Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: AMG vs M vs RS
AMG 493 30.45%
M 759 46.88%
RS 367 22.67%
Voters: 1619. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-09, 18:31   #151
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

imi plac toate dar votul meu merge la M.......
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 21:30   #152
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Victor, ca să nu īncep eu cu warn şi tu cu supărări, aruncă un ochi aici şi refă postarea ta, te-aş ruga: https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/99731-postezi-arunca-privire.html
aleks is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 18:50   #153
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: AMG vs M vs RS

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
RS nu isi are rostul sa fie comparat cu M si AMG-ul. mi se pare o jignire sa faci lucrul asta

desii imi plac mult bmw, implicit M-urile, votul meu merge la AMG, pt ca masina insusi cu inima AMG este ceva cu totul special.
Corect...si eu am ales AMG, si la mine ordinea este exact asa cum a pus si initiatorul topicului....am fost si cu masina preparata AMG (E55 AMG)si cu M(M3 si M5) cu RS nu am fost, dar de vazut cum suna/trag am vazut aam vazut, si aici e subiectiva treaba
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 01:51   #154
jipianu

Stage 5
 
jipianu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,458
Member of:
[Moderators]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Toate sunt tari dar...
Votez M-u
jipianu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 02:09   #155
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by jipianu View Post
Toate sunt tari dar...
Votez M-u
Motivează la concret de ce e mai bun m-ul decāt amg sau rs.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 20:06   #156
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: AMG vs M vs RS

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Corect...si eu am ales AMG, si la mine ordinea este exact asa cum a pus si initiatorul topicului....am fost si cu masina preparata AMG (E55 AMG)si cu M(M3 si M5) cu RS nu am fost, dar de vazut cum suna/trag am vazut aam vazut, si aici e subiectiva treaba
cred ca te referi la E55AMG de 476 cp nu?marele atuu al celor de la AMG e ca au diversificat gama de modele de la C-klasse pana la G si au castigat mult la capitolul imagine si in ultimul timp la performante...
__________________

Last edited by adrian78bmw; 22-04-09 at 20:12.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 21:45   #157
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Eu am votat M. Intr-adevar, AMG sunt mai performante,dar sunt banale. Ce e asa de frumos sa scoti ~500 de cai dintr-un motor de ~6.5 litri ?? Mai bine puneau un motor de tanc,si obtineau puteri si mai mari. Si oricum,cele cu un raport cilindree/putere mai bun,sunt facute cu compresoare,sau turbo.

Deci aleg M pentru ca e mai "jmecher" din punct de vedere tehnic,pentru ca are o putere litrica relativ mare,si pentru ca obtine acea putere litrica dintr-un motor ASPIRAT !
eMH is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 21:59   #158
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Eu am votat M. Intr-adevar, AMG sunt mai performante,dar sunt banale. Ce e asa de frumos sa scoti ~500 de cai dintr-un motor de ~6.5 litri ?? Mai bine puneau un motor de tanc,si obtineau puteri si mai mari. Si oricum,cele cu un raport cilindree/putere mai bun,sunt facute cu compresoare,sau turbo.

Deci aleg M pentru ca e mai "jmecher" din punct de vedere tehnic,pentru ca are o putere litrica relativ mare,si pentru ca obtine acea putere litrica dintr-un motor ASPIRAT !
ce AMG de 6.5 litri dezvolta 500 cai?
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 22:55   #159
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Eu am votat M. Intr-adevar, AMG sunt mai performante,dar sunt banale. Ce e asa de frumos sa scoti ~500 de cai dintr-un motor de ~6.5 litri ?? Mai bine puneau un motor de tanc,si obtineau puteri si mai mari. Si oricum,cele cu un raport cilindree/putere mai bun,sunt facute cu compresoare,sau turbo.

ASPIRAT !
care motor crezi tu ca e mai fiabil? eu cred ca cel de mercedes..nu sunt motoare "stoarse" de putere ca cele de la bmw si sunt foarte limitate din electronica
__________________
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 07:28   #160
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Eu am votat M. Intr-adevar, AMG sunt mai performante,dar sunt banale.
Deci aleg M pentru ca e mai "jmecher" din punct de vedere tehnic, !
da...e ff clar ce ai spus.... are logica fiecare cuvant..inclusiv motorul de tanc care scoate mii de cai...stiu sigur ca daca ai pune un motor de tanc/RABA ar fugi G-ul de ar manca pamantul...
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 07:51   #161
A.x.e.L
Street Vision Member

Stage 3
 
A.x.e.L's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 96
Member of:
[Street Vision]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

M - rullzz....pt ca stiu sa scoata tot ce trebuie dintr un motor...si plus ca mie nu mi se pare ok sa faci AMG o hardughie de ML....BMW daca nu ma insel de cativa ani scoate M pe astea mai mari probabil datorita cerintei fanilor marcii ca altfel nu cred ca faceau ei asa ceva (clientul nostru, stapanul nostru)....personal mi se pare o aberatie sa scoti serie spot pe masini gen ML sau X5....si inca ceva....nu stiu cate probleme de feedback au avut cei de la BMW dealungul timpului datorita faptului ca duc masinile pana in limitare...daca au o tehnologie buna si sigura....wtf???.....despre RS...nimic...prea mic pt o lume asa mare....
A.x.e.L is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 09:39   #162
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
i plus ca mie nu mi se pare ok sa faci AMG o hardughie de ML....
Dar X5M si X6M ti se par ok sa fie fabricate ?
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 12:25   #163
A.x.e.L
Street Vision Member

Stage 3
 
A.x.e.L's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 96
Member of:
[Street Vision]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Dar X5M si X6M ti se par ok sa fie fabricate ?
nu man...ai vazut ca am si scris mai sus...sunt la fel de contrariat si pt ML si pt X5 si X6....si tot sus am scris faptul ca cei de la bmw datorita feedback-ului au facut si M pt X5 si X6, pt ca politica lor nu era sa faca serie sport pt astea....in skimb la ML l au facut sport imediat ce l au scos....bine le a facut acum astia de la mediu ca nu mai le da voie sa fabrice masinii cu motoare mari...
A.x.e.L is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 12:36   #164
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by A.x.e.L View Post
nu man...ai vazut ca am si scris mai sus...sunt la fel de contrariat si pt ML si pt X5 si X6....si tot sus am scris faptul ca cei de la bmw datorita feedback-ului au facut si M pt X5 si X6, pt ca politica lor nu era sa faca serie sport pt astea....in skimb la ML l au facut sport imediat ce l au scos....bine le a facut acum astia de la mediu ca nu mai le da voie sa fabrice masinii cu motoare mari...
de unde stii tu care e politica lor? ))))
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 12:37   #165
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: AMG vs. M vs. RS

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Eu am votat M. Intr-adevar, AMG sunt mai performante,dar sunt banale. Ce e asa de frumos sa scoti ~500 de cai dintr-un motor de ~6.5 litri ?? Mai bine puneau un motor de tanc,si obtineau puteri si mai mari.
Asa, de curiozitate, cand ai vazut ultima data de aproape un motor de tanc?.....

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -