Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-10, 10:32   #166
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Manuala vs. automata

Intradevar decat sa ai parte de asemenea situatii : https://www.youtube.com/watch?v=gJycR...layer_embedded mai bine alegi varianta automata
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 24-06-10, 12:51   #167
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Sau de asemenea situatii:

http://www.4tuning.tv/WPOWLpZnnMT/Av..._automate.html
GTR is offline   Reply With Quote
Old 25-06-10, 16:52   #168
MoldamiN

Stage 4
 
MoldamiN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 176
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Foarte frumoasa reclama! App de subiect. Nu am condus automata, dar sper sa am ocazia s-o fac si dupa o sa-mi dau cu parerea.

Last edited by MoldamiN; 25-06-10 at 17:01.
MoldamiN is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 22:10   #169
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Manuala vs. automata

am condus cand eram mai mic(acum 2 ani) un buggy pe plaja si normal, avea cutie automata , sincer acum ca am inceput sa merg destul de bine pe masina lu taicamiu, imi place mai mult cu manual, face parte din placerea condusului (intalnita in "vasta" mea experienta )
si din cate am auzit si cum e si logic, consumul e mai mare la automata, totusi eu ma gandesc ca ar trebui sa afecteze si durata de viata a motorului cutia de viteze(adica sa fie mai scurta la cele cu automat), nah asta zic din logica mai mult
si totusi cica ar fi mai bune astea manuale pentru condus sportiv
eu prefer manual , astea automate sunt de lenesi si pentru cei care nu se pot descurca cu ambreiajul (nu am prejudecati in legatura de felul cum conduc femeile caci am cunoscut multe care conduc foarte bine)

Last edited by ZaNe94; 05-07-10 at 22:14.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 22:23   #170
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
totusi eu ma gandesc ca ar trebui sa afecteze si durata de viata a motorului cutia de viteze(adica sa fie mai scurta la cele cu automat), nah asta zic din logica mai mult
)
Dupa ce logica distorsionata un motor exploatat cu o automata, adica in limite de toleranta strict controlate de producator, nu este la fel de fiabil sau MAI fiabil decat un motor cu manuala la care schimbi cum ti se scoala?

De ce Mercedes are NUMAI automate pe toate motoarele cu >200 de cai?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 01:27   #171
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Dupa ce logica distorsionata un motor exploatat cu o automata, adica in limite de toleranta strict controlate de producator, nu este la fel de fiabil sau MAI fiabil decat un motor cu manuala la care schimbi cum ti se scoala?

De ce Mercedes are NUMAI automate pe toate motoarele cu >200 de cai?
+1 la fiabilitate. e mai greu sa forjezi un motor cu cutie automata, deci mai "racer proof". da' tot manuala prefer.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 03:00   #172
eu_simplu

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 3
Default Re: Manuala vs. automata

Pentru inceput:
Cutie de viteze automata = cutie de viteze care schimba automat treptele de viteze.
Poate fi ea SMG, DSG, hidramata, etc...
DACA SCHIMBA SINGURA TREPTELE DE VITEZE, E AUTOMATA

Majoritatea celor care au postat aici n-au condus niciodata o masina cu cutie automata.

Cei ce au trecut de la cutie manuala la cutie automata si au condus cel putin o saptamana, zi de zi, o masina cu cutie automata (indiferent de model), pot sa confirme:
Nu te mai intorci la manuala, decat pentru distractie.

Cei ce se plang ca apasa frana cu stangul la masina cu cutie automata, nu au condus automata nici macar 2 zile.
De reflexul ala scapi dupa maxim 2 ore de condus.

Poti pleca si cu automata de pe loc cu scartaieli de roti, daca stii cum.
Poti face drift foarte usor cu o masina cu cutie automata (si tractiune spate).

Pentru cei ce nu stiu ce inseamna 3,2,1 de pe schimbatorul cutiilor automate (modele mai vechi):
Treptele 3,2,1 blocheaza cutia in viteza respectiva:
ex:
-daca pui pe 1 va merge doar in viteza 1, nu va schimba automat treapta de viteza.
-daca pui pe 3 va merge in viteza 3, dar va retrograda daca apesi pedala la podea.

Unele cutii de viteze automate mai au si posibilitatea de a dezactiva overdrive.
Dezactivatea overdrive face mai efectiva frana de motor.

Kikdown-ul e functia de retrogradare la cutiile de viteze automate.
Daca apesi brusc, pana la jumatate pedala de acceleratie, cutia trece in treapta inverioara pentru o accelerare mai "vioaie"
Daca apesi pedala pana la podea, cutia retrogradeaza 2 sau 3 trepte de viteze (da, sare din a 6-a in a 3-a) pentru o acceleratie puternica.

Cat despre performante, oricat de bun sofer ai fi si oricata experienta ai avea, n-ai nici o sansa sa schimbi atat de bine vitezele ca o cutie automata.

PS.
Stiu ce vorbesc.
Am 3 masini cu cutie manuala si 3 cu cutie automata si le-am condus cel putin 50.000 Km pe fiecare.

Last edited by eu_simplu; 06-07-10 at 03:24.
eu_simplu is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 08:16   #173
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eu_simplu View Post
Cei ce au trecut de la cutie manuala la cutie automata si au condus cel putin o saptamana, zi de zi, o masina cu cutie automata (indiferent de model), pot sa confirme:
Nu te mai intorci la manuala, decat pentru distractie.
Exact.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 21:06   #174
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Dupa ce logica distorsionata un motor exploatat cu o automata, adica in limite de toleranta strict controlate de producator, nu este la fel de fiabil sau MAI fiabil decat un motor cu manuala la care schimbi cum ti se scoala?
pai pentru a mari viteza, e nevoie de turatie a motorului mai mare, de cat la cele cu manual unde schimbi vitezele.

totusi, @eu_simplu, nu ar trebui sa simti la schimbarea automata a vitezelor ca pedala de acceleratie nu mai da roade, ca merge in gol? ca eu din cate tin minte am simtit asta doar cand i sa rupt cureaua la primu pana mi sa dat altu: (nu ma luati in nume de rau, era pe duca, a spus si proprietaru) totusi nu exclud sa fie un sistem mai rudimentar, nu stiu ?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 22:01   #175
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Manuala vs. automata

La cei 16 ani ai lui ,ZaNe94 a condus pana acum sute de masini ca sa isi faca asa o parere interesanta despre subiectul topicului
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 22:18   #176
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
pai pentru a mari viteza, e nevoie de turatie a motorului mai mare, de cat la cele cu manual unde schimbi vitezele.
Si la manuale nu creste turatia o data cu viteza ? Automata nu schimba vitezele ? Eu zic sa iei permisul, sa conduci cateva automate, asta dupa ce ai ceva experienta cu manualele pana sa vii cu astfel de teorii.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 22:28   #177
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Manuala vs. automata

aha, multumesc de raspuns, dar daca e asa, consumul de ce e mai mare?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-10, 22:57   #178
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

Pentru ca nu te lasa sa conduci subturat si ai pierderi mai mari in transmisie fata de o manuala, oricum diferenta de consum la cutiile automate noi este infima,unele sunt chiar mai economice decat cele manuale.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 21:46   #179
hammerphilosopher

Stage 2
 
hammerphilosopher's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 65
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pentru ca nu te lasa sa conduci subturat si ai pierderi mai mari in transmisie fata de o manuala, oricum diferenta de consum la cutiile automate noi este infima,unele sunt chiar mai economice decat cele manuale.
Bine spus, dar depinde si ce intelegi prin subturat..pentru ca gen 1500-1700 rpm se poate
Ideea e ca o cutie automata urmareste mersul optim al motorului, ne tinand cont de consum.(cel putin asa se intampla la cele de generatie mai veche, nu cunosc la cele mai noi din proprie experienta.)
hammerphilosopher is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 00:52   #180
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Manuala vs. automata

Din experienta personala, in cazul celor mai noi, secventiale, nu prea ai cum sa egalezi nivelul turatiei optime dat de automata. Consumul marit (in unele cazuri) se datoreaza in cea mai mare parte din cauza pierderilor ceva mai mari din transmisie.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -