Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-10, 08:40   #181
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Manuala vs. automata

Conduc destul de mult o masina ce are cutie automata (si motor destul de marisor, 2.8l) dar pentru distractie oricand as prefera o manuala. In oras, ma simt mult mai bine cu automata, nu stres, nu nimic. Si e adevarat ce s-a zis mai sus, piciorul stang pe frana ai tendinta sa il pui la inceput, dar dupa doua trei ture iti trece. Numai bine.

Vali
__________________
Rapin' on...
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 09:23   #182
kint

Stock
 
kint's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 9
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eu_simplu View Post
Pentru inceput:
Majoritatea celor care au postat aici n-au condus niciodata o masina cu cutie automata.

Cei ce au trecut de la cutie manuala la cutie automata si au condus cel putin o saptamana, zi de zi, o masina cu cutie automata (indiferent de model), pot sa confirme:
Nu te mai intorci la manuala, decat pentru distractie.

Cei ce se plang ca apasa frana cu stangul la masina cu cutie automata, nu au condus automata nici macar 2 zile.
De reflexul ala scapi dupa maxim 2 ore de condus.

Poti pleca si cu automata de pe loc cu scartaieli de roti, daca stii cum.
Poti face drift foarte usor cu o masina cu cutie automata (si tractiune spate).

Cat despre performante, oricat de bun sofer ai fi si oricata experienta ai avea, n-ai nici o sansa sa schimbi atat de bine vitezele ca o cutie automata.
sustin cat se poate postu tau, "eu-simplu".Greu revii la manuala dupa ce ai condus auto.Fiabilitatea e de asemenea incomparabila.
E drept ca pentru drift sau pentru curse pe circuit manuala e mai potrivita.cerculetele sunt mai greu de facut( dar nu imposibil)cu auto.

La drag insa, se schimba complet situatia, cutia auto intotdeauna o sa stie sa schimbe mai bine si mai repede decat cel putin 95% din soferi.mentionez ca nu orice cutie auto:comparatia la care ma refer e intre doua cutii in perfecta stare de functionare. inainte de a-mi lua masina, am condus 20+ toyota supra,manuale si auto, cu puteri intre 220 si 495 cai.M-am oprit la auto.Credeti-ma, isi face treaba sub nici o forma nu elimina placerea condusului sau feeling-ul ca ai herghelia la dispozitie

Deaseamenea, cred ca automata e mai eficienta la motoare mari de la 2.5in sus, la motoare mici consumul e mai mare fata de manuala.

Si cutia auto merge cat se poate de bine si pe diesel(aici contrazic un post al cuiva de mai sus)am un 530 din 2000 cu 195cp- sweeeeet. inainte de a o lua, am testat si manuala..-pt. mine, auto e superioara.

Totusi, e greu sa tragi o linie pt ca totul se reduce la feeling-ul care-l ai in spatele volanului: suntem diferiti si acel feeling e la fel de diferit pentru fiecare sofer si stil de condus.

PS Mentionez ca cele de mai sus reprezinta parerea mea bazata pe experienta personala si nu sunt cine stie ce mecanic profesionist sau mai stiu eu ce!
kint is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 13:55   #183
Shodo

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Manuala vs. automata

sincer sa fiu nu am mers cu automata pana acum, dar...nu cred ca mi`ar placea la fel de mult ca o cutie manuala
Shodo is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 17:23   #184
eu_simplu

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 3
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Shodo View Post
sincer sa fiu nu am mers cu automata pana acum, dar...nu cred ca mi`ar placea la fel de mult ca o cutie manuala
La fel gandeam si eu (si multi altii) pana cand am condus prima masina cu cutie automata.
Desigur... dupa prima zi pe automata, mi-am schimbat complet parerea.
eu_simplu is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 23:25   #185
Shodo

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 163
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eu_simplu View Post
La fel gandeam si eu (si multi altii) pana cand am condus prima masina cu cutie automata.
Desigur... dupa prima zi pe automata, mi-am schimbat complet parerea.
nu ma vad in asa ceva, dar bineinteles asta e parerea mea acum, si nici nu am cine stie ce experienta de sofer, sunt inca la inceput de drum si poate de aceea consider ca o cutie manuala este mult mai ok....
Shodo is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 13:23   #186
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Shodo View Post
nu ma vad in asa ceva, dar bineinteles asta e parerea mea acum, si nici nu am cine stie ce experienta de sofer, sunt inca la inceput de drum si poate de aceea consider ca o cutie manuala este mult mai ok....
Nici eu nu ma vedeam inainte in asa ceva.
Condu automata si te astept sa scrii parerea aici.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 19:33   #187
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Manuala vs. automata

Sunt uimit ca, din ce in ce mai multi pasionati de masini au descoperit ca si mine(eu acum 4ani), faptul ca, si automata poate fi placuta la condus....oricum mai ales acuma cand aglomeratia e tot mai mare e din ce in ce mai apreciata.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 13:50   #188
StoRo

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 75
Default Re: Manuala vs. automata

Nu-mi plac drumurile de peste 100 km cu o automata, insa in oras mi se pare ok. Am una manuala si va da-ti seama ca Manuala aleg.
__________________
vopsea lavabila
StoRo is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:19   #189
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by StoRo View Post
Nu-mi plac drumurile de peste 100 km cu o automata, insa in oras mi se pare ok. Am una manuala si va da-ti seama ca Manuala aleg.
Si cam de ce nu-ti plac, zi-ne si noua. Ai una manuala, dar ai condus suficient de mult una automata ca sa-ti formezi o parere?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 20:41   #190
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Manuala vs. automata

Parerea mea: sa posteze doar cei ce au condus si o cutie automata (cel putin 100 km) si o cutie manuala. Ar fi niste raspunsuri corecte, nu doar presupuneri.
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 20:48   #191
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by valy91 View Post
Parerea mea: sa posteze doar cei ce au condus si o cutie automata (cel putin 100 km) si o cutie manuala. Ar fi niste raspunsuri corecte, nu doar presupuneri.
Nu ar fi corecte, ar fi subiective . Eu am avut manuala dupa automata si mi-a placut mai mult din anumite puncte de vedere, din alte puncte de vedere este mai misto o automata. Pentru un om normal care foloseste masina strict la treburi si majoritatea timpului in oras, automata este optiunea ideala, americanii au ajuns la concluzia asta de vreo 50 de ani, la noi si acum este ceva aproape anormal sa iti iei automata, te judeca toti "pilotiii"
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 23:20   #192
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Si ca masina de alergat, majoritatea celor care stiu ce vorbesc ar confirma faptul ca o cutie dual clutch e ideala.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 11:20   #193
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Manuala vs. automata

sunt de parere ca cutia auto este pt lenesi..mai putin cele de tip DSG dar intr-adevar intr-un oras cu trafic infernal ca Bucurestiul esti mai putin stresat cu auto
golf3diesel is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 14:33   #194
valy91

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 134
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by golf3diesel View Post
sunt de parere ca cutia auto este pt lenesi..mai putin cele de tip DSG dar intr-adevar intr-un oras cu trafic infernal ca Bucurestiul esti mai putin stresat cu auto
Poti fi lenes, harnic, dar iti zic ca tatal meu, dupa 20 de ani de manuala, ii place la nebunie cutia automata. Conduci relax, nu iti bati capul cu nimic.
valy91 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 21:24   #195
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Manuala vs. automata

de acord ca e mai confortabil..cu masini cu CV auto nu am mers decat ca pasager insa..Clio 1.4 16V Auto si un Passat vechi de 1.6 automatic..
golf3diesel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -