Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-11, 15:18   #751
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Răspuns nr. 5:
Vă rog să număraţi în ataşament.
Este clasamentul final al CN de Viteză pe Circuit din anul 1988.
deci nu am gresit prea mult...eu pomeneam de 12 Eastere omologate dar au fost 14...si anul se varf ca numar a fost '89 cand am reaparut si eu cu 1600...nu mai stiu cate erau
__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 18-04-11 at 15:20.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 18:49   #752
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
DA ! deci la intrebarea cu nr.7 a raspuns THUNDER77. Si asa este, ultima cursa a avut loc la Satu Mare in 1989.

Mai adaug ca la finele ultimului sezon campioni au fost 3.

Ovidiu Mazilu la grupa A

Gheorghe Ana la grupa C

Werner Hirschvogel la grupa E



PS: astfel se raspunde si la intrebarea nr.2
cred ca nu a contat foarte mult moartea prietenului meu si fost coleg de club pt autoritati...eram in SILENT MODE..nici nu stia nimeni de noi ca consumam benzina rsr mai ales nea nicu...datorita unui general care ne "patrona" si ne acoperea....nea Mitica poate sa spuna cum il chema pt ca eu am uitat era o chestie care se desfasura UNDERGROUND pe vremea aia ....totul sa stricat din 89-90
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 19:06   #753
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
La intrebarea nr.6 pot spune ca easterele sigur nu au disparut in 89` , pentru ca stiu ca in 1990 se alerga in grupa E la Viteza in Coasta cu Werner, Tutuianu, Gedeon...
ai dreptate ...easterele au disparut in 2-3 ani dupa '90 din cauza ca sa dat drumu' si la F3 la noi (vezi Dallara a lui Peteanu pe care ulterior a mers Andrei Precup) deci formula Easter care rusii au pastrato inca cu motorizare 1600 la noi a disparut...Tutuianu alerga cu masina lui Eugen...o masina foarte peformanta si usoara...daia ma batea mereu

Last edited by cornel1955; 18-04-11 at 19:11.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 19:25   #754
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Primul automobilist romana, inregistrat intr-o competitie oficiala in starainatate a fost Ioan Maican. In 1907 el a concurat in cursa de coasta de la Chateau – Thierry din franta cu un Tourand cu 60CP, ocupand un meritos loc trei.

Pri ul circuit de mari proportii organizat in Romania noastra, avand un caracter official, a fost pus in opera de Alexandru Berlescu in anul 1926. Acesta a plecat din Bucuresti in data de 11 octombrie, avand o lungime de 2447km pe un intenerar ce ducea prin Mizil-Buzau-Focsani, toata Moldova ... , Suceava-Nasaud-Dej-Baia Mare-Sighetul Marmatiei-Carei…-
Orsova-Craiova_Pitesti. Oldsomilul pilotat de acesta a rulat fara incetare 50 ore si 15 minute ajungand la sosire in Bucuresti in data de 13 Octombrie. Media orara obtinuta a fost de 49Km/h. Media este excelenta tinand cont de starea precara a drumurilor fiind oarecum comparabila cu cea obtinuta de Henri Manu, care strabatuse lace w:st="on">Parislace> – Bucuresti, 2800km in 52h.
Pasiunea pentru automobile si performanta determina sotii Butculescu sa incerce escaladarea Bucegilor cu un Citroen. In 17 iunie 1927 pleaqca de la Sinaia si ating tinata in 18 ore.
In zilele de 16-17 iunie 1928 pe circuitul de la Sarthe s-a desfasurat Marele premiu Le Mans de rezistenta pe durata a 24h. Ulterior numit anduranta.
La start s-au aliniat 33 concurenti printre care si echipajul fratilor Geroge si Matei Ghica, utilizand un Chrisler. La final cu o medie de 100,507km/h s-a clasat pe locul 4. Ei au fost incetiniti timp de 30 min de o defectiune tehnica, pana de cauciuc. La final au reusit sa ajunga doar 14 echipaje fapt care a subliniat meritul echipajului romana.
La 6 iunie 1929 a av ut loc sosirea din Raliul Viena unde locul doi a fost ocupat de romanaul Ing. Nicolae Malla la volanul unui Bugatt 1500cc.
Incununarea cu succes a romanului Alexandru Berlescu in Cupa Orasului Monte Carlo din 1934(prima editie) a facut ca Muzeul Sportului din Romania sa poata expune o cupa de mare inemnatate.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 19:30   #755
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
foarte tare postarea dar Lenti Moldovan a fost primul cu Easter si la 2-3 saptamani a iesit Kulpinski...si chiar nu conteaza cine a fost primul...2 pionieri ai masinilor de formula Ester si cinste lor....dar trebuie sa dam info corecte ca altfel ne "jucam" pe aici ...si mi se pare referitor la ce ai postat mai sus ca anul 1934 este "prea incoace"...deja erau "evoluati" si romanii atunci si aveam deja campioni care faceau ravagii pe afara...Valentin nea dat rau de furca cu intrebarile lui

Nu eu! ci datorita comentariilor de pe langa aceste postari, au aparut 1-2 intrebari, apoi eu le-am concentrat si le-am postat.
Documentarea si raspunsurile voastre sunt peste asteptari, si ma mobilizeaza sa va dau alte ''' replici ".
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 19:33   #756
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
Am gasit in revista Autoturism din 1987 un proiect extrem de interesant,zic eu:
-este vorba de articolul acesta din poza.
Stie cineva mai multe detalii sau daca a fost pus in aplicare?!!!
da in '89 Igiescu a aparut cu noua "stilizare" de culoare rosie ...vezi mai sus poza de la Pitesti '89 din Autoturism http://89.39.150.226/forum/viewtopic.php?f=22&t=128 cauta coperta sa vezi ca proiectul sa realizat felicitari celor de pe site pt rabdarea de a scana atatea reviste...cauta la anul '89..matritze fac si eu cu baiatul meu acum dar pt moto...cea mai pretentioasa a fost cea pt triciclu in 2001 https://www.youtube.com/watch?v=WEMHvQuN6yI

Last edited by cornel1955; 18-04-11 at 20:03.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 19:41   #757
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Nu eu! ci datorita comentariilor de pe langa aceste postari, au aparut 1-2 intrebari, apoi eu le-am concentrat si le-am postat.
Documentarea si raspunsurile voastre sunt peste asteptari, si ma mobilizeaza sa va dau alte ''' replici ".
Nu ne mai da "replici" ca ne imbolnavesti...si asa astia ca noi care am alergat suntem cu capu' deci poti sa ne dai...mai rau nu ai ce sa faci
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:06   #758
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Ce am mai facut:
2) Am cautat pe domnul Petre Fuchs(fotoreporter ziarist CPP) cel care a facut fotografii in timpul competitiilor auto din Resita si judetul Caras-Severin... Am reusit din vorba in vorba sa contactez ceva prieteni de ai lui si am aflat ca domnul Petre Fuchs nu e chiar bine cu sanatatea,

-Sper din tot sufletul sa isi revina si sa il pot suna pt ca am facut rost de numarul de telefon, dar am o retinere pt al suna nestiind in ce stare e...
-O sa incerc de luni sa aflu vesti bune despre el, si cand revine la Resita o sa iau contact cu el sa ne imartaseasca ceva din amintirile lui si imagini inedite si poate chiar si filme de la Cupa Pacii si Prieteniei...

-Deabea astept sa il cunosc si sper din toata inima mea sa isi revina...
- Astazi am sunat pe domnul Petre Fuchs, initial nu a raspuns si imi era teama sa nu il deranjez eu stiind ca e in spital,.... insa dupa circa 5 minute ma sunat inapoi, am vb cu dansul, era chiar pe drum de la Timisoara spre Resita si se intorcea de la spital, ma invitat sa revin cu un telefon peste cateva zile si o sa ma intalnesc cu el.. sant bucuros ca se simte mai bine

- Am sunat si la Tutuianu, dar mi-a raspuns Tutuianu Junior ... asa aveam numarul... am primit numarul lui Tutuianu Senior si am luat legatura si cu el... A fost amabil, a promis ca va cauta poze si inscrisuri de la cursele auto... O sa merg personal la Moldova Noua sa stau si la troci cu el.... A mai spus ca ne saluta pe toti cei de pe aici

- Am sunat si la domnul ing. Lajos Nabosnyi, sant foarte incantat ca dupa doua decenii jumate sa reusesc sa vb cu cel care a pus bazele formulei B8 Easter in Romania... A spus ca citeste cu interes tot ce scriem aici...
...Daca ar exista o masina a timpului m-as intoarce acolo in anii 80 cu un aparat foto si cu o duzina de carduri pt memoria aparatului sa incarc vreo 100 GB... as fi multumit

- Am sunat si la domnul Wilhelm KULPINSKI, nu am reusit sa dau de el dar nu ma las pagubas, maine sun din nou.... sant curios daca mai mestereste la vreun Easter


PS: Gabi.. cum facem sa poata domnul Nabosnyi sa isi faca username... el a spus ca a incercat dar nu a reusit... acum seara mai vb cu el si poata imi explica de ce nu reuseste sa se inregistreze...
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:26   #759
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
- Astazi am sunat pe domnul Petre Fuchs, initial nu a raspuns si imi era teama sa nu il deranjez eu stiind ca e in spital,.... insa dupa circa 5 minute ma sunat inapoi, am vb cu dansul, era chiar pe drum de la Timisoara spre Resita si se intorcea de la spital, ma invitat sa revin cu un telefon peste cateva zile si o sa ma intalnesc cu el.. sant bucuros ca se simte mai bine

- Am sunat si la Tutuianu, dar mi-a raspuns Tutuianu Junior ... asa aveam numarul... am primit numarul lui Tutuianu Senior si am luat legatura si cu el... A fost amabil, a promis ca va cauta poze si inscrisuri de la cursele auto... O sa merg personal la Moldova Noua sa stau si la troci cu el.... A mai spus ca ne saluta pe toti cei de pe aici

- Am sunat si la domnul ing. Lajos Nabosnyi, sant foarte incantat ca dupa doua decenii jumate sa reusesc sa vb cu cel care a pus bazele formulei B8 Easter in Romania... A spus ca citeste cu interes tot ce scriem aici...
...Daca ar exista o masina a timpului m-as intoarce acolo in anii 80 cu un aparat foto si cu o duzina de carduri pt memoria aparatului sa incarc vreo 100 GB... as fi multumit

- Am sunat si la domnul Wilhelm KULPINSKI, nu am reusit sa dau de el dar nu ma las pagubas, maine sun din nou.... sant curios daca mai mestereste la vreun Easter


PS: Gabi.. cum facem sa poata domnul Nabosnyi sa isi faca username... el a spus ca a incercat dar nu a reusit... acum seara mai vb cu el si poata imi explica de ce nu reuseste sa se inregistreze...
hai ca mai imbolnavit cu vestile astea ...ma bucur ca dl. Petre Fuchs e bine si vezi ca ai o gramada de poze de la fotograful No 1 de la Autoturism...poti sa iei legatura si cu Mihai Niedel...nu mai stiu nimic de el...salutai pe toti din partea mea si pe nebunul de Lelu ...salutal si pe Lajos si pe toti cu care vorbesti...BRAVO!!! faci o treaba minunata...
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:27   #760
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Când au început circuitele în România?

Bravo, Nelutz!
Dl. Kulpinski, cu care am vorbit acum cca o lună, chiar mi-a spus că lucrează la un nou Easter.
Mă bucur că ai reuşit cu dl. FUCHS, sper să şi obţii articole diun presa vremii şi fotografii.
Lui Lelu ŢUŢUIAN te rog să-i dai şi o fişă de sportiv, ţi-o trimit pe mail, să o completeze şi el şi fiul lui.
Nu uita şi de dl Schmelas, Ciurciu,....
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:31   #761
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Nelutzu citez ce ai sicris mai sus "...Daca ar exista o masina a timpului m-as intoarce acolo in anii 80 cu un aparat foto si cu o duzina de carduri pt memoria aparatului sa incarc vreo 100 GB... as fi multumit " NU ITI VA AJUNGE 100 DE GIGA...MAI PUNE MULT PESTE...CREDEMA !!!
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:31   #762
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Când au început circuitele în România?

1. pt Cornel : "replici " a se citi, caut alte poze, inscrisuri, documente sau amintiri , mai putin stiute.
Si totusi, prima realizare a lui Igiescu era albastra , cu roti normale.
A fost o surpriza totala, intrucat el ( asa imi amintesc) era necunoscut la data la care a solicitat licenta si drept de participare. Si nu ma inseala memoria sa spun mai tinerilor cititori, ca venea la curse, sofer pe catar, apoi mecanic, apoi pilot in cursa, si tot el mecanic in parc.Parca il asista sotia. Eu asa imi amintesc easterul si brosura cu anexa J. Nu am gasit 2 poze ....inca cu el si masina
2. pt nelutz69: asadar suntem in ceata : se pare ca la Oradea apare primul easter, dar primul performant a fost cel facut de Lenzi Moldovan.
Cautarile noastre, comentariile si mai ales faptul ca suntem cititi, ne motiveaza sa continuam.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:43   #763
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by Rusanescu View Post
Bravo, Nelutz!
Dl. Kulpinski, cu care am vorbit acum cca o lună, chiar mi-a spus că lucrează la un nou Easter.
Mă bucur că ai reuşit cu dl. FUCHS, sper să şi obţii articole diun presa vremii şi fotografii.
Lui Lelu ŢUŢUIAN te rog să-i dai şi o fişă de sportiv, ţi-o trimit pe mail, să o completeze şi el şi fiul lui.
Nu uita şi de dl Schmelas, Ciurciu,....
Nelutzu e un om deosebit si face o treaba minunata pe aici...nu am vazut pana acum asa o vointza la cineva de a cerceta si aduce in prim plan sportul de odinioara...mai il are in spate pe Road Empire care si el e "fosila" lam 'mirosit" eu si pe Road si vine cu info de mare valoare...a recunoscut ca Alexey Rogachev a insistat pe detalii la toate pozele postate...asta nu face decat bine sportului auto romanesc ...multumim Nelutzu pt activitate si nu vreau sa para ceva de lingusire ca numi sta in caracter...tot inainte !!! si sa fim sanatosi !
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:49   #764
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
1. pt Cornel : "replici " a se citi, caut alte poze, inscrisuri, documente sau amintiri , mai putin stiute.
Si totusi, prima realizare a lui Igiescu era albastra , cu roti normale.
A fost o surpriza totala, intrucat el ( asa imi amintesc) era necunoscut la data la care a solicitat licenta si drept de participare. Si nu ma inseala memoria sa spun mai tinerilor cititori, ca venea la curse, sofer pe catar, apoi mecanic, apoi pilot in cursa, si tot el mecanic in parc.Parca il asista sotia. Eu asa imi amintesc easterul si brosura cu anexa J. Nu am gasit 2 poze ....inca cu el si masina
2. pt nelutz69: asadar suntem in ceata : se pare ca la Oradea apare primul easter, dar primul performant a fost cel facut de Lenzi Moldovan.
Cautarile noastre, comentariile si mai ales faptul ca suntem cititi, ne motiveaza sa continuam.
stai sa caut poza de la Galati '84 sati arat primul Easter al lui Igiescu....asa e era albastru...eu ii ziceam "bot de cal"...era urat cu spume sau uitete mai sus pe la pagina 20 cred
sa vezi startul si numele pilotilor...iar la capitolul mecanici el era ca mine...mecanicii nostrii erau nevestele...sa vezi ce mai cara nevastamea roti si canistre cu benzina
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 20:55   #765
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Când au început circuitele în România?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
-
PS: Gabi.. cum facem sa poata domnul Nabosnyi sa isi faca username... el a spus ca a incercat dar nu a reusit... acum seara mai vb cu el si poata imi explica de ce nu reuseste sa se inregistreze...
Are Username, se poate loga, dar nu poate scrie pe forum... nu a primit inca e-mail de ACTIVARE, poti tu Gabi sa ne ajuti? iti scriu si PM. ...

Hehehe..., am vb cu domnul ing. Lajos Nabosnyi, si am povestit mult, e inca sprinen si inca e in lumea sportului cu motor, ca oficial si indeosebi cu arbitrajul si cronometrele electronice... o sa va povesteasca multe de indata ce reuseste sa activeze USERNAME-ul... eu sant elucidat cine a facut primul Easter, pt mine e clar, bazele formulei B8 Easter sant acolo la Oradea... Si din cate am inteles de la domnul acum se construieste inca unul, mai mult de 60% e gata.... si sper ca nu e si ultimul care se construieste...

Quote:
valentin.nemtanu

2. pt nelutz69: asadar suntem in ceata : se pare ca la Oradea apare primul easter, dar primul performant a fost cel facut de Lenzi Moldovan.
....asta e cert si pt mine, Lenzi Moldovan+ este si va ramane un maestru pt noi toti...
nelutz69 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -