Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-11, 21:03   #766
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Are Username, se poate loga, dar nu poate scrie pe forum... nu a primit inca e-mail de ACTIVARE, poti tu Gabi sa ne ajuti? iti scriu si PM. ...

Hehehe..., am vb cu domnul ing. Lajos Nabosnyi, si am povestit mult, e inca sprinen si inca e in lumea sportului cu motor, ca oficial si indeosebi cu arbitrajul si cronometrele electronice... o sa va povesteasca multe de indata ce reuseste sa activeze USERNAME-ul... eu sant elucidat cine a facut primul Easter, pt mine e clar, bazele formulei B8 Easter sant acolo la Oradea... Si din cate am inteles de la domnul acum se construieste inca unul, mai mult de 60% e gata.... si sper ca nu e si ultimul care se construieste...


....asta e cert si pt mine, Lenzi Moldovan+ este si va ramane un maestru pt noi toti...
pai Nelutzu e simplu...a primit un e-mail si nu trebuie decat sa faca click pe linkul lor si se activeaza....miar face mare placere sa mai vina o "fosila" langa noi
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 21:14   #767
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Dragii mei am vazut multe lucruri si bune si rele in meseria mea dar niciodata nu am vazut atata ajutor si oameni de suflet ca aici , pe topicul asta . Multumesc Ioan09 si domnului Rusanescu pentru cartea electronica si Zero pentru link-uri . Stima tuturor !

P.S.Am apucat sa comand deja cartea de pe un site cu carti "la anticariat"....Nu prea am tupeul sa-l sun pe nea Marin sa ii spun : 'Traiesti nea Marine , ce mai faci etc. etc. etc. si apoi sa ii cer cartea asa...tam nesam.....si dupa ce l-am deranjat pe domnul Rusanescu cu telefonul mi-am cam dat palme dar m-am razbunat la serviciu pentru bataia care mi-am dat-o
stai ca io sunt un pic "retardat" sau in intarziere...acum am citit ce ai postat acolo...pai ia LEGATURA CU EL, nu mai sta, ca pt pasionati cred ca iti va cere o suma simbolica mai ales daca ii povestesti ce se intampla pe aici
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 21:30   #768
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Am gasit Valentin, uitete la pagina 34 sa vezi "botul de cal" al lui Igescu, Galati '84...si era si albastru cum ai zis este unde sicrie ca e Lajos Nabosnyi...nu e el este Dorian Igiescu...totusi cine cu #2 in poza ca nu se stie inca ????

Last edited by cornel1955; 18-04-11 at 21:43.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 21:55   #769
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
pai Nelutzu e simplu...a primit un e-mail si nu trebuie decat sa faca click pe linkul lor si se activeaza....miar face mare placere sa mai vina o "fosila" langa noi
...nu a primit inca e-mail de ACTIVARE, se poate loga, are Username si are parola, functioneaza tot... mai trebuie activat Gabi e sansa noastra ...



Pt Valentin Nemtanu: in ce an e poza facuta ?

In poza aceasta de la Albena am elucidat cine sant pilotii, dupa tipurile de masini si numerele de licenta sigur anul e inainte de 1980... pt ca pana atunci Ungaria avea #100, iar # 82Heiner Lindner apare cu aceasta masina ( HTS ) doar pana in 1980...

Deci :
#100 Sįndor Kovįcs KH Forma C-9
# 82 Heiner Lindner HTS
# ?? Karel Jķlek MTX 1-03
# 81 Ulli Melkus SEG
# ??? o masina Promot?
# 23 Jiřķ Červa MTX 1-03



Urmariti aceasta imagine( Color :_Cup_of_Peace_I_Minsk 1977) unde la START apare 82Heiner Lindner cu aceasi masina HTS, urmariti priza de aer si fiti atent si la designu masini, iar la start avem aceasi masina Promot (alba) fara nr de identificare dar bag mana in foc ca e aceeasi ca cea de la Albena...


Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CPP ALBENA _S2_ foto @ Valentin Nemtanu.jpg
Views:	52
Size:	30.1 KB
ID:	1971564   Click image for larger version

Name:	CPP ALBENA _S1_ foto @ Valentin Nemtanu.jpg
Views:	52
Size:	36.1 KB
ID:	1971565   Click image for larger version

Name:	CPP ALBENA Viteza pe Circuit 2aa_ foto @ Valentin Nemtanu.jpg
Views:	1516
Size:	36.4 KB
ID:	1971584  

__________________
SOLENZA FT / Resita

Last edited by nelutz69; 18-04-11 at 22:00.
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 22:11   #770
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
...nu a primit inca e-mail de ACTIVARE, se poate loga, are Username si are parola, functioneaza tot... mai trebuie activat Gabi e sansa noastra ...



Pt Valentin Nemtanu: in ce an e poza facuta ?

In poza aceasta de la Albena am elucidat cine sant pilotii, dupa tipurile de masini si numerele de licenta sigur anul e inainte de 1980... pt ca pana atunci Ungaria avea #100, iar # 82Heiner Lindner apare cu aceasta masina ( HTS ) doar pana in 1980...

Deci :
#100 Sįndor Kovįcs KH Forma C-9
# 82 Heiner Lindner HTS
# ?? Karel Jķlek MTX 1-03
# 81 Ulli Melkus SEG
# ??? o masina Promot?
# 23 Jiřķ Červa MTX 1-03



Urmariti aceasta imagine( Color :_Cup_of_Peace_I_Minsk 1977) unde la START apare 82Heiner Lindner cu aceasi masina HTS, urmariti priza de aer si fiti atent si la designu masini, iar la start avem aceasi masina Promot (alba) fara nr de identificare dar bag mana in foc ca e aceeasi ca cea de la Albena...


Daca nu stim anul nu stim nimic...oricum inclin sa cred ca cel de jos cu ??? este Jiri Cerva...Valentin ne baga in ceatza ne lasa sa ne dam cu capu' de pereti si ne solicita memoria la maxim
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 22:12   #771
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Stima si admiratie ! si nu-s destule cuvinte in dictionar sa pot aprecia efortul tau ! Esti incredibil de meticulos , nelutz69!
Asa e , mi-am amintit ca toata lumea era cu ochii pe Melkus, intrucat era vedeta sosita la concurs.
Insa recunosc ca nu -mi aminteam decat dupa cercetarile facute de tine.
Te felicit ca ai reusit identificarea.
Din pacate dupa Albena, eu, nu am mai avut ocazia de a-l vedea sau a afla ceva despre ei. Publicatiile erau rare si nu le gaseai.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 22:13   #772
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
...iar la capitolul mecanici el era ca mine...mecanicii nostrii erau nevestele...sa vezi ce mai cara nevastamea roti si canistre cu benzina
Doamne, ma dor maxilarele de ras, amintiri faine de tot...
Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
stai sa caut poza de la Galati '84 sati arat primul Easter al lui Igiescu....asa e era albastru...eu ii ziceam "bot de cal"...era urat cu spume .....
poza e aici.... GALATI 1984 #31 Dorian I.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	# 31 _ Dorian Ingescu_ Galati _1984.jpg
Views:	166
Size:	95.2 KB
ID:	1971591  
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 22:29   #773
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Ma predau !
Gata plec ! nu mai am ce cauta aici !
Ori vine Mitica cu "textul " pac la razboiu, ori vine nelutz69 cu poza si Poc la momentu potrivit ! unde sa te mai " dai " ca de ei nu te potzi rasuci in nici un colt !
Apropos ! de Dorian Igiescu : " Urata " cu spume !! a fost executata pe 2 capre in garajul sau , prin Lacul tei, un stabiliment in picioare pana la prima furtuna , cu dotare minima, dar cu un devotament iesit din comun ! Cand a terminat-o s-a prezentat la federatie pentru licenta si a uimit prin modestie. Cei de la tehinc ( parca nea Surloiu Petrica +, si inca cineva , au mers sa vada minunea foarte sceptici.
Astfel a aparut el in campionat. Ba imi amintesc ca erau voci care s-au opus eliberarii licentei intrucat era un necunoscut !
Dupa "' albastra cea urata"", a avut un ajutor la Autobuzul Bucuresti, unde era inginer stagiar, si chiar a aparut sub sigla uzinei. Asta asa, de la amintirile mele din ..copilarie, rememorate pentru voi .
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 22:56   #774
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Dupa "' albastra cea urata"", a avut un ajutor la Autobuzul Bucuresti, unde era inginer stagiar, si chiar a aparut sub sigla uzinei. Asta asa, de la amintirile mele din ..copilarie, rememorate pentru voi .
Da, a doua masina a fost mult mai frumoasa, era generatie mai noua, vb de cea cu care a fost si la Resita la CPP..

foto 1: D Igescu in prima masina
foto 2: a doua masina a lui Dorian Igescu...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	#116 _ Dorian Igescu _ Formula Eastea  I.jpg
Views:	86
Size:	55.1 KB
ID:	1971691   Click image for larger version

Name:	#116 _ Dorian Igescu _ Formula Eastea  II.jpg
Views:	121
Size:	35.5 KB
ID:	1971692  
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 00:10   #775
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

sa va explic

Rroad Empire a iesit cu o poza : Ce vad in ea? Werner, Nr 8, ploaie, virajul de la Circuitul "Mare" din zona facultatii din Resita... sursa pozei- revista Autoturism 1988 ...
# 8 _ Werner Hirschvogel _ Resita _ 1988


Vali Nemtanu a pus un grafic cu pilotii de la Grupa E din 1988 : asta imi certifica inca o data ca poza de la Road Empire chiar e din 1988 de vreme ce in grafic apare Werner Hirschvogel cu licenta #8



Mai jos am o poza postata de SG(Ovidiu Maziliu), pe un alt forum dar nu indica anul, am mai postato si eu si acum imi dau seama ca am incadrat-o in alt an decat cel corect -1988 sau poate ma insel si acum ... inca nu imi e in clar ceva ??? in prima poza bordura o vad clar ca a fost vopsita Alb/Rosu iar in cea de a doua nu disting acest lucru... cred ca sant nebun ??? asa e? in rest coincid multe,locatia, ploaia torentiala, virajul, nr#104(1988_)...etc
Petre Cojocaru(Oltcit) in urmarirea lui Ovidiu Maziliu(Dacia)


gata continui maine .... si sper sa dau si de Nicu Zaberca sa iasa si el cu ceva material la interval ...
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 05:41   #776
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Ma predau !
Gata plec ! nu mai am ce cauta aici !
Ori vine Mitica cu "textul " pac la razboiu, ori vine nelutz69 cu poza si Poc la momentu potrivit ! unde sa te mai " dai " ca de ei nu te potzi rasuci in nici un colt !
Apropos ! de Dorian Igiescu : " Urata " cu spume !! a fost executata pe 2 capre in garajul sau , prin Lacul tei, un stabiliment in picioare pana la prima furtuna , cu dotare minima, dar cu un devotament iesit din comun ! Cand a terminat-o s-a prezentat la federatie pentru licenta si a uimit prin modestie. Cei de la tehinc ( parca nea Surloiu Petrica +, si inca cineva , au mers sa vada minunea foarte sceptici.
Astfel a aparut el in campionat. Ba imi amintesc ca erau voci care s-au opus eliberarii licentei intrucat era un necunoscut !
Dupa "' albastra cea urata"", a avut un ajutor la Autobuzul Bucuresti, unde era inginer stagiar, si chiar a aparut sub sigla uzinei. Asta asa, de la amintirile mele din ..copilarie, rememorate pentru voi .
pai ai impresia ca eu am facuto altfel...nu aveam nici macar minim de conditii, nici macar un flex sa tai tevile...leam taiat toate cu bomfaierul si fiind perioada de constructie pe timpul iernii '83-'84 nici incalzire nu aveam la atelier...imi inghetau si bocancii in picioare...am desenat pe jos cu creta sasiul si mam apucat sa tai si sa sudez....asa faceam Eastere atunci, dar aveai satisfactia(mai ales daca aveai si rezultate)ca e facut de tine si nu de fabrica sati dea mura in gura...venea nevastamea cu tramvaiul sami aduca cafea, mancare si ceai fierbinte la 12 noaptea...noroc ca garajul era chiar la servici...ma intindeam o ora pe o banca la vestiare mai trecea cate un sobolan pe sub mine si la 7.30 semnam condica...eheeee vremuri foarte frumoase....

Last edited by cornel1955; 19-04-11 at 05:47.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 05:44   #777
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Mai stie cineva pe undeva o Dacia 1100 Sport ?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 16:58   #778
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Da, a doua masina a fost mult mai frumoasa, era generatie mai noua, vb de cea cu care a fost si la Resita la CPP..

foto 1: D Igescu in prima masina
foto 2: a doua masina a lui Dorian Igescu...
hai sa vezi masina cea mai frumoasa a lui Igiescu....caut si in 5 minute aveti poza de la Pitesti '89 cu Igiescu...hai sa vedem care e mai sprinten la Igiescu nu e 98 e 89 ca am inversat cifrele ca am baut o tuica de la babele mele de pe aici de la tzara.... prima e Werner '86 a doua e Igiescu '89 care semana cu a mea ca 2 picaturi de apa...a mea era mai lata in caroserie...bravo lui ca a avut talentul si rabdarea sa faca asa ceva si rabdarea sa avanseze incet in clasamente....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Werner 1986.JPG
Views:	141
Size:	1.11 MB
ID:	1972464   Click image for larger version

Name:	Igiescu iunie 98 pitesti.JPG
Views:	155
Size:	1.10 MB
ID:	1972465  

Last edited by cornel1955; 19-04-11 at 17:26.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 18:09   #779
ROAD EMPIRE
Dacia Driver

Stage 5
 
ROAD EMPIRE's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,563
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

La inceputul acestui topic este un film cu Circuitul de viteza de la Pitesti, dar e incomplet ! Filmul are 5 parti si sunt puse doar 3.

In partea 3-a apar pe la sec 0,34 si formulele easter

Aici tot filmul complet (cele 5 parti)










Last edited by ROAD EMPIRE; 19-04-11 at 18:14.
ROAD EMPIRE is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 18:19   #780
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Cine cunoaste detalii despre Dacia 1320 cu ampatament scurt (nu stiu cum altfel sa-i spun, ma refer la masina filmata indelung in prima parte a filmuletului)??? A fost un prototip de masina de circuit? A fost produsa in serie mica pentru departamentul de competitii al uzinei sau a fost o simpla Dacie 1320 bricolata de catre alergatori? Masina asta mi se pare ca descrie perfect ideea Daciei de circuit din anii '80. Multumesc anticipat.
__________________
Dacia Break Alpineliebe https://www.youtube.com/watch?feature...&v=-qRd8N3XU5Y

Intalnirea Dacia Clasic 2013 https://www.4tuning.ro/evenimente-aut...013-18457.html
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -