Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-09, 22:27   #1381
Khaid

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

daaaa..... inca 2 luni de stat pe dreapta pana dau ei o lege? aiureaaaaaaa!!
Khaid is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 22:28   #1382
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

deci cel putin 2 luni nu se schimba nimic , in rest nimic sigur , nu se stie nimic , noi sa fim sanatosi
akileon is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 22:28   #1383
Khaid

Stage 3
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 89
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

mdaaaaaa ...... naspa ........ si nici nu cred ca se poate face ceva ... decat sa asteptam ....
Khaid is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 22:36   #1384
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

natia lor !
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 22:46   #1385
GABORW

Stage 5
 
GABORW's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 354
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Se Pare ca nici in martie nu o sa ma duc la R.a.r deci am sa ma duc prin aprilie poate se razgandesc si cine stie...eu inca sper la de triplare.. Tariceanu...
__________________
Vrei sa vinzi,cumperi ceva?Poti posta si pe Slatinaforum !!!

GABORW is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 22:58   #1386
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Chiar sa fie definitiva chestia asta cu 2 luni ? Ei spera ca multi sa inmatriculeze masinile la taxa triplata si dupa aia sa plateasca si impozitul, ca sa fure cat mai mult.. Asa oameni n-o sa mai vedem, trebuie sa ma duc sa le fac poze si i-mi fac un perete dedicat cu tablouri cu ,,hotii romaniei'' ...

L.E. peste cativa ani o sa iau bani frumosi pe ele la un muzeu
johhny is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 23:06   #1387
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

care e faza , dupa ce treci de rar , neaparat trebuie sa te duci sa`ti calculeze taxa? ...sau poti merge cand vrei tu ?
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 23:12   #1388
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

te duci cand vrei tu , doar sa tii cont ca rarul expira in 60 zile , poate iti expira si numerele
akileon is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 23:13   #1389
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

fisa de la rar e valabila doar 60 de zile, asa ca cine o are mai trebuie sa faca odata raru, daca abea in 2 luni este prezentata legea, si cine stie cat mai dureaza pana o aplica, dupa parerea mea o sa se intinda mult mai mult. Saptamana viitoare am si eu raru si cam nu prea m-as duce sa-l fac daca sta astfel treaba.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 23:33   #1390
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

eu stiam ca doar mai trebuie sa mergi o data la autentificare.
nu sa mai treci inca 1 data prin tot tambalucul de la rar. adik frane gaze alea alea.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 01:19   #1391
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
eu stiam ca doar mai trebuie sa mergi o data la autentificare.
nu sa mai treci inca 1 data prin tot tambalucul de la rar. adik frane gaze alea alea.
asa stiam si eu , iti expira o foaie de la ei , insa nu tre sa mai treci odata pe la rar (ce ai enumerat si tu) , ci doar sa mai iei o foaie ..corectati-ma daca gresesc...
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 09:56   #1392
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Daca i-ti expira foaia rar trebuie sa te duci tot cu masina la ei sa-ti dea alta ?

Pe auto.ro scria ca taxa ar intra in viguare din februarie, nu peste doua luni.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 10:55   #1393
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Instanţa a respins contestaţia privind legalitatea triplării taxei auto

Curtea de Apel Bucureşti a respins, marţi, contestaţia Consiliul Superior al Comisariatului pentru Societate Civilă, care ceruse anularea Ordonanţei de Urgenţă 208/2008 privind triplarea taxei auto, act normativ abrogat între timp.

Curtea de Apel Bucureşti a respins ca inadmisibilă acţiunea ONG-ului. Sentinţa poate fi atacată cu recurs la instanţa supremă.

Actul normativ contestat a fost abrogat de Guvern la sfârşitul anului trecut, o decizie în privinţa taxei auto urmând să fie luată de Guvern în februarie anul acesta, prin ordonanţă de urgenţă. Prin aceeaşi ordonanaţă va fi reglementată şi situaţia persoanelor care au achiziţionat maşini cu puţin înainte de 15 decembrie 2008 şi care nu ştiau că la această dată taxa va fi triplată

Consiliul Superior al Comisariatului pentru Societatea Civilă a contestat triplarea taxei auto deoarece a considerat că Guvernul a încălcat dispoziţiile articolului 95 al Tratatului Comunităţii Economice Europene (CEE) şi articolele 16, 21 şi 44 din Constituţie, precum şi dispoziţiile legislaţiei comunitare, pentru faptul că taxele impuse prin dispoziţiile OUG 208 "exced valoarea reziduală a autoturismelor second-hand".

De altfel, reprezentanţii organizaţiei au solicitat un punct de vedere oficial din partea Comisiei Europene pe această chestiune de drept.

În acţiunea înaintată Curţii de Apel Bucureşti, ONG-ul apreciază că stabilirea unui impozit ori stabilirea de taxe excesive lezează dreptul de proprietate al persoanei, care este garantat de articolul 44 alineatele 1 şi 2 din Constituţie, "în ceea ce priveşte eficienţa efectuării actelor de dispoziţie, scăzând valoarea produsului vandabil sub limita justei valori".

Reprezentanţii Comisariatului pentru Societatea Civilă arată că, în aceste situaţii, statul crează contribuabilului un "prejudiciu asimilabil cu cel al delictului civil".

Taxa de poluare auto a fost triplată începând din 8 decembrie, dar Guvernul a decis, pe fondul protestelor proprietarilor de vehicule programaţi la asfârşitul anului trecut la administraţiile financiare pentru plata taxei de înmatriculare, să amâne majorarea sumei de plată până la 15 decembrie 2008, dată anunţată de altfel iniţial pentru introducerea noilor valori.

Sursa: Mediafax
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 10:59   #1394
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by VaLeX View Post
asa stiam si eu , iti expira o foaie de la ei , insa nu tre sa mai treci odata pe la rar (ce ai enumerat si tu) , ci doar sa mai iei o foaie ..corectati-ma daca gresesc...
mie mi`a expirat certificatul de autenticitate si a trebuit sa mai trec odata cu masina prin r.a.r
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 21-01-09, 11:09   #1395
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Urban_Racing View Post
mie mi`a expirat certificatul de autenticitate si a trebuit sa mai trec odata cu masina prin r.a.r
si cat a trebuit sa platesti ? un rar complet ? sau revenitre ? sau cum ...
ca eu stiuam ca mergi cu masina la autentificare. unde platesti ceva .. si cam atat.
Spark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -