Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-09, 08:10   #1891
Lupy

Stage 4
 
Lupy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 250
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Alex_sxx View Post
Dar ce-i care au cumparat masini dupa 15 dec si au platit taxa triplata o sa primeasca inapoi vreun ban?
o sa primesti 33% inapoi, dupa ce depui o cerere la administratia financiara
Lupy is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 08:29   #1892
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Automarket
Conform unor surse ministeriale citate de Mediafax, actuala taxa auto de poluare ar putea sa scada cu 30%, ajungand la o valoare dubla fata de cea aflata in vigoare in vara anului trecut. Desi opinia publica se astepta la o scadere mai abrupta a taxei, noile masuri ar putea impaca, spun oficialii romani, atat statul roman, cat si Comisia Europeana, care afirmase ca taxa triplata este ilegala.

"Propunerea este inlocuirea actualei valori a taxei, tripla fata de cea din vara lui 2008, cu una dubla fata de valoarea de atunci. Modul de calcul ramane acelasi, doar coeficientii de calcul urmand sa se modifice. In plus, modificarea coeficientilor ar duce si la cresterea cuantumului de plata pentru masinile non-euro sau cu standard de poluare Euro 1, cazuri in care taxa va creste, dar nu semnificativ", au declarat sursele citate de agentia Mediafax.

Noul proiect normativ, care prevede in continuare scutirea de taxa a cumparatorilor de masini cu motoare Euro 4 de sub 2.0 litri, a fost deja trimis spre aprobare Comisiei Europene, urmand ca acceptarea acesteia de catre oficialii de la Bruxelles sa insemne introducerea sa pe piata printr-o Ordonanta de Urgenta.

via | Mediafax
Frectie la picior de lemn.
Bulgaria fratilor!
Dati cu incredere.

Daca ei cred ca taxa asta dublata va multumi poporul roman, se inseala amarnic.
Mai mult ca sigur nici propunerea asta nu va fi aprobata de UE.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 09:12   #1893
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

in afara faptului ca-si bat joc de noi cu o asa zisa micsorare , care de fapt e tot dubla fata de taxa care a fost sa zic normala si pe care am acceptat-o multi , mai sunt si aberatii referitor la capacitatea cilindrica... daca se incadreaza in euro 4 si e de 3.0 , 3.5 , 4.0 etc. , nu tot euro 4 e ? de ce sa platim mai mult... ? a pai normal sub 2.0 , citroien , logan etc.... au facut totul in asa fel incat sa le fie lor bine la maxim... nici nu ma mai agit , nimic nu mai e de mirat la noi... ma bucur ca nu avem taxe nici pentru posturile astea , ca ar fi in stare....
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 10:06   #1894
BRAVO

Stage 5
 
BRAVO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 304
Member of:
[Fiat]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by boy_wonder View Post
Taxa auto redusa cu o treime

Daca nu este tripla, atunci este dubla.

Guvernul a decis astazi reducerea taxei auto cu o treime, aceasta ajungand acum la un nivel dublu fata de cel din iulie 2008. Mai mult de atat, masinile cumparate inainte de 15 decembrie pot fi inmatriculate pe baza legii din vara anului trecut. "Am reglementat situatia masinilor care au fost cumparate inainte de data de 15 decembrie 2008 si care, prin ordonanta de astazi, au posibilitatea in continuare sa si le inmatriculeze pe baza legii vechi, adica legea din iulie, la cuantumul de atunci al taxei. In cazul in care si-au inmatriculat masina intre timp, vor primi diferenta de taxa pe care au achitat-o", a declarat Boc.

La fel ca si pana acum, masinile noi Euro 4 si cu o cilindree sub 2 litri nu vor plati taxa.

Via Mediafax
Quote:
Originally Posted by SKR* View Post
deci asta o sa fie marea ieftinire? atat?
este un inceput...macar noul guvern face ceva chiar daca este de fatada....totusi....
BRAVO is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 10:13   #1895
Lupy

Stage 4
 
Lupy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 250
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

au promis c-o scoate ca sa-i votam si acum, ca sa nu mai iesim in starda, ne-au inchis gura cu micsorarea asta .... prosti suntem ca-i votam ... ar trebui iar un miting in fata la casa poporului ... intr-o miercuri sau joi .... ca in rest ei au weekend si nu se lucreaza... ar fi bine daca ar organiza cineva.
__________________
www.machetetv.ro

Lupy is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 10:36   #1896
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ar trebui sa se duca naibii 1000 de ani....sau cum zicea cineva....sa mergem la bulgari...toti cu masinile si sa vedem daca nu le intra nimic in buget o sa fie multumiti....eu probabil o sa am euro 2 desi e 99....si o sa platesc pe vechea taxa 2100 euro.....pai si unul cu o pisicuta din 92-93 o sa plateasca 150 sau 450 marita de 3 ori.....deci nu vad unde ajuta ei sa nu se mai bage masini vechi in tara.....astia sunt mai prosti ca noaptea......sau mai corect ea dupa cum spusesera odata....in functie de poluare ca pana la urma poate fi si din 60.....daca masina e intretinuta asta conteaza.....ce fac ei acum e discriminare......ca si la asigurari.....daca ai 50 de ani si esti pensionar inseamna ca esti pericol public dupa ei....dar sunt oameni care au fost soferi pana atunci si nu se compara cu un pustan de 18 ani si 3 zile de permis care isi ia nu stiu ce bmw la 5000 cmc si nu poate sa o tina pe sosea si omoara 3 insi .chiar mi-ar fi placut sa avem o iarna cu zapada....ca nu mai ramaneau multe pisicute....ca nu e lumea invatata cu tractiune spate....atunci sa vezi show-uri ar trebui sa fie egalitate.....dar.....sa nu uitam traim in ROMANIA....asta e vina noastra
__________________
Ford Contour SVT 2.5 V6
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 10:46   #1897
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Faceti voi, cum spunea cineva, ca la greci, sa vedeti cu ce internari in spital va alegeti, de ce credeti ca au jandarmii si politistii salarii triple fata de profesori? Ca sa ii poata feri pe neispravitii astia in caz de ceva. Adevaru e ca suntem la mila lor, si trebuie sa asteptam, ori de la ei, ori de la UE, s-a ajuns la momentul cand omul de rand nu-si mai poate decat da cu parerea in legatura cu soarta lui, si nimic mai mult. Si nu e vina lu tariceanu, boc, etc, cu toate ca sunt niste oameni buni de pus in teapa, asa e sistemul, si nu stiu daca se mai schimba vreodata... dictatura fara fata, ne zic ca suntem liberi, da suntem mai sclavi ca oricand, ceilalti ne dadeau ce voiau ei, cu forta, astia ne fac sa cerem singuri ce vor ei sa ne dea, si cateodata chiar ne mai fac ca in trecut, fara sa conteze parerea noastra, ca si cu taxa asta... Mie deja mi-e sila de "capitalismul" asta, de legi, de tot...
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 10:47   #1898
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

si lasand umpic polemica la o parete ..
stie careva de cererea aia ca ai masina adusa inainte de 15,sau actele doveditoare.
sau daca a fost azi careva sa isi inmaticuleze masina
Spark is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 11:10   #1899
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Am auzit ca mergi la finante si completezi o cerere.. Asta in termen de 20 de zile.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 11:51   #1900
Lano

Stage 2
 
Lano's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 25
Member of:
[Toyota]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Azi vreau si eu sa ma duc la finante sa intreb pe acolo sa vad care-i treabasi cu cererea aia ce acte trebuie...dar totosi am si eu o intrebare are ceva daca am cum masina pe 16 dec de la cineva si ea avea programare la RAR pe 30 ian?????????
Lano is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 12:00   #1901
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

Nu cu programarea la RAR demonstrezi achiziţionarea maşinii, ci cu actul de vânzare cumpărare (contract, factură, etc) şi eventual cu documentele de transport (cmr, container, etc) sau de înmatriculare temporară în statul de unde ai luat-o.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 12:01   #1902
luckas
VW Driver

Stage 3
 
luckas's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 111
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

ORDONANTA TREBUIE SA APARA IN MONITORUL OFICIAL AZI MAINE,DUPA ACEEA VA APAREA SI LA MINISTERUL DE FINANTE CALCULATORUL NOU. CIND E APARUTA ORDONANTA IN MONITOR PUTETI INTRA SI CITI FIECARE. LA FEL SI CU CALCULATORU DE LA FINANTE,FIECARE I-SI VA PUTEA CALCULA SINGUR. DAR PINA NU SE PUBLICA IN M.OFICIAL NU PUTETI FACE NIMIC ( PLATI LA FINANTE,CERERI,ETC).
__________________
JOSSSSSSSSSS TAXA
luckas is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 14:34   #1903
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

cam din scurt asta cu 20 zile , mai ales daca te plimba dupa acte , dar nu era vorba de 90 zile? sau un 20 zile sa depui actele si in 90 sa rezolvi cu rar , taxa etc
akileon is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 14:35   #1904
Lano

Stage 2
 
Lano's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 25
Member of:
[Toyota]
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

am fost la finante si mi-au spus ca pana nu se publica in monitorul oficial nu ai cum sa platesti........... dar demonstratia pot sa o fac cu contracul de vanzare din germania chiar daca nu e pe numele meu ?????????
Lano is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 14:36   #1905
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Guvernul triplează de la 15.12.2008 taxa auto pentru maşinile rulate

lano in mod normal trebuie sa apara si numele tau pe un act ceva , sa dovedesti ca esti proprietar
akileon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -