Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-14, 19:38   #5341
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

FRAS
Consiliul Federal
HOTĂRÂREA nr. 5/07.10.2014

În şedinţa de marti, 07 octombrie 2014, Consiliul Federal al Federaţiei Române de Automobilism Sportiv a luat următoarele decizii:

Programeaza Adunarea Generala de Alegeri in luna februarie 2015;
Aproba componenta Comisiei Nationale de Tot Teren: Gabriel Rasty Petzalis – presedinte, Radu Florin, Felix Patrascanu, Bogdan Oprea si Andrei Gafita – membri; aproba organizarea Campionatului National Tot Teren "100 Tracks 2015" urmand ca regulamentul de desfasurare si calendarul sa fie analizate in urmatoarea sedinta a Consiliului;
Aproba componenta Comisiei Nationale de Viteza pe Circuit: Ovidiu Mazilu – presedinte, Anton Nicolae, Viorel Emilian Nicolae, Matei Mihaescu, Bogdan Mihaescu - membri; aproba organizarea Campionatului National de Viteza pe Circuit 2015, urmand ca regulamentul de desfasurare si calendarul sa fie analizate in urmatoarea sedinta a Consiliului;
Aproba organizarea Galei Campionilor 2014 in decembrie a.c.;
Stabileste data de 11 noiembrie 2014 pentru definitivarea calendarului competitional 2015;
Se amana analizarea cererii de revenire la motoarele de 3000 cmc in cadrul grupei D, din Campionatul National de Viteza in Coasta, supusa aprobarii de catre comisie, pana la definitivarea regulamentului CNVC 2015 avand in vedere faptul ca din 2015 se doreste alinierea acestuia la formatul campionatului european - FIA;
Acrediteaza scoala de pilotaj sportiv pentru pilotii de circuit “Professional Motorsport Academy by Matei Mihaescu”;
Afiliază provizoriu cluburile sportive: CS Insomnia Racing Club si ACS Adventure 4x4 Iasi
Ovidiu MAZILU Ştefan VASILE Victor DRĂGAN
Preşedinte Vice Preşedinte Secretar general
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 07:42   #5342
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

daca am inteles bine,astazi se definitiveaza calendarul sportiv pentru 2015 sant curios
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 17:02   #5343
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
dati pe Google Gurneyflap,pe urma Others si FRenault sant niste poze interesante pentru iubitorii motorului Renault si in cateva poze se vede si cutia Renault(Dacia) folosita si de noi la Eastere poate face cineva un link eu nu stiu cum
http://www.gurneyflap.com/frenault.html
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 11-11-14, 17:30   #5344
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Racer,multumesc,pentru mine pagina este foarte interesanta cu multe detalii tehnice din vremuri trecute si uitate
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-14, 21:25   #5345
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
ce fel de circuit este ? de fuga sau mai imbarligat ? ...200 de euroi ? macar la jumatate cat este la Brno sau cum trebuia sa dau eu la Monza unde am mers gratis )
Uite aici doua poze cu el, una cum o sa arate in varianta finala, si celalalta cum arata in prezent (ce am desenat eu cu rosu lipseste)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	323866_312169968829787_771449211_o.jpg
Views:	53
Size:	38.4 KB
ID:	3047724   Click image for larger version

Name:	323866_312169968829787_771449211_o_1.jpg
Views:	59
Size:	138.1 KB
ID:	3047725  
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 12-11-14, 22:07   #5346
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dan,cat de lung este in varianta actuala si cat in varianta finala?din pacate din prima poza nu vad cum se inchide circuitul in momentul actual,cum ajungi pe linia dreapta?
maine am sa continui cu serialul TG 86
noapte buna
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 12-11-14, 22:15   #5347
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Dan,cat de lung este in varianta actuala si cat in varianta finala?din pacate din prima poza nu vad cum se inchide circuitul in momentul actual,cum ajungi pe linia dreapta?
maine am sa continui cu serialul TG 86
noapte buna
Se inchide cam pe unde am desenat eu cu rosu in poza pe care am atasat-o, in prezent are 3.4km si in viitor 4.1km
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Download.jpg
Views:	40
Size:	134.8 KB
ID:	3047741  
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 13-11-14, 08:54   #5348
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dan multumesc pentru informatie,acuma stiu ce ma interesat si anumeviteza cu care iesi pe linea drepta,presupun ca in ambele variant este aprox. egala varianta scurta este un viraj strans dar poti accelera (linea rosie) si in varianta lunga este un viraj de stanga mai deschis si dupa acea urmeaza linea dreapta,sau gresesc?
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-14, 12:08   #5349
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Quote:
Originally Posted by TG53 View Post
Dan multumesc pentru informatie,acuma stiu ce ma interesat si anumeviteza cu care iesi pe linea drepta,presupun ca in ambele variant este aprox. egala varianta scurta este un viraj strans dar poti accelera (linea rosie) si in varianta lunga este un viraj de stanga mai deschis si dupa acea urmeaza linea dreapta,sau gresesc?
Da, asa e. Am gasit si un filmulet care incepe exact cu virajul strans de dreapta (ce am desenat eu cu rosu) si continua cu linia dreapta https://www.youtube.com/watch?v=zCFuvFQZwME
Cu placere
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 13-11-14, 15:16   #5350
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

cu ajutorul desenului si filmuletului am reusit sa "descifrez"traseul si sant sigur ca pe linia dreapta vor fi atinse viteze mari pentru masinile cu ceva cai sub capota,banuiesc ca peste 300kmh,dar trebuie modificate cutiile ,din cate am vazut eu din filmuletzele vizionate de mine,nu se potrivedte nici una
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-14, 17:48   #5351
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

asa cum am promis am sa continui cu serialul,pentru anul 1988 am avut pe TG86 in varianta lunga,un motor Lada 1300 cu carburator Lada dublu corp,un motor lada 1200 cu foarte putine modificari de rezerva o cutie 5 tr. modificata si una 4 trepte modificata,a doua cutie cu 5 tr. carcasa era inceputa pentru modificarea in cutie secventiala,dar arborele primar,cel secundar si pinioanele le puteam folosi in prima cutie de 5 tr.,deci cutia de 5 putea fi combinata,viteza 1,doua variante deorece era nevoie de arborele primar complet,restul putea fi combinat
la motorul de Lada 1300 nu am facut nimic,deorece incepea sa circule zvonul ca se trece la motoare 1600 rusii aveau deja,2 carburatoare dublu corp orizontale,axa came la liber,dar foarte clar nu era regulamentul,cel intern era altul decat cel pentru CPP,de acea am facut rost de o axa cu came si de doua carburatoare am facut tot felul de incercari cu galeria de admisie in sperantza,daca se schimba regulamentul sa nu fiu total nepregatit si am inceput sa intind antenele pentru un motor 1600 si asa am inceput anul 1988
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-14, 07:26   #5352
Dragos78

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 22
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

As avea o rugaminte domnule Gedeon si anume sa amintiti echipa de tehnicieni care va ajuta pe parcursul unui an competitional. Ma refer la cei de la clubul de pe strada unde stau eu, str Sportului din Resita, langa sala de sport. Stiu ca unuia din mecanici parca ii ziceati Fane, era inalt si slab. Altul era mai in varsta cu parul grizonat parca avea numele de familie Baciu ( dar nu sunt sigur). Erau aceeasi mecanici si pt dvs cei de la clasele auto si pt cei de la moto sau erau diferiti ? Eu fiind mic atunci nu mai retin.
Dragos78 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-14, 11:10   #5353
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

Dragos,si eu am o rugaminte si anume sa lasi la o parte pe domnul Gedeon,pentru tine sant Tibi
este clar ca pentru a face moto si auto timp de aproape 20 de ani este nevoie de ajutoare,singur nu poti face nimic,eu am avut multe ajutoare,care fiecare a facut ce sa priceput cel mai bine,si foarte important din pasiune,fare a cere ceva.Pentru mine au fost toti la fel de importanti indiferent daca unul spala numai piese si cara berea sau altul srungea cele mai complicate piese,totul functiona ca o masinerie bine unsa,din cand in cand cu bere,tuica,bitter sau altele dar functiona si nu sa stricat niciodata.Eu am sa fac o lista cu cei care mau ajutat,sa ma ierte cei pe care,poate am sai uit si la fiecare am sa fac o mica descriere
sa incepem cu Fane,fiindca ai intrebat,el a fost pentru toti un ajutor si la motociclisti si pentru mine,un om pentru toate,spala piese,incarca motocicletele,spala masini si foarte important,facea rost de bere
cel cu parul grizonat,Ghita Baciu R.I.P a fost motociclist,a castigat cateva curse cu Mobra,strungar la scularie sectia cordonate,excelent mecanic si preparator,a fost o vreme mecanicul meu,dupa ce sa lasat de moto,din pacate a fost rapus de o boala necrutzatoare.,a locuit si el la moroasa, a avut doi copi Liviu si Nadia
si acuma lista O.Rosiu(Puiu),Nelu Nerau(nenea) Stefan Meszaros(Pisti),Janos Meszaros(ianci baci)Andrei Nagy(bubi).Ion Haipl(Sam) Petru Chirilovici(broanca)Petru Muresan(otata)Ghe.Lungu(Gily)Toma Ion(pescarul)D.Frenti(Dio),Iulius Ceia ce imi amintesc deocamdata
TG53 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-14, 14:53   #5354
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

"HOTĂRÂREA nr. 6/11.11.2014

În şedinţa de marti, 11 noiembrie 2014, Consiliul Federal al Federaţiei Române de Automobilism Sportiv a luat următoarele decizii:

Programeaza Adunarea Generala de Alegeri in data de 07 februarie 2015;
Aproba clasamentele si omologheaza rezultatele campionatelor nationale de raliuri, viteza in coasta, karting, off road, slalom paralel, rally cross si autoslalom, ;
Aproba calendarul competitional 2015 pentru Campionatele nationale de raliuri, viteza in coasta si karting in urmatoarea forma, cu mentiunea ca datele de desfasurare pot fi modificate, cu acordul organizatorilor, dupa definitivarea calendarului ERC"

http://2010.fras.ro/fras-home/hotara...liului-federal

Nimic legat despre ce tot am discutat noi pe aici ...
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 08:10   #5355
TG53

Stage 5
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 1,131
Default Re: Cand au inceput circuitele in Romania?

FARA CUVINTE
adevarul este ca mult mai importante sant alegerile din 7 feb.pentru Mazilu decat circuitul vezi ce am scris in postul5289.din pacate
TG53 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -