem ..suntem naivi sa credem ca se poate face ceva ..sa imi spuna si mie cineva cand au fost conducatorii nostri intimidati de miscari in masa ...si pun pariu ca maine poimaine o vor ieftinii iarasi taxa si iar vom fii mielusei...

Io m-am impacat cu ideea si gandind la rece ..era de asteptat ..
Treaba e ca masinile tale peste vreo 3,5 ani vor deveni imi pare rau sa zic,dar vor deveni niste rable.Cum cazan e si Golfu' 3 Vr6 a unei rude de a mele,care si l-a luat pentru motorul imens (2. si pentru fuga.Eu is de parere,sa elimine taxa la masini noi de tot ,alea de la Euro 3 in sus sa nu mai fie taxa sau una mica de maxim 300euro in functie de motor,si sa nu mai primeasca Non-euro.Minim euro2 dar sa respectele normele de poluare!
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 16:59   #543
datapimp

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 25
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by qatalinu View Post
...

Mi-am asumat raspunderea pt ce am spus si mi-o asum in continuare ..probabil trebuia sa completez un pic afirmatia mea "trist dar adevarat"..poate asa intelegeai si tu ce am vrut sa zic..,Dar se pare ca ti-a fost mult mai usor sa ma faci iprocrit si egoist.Hai sa iti expic eu ce se intampla in Romania noastra draga.Exista o mare parte a populatiei acre in ultimul timp datorita creditelor si-au cumparat masini noi ...si dat fiind faptul ac platesc o groaza de bani pe rate nu isi permit sa o lase acasa zii de zii ,si uite asa numarul masinilor in trafic a crescut enorm,mai nou o mare parte a populatiei a descoperit SH-ul ...si uite asa persoane care acum ceva timp nu erau deranjate de mersul cu transportul in comun brusc nu isi mai dau "fundul jos din masina "
Faptul ca sunt de acord cu un adevar ma face ipocrit pe mine ..sau te face pe tine ingust la minte sa realizezi ca avem o problema in Romania legata de importul alarmant de masini vechi care sufoaca orasele mari.
Nu m-am nascut in masina si pot sa renunt destul de usor la ea atata timp cat nu o sa ma omoare cineva cu masina pe dum cand merg scuterul sau motocicleta.
Intrebarea mea este "tu Poti sa renunti la masina" sau tu te impaci cu ideea ca o sa fii printre aceeia 50%care vor mai avea dreptul sa meraga cu masina.
Numai bine ...Nu mai imi aduce jigniri pe nedrept ..
Imi pare rau daca am fost unpic prea dur cu tine, intr-adevar m-am exprimat unpic prea "plastic", dar tot te inseli in multe privinte.
In primul rand la partea cu orasele sufocate de valul second-hand. Aici avem o problema de infrastructura, nu de amarati care se dau jos din statia lui 318 la bmw 318.
Daca guvernarile incompetente care ne-au stapanit de-a lungul acestor 18 ani ne-ar fi lasat de la bun inceput sa ne aducem masini din vest, probabil si-ar fi dat seama din timp de problemele de infrastructura si poluare care incepeau sa apara si luau masuri mult mai din timp, si mai ales masuri mult mai putin usturatoare si radicale.
Am fi fost departe, noi romanii din acest punct de vedere si in nici un caz nu am fi fost in situatia penibila de fata. La fel, si romanii ar fi reusit sa-si formeze o cultura automobilistica si nu ar mai fi cumparat orice "cazan" pe care scrie bmw sau audi.

Cat despre renuntatul la masina, stim amandoi ca este doar o iluzie, asta in cazul in care nu privesti masina ca pe o unealta(cum o privesc majoritatea de altfel), in acel caz probabil ca ti-ar fi usor sa renunti la ea. Dar atata timp cat ai o pasiune pentru automobil (ceea ce cred ca ai din moment ce frecventezi forumuri auto) o sa-ti fie destul de greu sa renunti.
Daca vorbesti de renuntatul la masina pentru transportul in oras, da, cu asta sunt si eu de acord deoarece situatia in momentul de fata o impune, pana nu o sa avem centuri ocolitoare la mai toate orasele mari din tara situatia nici nu se va schimba. Pana atunci, si eu, folosesc motocicleta pentru a ma deplasa in oras, fac asta de 3 ani de zile de cand mi-am luat permisul. Dar pentru o iesire de weekend, nu poate nimeni sa-mi spuna sa nu fac o plimbare cu masina pe un drum virajat.(Da, suprinzator as da oricand o plimbare cu o motocicleta sport pe o plimbare cu o masina cu tractiune spate)
Iar pentru o asemenea iesire tocmai mi-am cumparat masina perfecta din punctul meu de vedere, nu are nimeni dreptul sa imi interzica una din micile placeri ale vietii.
Tocmai acest lucru il face Tariceanu in momentul de fata.
Din acest motiv avem nevoie eventual de o taxa de poluare care sa se aplice corect, in functie de cat poluezi(asta inseamna norma de poluare, kilometri parcursi, unde parcurgi acei kilometri, etc etc) si nu o taxa inventata dupa principiul "ai voie sa poluezi cat vrei tu, dar masina o aleg eu pentru tine".
Te rog nu-i baga pe toti care isi aduc masini din vest in aceeasi oala, pentru ca nu faci parte din vreun partid politic.

Last edited by datapimp; 05-12-08 at 17:02.
datapimp is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 17:07   #544
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default

Quote:
Originally Posted by mariusD View Post
Crezi ca nu o sa FIU PREZENT IN BUCURESTI CHIAR DAK SUNT DIN PIATRA? crezi ca pentru mine e un impediment 400KM? voi fi acolo pentru ca nu mai suport! Nu mai suport acest om de nimic nu se mai poate continua asa in aceasta tara!
Frate daca vii cu noi o sa te primim cu bratele deschise !!!!! Nu a zis nimeni ca daca esti din Piatra nu o sa vii sau 400 de km sunt un impediment ! Nu te supara !!!! Vino cu noi si spune-ti parerea ! FRATILOR "CAZAN" LANGA " CAZAN " INMATRICULAT SAU NU SA MERGEM PE 15 LA BUCURESTI SA NE SPUNEM SUPARAREA IN CLAXON SI IN GURA MARE ! AJUNGE CE-AU FACUT BANDITII ASTIA DIN NOI !

JOS TAXA SI GUVERNUL MMII LOR DE HOTI , POTAI SI NENOROCITI !!!!!!!!!! SALARIILE NU NI LE MARESC, ALOCATIILE LA COPII NICI ATAT IAR DE PENSII SI FONDURILE PENTRU SANATATE , DRUMURI , SCOLI SI CASE SUNT INEXISTENTE !!!! IN SCHIMB ISI FAC CAMPANII ELECTORALE PE BANII NOSTRI , SI BAGA TAXE PESTE TAXE ! AJUNGE ! SI HAI SA O LASAM DRACULUI DE CEARTA INTRE NOI CA NU AJUNGEM NICAIERI ! AI MASINA NOUA ? RESPECT ! AI AVUT BANII SI POSIBILITATEA SI O SOARTA MAI NOROCOASA ! AI MASINA VECHE ? RESPECT PENTRU EFORTUL FACUT SI BANII ECONOMISITI SA O CUMPERI ! DACA NE CERTAM INTRE NOI NU FACEM NIMIC ALTCEVA DECAT SA NE IMPARTIM IN TABERE ! POATE CA AM FI FOST UNITI DACA NU SE SCOTEA TAXA SI PENTRU MASINILE NOI, NU ? IDEEA E CA PE TOTI NE AFECTEAZA ! HAI SA FIM UNITI O DATA PENTRU TOTDEAUNA SI SA HOTARAM CE FACEM ! MERGEM SAU NU ? TREBUIE SA SE TINA CONT SI DE NOI ! DACA NE RESEMNAM OR SA NE F..... MAI RAU DE ATAT ! LA DRACU CU EI !

JOS CU TAXA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html

Last edited by aleks; 05-12-08 at 18:08.
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 17:15   #545
viperCCB

Stage 2
 
viperCCB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 56
Default

deci,,sa fiu in rand cu oamenii m am dus eu baiat bun si mi am luat logan,,,full..ca de are abs..metalizata,,etc..am condus o eu cat am condus o si tare eram eu mandru de masinuta mea....asta pana cand si a luat mosu meu un passat din 1999..full..atunci mi am dat seama k dupa ce i am condus masina..eu defapt am un cacat de masina...abs-ul loganului e mic copil pe langa "rabla"lui tariceuanu"de fapt loganul asa cum e el full e de cacat fata de orice rabla din afara...si mecla asta acum vrea sa ne bage tigaia asta pe gat?????sa i-o dea lui masa!!!!!!!!

pe 15!!!pe ei!!!ora stabiliti-o voi
__________________
VIPERccb

Last edited by aleks; 05-12-08 at 18:09.
viperCCB is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 17:29   #546
ice_pascu

Stock
 
ice_pascu's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4
Default

JOS TAXA DE INMATRICULARE !

Protest in Bucuresti - 15 dec 2008 - Piata Victoriei

__________________
JOS TAXA DE INMATRICULARE !

Protest in Bucuresti - 15 dec 2008
Piata Victoriei - ora 11:00

jos cu taxa ne vedem pe 15 decembrie si sa implem mail-urile la televiziuni sa auda toata tara

protv: http://www.protv.ro/contact/
realitate tv: martorocular@realitatea.net
office@realitatea.net
anteana 1: stiri@antena1.ro
prima tv : focus@primatv.ro

Haide-ti sa facem un mesaj si sa umplem televiziunile cu ele daca o sa se duca vestea Piata Victoriei nu v-a putea sa fie incapatoare,cine se priocepe la scris sa face un mesaj tip pe care sa putem sa il trimitem toti....ms
CAT DUREAZA UN EMAIL PENTRU ASTA AU MURIT TINERI LA REVOLUTIE SA FIE ECONOMIE DE PIATA LIBERA!!!!!!!!!!!!!!

HAIDE-ti toti pe mess JOS TAXA DE INMATRICULARE !

Protest in Bucuresti - 15 dec 2008 - Piata Victoriei

__________________
JOS TAXA DE INMATRICULARE !

Protest in Bucuresti - 15 dec 2008
Piata Victoriei - ora 11:00

Last edited by aleks; 05-12-08 at 18:09.
ice_pascu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 17:46   #547
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

http://www.petitieonline.ro/petitie-p45532046.html petitie on line...poate poate se rezolva ceva
bulldog_cox is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 17:49   #548
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

va dati seama ca transexualu de Tariceanu se razbuna cat mai poate ca nu a votat mai nmn PNL-ul
b-power is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 17:53   #549
Bubu_021
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bubu_021's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 618
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Quote:
Originally Posted by b-power View Post
va dati seama ca transexualu de Tariceanu se razbuna cat mai poate ca nu a votat mai nmn PNL-ul
stai tu linistit ca nu tot pnl-ul e asa si nu e vb nicidecum de o razbunare.
e vorba de bani care unu are puterea sa ni-i ia din buzunare.

eu nu vreau sa ii fiu complice cand imi baga mana in buzunar.
Bubu_021 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 18:11   #550
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

va rog sa va ponderati limbajul si sa nu faceti postari succesive, cu totii am inteles parerea fiecaruia, nu e nevoie sa o repetati de 6 ori intr-o jumatate de ora, nu schimba situatia cu nimic.
deasemeni ar fi tare bine daca nu v-ati jigni unii pe altii doar pentru ca aveti puncte de vedere diferite
aleks is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 18:40   #551
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

Taxa auto se va tripla şi pentru maşinile noi Euro 4 cu motoare mai mari de 2 litri

Taxa de poluare auto se va tripla şi pentru maşinile noi Euro 4 care au motoare mai mari de 2.000 de centimetri cubi, deoarece ordonanţa Guvernului aprobată joi scuteşte de la plată doar posesorii de maşini cu motorizări sub această cilindree.


În prezent, majoritatea dealerilor au în oferte maşini cu motoare Euro 4 mai mari de 2.000 cmc. Unii constructori, precum Audi şi BMW, sunt prezenţi cu modele care au motoare mari conforme cu normele Euro 4, cât şi cu restricţiile Euro 5.

De la 15 decembrie, pentru un Audi Q7 nou cu motor de 4,2 litri se va plăti o taxă de 11.000 de euro, iar pentru aceeaşi maşină echipată cu propulsor diesel de 3 litri cu filtru de particule cuantumul va fi de 4.800 de euro.

Pentru un Mercedes Benz C 200 CDI nou şi cu motor diesel de 2.148 cmc Euro 4 valoarea triplată va fi de aproape 2.800 de euro. Cumpărătorul unui Opel Vectra nou cu motor pe benzină de 2,2 litri va achita o taxă de circa 3.000 de euro.

Un alt exemplu este SUV-ul Renault Koleos echipat cu motor pe benzină Euro 4 de 2,5 litri, al cărui posesor va fi taxat la înmatriculare cu aproape 4.000 de euro.

O maşină Alfa Romeo 159 cu motor diesel Euro 4 de 2,4 litri şi cu filtru de particule va avea o taxă de poluare auto de 2.547 de euro. Pentru acelaşi model, dar echipat cu motor Euro 4 pe benzină de 2,2 litri, taxa va fi de 3.555 euro.

Mazda CX-7 echipată cu motor de 2,3 litri pe benzină va avea o taxă de 4.209 euro, iar pentru o Mazda6 cu motor pe benzină de 2,5 litri taxa ajunge la 3.495 euro.

Cumpărătorii de maşini noi Euro 4 cu motoare care nu depăşesc 2.000 cmc vor fi scutiţi de la plata taxei de poluare auto în perioada 15 decembrie 2008 - 31 decembrie 2009, potrivit ordonanţei Guvernului.

De la 1 octombrie 2009 maşinile vândute în Uniunea Europeană trebuie să respecte obligatoriu normele de poluare Euro 5. Astfel, după ce perioada de suspendare a taxei pentru autoturismele noi cu motoare de până la 2 litri va expira, va fi permisă doar comercializarea modelelor Euro 5.

Sursa:
Mediafax
__________________

Last edited by boy_wonder; 05-12-08 at 18:44.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 18:45   #552
mihai clio willy

Stage 3
 
mihai clio willy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 138
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

eu pe 13 decembrie primesc cartea de identitate de la r.a.r.......asta e sambata cand finantele nu lucreaza .....deci voi merge luni exact pe 15 cand se tripleza taxa....cred ca o sa intru cu o mitraliera in ei ca deja inebunesc in tara asta.....mare gunoi poate sa fie tariceanu asta
mihai clio willy is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 18:48   #553
spiri14

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 340
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

doamnee...dar nu se mai satura din furat!!! e o taxa inegala pe care ei o maresc de 3 ori cu ce ocazie???? vor sa faca bani si in timpul crizei financiare?? le e asa frica ca raman fara ? tare curios sunt daca taricianca .. isi ia un Q7 tot 11 mii da? sau nimic ?

ramane doar sa punem mana de la mana si sa angajam un asasin platit daca se va aproba
spiri14 is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 19:02   #554
eu

Stage 5
 
eu's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,214
Member of:
[AUDI]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

RUSINE!!! Moarte lui tariceanu :-w
eu is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 19:08   #555
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează taxa auto pentru maşinile rulate(dacă aprobă Comisia Europeană

in situatia mea probabil sunt mai multi.
adica masina e in tara din 3 noiembrie si la mine in proprietate din 13 noiembrie. de atunci i-am facut programare la rar ... si doar in 5 ianuarie au avut loc.
deci eu ce vina am daca sunt tinut in spate de rar si nu pot plati acum taxa ?
si o astfel de schimbare nu se poate face in cateva zile.
Spark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -