Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-10, 00:07   #211
Alex00

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 26
Member of:
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

GPS versus "Intreaba-l pe Gheorghe unde faci curba spre cabana cu petrecere"
Intradevar e mai lejer sa lasi tehnica sa faca treaba pentru tine dar unde ramane distractia si skill-ul?
Alex00 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 14:35   #212
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Parere dupa ce am condus o automata/semiautomata de pe Touareg V6TDI 3.0 Diesel 224 HP si 500NM! Regim conducere dupa respectarea limitelor de viteza si FOARTE AGRESIV IN DEPASIRI, am folosit toate cele 3 setari posibile ale cutiei, D, S & Semiautomat (+/-)! Traseu - Resita - Bocsa, Berzovia - Birda - Timisoara!
Masina schimba foarte rapid in toate cele 3 moduri, in special in modul S cand e cu 10% mai nervoasa decat in celelalte 2 moduri adica D si Semiautomat! In D exista acel prag al pedalei de acceleratie ca sa retrogradeze AGRESIV, pe cand in Sport (sarcina) nu mai gasesti acel prag si face downgrade-urile necesare! Cuplul imens compenseaza greutatea MARE 2.2TONE iar puterea livrata la fix 4000 RPM isi facea treaba din plin. Ceea ce n-am inteles eu de ce cand eram pe Sport se ducea foarte aproape de 5000 RPM schimba undeva la 4800 RPM iar cand eram in D numa daca depaseam acel prag sarea de 4500 RPM! SUBLINIEZ FAPTUL CA MASINA FACE PUTEREA MAXIMA LA 4000 RPM si cuplu maxim la 1750RPM!
Ajungand la final de cursa, in parcarea din fata blocului, am concluzionat ca o automata precum Touaregul e doar o calatorie in plus cu un motor foarte puternic... adica un prieten cu muschi si care stie bataie dar n-are creier asa mi-a lasat mie impresia, acest MASTODONT, un gust SEC! Poate daca era manuala era grozav! Intr-un oras AGLOMERAT, mai ales unul precum Timisoara (am prins orele de varf) fara MODUL sport la cutia automata nu e bine sa te prinda fiindca pe D are un Lag pana schimba in inferioara si sa se duca sa poti face slalom printre masini! Consumul instant in demaraje 49.9% (mai mult nu sarea consumu instant) iar consumul mediu obtinut 11.1% - datele oferite de computerul de bord! Pilotul automat se completa perfect cu automata

E DOAR O PARERE NU DATI CU PIETRE
Acel "prag" se numeste kickdown; daca mergi fara sport nu se duce la fel de departe in ture din cauza ca, in mod logic, masina considera ca nu e nevoie; ai nevoie, mergi pe sport - singura compensare e kickdown-ul care e pus acolo special pentru depasiri si situatii in acre nu mai ai timp sa treci pe sport, ai nevoie in acel moment de toata puterea.
Cat despre oras si restul situatiilor in care ai chef sa mergi mai agresiv ori o treci pe manual ori pe S, modul D e gandit pentru confort, normal ca retrogradeaza mai greu, ca sa nu bruscheze si sa-i deranjeze pe pasageri. Cutiile automate de actualitate sunt extrem de logic gandite, de-aia exista un mod D si un mod S, modul D este pentru condus normal unde conteaza comfortul si consumul, modul S nu mai tine cont de acestea, fiind gadit sa stoarca si ultimul cal din motor. Plus ca daca ai detine o automata ai observa, dupa condus zilnic, ca te-ar enerva sa-ti retrogradeze daca apesi o treime din cursa acceleratiei; in D de regula masina retrogradeaza doar daca e subturata sau la kickdown.
Si e normal sa ti se para seaca masina, doar e ditai SUV-u de 2.2tone si e si diesel, nu are cum sa fie "palpitanta", nici nu se vrea a fi asa.

E drept, la inceput te enerveaza automata din cauza faptului ca nu retrogradeaza cum ai tu chef atunci sau ca de ce retrogradeaza, sau ca retrogradeaza prea mult, sau ca schimba putin mai devreme decat ai fi vrut, dar dupa realizezi ca asa cum face ea e de fapt cel mai corect. Singurul lucru care ma supara la cutia mea e faptul ca si daca sunt pe manual daca trec si de pragul kickdown-ului tot imi retrogradeaza automat (si stiu ca si la VAG face tot asa).

Last edited by 22VIN; 21-10-10 at 14:44.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 15:40   #213
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Manuala vs. automata

0-100 km/h (Manuala vs. DSG)
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 16:56   #214
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Manuala vs. automata

S-a avansat mult la automate...Demult asa se zicea...ca automata e naspa..Acum pt toate ce se spune mai sus e rezolvare...Este soft pt DSG care face tot ce zici mai sus..Gen pe manuala daca nu schimbi tu nu iti schimba, nu retrogradeaza daca nu vrei.. In fine..si e clar ca DSG e mai rapid ca manual, se stie asta..Si la noi in tara la multe legale s-a vazut.. O masina cu Dsg compenseaza cam 20-25 de cp..din ce am testat eu..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 19:11   #215
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
S-a avansat mult la automate...Demult asa se zicea...ca automata e naspa..Acum pt toate ce se spune mai sus e rezolvare...Este soft pt DSG care face tot ce zici mai sus..Gen pe manuala daca nu schimbi tu nu iti schimba, nu retrogradeaza daca nu vrei.. In fine..si e clar ca DSG e mai rapid ca manual, se stie asta..Si la noi in tara la multe legale s-a vazut.. O masina cu Dsg compenseaza cam 20-25 de cp..din ce am testat eu..
As spune ca e vb de timpii de reactie (oricat de repede ai schimba cu mana, nu prea ai cum sa te apropi de timpii unei cutii dublu ambreiaj) si de turatia optima la care trebuie sa schimbi, mai ales ca majoritatea suntem soferi amatori si nu piloti. Pe sfert de mila insa greu faci fata cu o cutie manuala. Dar o cutie automata, fie ea DCT, PDK, DSG etc are in continuare pierderi mai mari si cantareste mai mult decat una manuala. Iar cu cat creste viteza, cu atat manuala isi va reintra in drepturi (discutam de viteze mai mari de 180-200 de km/h). In plus, pot fi ezitante si nu comunica f. bine cu intentile soferului cand mergi pe un drum virajat si mai sacrifica si din "fun factor". Dar e clar ca lucrurile au progresat si vor continua sa o faca si in cazul cutiilor dublu ambreiaj. Pana sa apara cutiile dublu ambreiaj, nici macar nu vream sa aud de "automata".

"Some manufacturers get a bit too cute about paddles, but the system in the Ibiza is simple; the paddle on the right selects higher gears, and the one on the left selects lower ones. Actually, in track driving you'll probably never change up manually, but wait for the DSG to do that itself when the engine reaches maximum revs.
This could hardly be simpler, but it's not quite so straightforward on the way down because sometimes the transmission will refuse to select a lower gear under heavy braking because it thinks that would send the revs uncomfortably high (even though you probably wouldn't because you are wiping off so much speed so quickly). This takes a bit of getting used to, but you learn to work round it eventually."

"In fact the Cupra excels as a relaxed drive, but as soon as you want to wring some performance out of it the gearbox becomes more of a hindrance than a help. In automatic ‘S’ mode it often changes down unexpectedly with little reward from the engine, and in manual mode it will still kick-down if you accelerate hard, resulting in the same over-revving and lack of response from the engine. Often this ends up leaving you in the upper rev ranges with the engine making a lot of noise with little actual progress being made." ((Autocar.co.uk))

Inca un articol despre DCT-ul de la BMW M3

P.s. La noi in Ro, unde oamenii au numai liniute in cap (asta si pt ca nu suntem in stare sa avem macar un singur circuit), e clar ca o cutie dublu ambreiaj va face legea.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 02:02   #216
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Manuala vs. automata

Desi sunt fan inrait al manualei....
https://www.youtube.com/watch?v=ejDVHI5SnDg
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 22:12   #217
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Cutie viteze: manuala vs automata

Pros and cons, fara cearta daca se poate
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 22:18   #218
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Cutie viteze: manuala vs automata

Automata
Pro - confort in conducere, in special in regim urban, nu se mai uzeaza ambreiajul, deci o piese pe care nu mai trebuie sa o schimbi
Contra - costuri mai mari de achizitie, consum mai mare, performante dinamice reduse fara de aceeasi masina cu manuala (mai putin la cutiile DSG, unde din cauza lipsei convertizorului de cuplu performantele si consumul cam raman la fel,consumul poate chiar scade), intretinere putin mai costisitoare (cam greu de reparat in romania cutii automate)

Ce as alege? ai mai mult confort cu o automata, intradevar..dar parca nu as putea sa ma despart de manuala oricum masina cu cutie automata clasica nu as cumpara, decat cu DSG

Last edited by Bryan; 24-01-11 at 22:20.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 22:19   #219
AndreiKMK

Stage 3
 
AndreiKMK's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 131
Default Re: Cutie viteze: manuala vs automata

Exista un thread identic , in care chiar tu, rdy4ever ai avut ultimul post ...

On : Am votat manuala in ciuda faptului ca, conduc zi de zi o masina cu cutie automata. In esenta e placerea de a conduce ... Intr-un subiect ca asta , cred ca toti sunt de acord cu faptul ca automata e foarte utila intr-un oras aglomerat , insa la un drum lung , daca intr-adevar iti place sa conduci ,vei prefera o cutie manuala.

PS:Asta vorbind in cazu cat mai general fara sa analizam fiabilitatea , consumul de combustibil , etc , care e alta discutie.

Last edited by AndreiKMK; 24-01-11 at 22:23.
AndreiKMK is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 22:23   #220
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Cutie viteze: manuala vs automata

Am votat manuala.
Nimic nu se compara cu placerea de a schimba viteza cand trebuie,sau cand vrei tu.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 22:36   #221
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Cutie viteze: manuala vs automata

Quote:
Originally Posted by AndreiKMK View Post
Exista un thread identic , in care chiar tu, rdy4ever ai avut ultimul post ...

On : Am votat manuala in ciuda faptului ca, conduc zi de zi o masina cu cutie automata. In esenta e placerea de a conduce ... Intr-un subiect ca asta , cred ca toti sunt de acord cu faptul ca automata e foarte utila intr-un oras aglomerat , insa la un drum lung , daca intr-adevar iti place sa conduci ,vei prefera o cutie manuala.

PS:Asta vorbind in cazu cat mai general fara sa analizam fiabilitatea , consumul de combustibil , etc , care e alta discutie.
scuze... am memoria destul de scurta. am dat search global dar nu am reusit sa gasesc. daca se considera inutil, rog un moderator sa stearga threadul.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 22:48   #222
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Cutie viteze: manuala vs automata

Vechiul topic super dezbatut : https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...-automata.html

Daca gasiti ceva inteligent de adaugat, continuati acolo.


rdy4ever, nu esti de ieri pe forum, un search dureaza 3 secunde.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 23:01   #223
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cutie viteze: manuala vs automata

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Am votat manuala.
Nimic nu se compara cu placerea de a schimba viteza cand trebuie,sau cand vrei tu.
la majoritatea cutiilor automate, cel putin moderne, ai +/-, pentru a schimba cand trebuie, sau cand vrei.

Chiar si la un drum lung este mult mai confortabil cu automata. Taica-miu a trecut acum aprox. un an la automata, si vine de la drum lung mult mai odihnit (drumuri peste 400km pe minunatele drumuri). Am avut si eu placerea de a conduce automata la drum lung (galati-bucuresti), si am constatat ca e intr-adevar mult mai lejer. Cand se apucau piticii sa joace pe creier, foloseam +/-, in rest pe D.

O cutie DSG ofera performante mult mai bune decat o cutie manuala.
un test facut de Keiichi Tsuchiya (drift king) : https://www.youtube.com/watch?v=X4HpD5K6Qws .

Una CVT...nu mai zic. Ai pus piciorul la fund...s-a proptit turometrul unde are putere maxima, si acolo a ramas, pana a trecut in ultima treapta de turatia aia, si se mai duce putin pana in limitare. Astea sunt mai complexe putin.

Am votat manuala, pentru ca in majoritatea situatiilor eu asta as folosi, placandu-mi mie in mod deosebit sa "mestec in mamaliga", desi sunt cam depasite. Nu degeaba in masinile foarte performante producatorii pun cutii automate (desigur cu posibilitate de manual), cu dublu ambreiaj.
Nissan GT-R R35, Bugatti Veyron, Lamborghini Murcielago, etc etc etc
Nici macar Polo GTI nu e valabil cu cutie manuala...pentru performante mai bune.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 18:04   #224
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Manuala vs. automata

Am votat manuala, nu ma simt bine daca nu mestec eu in cutia de viteze.
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 11:10   #225
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by marian92 View Post
Am votat manuala, nu ma simt bine daca nu mestec eu in cutia de viteze.
Si cam cate automate ai condus tu la 18 ani ca sa stii sigur ce-ti place sau nu?
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -