Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-10, 20:37   #136
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

Ce treaba are SMG cu ce spun eu (cutii cu dublu ambreiaj gen DSG) ? Alea sunt cutii automate, adica nu stiu cum ai putea considera cutiile alea manuale....

Cutiile se impart simplu in manuale si automate, automatele sunt de mai multe tipuri, nu stiu cine a impus limitarea ca doar alea cu convertor de cuplu sunt automate. Restul ce sunt ? Manuale in niciun caz, doar nu ai pedala de ambreiaj, ai acceleratie si frana, restul stie ea ce sa faca.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 20:43   #137
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ce treaba are SMG cu ce spun eu (cutii cu dublu ambreiaj gen DSG) ? Alea sunt cutii automate, adica nu stiu cum ai putea considera cutiile alea manuale....

Cutiile se impart simplu in manuale si automate, automatele sunt de mai multe tipuri, nu stiu cine a impus limitarea ca doar alea cu convertor de cuplu sunt automate. Restul ce sunt ? Manuale in niciun caz, doar nu ai pedala de ambreiaj, ai acceleratie si frana, restul stie ea ce sa faca.
pai SMG-ul nu e tot tot o cutie "automata", dupa criteriile tale? ca nu are ambreiaj.. si totusi, producatorul a etichetat-o ca manuala..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 20:45   #138
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

Eu nu am adus in discutie SMG ci cutiile dual clutch care sunt 101% automate, despre alea era vorba ca sunt mai performante ca alea manuale. Scurt .

Despre SMG sincer nu zic nimic ca nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie. Poti sa o consideri hibrid intre manuala si automata.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 20:52   #139
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Eu nu am adus in discutie SMG ci cutiile dual clutch care sunt 101% automate, despre alea era vorba ca sunt mai performante ca alea manuale. Scurt .

Despre SMG sincer nu zic nimic ca nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie. Poti sa o consideri hibrid intre manuala si automata.
pai a fost inclus si SMG-ul aici, prin definitia ta pt cutiile automate. iar DSG, DKG e tot cam acelasi lucru, cutii cu 2 abreiaje. deci care au ambreiaje. diferenta intre ele si o manuala este modul in care utilizatorul interactioneaza cu ele.

du-te si mai cauta un buchet de flori, ca astea erau cam ofilite.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 20:55   #140
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

Intr SMG si DSG sunt jdemii de diferente tehnice. Oricum ai pune problema, tot mai aproape de o cutie automata decat de una manuala este,

_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 23:26   #141
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
pai SMG-ul nu e tot tot o cutie "automata", dupa criteriile tale? ca nu are ambreiaj.. si totusi, producatorul a etichetat-o ca manuala..
cum sa nu aiba ambreiaj ? SMG cat si F1 de la Ferrari sunt cutii secventiale, ce inseamna asta defapt, ca ambreiajul este actionat hidraulic automat de catre masina sau manual daca intervii tu prin padele/schimbator.

Cutie automata = cutie care poate schimba vitezele automat, fara interventia soferului, deci aici intra dublu ambreiaj, secventiale, convertizor de cuplu, chinez care face asta sub capota etc. Faptul ca poti interveni tu peste ea nu o face automata, doar mai distractiva si mai nou mai performanta.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 00:04   #142
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

Cred ca a vrut sa zica () ca nu ai pedala de ambreiaj.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 00:17   #143
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Din cate am citit SMG este acelasi principiu cu Easytronic de care am si pe Vectra.
Este o cutie manuala ca toate manualele cu actionari hidraulice asupra ambreiajului si schimbarii treptelor.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 01:49   #144
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cred ca a vrut sa zica () ca nu ai pedala de ambreiaj.
exact, dar el nu mai citi toate post-urile. se iarta! )

p.s. astea da! buchet mai serios!
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 06:46   #145
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Va certati ca ruptii.

Cutia manuala este la care schimbi manual vitezele, autoamata - care le schima singura, indiferent de sistem, restul cutiilor noi sunt sunt si manuale si automate adica si cu optiune de a schimba automat si de schimbat manual, asa ca astea nu prea isi au rostul in discutie.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 12:12   #146
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Va certati ca ruptii.
parerea ta.. era doar o discutie pe tema cutiilor, cu mai multe puncte de vedere. trebuie sa fie o cearta mereu?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 07-06-10, 13:30   #147
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Manuala vs. automata

Am condus si eu acum o luna un Clio 1.6 16v din 2003 automat. Nu mi-a placut deloc. Tot cautam ambreiajul si eram cu mana pe schimbator , vroiam sa schimb.. Poate daca as fi mers mai mult cu ea m-as obisnuii dar nu-mi9 place , prefer manuala .
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 12:14   #148
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Eu am mers 300 km in Bucuresti in ultimele 3 zile si abea astept sa achizitionez o automata de frecat prin Bucuresti, in rest este discutabil, dar ca feeling inca prefer manuala.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 22:59   #149
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Eu conduc tot timpul si automata si manuala. La inceput a fost nasol pentru ca fiind obisnuit cu manuala mi se mai intampla sa calc frana cu ambele picioare (reflexul frana+ambreiaj) - masina nu avea nici 100km la bord si era sa intre o Solenza in mine din cauza asta. Dar dupa 2-3 zile m-am obisnuit si acum le conduc pe amandoua fara sa am nevoie de acomodare, pe langa reflexul de ambreiaj la manuala mi s-a format si cel de a nu folosi piciorul stang la automata.
Astfel, mi-am format opinii clare despre ambele: la drum lung nimic nu se compara cu manuala, si cand merg cu automata o tin pe manual. Dar in oras, in aglomeratie, automata e sfanta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 23:57   #150
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Dar in oras, in aglomeratie, automata e sfanta.
total de acord. prinsei o aglomeratie intr-un orasel de aici, cand veneam de la munca, mi-a luat 40 de min sa parcurg 6km. vis! vis-a-vis de prima impresie cu automata, stateam cu stangu pe frana, depresand usor (ca pe ambreiaj) si acceleram constant, asteptand sa plece masina de pe loc. rezultatul: un scartait de tren comunist in gara, si asta chiar sub privirele sefului (lucram la o firma de inchirieri auto pe atunci). moment blond de tot!
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -