Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-11, 19:10   #46
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Nu ma ajuta nimeni si pe mine ?
Am inteles ca o masina(Dacia) galbena din anii '89 cu numar licenta #59 a fost a unchiului tau, daca ne spui si cum il cheama poate ar fi mai usor de identificat... Si poate intr-un final o sa se gaseasca vreo imagine din acea cursa de la Pitesti,
__________________
SOLENZA FT / Resita
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 19:33   #47
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Talking Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Iaca a mai scormonit moshu' prin hartzoage si am dat de o gramada de poze vechi printre care si albumul personal care nu il gaseam . Mai bag o serie acum ca azi luni nici iarba nu creste...asa ca am timp ! Numarul 59 mi se pare cunoscut...o sa ma uit in album...io aveam 58 la incepatori dar in 84...am pus si un clasament de la CPP Resita 1985 in care se vede clar materialul sportiv strain....adica nu a terminat nici un roman cursa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CPP Resita84.jpg
Views:	305
Size:	206.8 KB
ID:	1896717   Click image for larger version

Name:	CPP Resita1985.jpg
Views:	367
Size:	243.6 KB
ID:	1896718   Click image for larger version

Name:	Ilie Sporea82.jpg
Views:	486
Size:	118.3 KB
ID:	1896719  

Click image for larger version

Name:	Reparatii1.jpg
Views:	271
Size:	145.6 KB
ID:	1896720   Click image for larger version

Name:	Reparatii2.jpg
Views:	352
Size:	169.0 KB
ID:	1896721   Click image for larger version

Name:	Toboc2 82.jpg
Views:	461
Size:	78.3 KB
ID:	1896722  

Click image for larger version

Name:	Toboc82.jpg
Views:	441
Size:	139.8 KB
ID:	1896723   Click image for larger version

Name:	Valea Cetatii85.jpg
Views:	321
Size:	178.3 KB
ID:	1896724   Click image for larger version

Name:	Valea Doman85.jpg
Views:	256
Size:	110.7 KB
ID:	1896725  

Click image for larger version

Name:	boxe hun86.jpg
Views:	292
Size:	65.1 KB
ID:	1896726   Click image for larger version

Name:	hun1986.jpg
Views:	309
Size:	91.8 KB
ID:	1896727   Click image for larger version

Name:	idms84.jpg
Views:	458
Size:	157.3 KB
ID:	1896728  

__________________
Sunt viu si nevatamat ! In poze sunt chiar eu...Cu capu' stau rau...Se vede la avatar !

Last edited by cornel1955; 28-02-11 at 19:37.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 20:19   #48
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Salutare ! Asta am uitat sa mai specific Tot pe la amatori a fost si el , numele Niculae Eugen - Jan sau Jeni pentru prieteni si familie Masina era o Dacia 1300 galbena , cu trei dungi in culori diferite pe diagonala masinii - spate dreapta - pavilion si se termina pe capota si aripa stanga fata , masca fata galbena , spolier fata si spate negre , sprancenele rotilor si pragurile negre , chenarele geamurilor laterale tot negre . Am aici link-uri cu filmulete de pe youtube de la Pitesti 1987 nu mai retineam anul cu exactitate , masina apare aici https://www.youtube.com/watch?v=2Yy2kqEfuQI - de la minutul 0:39 pana la 0:45 si ruleaza in spatele unei Dacia Sport de culoarea alba ; aici https://www.youtube.com/watch?v=ugqEL...eature=related de la 4:16 pana la 4:19 ( se vede bine numarul de concurs ) iar aici de la minutul 1:43 unde ruleaza in fata unei Dacia 1310 neagra cu numar de concurs 202 . Totodata o sa vedeti si cateva secunde cu Fomula Easter aici https://www.youtube.com/watch?v=VqSvX...eature=related de la minutul 0:33 pana la 0:57 - am retinut numerele 13 si 115
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html

Last edited by THUNDER77; 28-02-11 at 20:34.
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 21:16   #49
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Salutare ! Asta am uitat sa mai specific Tot pe la amatori a fost si el , numele Niculae Eugen - Jan sau Jeni pentru prieteni si familie Masina era o Dacia 1300 galbena , cu trei dungi in culori diferite pe diagonala masinii - spate dreapta - pavilion si se termina pe capota si aripa stanga fata , masca fata galbena , spolier fata si spate negre , sprancenele rotilor si pragurile negre , chenarele geamurilor laterale tot negre . Am aici link-uri cu filmulete de pe youtube de la Pitesti 1987 nu mai retineam anul cu exactitate , masina apare aici https://www.youtube.com/watch?v=2Yy2kqEfuQI - de la minutul 0:39 pana la 0:45 si ruleaza in spatele unei Dacia Sport de culoarea alba ; aici https://www.youtube.com/watch?v=ugqEL...eature=related de la 4:16 pana la 4:19 ( se vede bine numarul de concurs ) iar aici de la minutul 1:43 unde ruleaza in fata unei Dacia 1310 neagra cu numar de concurs 202 . Totodata o sa vedeti si cateva secunde cu Fomula Easter aici https://www.youtube.com/watch?v=VqSvX...eature=related de la minutul 0:33 pana la 0:57 - am retinut numerele 13 si 115
sorry...86-88 am facut pauza sa-mi fac monococa Easter nu am mai fost pe la curse....chiar nu cunosc masina
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 23:48   #50
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Din cate stiu eu a alergat vero cativa ani.....cam de prin '84-85.......
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 06:50   #51
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Salutare ! Asta am uitat sa mai specific Tot pe la amatori a fost si el , numele Niculae Eugen - Jan sau Jeni pentru prieteni si familie Masina era o Dacia 1300 galbena , cu trei dungi in culori diferite pe diagonala masinii - spate dreapta - pavilion si se termina pe capota si aripa stanga fata , masca fata galbena , spolier fata si spate negre , sprancenele rotilor si pragurile negre , chenarele geamurilor laterale tot negre . Am aici link-uri cu filmulete de pe youtube de la Pitesti 1987 nu mai retineam anul cu exactitate , masina apare aici https://www.youtube.com/watch?v=2Yy2kqEfuQI - de la minutul 0:39 pana la 0:45 si ruleaza in spatele unei Dacia Sport de culoarea alba ; aici https://www.youtube.com/watch?v=ugqEL...eature=related de la 4:16 pana la 4:19 ( se vede bine numarul de concurs ) iar aici de la minutul 1:43 unde ruleaza in fata unei Dacia 1310 neagra cu numar de concurs 202 . Totodata o sa vedeti si cateva secunde cu Fomula Easter aici https://www.youtube.com/watch?v=VqSvX...eature=related de la minutul 0:33 pana la 0:57 - am retinut numerele 13 si 115
Am gresit eu. Anii 87-88 am facut pauza...Daca are cineva poze sau film de la Pitesti 1989 e tare ca io am pierdut filmul cu ultimul Easter...era #146 bleumarin+alb...fac cinste Cine vrea sa stie numele unui pilot din anume an cred ca trebuie sa ia legatura cu Dl. Rusanescu sa se uite la licente asta in caz ca nu exista un site al federatiei pe problema asta

Last edited by cornel1955; 01-03-11 at 06:53.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 22:46   #52
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Domnule Cornel, jos palaria , pozele sant fantastice, mai ales ca sant premiera pt multi dintre cititori forumului... mi-am amintit si de Gherghel pe care il uitasem... tin minte ca l-am ajutat o data la schimbatul unei roti, de fapt tineam piulitele in mana sa nu se imprastie pe jos ...
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 17:50   #53
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
Am gresit eu. Anii 87-88 am facut pauza...Daca are cineva poze sau film de la Pitesti 1989 e tare ca io am pierdut filmul cu ultimul Easter...era #146 bleumarin+alb...fac cinste Cine vrea sa stie numele unui pilot din anume an cred ca trebuie sa ia legatura cu Dl. Rusanescu sa se uite la licente asta in caz ca nu exista un site al federatiei pe problema asta

Draga Thunder sau Mascatu' cum team poreclit eu la prima vedere ...imi pare rau ca nu te pot ajuta cu 59 dar iti multumesc pt linkurile postate in perioada in care eu nu eram prezent in cursele auto 87-88. Incearca sa iei legatura cu Dl. Rusanescu si sunt sigur ca el stie cui apartine licenta 59 din 1987....mai am un link unde a aparut si Dl. Rusanescu si voi incerca sa aflu un nr. de tel pt tine ca sa vb personal...sunt sigur ca te va ajuta

Last edited by cornel1955; 02-03-11 at 17:54.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 18:10   #54
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Merci frumos Moshu'....multam fain si de porecla .....asta este poate reusesc sa aflu si eu cate ceva de la FRAS......le-am trimis un mail , acuma sa vedem cand imi raspund si ce imi raspund . In rest astept in continuare imagini si "pataranii" din anii aceia de la voi , cei care a-ti fost acolo....pe asfalt
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 18:21   #55
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Merci frumos Moshu'....multam fain si de porecla .....asta este poate reusesc sa aflu si eu cate ceva de la FRAS......le-am trimis un mail , acuma sa vedem cand imi raspund si ce imi raspund . In rest astept in continuare imagini si "pataranii" din anii aceia de la voi , cei care a-ti fost acolo....pe asfalt
incearca sa te loghezi la http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=836 si vezi ca acolo apare Rusanescu sau telefon direct la FRAS
stai ca gresisem linkul...batranetea firar coaja ei a dracu'

Last edited by cornel1955; 02-03-11 at 18:24.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 18:53   #56
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Domnule Cornel, jos palaria , pozele sant fantastice, mai ales ca sant premiera pt multi dintre cititori forumului... mi-am amintit si de Gherghel pe care il uitasem... tin minte ca l-am ajutat o data la schimbatul unei roti, de fapt tineam piulitele in mana sa nu se imprastie pe jos ...
am descoperit printre sutele de carti aflate in pod pt ca nu dispun de o biblioteca asa mare sa le pun pe toate, zeci de poze de pe vremea cand SE FACEAU CURSE in Romania...daca nu plictisesc cu postatul le voi scana si le voi baga aici. Cu resitenii mam avut cel mai bine, in special cu bunul meu prieten si dushmanul meu #1 pe pista...Eugen Peteanu...oameni de mare caracter... asta nu inseamna ca Mircea Ponta nu a fost si cred ca este in continuare prieten cu moshu' sau Tibi Gedeon, Tibi Ciurciu, Gherghel, Ilie Sporea, N. Zaberca, Werner Hirschvogel si multi multi altii de la Resita care le-am trecut pragul casei si ne-au omenit cum rar se intampla la noi... OAMENI si sportivi adevarati ! Hai gata ca ma apasa amintirile placute din acea vreme. Pregatesc o noua serie de "nostalgie" blegoasa cu poze care cred ca nu le are nimeni ...bye si sa fim sanatosi ca belele curg Si scuze ca va plictisesc cu formula Easter dar mie nu imi plac turismele indiferent cat de intzepate sunt...prefer masini de formula si satisfactia cea mai mare este cand stii ca e facuta de tine si te tai prin fiare, te ia flama de la sudura, iti dai si cu ciocanul peste mana si cu dalta in c..ie

P.S.
un link de care nu stiam facut de un pozar lituanian :

http://www.onlinesport.ro/forum/show....php?p=3059716

Last edited by cornel1955; 03-03-11 at 19:13.
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 15:56   #57
nelutz69

Stage 5
 
nelutz69's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 966
Member of:
[DAEWOO]
[DACIA]
Arrow Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by cornel1955 View Post
... scuze ca va plictisesc cu formula Easter dar mie nu imi plac turismele indiferent cat de intzepate sunt...prefer masini de formula si satisfactia cea mai mare este cand stii ca e facuta de tine si te tai prin fiare, te ia flama de la sudura, iti dai si cu ciocanul peste mana si cu dalta in c..ie
Nu, nu ne plictisim, mai ales ca multi dintre tineri iubitori de motorsport cunosc foarte putin despre Formula Easter ...

Vestea buna e ca o Formula Easter va fi restaurata dar despre asta va povestesc mai mult in topicul urmator : https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-...ml#post4142112
Foto: Constantin Dobre / VTM Oravita " Marila "
... competitie desfasurata in campionat Judetean si cred ca anul este 1992 sau 1995, nu mai stiu exact cand am facut poza
nelutz69 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 17:40   #58
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by nelutz69 View Post
Nu, nu ne plictisim, mai ales ca multi dintre tineri iubitori de motorsport cunosc foarte putin despre Formula Easter ...

Vestea buna e ca o Formula Easter va fi restaurata dar despre asta va povestesc mai mult in topicul urmator : https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-...ml#post4142112
Foto: Constantin Dobre / VTM Oravita " Marila "
... competitie desfasurata in campionat Judetean si cred ca anul este 1992 sau 1995, nu mai stiu exact cand am facut poza
OK Nelutzu, multzam , sa-i dam bice atunci cu formula, ceea ce inseamna ca oricum ii respect mult si pe cei de pe 4 roti acoperiti. Pana scanez ce mai am prin pod va spun o poveste adevarata cu Stefan Iancovici care mia fost un bun prieten si m-a ajutat foarte mult (R.I.P.) ....la coasta la sf.Ana in 1984 mia cerut Easterul sa se dea si el la antrenamente...cand a venit la start era alb ca varu' si mia zis ca astea sunt cosciuge pe roti ) ) . M-a intrebat cum putem sa mergem pe ele... raspunsul meu a fost simplu : Daca tu care esti multiplu campion national la auto te-ai speriat de jucaria lu' moshu' inseamna ca esti un om normal la cap....noi nu suntem normali heheheheheeeee !!!!
Voi intra pe topic si ma-s bucura daca iese ceva dar partea proasta este ca azi iti trebuie sponsor si pararea mea este ca treaba asta nu face decat sa impinga sportul cu motor inapoi pt ca nivelul pilotilor a scazut considerabil, dar au masini si sponsori...am caz concret fost coleg de al meu de club care moare de invidie si azi ca nu a reusit nici sa se apropie de mine...nu ma dau mare, nu barfesc, dar asta e realitatea....el este oricum o nulitate in sportul asta dar are bani si sponsori ...astept F1 la bucuresti poate ne vedem acolo...pana atunci vb paici si speram ca va fi mai bine ! mai bag o serie de poze weekendul asta
cornel1955 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 13:30   #59
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Hey ! Stie careva ceva de Kulpinski de la Easter ? El trebuie sa-l cunoasca pe unchiul meu , au fost colegi la A.S.MOTORUL ORADEA !!!
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 05:32   #60
cornel1955

Stage 5
 
cornel1955's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 1,426
Default Re: Cānd au īnceput circuitele īn Romānia?

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Hey ! Stie careva ceva de Kulpinski de la Easter ? El trebuie sa-l cunoasca pe unchiul meu , au fost colegi la A.S.MOTORUL ORADEA !!!
nu mai stiu nimic de el mai ales ca ne-am dusmanit de la prima cursa, la magura buzaului cand lam batut.Era tipul de om ofticos , iar capacul cel mare i lam pus la oradea la circuit cand lam batut acasa la el ) oricum il respect ca sportiv pt ca este impreuna cu Lentzi Moldovan(R.I.P.) taticul Easterelor in Romania...poate resitenii sa stie ceva de el...vb cu nelutzu
cornel1955 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -