Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-10, 22:01   #121
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Nu intotdeauna ce e ieftin e si slab.
Si nu intotdeauna ce e scump isi merita banii!
Ai zis si tu un cliseu asa ca o vorba in vant, foarte general valabila.
eu cunosc problemele pe care le are noua cutie automata de la MBz.
Inafara de aceasta celelalte mai vechi erau foarte bune.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 22:07   #122
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Gixer sa inteleg ca automatele oferite de Mercedes sunt mai bune decat DSG / PDK, nu aduc in discutie cele dupa Ferrari & Co.?

Pai vb strict de automate, si anume doar cu selector de programe PRND321; si astfel cele mai bune fiind pana nu demult cele de la MBz.
Daca era vb aici si de secventialele cu +/- (ca la motocicleta ) atunci nu ma bagam prea tare pt ca nu le cunosc asa de bine....asta este, n-am condus Ferrari
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 24-02-10, 22:09   #123
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by MariusFastBoy View Post
Referitor la aceasta tema ...eu personal prefer cutia manuala deoarece e distractia mai mare nu cred ca sa conteze foarte mult dar este doar parerea mea
Daca ai fi avut ceva de la E55 AMG in sus n-ai mai spune chiar asa de convins asta....poate chiar ai zice contrariul :P
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 23:47   #124
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Manuala vs. automata

manual, ca e de condus sportiv. si consumu e mai mic, ca la automat tre sa turezi sa mergi tare
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-10, 01:46   #125
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
manual, ca e de condus sportiv. si consumu e mai mic, ca la automat tre sa turezi sa mergi tare
Tu intelegi ce ai scris? ))))
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 02:42   #126
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Ai zis si tu un cliseu asa ca o vorba in vant, foarte general valabila.
eu cunosc problemele pe care le are noua cutie automata de la MBz.
Inafara de aceasta celelalte mai vechi erau foarte bune.
Si care ar fi problemele la "noile cutii automate" ? Ma gandesc ca faci referire la 7G
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 04:58   #127
Shuba88
VW Driver

Stage 5
 
Shuba88's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 364
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Personal as alege oricand una manuala, eu vreau sa conduc masina nu ea sa ma conduca pe mine
Shuba88 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 05:21   #128
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Shuba88 View Post
Personal as alege oricand una manuala, eu vreau sa conduc masina nu ea sa ma conduca pe mine
In Sacele si eu as prefera manuala, in Bucuresti unde ziua margi 10 m si te opresti si tot asa, prefer manuala + ca acum la generatiile noi multe automata au posibilitatea de a schimba manual, doar ca sub alta forma
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 15:28   #129
Shuba88
VW Driver

Stage 5
 
Shuba88's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 364
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
In Sacele si eu as prefera manuala, in Bucuresti unde ziua margi 10 m si te opresti si tot asa, prefer manuala + ca acum la generatiile noi multe automata au posibilitatea de a schimba manual, doar ca sub alta forma
Faptul ca stau in Sacele asta nu inseamna ca nu umblu in alta parte De exemplu am locul de munca in Brasov, plus ca circul mult mai mult in Brasov decat in Sacele si e intradevar , cateodata mias dori una automata ca disper de la intaia-doua-frana , insa, atunci cand nu e trafic ,invarti de covrig ca un copil mic pe camp care sta in bratele lui tata incercand sa "conduca",dar defapt mai are gramada de invatat, asta am vrut sa subliniez.
Automatele sunt pentru lenesi, sau pentru cazuri extreme cum ar fi Bucurestiul
__________________
While I was waiting there for my mind to turn clear, I was listening to the blood rushing through my ears, and there was something else that I could hear.. Have you seen the girl with the red hat, she got lost one day, and never came back, turned here back on the world and black and white, now she walks with bunnies hopping at here side...
Shuba88 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 19:35   #130
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Shuba88 View Post
Faptul ca stau in Sacele asta nu inseamna ca nu umblu in alta parte De exemplu am locul de munca in Brasov, plus ca circul mult mai mult in Brasov decat in Sacele si e intradevar , cateodata mias dori una automata ca disper de la intaia-doua-frana , insa, atunci cand nu e trafic ,invarti de covrig ca un copil mic pe camp care sta in bratele lui tata incercand sa "conduca",dar defapt mai are gramada de invatat, asta am vrut sa subliniez.
Automatele sunt pentru lenesi, sau pentru cazuri extreme cum ar fi Bucurestiul
Asta ziceam si eu, nu vreau sa o iei ca o ofensa, chiar si circulatia din Brasov este lejera pe langa aia din Bucuresti, 20 ani de zile am fugit de automata, acum pt masina de Bucuresti nu mai vreau sa aud de manuala.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 13:20   #131
Dadutu

Stage 5
 
Dadutu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 301
Default Re: Manuala vs. automata

daca vrei performante mai bune manuala...iar daca vrei sa conduci mai lejer automata..
Dadutu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 13:56   #132
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

Cine ti-a spus tie asta ? Ultimele cutii automate cu doua ambreiaje dau clasa inclusiv la performanta cutiilor manuale. Cand o sa schimbi tu treptele cam in 10 milisecunde sa postezi un film pe forum.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 20:22   #133
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cine ti-a spus tie asta ? Ultimele cutii automate cu doua ambreiaje dau clasa inclusiv la performanta cutiilor manuale. Cand o sa schimbi tu treptele cam in 10 milisecunde sa postezi un film pe forum.
pai alea nu snt tot cutii manuale? cu 2 ambreiaje? cred ca s-a mai subliniat de cateva ori diferenta intre cutiile cu convertor de cuplu si cele cu ambreiaj. era vb de comparatia intre cutiile manuale, unde intra si secventiale si cele automate, cu convertor de cuplu. si alea nu stiu daca schimba mai repede decat o manuala.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 20:27   #134
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

Sunt tot cutii automate, nu sunt din alea clasice dar sunt automate. Eu cel putin nu as putea spune ca un Golf DSG, Veyron, Porsche PDK sau M3 DKG au cutii manuale. Nu cred ca a stabilit nimeni ca la capitolul automate intra doar cele clasice .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 06-06-10, 20:33   #135
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Sunt tot cutii automate, nu sunt din alea clasice dar sunt automate. Eu cel putin nu as putea spune ca un Golf DSG, Veyron, Porsche PDK sau M3 DKG au cutii manuale. Nu cred ca a stabilit nimeni ca la capitolul automate intra doar cele clasice .
eu cred ca producatorii, din start.. SMG - sequential MANUAL gearbox, de ex. si s-a mai vbt si pe thread de acelasi lucru, anume confuzia intre cutiile cu ambreiaj si cele cu convertor.
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -