Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-10, 10:07   #2641
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

o intrebare am si eu ... dar ei de unde stiu de cat timp esti tu in spania ?? poate tu ai fost de 3 ori acasa in 1 luna de zile !! mi se pare absurda faza asta !!!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-10, 16:37   #2642
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
o intrebare am si eu ... dar ei de unde stiu de cat timp esti tu in spania ?? poate tu ai fost de 3 ori acasa in 1 luna de zile !! mi se pare absurda faza asta !!!
La fel se va sti si in romania dupa 1 august 2010 cand va incepe sa functioneze sistemul electronic de emitere si verificare a rovignetei ministrul transporturilor declara
"Se va face o verificare automată cu ajutorul unor camere de luat vederi speciale care să citească numărul de înmatriculare. Vor fi pentru început 19 puncte fixe în care vor fi amplasate camerele, urmând să se mai instaleze şi altele în puncte de trafic intens şi care nu pot fi ocolite, mai ales de transportatori. Numărul de înmatriculare este verificat automat în sistem şi dacă se constată că nu există rovinietă, un echipaj de poliţie va opri maşina respectivă”
Si probabil ca se va face si la noi ca doar suntem in U.E nu numai in Spania o baza de date cu autoturismele inmatriculate in alte state europene care au circulat mai mult de 90 sau 120 de zile pe teritoriul Romaniei....atentie cei ce doriti sa inmatriculati autoturisme in Bulgaria atentie ce cumparati legea este clara (nu o aplica politia momentan) sa nu dati banii de POMANA
CAPITOLUL II
Vehiculele
SECTIUNEA a 2-a
Art. 31. - (1) Persoana care detine autovehicule sau remorci înmatriculate în alte state si are sau îsi stabileste domiciliul ori resedinta în România este obligata sa le înmatriculeze în termen de 90 de zile de la data intrarii în tara a acestora sau de la data stabilirii domiciliului ori resedintei proprietarului în România.

(2) Orice vehicul înmatriculat în strainatate care nu este în proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul în România, dar se afla în folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula în România o singura perioada de maximum 120 de zile de la intrarea în tara.

(3) În cazul nerespectarii dispozitiilor de la alin. (1) si (2), dupa expirarea termenelor, pe lânga sanctiunea contraventionala, politia va retine certificatul si placutele cu numerele de înmatriculare straine, care vor fi remise autoritatilor emitente.
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 13:12   #2643
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

ce zici tu cu rovinieta e alceva !!
eu ma refer la faptul ca nu au ei de unde sa stie cand am intrat eu in tara si cand ies !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 13:49   #2644
CoCaine
Audi Driver


Stage 5
 
CoCaine's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,291
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
[4Tuning International]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
ce zici tu cu rovinieta e alceva !!
eu ma refer la faptul ca nu au ei de unde sa stie cand am intrat eu in tara si cand ies !!!
Ba sigur ca stiu.La intrare in Spania se opresc toate masinile care nu sunt inmatriculate acolo si se baga datele intr-o baza de date.
Si eu am fost oprit,am stat cam 5 minute tras pe dreapta.Mi-au luat actele,si-au facut treaba,mi le-au returnat si am plecat.
Banuiesc ca asta e procedura si la iesirea din tara.
Si nu sunt singurul care am fost oprit

Nu e RO,totul e foarte,foarte dezvoltat aici.Astfel de chestii se pot inregistra cu usurinta.
__________________
Audi S2
CoCaine is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 13:51   #2645
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

eu am fost si in spania si in alte tari din U.E. si nu m-a oprit nimeni la vama sa ma bage in vro baza de date sau ceva !! de asta intreb , ca mi se pare total aiurea !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 08:19   #2646
zang

Stage 1
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 16
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by dany12epz View Post

(2) Orice vehicul înmatriculat în strainatate care nu este în proprietatea unei persoane cu domiciliul, resedinta sau sediul în România, dar se afla în folosinta cu orice titlu a unei astfel de persoane, poate circula în România o singura perioada de maximum 120 de zile de la intrarea în tara.

(3) În cazul nerespectarii dispozitiilor de la alin. (1) si (2), dupa expirarea termenelor, pe lânga sanctiunea contraventionala, politia va retine certificatul si placutele cu numerele de înmatriculare straine, care vor fi remise autoritatilor emitente.
Sa inteleg ca daca in termen de 120 zile ies din tara, merg pana intr-o alta sau chiar in Bulgaria (ma refer la cele mai multe multe...), iar apoi revin - nu e nici o problema. Pot circula inca 120 zile? Daca da, politistul cum imi poate demonstra ca nu am iesit cu masina din tara in termenul stabilit?
zang is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 15:02   #2647
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca dau statul injudecat printrun avocat ca taxa de inmatricula e f scumpa (7600euro) in timpul asta (2-3 luni) ce astept imi pot scoate numere rosii? chiar daca am folosit deja cele 3 luni de nr rosii!
__________________
NISSAN 200SX - s13-sr20 project - my drift bitch
SUBARU IMPREZA MY08 - boxer diesel - my daily driver
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 15:33   #2648
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

daca dau statul injudecat printrun avocat ca taxa de inmatricula e f scumpa (7600euro) in timpul asta (2-3 luni) ce astept imi pot scoate numere rosii? chiar daca am folosit deja cele 3 luni de nr rosii!
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 15:56   #2649
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by reshizzo_s13 View Post
daca dau statul injudecat printrun avocat ca taxa de inmatricula e f scumpa (7600euro) in timpul asta (2-3 luni) ce astept imi pot scoate numere rosii? chiar daca am folosit deja cele 3 luni de nr rosii!
NU!
Plăteşte, dacă ai de unde taxa de primă înmtriculare şi ulterior banii îi recuperezi.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 16:33   #2650
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by reshizzo_s13 View Post
daca dau statul injudecat printrun avocat ca taxa de inmatricula e f scumpa (7600euro) in timpul asta (2-3 luni) ce astept imi pot scoate numere rosii? chiar daca am folosit deja cele 3 luni de nr rosii!
din cate am auzit se prelungesc numerele rosii in continuare

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
NU!
Plăteşte, dacă ai de unde taxa de primă înmtriculare şi ulterior banii îi recuperezi.
e cam cu dus intors multi au platit au dat statul in judecata au castigat la Tribunal dar la Curtea de Apel au pierdut procesele mai ales la Craiova..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 16:45   #2651
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

avocatul cica a castigat multe procese aici in brasov!

deci ma intereseaza tare daca imi pot prelungii numerele rosii atat cat este in proces!
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 16:29   #2652
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

cine ma ajuta si pe mine? am tot cautat pe google dar gasesc tot felul de prostii

la un peugeot din 97, 1.5 diesel, taxa dupa calculatorul e in jur de 850 euro, ca e euro 2

ce vreau eu sa stiu, daca a facut cineva depreciere, ce trebuie sa nu aibe masina? si daca am sanse sa o scot si eu la un pret mai decent?

din cate am mai gasit si eu nu trebuie sa aibe abs, aer conditionat si airbag-uri

a mea nu are nici abs nici aer conditionat, in schimb are airbag la sofer...daca schimb volanul cu unul sport se pune ca nu ar avea airbag ?...daca nu , cine stie unde pot gasi si eu, cat ma costa taxa cu depreciere pentru abs, si aer
multumesc
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 18:22   #2653
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

ca sa beneficieze de reducerea maxima de 50% reducere la taxa masina nu trebuie sa aibe abs, aer conditionat si airbaguri !! Daca ii schimbi volanul cu unul sport fara airbag ar trebui sa se considere ca nu are airbag dar din acte am inteles verifica dupa V.I.N. dotarile masinii !!
taxa de depreciere este de aprox 280 ron, rar-ul s-a scumpit pentru masinile fara numarr de omologare european, e undeva pe la 720 ron, pentru cele cu numar a ramas nechimbat aprox 350 ron !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 10:13   #2654
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

cum spunea si gaby...
pentru depreciere cat mai mare.. masina trebuie sa fie coaja..
uite de ex.. eu la un golf 3 1.4L, doar cu servo si airbag taxa de inmatriculare cu depreciere a fost de 1010 lei
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 14:10   #2655
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

deci as avea ceva sanse sa obtin o reducere de 50%

p.s. are importanta daca masina e cu volan pe dreapta?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -