Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-13, 20:12   #1276
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Nu vreau sa par misogin, dar daca un ambreiaj a tinut o femeie 90 000 km, inseamna ca era facut bine si cu simt de raspundere. Depinde foarte mult de felul in care se merge cu masina respectiva. Personal, am vazut golf 5, luat de nou din reprezentanta si condusa de un barbat, care la 60k km a fost nevoit sa schimbe ambreiajul. Deci repet, daca esti copac, poate sa te lase ambreiajul si alte cele si la 10k km.
bineinteles,depinde de cine si cum conduce masina aia....poate fi ea si germana,japoneza,americana,ruseasca,etc.....

am vazut suzuki swift 1.3 benzina din 2006 la 800.000 km,impecabil mergea masina,fara interventii la motor,in rest cred ca era normal la km astia sa schimbe ambreiajul de cateva ori si tot ce tine de suspensie....

am vazut si passat 1.9 tdi la 700.000 km fara interventii la motor,o singura data a fost schimbata turbina si egr.....curatate,nu schimbate injectoarele....

am vazut mercedes E200-220 cdi si nu unul ....500.000-700.000-800.000 km,fara interventii la motor....

dar exact cum ai spus si tu conteaza cel mai mult cum si cine a mers cu ele,ca putea sa le puna pe butuci si la 70.000 km....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-09-13, 15:53   #1277
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
am vazut mercedes E200-220 cdi si nu unul ....500.000-700.000-800.000 km,fara interventii la motor....
Am auzit acum ceva vreme sau am citit tot pe vreun forum sau articol despre masini ca ar fi motoare de mercedes ce au atins si milionul de kilometri fara interventii majore (segmenti, cuzineti, etc).
Nu stiu daca e vrajeala sau nu, dar tind sa cred ca este adevarat. Motoarele de mercedes sunt niste "nemuritori", mai ales generatiile vechi, simpliste, fara prea multa electronica (w123, w124 si multe altele).
__________________
Daca Ai Cap Ia-ti Altceva !

"- Nu avem carburatoare, dar poate doriti o cravata !"
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-13, 20:09   #1278
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Radu_Toretto93 View Post
Am auzit acum ceva vreme sau am citit tot pe vreun forum sau articol despre masini ca ar fi motoare de mercedes ce au atins si milionul de kilometri fara interventii majore (segmenti, cuzineti, etc).
Nu stiu daca e vrajeala sau nu, dar tind sa cred ca este adevarat. Motoarele de mercedes sunt niste "nemuritori", mai ales generatiile vechi, simpliste, fara prea multa electronica (w123, w124 si multe altele).
2002-2004-2005-2006.....anul de fabricatie al masinilor pe care le-am vazut si chiar condus....nu este vrajeala,chiar merg 1.000.000 km...
am vazut si audi a8,2006,3.0 tdi,la 400.000 km facuti in romania....arata si mergea impecabil....fara interventii de nici un fel la motor-cutie...doar la suspensie....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 06:48   #1279
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

http://wheels.blogs.nytimes.com/2013...vo-1800s/?_r=0


buna dimineata.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 13:32   #1280
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Neata.

3 milioane de mile = ~ 4.8 milioane de km :O

Nu stiu ce sa cred. Ori e "reclama" la Volvo, ori e nebunie ... )
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 22:07   #1281
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Si Mr. Gordon asta, din cele 3 mil. mile, macar una n-a parcus-o si el la noi in tara. Un neserios!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 09-09-13, 08:47   #1282
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Radu_Toretto93 View Post
Am auzit acum ceva vreme sau am citit tot pe vreun forum sau articol despre masini ca ar fi motoare de mercedes ce au atins si milionul de kilometri fara interventii majore (segmenti, cuzineti, etc).
Nu stiu daca e vrajeala sau nu, dar tind sa cred ca este adevarat. Motoarele de mercedes sunt niste "nemuritori", mai ales generatiile vechi, simpliste, fara prea multa electronica (w123, w124 si multe altele).
la milionul ala mai pune 2-3

daca ajungi vrodata prin Maroc, Algeria, zona Saharei, vei vedea ca 80%din masini sunt Mercedes, in speta 123/124/201
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 09-09-13, 10:49   #1283
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Deja ajunse celebre, problemele de fiabilitate de la VAG nu intarzie sa apara nici pe ultima generatie de Golf: http://www.capital.ro/detalii-artico...or-186314.html


Quote:
Un articol publicat de ediția germană a revistei AutoBild pare să dea mari bătăi de cap germanilor de la Volkswagen. Jurnaliștii susțin că noul Golf are mari probleme cu infiltrațiile de apă.

Conform AutoBild, o greșeală de proiectare a tuburilor prin care se elimină condensul produs de instalația de aer condiționat face ca apa să se scurgă undeva sub picioarele pasagerului din dreapta-față. Deși nu au negat în totalitate problema, oficialii Volkswgen au ținut să menționeze că aceasta nu este nici pe departe una care afecteză multe dintre Golf-urile deja produse. „Am aflat de această problemă prin cazuri izolate”, a declarat un purtător de cuvânt al companiei pentru Reuters, adăugând și că acum inginerii sunt în căutarea cauzei exacte care provoacă infiltrațiile de apă.

Revista germană AutoBild susține însă că problema detectată ar putea apărea la circa 300.000 de mașini ale grupului Volkswagen, incluzând aici modele VW Golf, Audi A3 sau Seat Leon. Purtătorul de cuvânt contactat de Reuters a refuzat să comenteze cifra mulțumindu-se să menționeze că la peste 46 de vehicule VW Golf au fost efectuate reparații în zona menționată și că, de atunci, acestea nu au mai avut nevoie de alte intervenții pe aceeași temă. Oficialul a adăugat că nu știe nimic despre o eventuală problemă similară apărută la modelele mărcilor Audi sau Seat care utilizează aceleași componente cu Volkswagen Golf.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 11-09-13, 22:12   #1284
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Cineva a facut calculele :

Paul KonstadtBoston, MA
These numbers don't make sense. To have driven three million miles in 47 years means driving an average of 175 miles every single day for all those years. That's four hours of driving per day, day in and day out, summer and winter. And this is a car owner who worked full time virtually around the corner from where he lives. Really?

The article also says the owner drove one million miles in the past 11 years. At highway speed on a clear road, someone would have to have driven five to six hours a day, every single day for a decade to reach that total. Five hours every single day at open road speeds. On Long Island. Really?
__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 02:30   #1285
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by Radu_Toretto93 View Post
Am auzit acum ceva vreme sau am citit tot pe vreun forum sau articol despre masini ca ar fi motoare de mercedes ce au atins si milionul de kilometri fara interventii majore (segmenti, cuzineti, etc).
Nu stiu daca e vrajeala sau nu, dar tind sa cred ca este adevarat. Motoarele de mercedes sunt niste "nemuritori", mai ales generatiile vechi, simpliste, fara prea multa electronica (w123, w124 si multe altele).
Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
2002-2004-2005-2006.....anul de fabricatie al masinilor pe care le-am vazut si chiar condus....nu este vrajeala,chiar merg 1.000.000 km...
am vazut si audi a8,2006,3.0 tdi,la 400.000 km facuti in romania....arata si mergea impecabil....fara interventii de nici un fel la motor-cutie...doar la suspensie....
Am avut acum 2 saptamani la "cosmetizat" Crafterul unui prieten care face naveta Romania-Germania cu componente de avion.
Problema lui cea mare e ca masina lui a fost printre primele produse si vandute si kilometrajul s-a blocat la 999.999 de km, si nu mai stie ce distante face. Reprezentantele VW ii cer undeva la 300 de eur pe dat kilometrajul la zero, pe motiv ca-i schimba juma' de masina, treaba pe care eu nu o cred, da' ma rog....
Partea proasta e ca motorul a avut o reparatie capitala pe la 600.000, dar de atunci nu mai face prea multe figuri...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 15-09-13, 04:42   #1286
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Am avut acum 2 saptamani la "cosmetizat" Crafterul unui prieten care face naveta Romania-Germania cu componente de avion.
Problema lui cea mare e ca masina lui a fost printre primele produse si vandute si kilometrajul s-a blocat la 999.999 de km, si nu mai stie ce distante face. Reprezentantele VW ii cer undeva la 300 de eur pe dat kilometrajul la zero, pe motiv ca-i schimba juma' de masina, treaba pe care eu nu o cred, da' ma rog....
Partea proasta e ca motorul a avut o reparatie capitala pe la 600.000, dar de atunci nu mai face prea multe figuri...
f.fiabile si crafter si LT.....am vazut si eu cateva la 900.000 km si cei care le aveau erau super multumiti de ele....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 03:54   #1287
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Na protest

http://www.carthrottle.com/two-guys-...er-and-an-axe/

https://www.youtube.com/watch?v=1c7FzXygCG0
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 09:41   #1288
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Generatia precedenta de seria 6 a fost un fail la capitolul fiabilitate.
Am una in familie, si jumatate din viata a fost in service. iar cealalta jumatate in fata blocului.
Nu ma mira daca si noua generatie o sa fie la fel.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-09-13, 10:01   #1289
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Oameni prosti, se pare ca nu doar noi stim sa iesim cu prostiile la tv mai arata si ei.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 18-09-13, 17:58   #1290
Eriksson
2 Roti

Stage 5
 
Eriksson's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 346
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by ryoraul View Post
Oameni prosti, se pare ca nu doar noi stim sa iesim cu prostiile la tv mai arata si ei.
de ce sa fie prosti ? tu cum ai reactiona daca ai plati asa mult pentru o masina si "garantia" ar fi degeaba ?
Eriksson is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -