Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-11, 19:21   #2821
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Update: noua taxa auto intra in vigoare din 1 iulie ! Sursal auto.rol.ro http://auto.rol.ro/Auto/Taxa-auto-va...-prevederi.htm
__________________
Lada 1500- under construction
Powered by 2xWeber DCOE 40 - Classic Power for Classic cars
Lada Club Romania
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 18-06-11, 14:19   #2822
k.lada

Stage 5
 
k.lada's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 546
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Proiectul de lege privind noua taxă auto prevedea, în forma redactată vineri, ca taxa să fie redusă cu circa 30% de la 1 iulie 2011, dată de la care să înceapă şi procedurile de restituire a unei diferenţe de bani către proprietarii de maşini deja înmatriculate în ţară.

Proiectul indica astfel în mod distinct că noile reguli vor intra în vigoare la 1 iulie 2011, deşi aceasta presupunea inclusiv obţinerea aprobării Parlamentului într-un interval extrem de scurt, de doar două săptămâni, în condiţiile în care vacanţa parlamentară începe în luna iulie. Urgenţa emiterii actului normativ era însă explicată în document atât prin nevoia reducerii nivelului de poluare, dar şi prin evitarea unor sancţiuni din partea Comisiei Europene, prin abrogarea de urgenţă a OU 50/2008 privind taxa auto.

Documentul a fost însă refăcut prin eliminarea datei de 1 iulie 2011, fără să fie avansat un alt termen, astfel că momentul la care ar urma să fie introdusă taxa auto redusă cu 30% şi să înceapă restituirea banilor a devenit incert.

În forma iniţială, proiectul de lege stabilea de altfel restituirea unei diferenţe de bani pentru proprietarii de maşini care au achitat taxa pe poluare în perioada 1 iulie 2008 - 30 iunie 2011. În forma actuală, documentul prevede restituiri de bani pentru taxa plătită în intervalul 1 iulie 2008 şi "data intrării în vigoare a legii".

Pentru a intra în vigoare, proietul de lege privind noua taxă auto şi restituirea banilor trebuie aprobat atât de Guvern, cât şi de Parlament. Vacanţa parlamentară începe însă în luna iulie şi va dura până în luna septembrie, astfel că dezbaterile din legislativ asupra proiectului pot începe cel mai devreme în toamna acestui an, în timp ce data de aplicare a prevederilor privind reducerea taxei şi restituirea banilor este incertă.

Mai mult, procedura de restituire a banilor va fi stabilită prin norme metodologice, aprobate în termen de 30 zile de la data publicării legii în Monitorul Oficial.

Modificările la taxa auto prevăd plata taxei la prima vânzare a maşinilor înmatriculate în ţară înainte de anul 2007, dar şi reducerea cuantumului taxei de circa 30% şi restituirea unei diferenţe din bani.

Sistemul actual al taxei auto va fi modificat după ce Curtea de Justiţie a Comunităţilor Europene (CJUE) a arătat, într-un punct de vedere exprimat la cererea unei instanţe româneşti, că taxa de primă înmatriculare încalcă legislaţia Uniunii Europene întrucât produce un dezavantaj la vânzarea maşinilor second-hand din alte state pe teritoriul României.

Punctul de vedere a fost transmis pentru un proces în care un român care şi-a cumpărat, în iulie 2008, o maşină second-hand din Germania şi a plătit taxa de poluare pentru înmatricularea în România a reclamat faptul că taxa este aplicată numai vehiculelor second-hand importate din alte state, nu şi celorlalte maşini second-hand deja înregistrate în ţară şi revândute.

Experţii în domeniul juridic au atenţionat Guvernul că România riscă sancţiuni financiare din partea Uniunii Europene, în urma declanşării unei posibile proceduri de infringement, şi numeroase alte procese cu proprietarii de maşini, inclusiv cu cei care au pierdut iniţial în instanţă, dacă nu modifică urgent taxa auto şi nu restituie din sumele plătite.

Sursa: http://www.mediafax.ro/social/data-d...ncerta-8356326
k.lada is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 11:48   #2823
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

bai eu nu inteleg o kestie la voi ..toti astia cu masini de REMAT din afara si toate rebuturuile posibile ceea ce detin si eu ..si ...BMW care consuma benzina LUNAR mai mult decat valoarea lor in Germania ..spania italia ..etc

de ce va e frica sa le inm 1 data pe BG nu va inteleg ? cien credeti ca vine sa va ia masinile ? mamaie ? mai mult costa demersurile de recuperare a unei masini din alta tara de cat fiarele ...care le conducem
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 12:09   #2824
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

pai asta e singura solutie. si eu vreau sa imi aduc ceva vechi si frumos din germania, cu un motor extrem de puternic pe care o duc la taxare in bulgaria ca in tara mea nu prea imi permit sa arunc cu banii in gaura neagra creata de cei de undeva de sus.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 13:35   #2825
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
pai asta e singura solutie. si eu vreau sa imi aduc ceva vechi si frumos din germania, cu un motor extrem de puternic pe care o duc la taxare in bulgaria ca in tara mea nu prea imi permit sa arunc cu banii in gaura neagra creata de cei de undeva de sus.
De acord.... dar nici benzina nu e ieftina
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 20:12   #2826
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

atunci biciclete domnilor.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 21:54   #2827
oviduts

Stage 3
 
oviduts's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 164
Member of:
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

astia vor sa ajungem la nivelul tarilor din vest.. dar au uitat ca noi inca suntem cu vreo 50-100 de ani in urma...noi[romania] facem acum, ce au facut ei acum 50 ani.

ex: prima autostrada in lume [undeva prin italia parca 1924
prima autostrada in romania terminata in 1973

calculele le faceti voi ...
oviduts is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 22:06   #2828
AlexSpeed

Stage 3
 
AlexSpeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 161
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

aha acu luati si radeti... sa vedeti prostie acu ca sau ferit de masinile aduse sh de afara si cu asta tocmai le favorizeaza ''dc sa iau o solenta care e inmatriculata si are taxa mare mai bine iau un fiat care are taxa mai mica si e acelasi pret'' nu am nimic nici cu solenta nici cu fiat doar ca acu le favorizeaza pe cele aduse...au facut un .....
AlexSpeed is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 09:18   #2829
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

dc sa imi iau o nova...dc sa imi iau un logan...mai bine un urs de afara.... un motor linistit de 1.8-2.5 , poc repede pe bg....si il mai tin inca 10 ani.... dar deh mai frate , daca asa gandeste unguru...

Bah , unguru ala...impreuna cu boc si base , aduc tara asta la faliment total....

P.S: vor sa aduca pe mm lor tara asta ca in occident... , am stat 4 ani in germania , am fost si eu plecat pe colo pe colo.... in trecere prin italia/spania/anglia/olanda/elvetia....si am stat cateva zile in turcia...istambul...antalya....pana si aia de ai consideram salbatici...sunt civilizati....au si shosele...pana si alea in munti care sunt cu piatra din stanca din munti din ce dreaq o fi...e mai nivelata si mai dreapta...decat asfaltul nostru...de bucuresti....cta....etc.

Poi in turcia , tin minte, inchiriasem bicicleta ...ca vroiam sa mai fac si niste exercitzii in aer curat .... si frate va jur , a stat turcu cu masina la vreo 5 metriiin spatelemeupana a gasit loc sa treaca....am ramas tampit... in timp ce ma gandeam la tara mea....patria mama...catzi mortzi si ranitzi si ce congelatoare pline aveam...daca era romanu in spatele meu ???

Hai incepem cu lipsurile, minime, care fac dovada ca suntem mult prea departe ca sa vrem a fi in occident :

1 strazi

2 civilizatie

3 praf/poluare

4 curatenie pe strazi

5 locuri de munca

6 salarii

7 buna crestere/amabilitatea/servirea

8 munca de nota 10+ pt ceea ce esti angajat sa faci , romanu nostru face 100 de lucruri e priceput la toate dar nu stie sa faca nimic concret 100%

9 locuri de parcare

10 benzina sarita'n sus ca nebuna ... la un salariu de *** , fata de cel din occident...unde chiar de ar fi 1.20 euro 1L benzina, ala are si un salariu cam cu 10 ori mai mare decat al nostru....

bine astea sunt cateva...e prea matinal pt mine... inca ma gandesc de unde sa fac rost de bani de benzina.... si ma gandesc ca....sa'mi bag po'ola daca nu....imi iau scuter.... si ma duc sa il inmatriculez tot la bulgari
__________________
Desteptul cedeaza primul , are ceva mai bun de facut....

Nu te pune cu mintea prostului pt ca te va rapune , el are mintea odihnita !!!

Last edited by yneedlove; 20-06-11 at 09:24.
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 08:08   #2830
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

eu am auzit de la un prieten de familie ce are firma de inmatriculari in bulgaria ca de la anu va creste si taxa la ei si impozitul si asigurarea atat de mult incat aproape va atinge preturile din romania.... ma intreb atunci ce veti face ??
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 10:42   #2831
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
eu am auzit de la un prieten de familie ce are firma de inmatriculari in bulgaria ca de la anu va creste si taxa la ei si impozitul si asigurarea atat de mult incat aproape va atinge preturile din romania.... ma intreb atunci ce veti face ??
tin sa te anunt eu ca ASIGURARILE au crescut DEJA itp la fel si ele ....inmatricularea in SINE va creste de la anu pentru ca va creste TAXA eco si la ei
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 14:43   #2832
yneedlove

Stage 5
 
yneedlove's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 770
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu ne facem griji...mai sunt si alte tari...)
yneedlove is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 20:24   #2833
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

corect, le inmatriculam in china.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 20:25   #2834
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by yneedlove View Post
Nu ne facem griji...mai sunt si alte tari...)
Care ? La mama dracu in Slovacia?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 07:27   #2835
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by yneedlove View Post
Nu ne facem griji...mai sunt si alte tari...)
pe tine te cred ca inm in CHINA ca asa fac si eu , dar sunt 99.9% pe aici care le e frica de umbra lor si in loc sa isi ia o masina capabila sa o inmatriculeze pe Bulgaria
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -