Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-05-11, 02:04   #2791
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Coalitia de guvernare a aprobat luni, intr-o sedinta extraordinara, extinderea taxei auto si la masini de tocat fabricate intre 1985 si 2007, dupa ce initial luase in calcul doar taxarea masinilor de tocat fabricate dupa 2007, sau inainte de 1985.

“Estem un moment important in istoria moderna a Romaniei”, a declarat ministrul mediului Laszlo Tokes. “Gata cu specula. Sa vad eu cine mai aduce masini de tocat second-hand din Germania acum. Ce daca e neconstitutional, voi nu intelegeti ca noi salvam stratul de ozon? Cum altfel poti sa salvezi stratul de ozon decat incasand miliarde de euro si indesandu-i in gaura?”.

Intrebat ce legatura exista intre taxa auto si masini de tocat, Tokes a declarat indignat: “Normal ca exista! O masina de tocat poate fi transformata foarte usor in autovehicul si astfel statul roman pierde milioane de euro. De astazi insa, s-a terminat cu abuzurile. Taxam orice. Preventiv vom taxa si masinile care nu s-au construit inca!”.

Potrivit noului proiect de lege, masinile de tocat vor fi taxate la prima folosire, considerandu-se ca prima folosire incepe in momentul in care un intestin de animal a atins pentru prima oara buza masini de tocat, si se incheie in clipa in care carnatul paraseste instalatia. De asemenea, se vor lua in calcul numarul de manivelari necesare pentru a da gata un kilogram de carne macra, dar si numarul gaurelelor din sita.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 22:32   #2792
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Gluma ca gluma, dar se pare ca ne-am ars rau de tot... Borbely a fost azi la B1 tv, si a facut public ca maine se va publica OUG, iar daca se publica, in 3 zile se va aplica. In formula enuntata, valoarea taxei "de poluare" pentru masinile inscrise, va fi 20-30% din valoarea actuala a taxei, ce se plateste pe masinile aduse din exterior. La fiecare tranzactie, cumparatorii vor achita taxa respectiva.

Frumos, nu ?

Sa va fac o imagine de ansamblu... Am cumparat o Lada 1500 (noneuro, inmatriculata in ro, numere vechi, prima data in 81), inca nu am reusit s-o transcriu.

Taxa pt o masina identica adusa din occident ar fi :
Taxa auto 2011: 7125 Euro
Taxa auto 2011: 30391 RON
Sa zicem ca 30 % se va baga, reiese 2137.5 euro, nici mai mult nici mai putin... In conditiile in care luam 1 Euro = 4.2655 RON ar venii 9117.50 RON

Acuma serios intreb, sunt normali astia ?!
__________________
Lada 1500- under construction
Powered by 2xWeber DCOE 40 - Classic Power for Classic cars
Lada Club Romania
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 22:44   #2793
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

I-au votat romanii, deci sunt buni. Vox populi, vox dei
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 23:38   #2794
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

deci taxa auto care va fii acum la o masina adusa de dincolo si mai nou si inmatriculate inainte de 2007 va fii de 20-30% din taxa actuala ? adica daca eu am la masina mea taxa de 3500E platesc aproximativ 1050E ?
bogdan.t is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 23:45   #2795
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu, taxa pentru cele aduse de dincolo, ramane la fel,doar ca in plus se va percepe o taxa "de poluare" pentru toate masinile inmatriculate inainte de 2007, la vanzarea acesteia. Aceasta noua taxa va avea un cuantum de x % din valoarea taxei pt aceeasi masina, dar adusa de dincolo, si va fi platita de cumparatorul masinii (ex: deci daca ai o Dacie de oricare (inclusiv non euro) si vrei s-o vinzi, cumparatorul va plati o taxa "de poluare" parca masina ar fi fost adusa de dincolo, doar ca nu o va platii integral, ci in procent de x %). Asta daca informatiile din presa sunt adevarate...
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 01-06-11, 00:06   #2796
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

am inteles, merci! niste GUNOAIE!
bogdan.t is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 01:43   #2797
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

cred ca in CURAND o sa vedem din NOU masini radiate din ROMANIA si inmatriculate in Bulgaria )) ca si cei cu Jeepurile cum procedeaza !!!

Bravo Romania !!! Bravooooo !!!!

HAI BULGARIA !!! doar cei din DECEMBRIE stim care am iesit in strada ...pastram sloganu HAI BULGARIA !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 02-06-11, 11:24   #2798
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

eu zic sa ne facem toti bulgari, sa cerem cetatenia statului vecin, si la motiv trecem taxa auto si guvern de tampiti, cred ca primim si azil in state cu motivele astea.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 08:11   #2799
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by bogdan.t View Post
deci taxa auto care va fii acum la o masina adusa de dincolo si mai nou si inmatriculate inainte de 2007 va fii de 20-30% din taxa actuala ? adica daca eu am la masina mea taxa de 3500E platesc aproximativ 1050E ?
din cate am inteles se va reduce "cu" 20-30% din taxa actuala, nu "la" 20-30
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 09:33   #2800
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

As vrea si eu sa inteleg ceva... asa ca rog cei mai inteligenti si stiutori sa raspunda clar si concret, ca eu am inebunit ca sutele de mii de romani cand amauzit aceasta prostie....deci:

Am luat o masina care a fost inmatriculata in romania in septembrie 1993....
De atunci pana acum... tot pe romania a fost si este si acum inmatriculata....
Eu cetre sa fac , merg pe numele fostului propietar pana la adanci batraneti , sau o trec pe numele meu.....ca acum apare intrebarea:

Daca am contract cu fostu propietar , cu toate ca este inmatriculata in romania , si trecem 1000 euro , sau 500 euro pe contract v-c , cat platesc , sau cum se fac calculele???
Ca sa fie masina 1000 euro , si sa dau 500 euro pt inmatriculare , nu imi convine... cu toate ca nu inteleg cum este inmatriculare... ea fiind deja inmatriculata....
__________________
Desteptul cedeaza primul , are ceva mai bun de facut....

Nu te pune cu mintea prostului pt ca te va rapune , el are mintea odihnita !!!
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 09:42   #2801
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu va mai agitati, legea urmeaza sa apara, o sa va agitati cand o cititi in MO, pana atunci ce rost are? Oricum nu se stie nimic concret, decat cuvinte aruncate la TV cu aroganta si oricat de mizerabila o sa fie, o sa o inghititi ca si pe restul taxelor auto. Hai sa va zic un banc despre psihologia poporului roman:


La o intreprindere nu se facea planul.
Sedinta urgenta de partid . Are cuvantul Cotet de la Judet:
- Tovarasi, in unitatea noastra nu se face planul, trebuie sa muncim 16 ore pe zi.Are cineva, ceva impotriva?
Bineinteles ca nimeni n-avea curaj sa cracneasca.
Dupa un trimestru, analiza, iar nu se facea planul din nou sedinta.Acelasi Cotet de la judet:
- Tovarasi, tot nu se face planu' de-acum vom munci si noaptea! Are cineva, ceva, impotriva?
Toata lumea voteaza fara cracnire.
Dupa inca un trimestru, planu' se facea o laie, sedinta extraordinara. Tov. Cotet de la judet:
- Tovarasi,tot nu se face planu' am discutat in CC si s-a hotarat ca toti angajatii unitatii sa se spanzure!
Are cineva, ceva, impotriva?
De data asta se ridica o mana din multime. Cotet, cu spume la gura, racneste:
- Cum tovarase, ai curaj sa te impotrivesti hotararii de partid si de stat?
La care tipul care ridicase mana, cu voce tremuranda, intreaba:
- Nu am nimic impotriva, voiam doar sa intreb, funia o aducem de acasa sau ne-o da intreprinderea?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 06-06-11, 20:28   #2802
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Noutati vechi...

Nu scapa nimeni: Taxa si pe masinile aduse in tara inainte de taxa
2011-05-30 · 12:28 | Autor: M.B.

Liderii coalitiei au mandatat Guvernul sa impuna plata taxei auto la prima vanzare a masinilor inmatriculate in tara inainte de intrarea in vigoare a acesteia, cuantumul cu care va fi redusa taxa urmand sa fie decis de Executiv. Decizia a fost luata la intalnirea de luni a coalitiei, confirma ministrul Mediului Laszlo Borbely. “S-a convenit in acelasi timp sa fie respectat principiul nediscriminarii prin modificarile care urmeaza sa fie introduse de Guvern”, a spus Borbely.

In sedinta de miercuri, Guvernul amanase o decizie in privinta taxei auto, surse oficiale declarand agentiei Mediafax ca decizia va fi luata dupa o analiza de impact si pe baza unor discutii care urmeaza sa aiba loc in cadrul coalitiei.

La finalul sedintei de guvern, ministrul Mediului, Laszlo Borbely, declarase ca “ordonanta sau legea” de modificare a taxei auto va fi adoptata de Executiv in urmatoarea sedinta si ca propunerea sa este aplicarea unei taxe auto care sa fie perceputa la prima vanzare a masinilor intrate in tara inainte de 1 ianuarie 2007, data de introducere a taxei de inmatriculare auto, cu o reducere a cuantumului taxei cuprinse intre 20-30%.

Reducerea taxei va fi aplicata pentru toate masinile, astfel incat sa fie evitata o noua discriminare, a aratat ministrul.

Sistemul actual al taxei auto va fi modificat dupa ce Curtea de Justitie a Comunitatilor Europene (CJUE) a aratat, intr-un punct de vedere exprimat la cererea unei instante romanesti, ca taxa de prima inmatriculare incalca legislatia Uniunii Europene intrucat produce un dezavantaj la vanzarea masinilor second-hand din alte state pe teritoriul Romaniei.

Punctul de vedere a fost transmis pentru un proces in care un roman care si-a cumparat, in iulie 2008, o masina second-hand din Germania si a platit taxa de poluare pentru inmatricularea in Romania a reclamat faptul ca taxa este aplicata numai vehiculelor second-hand importate din alte state, nu si celorlalte masini second-hand deja inregistrate in tara si revandute.

Un document guvernamental prezentat recent de Mediafax releva ca Guvernul discuta impunerea taxei auto la prima vanzare a masinilor intrate in tara inainte de introducerea taxei, cu un cuantum redus cu 30%, si restituirea unei diferente din banii deja dati de proprietari, dar esalonat pe mai multi ani, pentru a evita returnarea unei sume totale de 750 milioane euro.

Expertii juridici au atentionat Guvernul ca Romania risca sanctiuni financiare din partea Uniunii Europene, in urma declansarii unei posibile proceduri de infringement, si numeroase alte procese cu proprietarii de masini, inclusiv cu cei care au pierdut initial in instanta, daca nu modifica urgent taxa auto si nu restituie din sumele platite.

Sursa: http://www.enational.ro/online-live/...axa-4155.html/
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 13:04   #2803
claudia4u_2006

Stage 2
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 35
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

salut. va rog frumos sa ma ajutati cu ceva...vreau sa mi iau un peugeot 207 cu motor de 1.6 neinmatriculat pentru care as plati aproximativ 600 de euro...si vreau sa stiu ...daca il inmatriculez luna asta ...platesc 600 de euro..sau mai mutin cu 30 %
claudia4u_2006 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 13:29   #2804
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

600 varule... ca doar nu e inmatriculata in ro dinainte de 2007...si nici nu o inmatriculezi inainte de 2007....ca esti in 2011.... sau doar daca ai sansa sa dai timpul inapoi...atunci nu mai platesti nici o taxa...decat daca o vinzi....=))
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 09-06-11, 19:30   #2805
bogdan.t

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 546
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by yneedlove View Post
600 varule... ca doar nu e inmatriculata in ro dinainte de 2007...si nici nu o inmatriculezi inainte de 2007....ca esti in 2011.... sau doar daca ai sansa sa dai timpul inapoi...atunci nu mai platesti nici o taxa...decat daca o vinzi....=))
cand va fii aprobata legea o sa platesti cu 20-30% mai putin decat e acum.
bogdan.t is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -