Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-11, 12:25   #226
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Manuala vs. automata

si eu am votat manuala.nu imi place automata , prefer sa schimb eu vitezele in mod clasic.(singura exceptie ar fi un tiptronic cu "pedale" dupa volan cu care din pacate nu am avut niciodata ocazia sa ma dau).

m-am dat cu un audi A4 din 2002 cu automata si e foarte ciudat.si am mai condus un sprinter automat.sincer sa fiu nu mi-a placut.in mod cert este mult mai lejer de condus prin oras o automata dar pt mine nu are farmec daca nu "mestec in mamaliga"
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 12:57   #227
marian92

Stage 5
 
marian92's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 614
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Si cam cate automate ai condus tu la 18 ani ca sa stii sigur ce-ti place sau nu?
M-am obijnuit cu manuala, nu trebuie sa conduc zeci de masini automate ca sa nu imi placa, pur si simplu vreau eu sa schimb vitezele.
marian92 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 13:21   #228
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by marian92 View Post
M-am obijnuit cu manuala, nu trebuie sa conduc zeci de masini automate ca sa nu imi placa, pur si simplu vreau eu sa schimb vitezele.
Daca nu ai condus automate, de unde pana unde poti sa ai o parere? Asa ziceam si eu inainte sa-mi iau permisul, si pana sa am masina, ca automatele sunt pentru femei, dar dupa 2 ore de stat in trafic doar ambreiaj-acceleratie-frana, cate 1 metru cate 1 metru mi-am schimbat parerea dramatic. Si dupa ce am vazut cum e cu dublu ambreiaj....mi-am schimbat parerea iar. Sunt mai bune si la drag, si pe circuit.

P.S. : si la majoritatea automatelor, tu schimbi viteza, daca vrei. (+/- la in spatele volanului, pe volan, la schimbator...)...
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 14:28   #229
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Manuala vs. automata

Bong e pro automate dar in poll a votat manuala.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 15:57   #230
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Daca nu ai condus automate, de unde pana unde poti sa ai o parere? Asa ziceam si eu inainte sa-mi iau permisul
Poate a votat inainte sa isi ia permisul
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:06   #231
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Manuala vs. automata

Am votat manuala pentru ca asta detin, si pentru ca , desi e mai lenta decat ceva cu dublu ambreiaj sau cu transmisie variabila continua (cvt)....de ce sa ma cac pe mine... imi place sa mestec in mamaliga.
Una din putinele masini pentru care as renunta la buburuza mea ar fi noul Polo GTI...care nu are nici ca optional...cutie manuala.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:16   #232
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
Am votat manuala pentru ca asta detin, si pentru ca , desi e mai lenta decat ceva cu dublu ambreiaj sau cu transmisie variabila continua (cvt)....de ce sa ma cac pe mine... imi place sa mestec in mamaliga.
Una din putinele masini pentru care as renunta la buburuza mea ar fi noul Polo GTI...care nu are nici ca optional...cutie manuala.
1. Cate automate ai condus ?

2. Daca ai condus ce tip de automate ai condus ?

3. Ce putere aveau masinile ?

4. Manualele ce le-ai condus ce puteri aveau ?

L.E. Ca sa votezi una din 2 ar trebui sa fi avut contact cu ambele ca sa fie relevant.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:23   #233
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Ca sa votezi una din 2 ar trebui sa fi avut contact cu ambele ca sa fie relevant.
Nu stiu de unde aerul asta de superioritate, dar de ce crezi tu ca omul nu a condus automata & manuala?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:38   #234
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Nu stiu de unde aerul asta de superioritate, dar de ce crezi tu ca omul nu a condus automata & manuala?
Ai citit macar postul lui Bong ? A spus clar manuala detin asta am votat. Sa inteleg ca esti avocatul lui Bong ?
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:40   #235
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
de ce sa ma cac pe mine... imi place sa mestec in mamaliga.
Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
Ai citit macar postul lui Bong ? A spus clar manuala detin asta am votat. Sa inteleg ca esti avocatul lui Bong ?
Sa inteleg ca nu e suficient de explicit pentru tine?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:49   #236
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Sa inteleg ca nu e suficient de explicit pentru tine?
2-Cand votezi, intotdeauna argumentează in cadrul topicului.
3-Cānd argumentezi, scrie doar chestiuni clare, concrete, si legate de subiectul discutiei.
4-Cānd postezi linkuri, explică ce vrei să spuni cu ele, nu fă doar copy/paste.
6-Nu posta truisme stupide de genul "am ales x pentru ca bmw e bmw" şi nu folosi replici de genul: "masina x este pentru copii/figuranti/manelisti etc", foloseşte creierul şi experienţa cānd argumentezi, nu citate din folclor.
7-Foloseşte doar argumente reale, bazate pe experiente personale sau pe date certe.

Sunt destul de clare regulile de mai sus ? Discutia a degenerat am pus 4 intrebari simple de ce a ales manuala in favoarea automatei, de fapt de ce a votat, putea sa spuna aleg manuala ca imi place sa mestec cutie si sa nu voteze atata timp cat nu a testat/intrat in contact cu ambele tipuri. Plus ca a votat manuala si e pro automate cum a mentionat _Anaconda_.

Presupun ca cel mai relevant ca sa ai un poll corect desi 90% din poll-uri sunt nerealiste, sa fi testat macar 2 dintre participantele in poll ( fac referinta la poll-uri cu peste 2 alegeri )
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:54   #237
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
2-Cand votezi, intotdeauna argumentează in cadrul topicului.
3-Cānd argumentezi, scrie doar chestiuni clare, concrete, si legate de subiectul discutiei.
4-Cānd postezi linkuri, explică ce vrei să spuni cu ele, nu fă doar copy/paste.
6-Nu posta truisme stupide de genul "am ales x pentru ca bmw e bmw" şi nu folosi replici de genul: "masina x este pentru copii/figuranti/manelisti etc", foloseşte creierul şi experienţa cānd argumentezi, nu citate din folclor.
7-Foloseşte doar argumente reale, bazate pe experiente personale sau pe date certe.

Sunt destul de clare regulile de mai sus ? Discutia a degenerat am pus 4 intrebari simple de ce a ales manuala in favoarea automatei, de fapt de ce a votat, putea sa spuna aleg manuala ca imi place sa mestec cutie si sa nu voteze atata timp cat nu a testat/intrat in contact cu ambele tipuri. Plus ca a votat manuala si e pro automate cum a mentionat _Anaconda_.

Presupun ca cel mai relevant ca sa ai un poll corect desi 90% din poll-uri sunt nerealiste, sa fi testat macar 2 dintre participantele in poll ( fac referinta la poll-uri cu peste 2 alegeri )


Ma lupt cu morile de vant. Ai enumerat 5 reguli. Mai exact pe care dintre ele nu a respectat-o colegul?

Pollul este ceva simplu. Imagineaza-ti ca cineva te intreaba pe strada ce preferi, automata vs. manuala. Si tu ii spui "Dom'le, eu vreau manuala pentru ca imi place sa schimb vitezele". Ce ti se pare tie nerealist in chestiunea asta? Pur si simplu omul prefera manuala. CE TI SE PARE SF ??
eMH is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 22:01   #238
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Ma lupt cu morile de vant. Ai enumerat 5 reguli. Mai exact pe care dintre ele nu a respectat-o colegul?

Pollul este ceva simplu. Imagineaza-ti ca cineva te intreaba pe strada ce preferi, automata vs. manuala. Si tu ii spui "Dom'le, eu vreau manuala pentru ca imi place sa schimb vitezele". Ce ti se pare tie nerealist in chestiunea asta? Pur si simplu omul prefera manuala. CE TI SE PARE SF ??
Imi place sa mestec in mamaliga ti se pare argumentare la subiect si corecta ?

Suntem pe un forum auto unde ar trebui sa aducem argumente concrete nu afirmatii de genul "imi place sa mestec in mamaliga" daca pentru tine asta este nivelul la care vrei sa percepi sau sa faci schimb de informatii n-ai de cat go ahead. Daca mai ai ceva de obiectat continua pe pm.

Aleks, te rog sterge posturile offtopic.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 22:46   #239
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by The_Mask View Post
1. Cate automate ai condus ?

2. Daca ai condus ce tip de automate ai condus ?

3. Ce putere aveau masinile ?

4. Manualele ce le-ai condus ce puteri aveau ?

L.E. Ca sa votezi una din 2 ar trebui sa fi avut contact cu ambele ca sa fie relevant.
am argumentat ceva mai bine prima data cand am postat in acest topic... pentru partea tehnica. cred ca si in al doilea post. mestecatul in mamaliga l-am evocat cand am fost intrebat de ce sunt pro automata dar am votat manuala.

automate
mercedes ml 320 2007 ???cp -test drive
vw touareg 3.0 v6 TDI ~1000 km pe dn-uri in mare parte.schimba prea incet pentru gustul meu
Toyota Prius hybrid ~100 km pe dn-uri

manuale:
Logan 1.5 dci 70cp ( in liceu conduceam in weekend-uri un logan mcv 1.5 dci de la taica-miu) ~1000 km prin Bucuresti
Matiz ~ 20 km prin Bucuresti
Tico prin poligon
Vw Golf 4 1.9 tdi 90cp prin poligon
Vw golf5 1.4 80cp ~1500 km A1, A2, Pitesti
Vw golf5 1.9 105 cp ~2000 km A1, Pitesti
Opel kadett GSI ??? cp ( gratie colegului de forum bobbi_gsi) ~10 km, Pitesti
Skoda octavia 2 1.9 105 cp , poligon
Peugeot 206 1.4 75 cp ~ 1-2 km prin jurul liceului
Volvo 460 1.8 ???cp ~ 20 km prin Bucuresti
Citroen C4 1.6 110 cp ~2000 km prin Bucuresti, Pitesti, A1
Dacia Logan 1.4 75cp lesinati ~100 km prin Pitesti
Dacia Solenza 1.4 75cp stock ~100 km prin Bucuresti
Dacia Solenza 1.4 ???cp ~ 30 km prin pitesti
Opel Astra H 1.9 D 100 cp Ranca- tg. Jiu
Vw Caravelle 1.9 militari- mogosoaia pe centura
Opel astra G 1.4 90 cp mioveni-pitesti
Dacia 1300 shasa cai frumosh (am avut una cam o luna) ??? km... prin tot bucurestiul...muuulte ture
Renault Megane bicorp 1.5dci 105 cp 6 trepte ??? km prin bucuresti
Honda Civic '88, Una foarte suparata....din pacate doar putin pe o strada dreapta si lunga...
Suzuki Splash 1.2 86cp - great fun (am avut 2 buc, 6 luni in total, 7000km)
Suzuki Swift Sport 1.6 125 cp test drive
Suzuki Swift 1.2 94cp (ultima generatie) test drive
Suzuki Swift 1.3 92 cp stock - o masina geniala (masina curenta, 16500 km)


Oi avea 20 de ani, dar am pus mana pe destule masini...zic eu.
Lista nu am facut-o sa impresionez pe cineva. nici nu mi se pare impresionanta... am facut-o pentru amuzamentul meu...si pentru a-mi exersa memoria.
Automata nu am condus prea mult, dar sincer sa fiu destul incat sa-mi fac o parere cat de cat.
Lista nu stiu daca e completa....sincer....desi nu-mi vine in cap acum alta masina pe care s-o fi condus si sa nu fie aici.

Last edited by Bong; 27-01-11 at 22:51.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 22:59   #240
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

O masina ajungi sa o cunosti si sa o apreciezi/dezavuezi dupa ce o conduci o saptamana, doua, zilnic cateva zeci de km sau mai mult. Lista aia nu inseamna absolut nimic. Eu nu cunosc pe nimeni care sa fi condus o automata o perioada de timp in oras si sa isi doreasca dupa sa se intoarca la manuala, desi initial toti ziceau ca prefera manuale, cand au vazut ce confortabile sunt automatele in oras si cati nervi si timp iti salveaza s-au dat pe brazda.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -