Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-10, 23:29   #151
Bloutzu

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 5
Default Re: Manuala vs. automata

Momentan detin un Astra G din 2003 cu cutie AUTOMATA P R N D 3 2 1 (Sunt depasit de atatea denumiri nu ma prea pricep) insa dau si eu cu parerea.

Are motor de 1.8 16v benzina , am gasit si am reusit sa conduc un 1.8 16v benzina manual , drept sa zic nu prea mi`a placut.Am convocat la o mica intrecere si nu prea a reusit sa se tina de mine mai ales cand apasam pe sport si urca pe la 5-6000 de ture i se cam bulbucau ochii dupa mine...Detin masina de vreo 2 ani si nu am avut o problema legata de acest subiect. Cu toate ca mai am doru de a conduce o manuala

Referitor la consum e cam acelasi depinde cine e dementu` care o conduce.


P.S. Parerea mea de nepriceput este ca la acest model (opel astra g) e mai reusita automata.
Bloutzu is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 01:45   #152
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
total de acord. prinsei o aglomeratie intr-un orasel de aici, cand veneam de la munca, mi-a luat 40 de min sa parcurg 6km. vis! vis-a-vis de prima impresie cu automata, stateam cu stangu pe frana, depresand usor (ca pe ambreiaj) si acceleram constant, asteptand sa plece masina de pe loc. rezultatul: un scartait de tren comunist in gara, si asta chiar sub privirele sefului (lucram la o firma de inchirieri auto pe atunci). moment blond de tot!
Poate ne traduci si noua ce ai vrut sa spui.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 08:32   #153
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Bloutzu View Post
Momentan detin un Astra G din 2003 cu cutie AUTOMATA P R N D 3 2 1 (Sunt depasit de atatea denumiri nu ma prea pricep) insa dau si eu cu parerea.

Are motor de 1.8 16v benzina , am gasit si am reusit sa conduc un 1.8 16v benzina manual , drept sa zic nu prea mi`a placut.Am convocat la o mica intrecere si nu prea a reusit sa se tina de mine mai ales cand apasam pe sport si urca pe la 5-6000 de ture i se cam bulbucau ochii dupa mine...Detin masina de vreo 2 ani si nu am avut o problema legata de acest subiect. Cu toate ca mai am doru de a conduce o manuala

Referitor la consum e cam acelasi depinde cine e dementu` care o conduce.


P.S. Parerea mea de nepriceput este ca la acest model (opel astra g) e mai reusita automata.
A fost sigur ceva de la masina cealalta de vina: ori soferul, ori masina. Este cunoscut faptul ca o cutie automata e mai lenta - schimba mai lent si tu ai si doar 4 trepte, deci evident ca-s mai lungi si mai slabute.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 12:54   #154
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Poate ne traduci si noua ce ai vrut sa spui.
era legat de postul anterior. spunea cineva ca i se intampla (prima oara cand mergea cu automata) sa franeze cu ambele picioare, datorita obisnuintei de la manuala. mie mi s-a intamplat la plecarea de pe loc (tot prima oara) sa incerc sa "debraiez" din pedala de frana cu stangul, adica s-o folosesc ca pe pedala de ambreiaj in timp ce acceleram in acelasi timp cu dreptul. rezultatul a fost ca tineam rotile putin infranate si acceleram, iar asta s-a tradus intr-un scrartait groaznic cu vibratii, de ziceai ca se rupe masina in doua. si asta sub privirile mai mult sau mai putin "duioase" ale sefului (masina era a lui).
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 14:27   #155
Bloutzu

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 5
Default Re: Manuala vs. automata

@amphetamine - ce sa zic e probabil ...nu mi`a trecut prin cap sa facem si un schimb de masini :P Cu toate ca nu am incredintat-o nimanui nici macar pentru o mica tura... E mai sanatos asa
Bloutzu is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 15:58   #156
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Manuala vs. automata

Eterna polemica... Mai nou, eu personal mi-am schimbat parerea. Nu cred ca exista vreun dezavantaj al cutiei automate in fata celei manuale. Prefer cutia automata la orice ora, pentru ca are multe avantaje fata de cea manuala. In plus, cutiile noi schimba mai repede ca cele manuale. Nu degeaba toate supercarurile noi au cutie automata/secventiala si optional manuala.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 16:13   #157
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Eterna polemica... Mai nou, eu personal mi-am schimbat parerea. Nu cred ca exista vreun dezavantaj al cutiei automate in fata celei manuale. Prefer cutia automata la orice ora, pentru ca are multe avantaje fata de cea manuala. In plus, cutiile noi schimba mai repede ca cele manuale. Nu degeaba toate supercarurile noi au cutie automata/secventiala si optional manuala.
Si eu am trecut de vreo 3 ani la automata, si-mi place mult mai mult decat cea manuala. Depinde de context, dar nu vad avantajele cutiei manuale nici la drum lung.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 16:46   #158
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Manuala vs. automata

Pentru ca nu are...

E buna doar pentru drift sau daca vrei sa faci ceva special cu rotile motoare, gen burnout, etc. Dar asta nu e un motiv foarte practic.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 20:41   #159
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Manuala vs. automata

imi place si mie manuala, doar ca am incercat o automata secventiala pe o masina care merge cat de cat in combinatie cu drumuri virajate.... dupa asta am si uitat de schimbator
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 10-06-10, 13:13   #160
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Eterna polemica... Mai nou, eu personal mi-am schimbat parerea. Nu cred ca exista vreun dezavantaj al cutiei automate in fata celei manuale. Prefer cutia automata la orice ora, pentru ca are multe avantaje fata de cea manuala. In plus, cutiile noi schimba mai repede ca cele manuale. Nu degeaba toate supercarurile noi au cutie automata/secventiala si optional manuala.
Total deacord cu tine, cu două observaţii: 1) e mai bună mai ales la maşinile mai de doamne-ajută, la alea ieftine sau mai vechi parcă o penalizează īn loc s-o ajute. şi 2) cred că sunt prea fixist/depăşit/romān să renunţ la bătrāneasca şi decrepita mea cutie manuală, deşi văzusem şi afară că mai toată lumea trece la automate, de ani buni deja
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 02:50   #161
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

Americanii au automate pe masini din anii 50 dar totusi, pe modelele sportive am vazut ca in general se poarta in continuare manuale chiar si la ei.

Asta e si parerea mea, pe o masina sportiva de multe ori este de preferat o manuala clasica, ai alt control al masinii cu ambreiaj clasic,tragi altfel de motor.

Pentru o masina de zi cu zi fara mari valente sportive deci orientata spre alte chestii gen confort, e preferabila automata.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 02:52   #162
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Total deacord cu tine, cu două observaţii: 1) e mai bună mai ales la maşinile mai de doamne-ajută, la alea ieftine sau mai vechi parcă o penalizează īn loc s-o ajute. şi 2) cred că sunt prea fixist/depăşit/romān să renunţ la bătrāneasca şi decrepita mea cutie manuală, deşi văzusem şi afară că mai toată lumea trece la automate, de ani buni deja
Automatele cu convertor de cuplu, daca nu ma insel, halesc resurse din motor semnificativ mai mult decat o manuala traditionala, au si lag , ma rog. Nu am condus din astea noi gen miracolul DSG, pe M3 nou vad ca iti dau manuala clasica in 6 rapoarte, si la golf 6 au zis ca manuala este extraordinara, nu ai nevoie de DSG. Desigur, pentru soferi. Nu tuturor le place sofatul.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 09:38   #163
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

M3, 911 turbo si nu numai au in oferta transmisii cu dublu ambreiaj, gen DSG. Piata o cere, sunt cele mai performante. Puse in linie dreapta, manuala/automata clasica vs dublu ambreiaj se vede clar diferenta.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 09:41   #164
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Manuala vs. automata

Sofat inseamna sa conduci o masina sau sa schimbi viteze ? Sau vrei sa spui ca viitorul M3 GTS, F430 Scuderia, CLK Black Series, Nissan GTR etc. sunt masini fara feeling ? Este doar o abordare diferita nicidecum gresita.

Ma repet, incearcati o masina mai potenta pe un drum virajat (si cat mai liber de preferinta, eventual chiar un circuit) cu cutie secventiala (sa aveti si mainile ocupate ) si mie greu sa cred ca nu o sa va placa.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 10:25   #165
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Manuala vs. automata

Din limitata mea experienţă cu motoare mari (peste 3 litri) cred că doar o automată le poate pune īn valoare cum trebuie, din ce spune folclorul urban īnţeleg ca motoarele foarte puternice sunt supuse la un stress prea mare cu o cutie manuală şi că automata se impune, nu ştiu īnsă dacă e pe deplin adevărat, poate alţii ar putea lămuri chestiunea că pe mine mă depăşeşte, nu am cunoştinţele necesare să pot explica/demonstra teoria.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -