Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-09, 12:39   #2326
giannysx

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 8
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

E greu acum, nu stiu daca mai merge, eu am masina din 2005, de can am stat acolo.... era simplu , nu stiu acu cum mai e treaba ....
Cum am procedat eu.
Iti gaseai un spatiu locativ (in cazul meu o pensiune din Grenoble) si am luat o carte de vizita de acolo, apoi am mers la o oraganizatie pt imigranti (gen crucea rosie) si am predat pasaportul acolo si am luat o dovada ca am pasaport dar a ramas la acea organizatie si in care scria adresa de la pensiunea unde locuiam, am gasit proprietarul si masina (un arab care avea un magazin mixt) si apoi i-am platit masina, si am facut actele, si asa a rexultat un Roman cu numele lui pe acte la o masina nmatriculata in Franta.

Momentan daca va intereseaza Inmatriculare in Bulgaria ..... sunt aici
giannysx is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 12:45   #2327
giannysx

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 8
Cool Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by tazmanya View Post
tutusi eu incerc sa aflu(daca stie cineva) ca e vreo lege sau decret care sa imi interzica inmatriculare masinii pe numele meu in cazul de fata
La intrebarea ta incearca si consulta Directiva Europeana 83/182 din 29.03.1982
Dar nu aste o lege care sa iti interzica sa conduci o masina inmatriculata in alta tara, indiferent daca este membra UE sau nu.
giannysx is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 12:48   #2328
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

daca am o ruda in franta pot sa o inmatriculez pe numele lui acolo? trebuie sa ies din tara cu masina? cat costa in general, asigurarile si taxele la ei?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 12:52   #2329
giannysx

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 8
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Da ... preturile sunt relativ ok fata de romania, la o masina cu motor pana in 2000 cmc, nu cred ca in momentul de fata depaseste de 200 Euro anual, e mai greu cu itp-ul ca tre' sa-l faci acolo...dar se revolva si in romania.
De iesit cu masina din tara nu e nevoie, ca nu mai ai pasaport sa se uite la iesiri, e pe numele tau, e in regula la acte, se interpreteaza ca esti in tranzit in romania sau in concediu acasa de la munca din franta
giannysx is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 13:15   #2330
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

si itp-ul la interval de cati ani se face?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 23:24   #2331
giannysx

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 8
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

ITP-ul , asigurarea si cartea verde au valabilitate un an (12 luni) iar dupa expirare asigurarea, cartea verde, itp-ul, si impozitul se fac contra sumei de 170 Euro (cu masina prezenta) si 230-240 Euro (fara sa mai deplasezi masina acolo)

*in ultimul timp se zvoneste ca vor sa faca perioada de valabilitate a ITP-ului PENTRU TRANSPOT MARFA SI PERSOANE de numai 6 luni, dar nu e nimic sigur
giannysx is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 19:18   #2332
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Am discutat cu un om ce sia inscris o masina, avea cunostine la fisc ,iar femeia aia ia scris acolo ca face peste 100.000 de km pe an nu stiu cum mia explicat el ,si a platit mai putin io nu stiu daca e adevarat sau vrajeala....
GTXR is offline   Reply With Quote
Old 12-06-09, 19:46   #2333
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

cine stie ce se mai aude cu taxele astea de prima inmatriculare? ceva noutati sau tot aceleasi amanari de pe o luna pe alta?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-09, 20:00   #2334
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,096
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

vad ca au dat-o uitarii . nu se mai discuta nimic... ce sa-i faci . acum au alte probleme . voi ce stiti ? or sa o faca taxa anuala sau o sa ramana aceiasi taxa dublata ? e mult prea mare taxa in momentul de fata ... am ajuns sa imi doresc sa fi ramas taxa veche , dar cu criza asta situatia nu e prea roz
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-09, 00:02   #2335
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by giannysx View Post
ITP-ul , asigurarea si cartea verde au valabilitate un an (12 luni) iar dupa expirare asigurarea, cartea verde, itp-ul, si impozitul se fac contra sumei de 170 Euro (cu masina prezenta) si 230-240 Euro (fara sa mai deplasezi masina acolo)

*in ultimul timp se zvoneste ca vor sa faca perioada de valabilitate a ITP-ului PENTRU TRANSPOT MARFA SI PERSOANE de numai 6 luni, dar nu e nimic sigur
e vorba de asigurare valabila 100% sau doar pe hartie pt a o arata la politie? suma mi se pare cam mica pt 1 an de zile .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 17-06-09, 23:16   #2336
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Cum se va face inmatricularea in bulgaria?Pe numele meu sau al altcuiva?Din cate am inteles imi trebuie rezidenta acolo...
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 18-06-09, 00:51   #2337
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by BluBear View Post
Cum se va face inmatricularea in bulgaria?Pe numele meu sau al altcuiva?Din cate am inteles imi trebuie rezidenta acolo...
pe numele altcuiva, cu procura pe viata, in care poti face tot ce vrei tu cu masina! daca te intereseaza cauta in posturile mele.
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 15:19   #2338
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

Quote:
Originally Posted by demin2609 View Post
pe numele altcuiva, cu procura pe viata, in care poti face tot ce vrei tu cu masina! daca te intereseaza cauta in posturile mele.
Deci ,bulgarul este practic proprietarul masini,ASA-I? si daca el are vreun credit la banca si nu mai plateste .... vine banca si pune sechestru pe bunuri,deci si pe masini....Hmmm ..cam nasol
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA

Last edited by luckas; 21-06-09 at 13:34.
luckas is offline   Reply With Quote
Old 19-06-09, 16:20   #2339
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Taxa de prima inmatriculare

nu stiu daca ii convine sa vina cu politia din bulgaria sa iti ia tie masina....acum depinde si ce masina )
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 21-06-09, 16:10   #2340
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post Re: Taxa de prima inmatriculare




firma bulgareasca, patron roman, cu procura, tu faci ce vrei cu masina in speta poti sa o si vinzi!
demin2609 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -