Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-13, 18:58   #1336
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Un gunoi de passat 1.9 tdi 131 cai
daca-i iconicul ALH e normal, pentru ca e un motor fiabil, si e pus pe cea mai reusita configuratie de caroserie facuta de vag in ultimii ani, din punctul meu de vedere...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-12-13, 19:13   #1337
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
daca-i iconicul ALH e normal, pentru ca e un motor fiabil, si e pus pe cea mai reusita configuratie de caroserie facuta de vag in ultimii ani, din punctul meu de vedere...
Aleks,codul de motor este AWX...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 12:24   #1338
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Aleks,codul de motor este AWX...
Atunci esti tu norocos, nu?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 14:14   #1339
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Atunci esti tu norocos, nu?
Aleks,eu spun adevarul,pentru ca nu am nimic de castigat daca mint,nu vreau sa vand masina,oricum nu are taxa platita asa ca nu vad de ce as minti...nu spun ca toate masinile germane sunt extraordinare si ca nu mai exista altceva in afara de ele...dar in momentul de fata daca te uiti intr-o parcare 70% sunt masini germane...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 14:46   #1340
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
...dar in momentul de fata daca te uiti intr-o parcare 70% sunt masini germane...
Pentru ca majoritatea sunt cumparate de oameni cu sechele comuniste, ce le aduc din germania....pe sistemul...."frate e din Germania...mai merge 500.000 km, chiar daca are 300.000 acum".
Astia de minim 35-40 de ani, se uita la un Civic din 90`-00` ca la satana...chiar daca masina aia n`are moarte, si e fiabila in draci.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 14:46   #1341
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
...dar in momentul de fata daca te uiti intr-o parcare 70% sunt masini germane...
Asa zice oaia din turma . Majoritatea suntem noi,mai e un cioban si niste fraieri de caini... De unde si pana unde judecam fiabilitatea unei masini dupa parerea unui popr care pana acum ceva ani visa la "zambetu' lu' iliescu" sau bord CN ?!...
!41! is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 14:52   #1342
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pentru ca majoritatea sunt cumparate de oameni cu sechele comuniste, ce le aduc din germania....pe sistemul...."frate e din Germania...mai merge 500.000 km, chiar daca are 300.000 acum".
Astia de minim 35-40 de ani, se uita la un Civic din 90`-00` ca la satana...chiar daca masina aia n`are moarte, si e fiabila in draci.
Nu prietene majoritatea le cumpara ca sunt mai ieftine,mai fiabile si mai usor de intretinut.si cumpara pentru ce au nevoie...iti dau un singur argument...lovesti din vina ta masina...golful..te duci frumos la dezmembrari ti-ai luat ce ai avut nevoie si ti-ai reparat masina...cu costuri f.mici....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 14:58   #1343
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Asa zice oaia din turma . Majoritatea suntem noi,mai e un cioban si niste fraieri de caini... De unde si pana unde judecam fiabilitatea unei masini dupa parerea unui popr care pana acum ceva ani visa la "zambetu' lu' iliescu" sau bord CN ?!...
Nu ma intereseaza pe mine parerea unui popor sau a 20-30 carora nu le place si poate nu isi vor cumpara niciodata o masina germana...ideea e ca sunt f.multe companii care au sute de masini...si culmea germane si de cel putin 8-10 ani innoiesc parcul auto numai cu masini germane...oare de ce?lor nu vor sa le vanda masini japoneze???vezi vodafone,vezi petrom,vezi grupul media pro(pro tv,acasa,etc)....astia isi cumpara masinile astea germane proaste...de ce nu si-ar cumpara masinile alea japoneze bune si fiabile care nu au moarte??de prosti ce sunt...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 15:13   #1344
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Ma...eu sincer am vazut ca la firme se merge pe ideea de masina mica cu consum la fel de mic. Adica in general, Toyota Aygo, Polo si Logan....masini ce costa extrem de putin, atat la achizitie, cat si la intretinere.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 15:24   #1345
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Ma...eu sincer am vazut ca la firme se merge pe ideea de masina mica cu consum la fel de mic. Adica in general, Toyota Aygo, Polo si Logan....masini ce costa extrem de putin, atat la achizitie, cat si la intretinere.
iti spun eu ca firmele mari...cele care le-am enumerat eu....si mai sunt cateva care nu imi vin acum in minte au cateva sute de masini...de fiecare....vw,skoda,audi.....polo,octavia,fabia.go lf 6-7,passat,audi a4-a6...etc....
zi-mi si mie macar o companie asa mare care are flota de masini japoneze.numai masini japoneze....cateva sute..
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 16:16   #1346
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Nu prietene majoritatea le cumpara ca sunt mai ieftine,mai fiabile si mai usor de intretinut.si cumpara pentru ce au nevoie...iti dau un singur argument...lovesti din vina ta masina...golful..te duci frumos la dezmembrari ti-ai luat ce ai avut nevoie si ti-ai reparat masina...cu costuri f.mici....
Cu expecptia cazului in care lovesti masina din vina ta si nu ai casco, o masina japoneza in general este mult ami ieftin de intretinut decat un germana/europeana.

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Nu ma intereseaza pe mine parerea unui popor sau a 20-30 carora nu le place si poate nu isi vor cumpara niciodata o masina germana...ideea e ca sunt f.multe companii care au sute de masini...si culmea germane si de cel putin 8-10 ani innoiesc parcul auto numai cu masini germane...oare de ce?lor nu vor sa le vanda masini japoneze???vezi vodafone,vezi petrom,vezi grupul media pro(pro tv,acasa,etc)....astia isi cumpara masinile astea germane proaste...de ce nu si-ar cumpara masinile alea japoneze bune si fiabile care nu au moarte??de prosti ce sunt...

Din 2 motive aleg masini nemtesti sau europene:

1. Companiile mari europene impun angajatilor sa cumpere masini din tara de provenienta a companiei sau europeana. De foarte multe ori se impune si marca!
2. Din necunostinta de cauza si/sau oferta mai buna a masinilor europene pentru flote.

Pe langa asta, flotele de turisme se tin ~100-150k de km, perioada in care in general au garatie, deci fara prea multe dureri de cap.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)

Last edited by GTR; 03-12-13 at 16:19.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 16:31   #1347
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Cu expecptia cazului in care lovesti masina din vina ta si nu ai casco, o masina japoneza in general este mult ami ieftind e intretinut decat un germana.




Din 2 motive aleg masini nemtesti sau europene:

1. Companiile mari europene impun angajatilor sa cumpere masini din tara de provenienta a companiei sau europeana. De foarte multe ori se impune si marca!
2. Din necunostinta de cauza si/sau oferta mai buna a masinilor europene pentru flote.

Pe langa asta, flotele de turisme se tin ~100-150k de km, perioada in care in general au garatie, deci fara prea multe dureri de cap.
1.la petrom si media pro iti spun din surse sigure ca nu a impus nimeni ce masini sa cumpere..la vodafone nu ma pronunt pentru ca nu stiu...2.am lucrat la o firma in 2007-2008 si aveau flota toyota care culmea a avut oferta mai buna decat ce oferea grupul vag...si ca tot zici de garantie si nr de km...pai la masinile japoneze din cate stiu garantia si nr de km este mai mare decat la masinile germane.....si una peste alta o revizie la o toyota avensis era mult mai scumpa decat era la un vw passat ambele diesel.....din punctul meu de vedere si din discutiile pe care le-am avut de-a lungul timpului cu mai multi sefi de parc auto al unor firme importante nu de prosti cumpara masini germane...aaaa,mi-am adus aminte si de fan curier care tot masini germane au si o flota imensa de atatia ani...si mai sunt....poate or fi toti prosti,nu stiu ce sa zic...de atatia ani sa cumpere numai masini d-astea proaste.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 18:01   #1348
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
Aleks,eu spun adevarul,pentru ca nu am nimic de castigat daca mint,nu vreau sa vand masina,oricum nu are taxa platita asa ca nu vad de ce as minti...nu spun ca toate masinile germane sunt extraordinare si ca nu mai exista altceva in afara de ele...dar in momentul de fata daca te uiti intr-o parcare 70% sunt masini germane...
Nu te acuzam cu nimic, continuam discutia pur si simplu, n-am avut intentii belicoase, stai linistit
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 19:52   #1349
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu te acuzam cu nimic, continuam discutia pur si simplu, n-am avut intentii belicoase, stai linistit
Banuiam...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-13, 21:50   #1350
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Vezi ca Petrom au inceput sa cumperei si japoneze. Pentru E&P (extractie, sonde, alea-alea) au inceput sa cumpere Nissan Navara.
Si in combinatul Petrobrazi sunt cateva "taxiuri". Niste masini gri care plimba oamenii pe acolo si toate sunt asiatice (Toyota si Kia).
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -