Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-12, 11:59   #376
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
E o foarte mare diferenta daca vorbim intre automate si noi si masini automate de 10+ ani..

Aproape toate automatele noi au performante si consum mai decat manuale..
Uita-te la niste comparatii de exemplu pe Polo, Golf 6 intre DSG si manuala..

La raliuri toate sunt secventiale si nu au nici o legatura cu cutile manuale sau automate de pe masinile de serie, cum si masina, in afara de forma caroseriei, e din alt film complet.

pana si masinile per ansamblu difera foarte mult la intervale de 10 ani, daramite un singur subansamblu. cred ca topicul se refera in general, la masinile de acum, daca mergi in show room si banul nu este o problema ce anume ai alege, comfort automatic sau agitatie manuala.

daca esti satul de masini si trecut putin prin viata alegi automatic, daca esti flamand de viata si mai agitat de fire vrei sa ai batul tau.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 12:22   #377
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca esti satul de masini si trecut putin prin viata alegi automatic, daca esti flamand de viata si mai agitat de fire vrei sa ai batul tau.
Eu nu-s trecut prin viata si nici satul de masini da' sa mor de nu ma c*c pe el de bat cand conduc cate 2-3 ore prin Bucuresti la ore de varf

Si am mai observat un lucru: cu automata sunt mult mai calm in trafic. Cand stau la cozi si conduc masina manuala ma enervez, tot timpul a 1a, scoate-o pe liber, calca ambreiajul; la automata ridic frana si calc frana (eventual o scot pe liber dar la cutia mea asta inseamna ca dai de schimbator putin in dreapta, iar ca s-o bagi in D putin in stanga si gata), sunt mai calm, rabd mai bine aglomeratia.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 15:26   #378
AndreiKMK

Stage 3
 
AndreiKMK's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 131
Default Re: Manuala vs. automata

Pai cam asta reiese din faptul ca nu mai ai rabdare prin Bucuresti ... Ca esti cam satul si voi bucurestenii aveti tot dreptul asta, adica am traversat de vreo 4 ori Bucurestiul si e crima, mai ales la ora de varf.

By the way, la manuala vs automata, luand caz general, fiecare are + si -, exact ca topicul interminabil benzina vs motorina, pana la urma eu is de parere ca tot dupa gustul fiecaruia e si dupa locul in care exploatezi masina (preponderent urban sau extra-urban)
AndreiKMK is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 11:07   #379
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Eu nu-s trecut prin viata si nici satul de masini da' sa mor de nu ma c*c pe el de bat cand conduc cate 2-3 ore prin Bucuresti la ore de varf

Si am mai observat un lucru: cu automata sunt mult mai calm in trafic. Cand stau la cozi si conduc masina manuala ma enervez, tot timpul a 1a, scoate-o pe liber, calca ambreiajul; la automata ridic frana si calc frana (eventual o scot pe liber dar la cutia mea asta inseamna ca dai de schimbator putin in dreapta, iar ca s-o bagi in D putin in stanga si gata), sunt mai calm, rabd mai bine aglomeratia.
Automata e foarte comoda, asta-i adevarul. Calca ambreaju, bag-o intra-ntaia, scoate in liber, - e enervant. Daa la automata ta ( cind stai la semafor cite 3 minute sau e coloana ) dai putin in dreapta ca sa o bagi in liber, sau dai putin in stinga ca sa o bagi iarasi in D, - asta nu-i enervant ? Numai la o manuala e enervanta ? HAA ? Prima data cind am condus automata, mi-a placut. Si am zis ca-mi trebuie si mie o automata. Zis si facut. Am luat un Bmw 318 ti cu 140 de cai cu schimbator automat. A fost fain pina mi-am dat seama cit de costisitor este o automata ( schimb de ulei - 6 litrii, la fiecare 60 de mii de km, filtru, garnitura ) , mai ales daca tii se strica automata, - poti sa vinzi masina, pt ca te costa reparatia cit te costa o alta masina SH. Asa ca am trecut inapoi pe manuala. NO STRES.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 12:38   #380
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Automata e foarte comoda, asta-i adevarul. Calca ambreaju, bag-o intra-ntaia, scoate in liber, - e enervant. Daa la automata ta ( cind stai la semafor cite 3 minute sau e coloana ) dai putin in dreapta ca sa o bagi in liber, sau dai putin in stinga ca sa o bagi iarasi in D, - asta nu-i enervant ? Numai la o manuala e enervanta ? HAA ? Prima data cind am condus automata, mi-a placut. Si am zis ca-mi trebuie si mie o automata. Zis si facut. Am luat un Bmw 318 ti cu 140 de cai cu schimbator automat. A fost fain pina mi-am dat seama cit de costisitor este o automata ( schimb de ulei - 6 litrii, la fiecare 60 de mii de km, filtru, garnitura ) , mai ales daca tii se strica automata, - poti sa vinzi masina, pt ca te costa reparatia cit te costa o alta masina SH. Asa ca am trecut inapoi pe manuala. NO STRES.
Si ce-ai vrea, s-o controlez cu gandul?
Ulei la fiecare 60k e recomandat sa schimbi la orice cutie. In rest, intretinerea este exact ca la o manuala pentru ca este o manuala robotizata.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 18:36   #381
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Si ce-ai vrea, s-o controlez cu gandul?
Ulei la fiecare 60k e recomandat sa schimbi la orice cutie. In rest, intretinerea este exact ca la o manuala pentru ca este o manuala robotizata.
si cine schimba asa uleiul in cutie la noi? ala e pe viata d-le..
ondin is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 10:10   #382
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Manuala vs. automata

Pentru Romania si numai pentru Romania, cutia manuala e mai buna, la ce drumuri avem, noroi, zapezi iarna, etc. Plus intretinerea cutiei automate care atarna greu la buzunar, 8-10 litri de ulei la 60000 km si un filtru, se mai duce radiatorul de racire la unele modele, etc.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 13:18   #383
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

In condusul cotidian automata este imbatabila iar scosul din D in N la semafor este de domeniul trecutului (hai sa nu mai vorbim de cutii de viteze automate de 20 de ani vechime).

Deasemenea si pentru un mers sportiv tot cutiile automate (unele) sunt mai rapide.

Este foarte adevarat ca o cutie manuala iti da o anume satisfactie si de multe ori cand te joci cu o masinuta preferi manuala dar incet incet cutiile automate moderne te cam conving ca sunt superioare.

Nu are rost sa vorbim de costuri de intretinere pentru ca in general sunt mai mici, nu mai mari si variaza in functie de producatorul cutiei, de tipul de cutie, etc.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 19:12   #384
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Bai, deci nu pot sa cred asa ceva. Cand avea fritz e36 automat stia tot forumul ca o baga el in S si imediat ajunge la 340 km/h. Acum zice ca is puturoase si mai stiu eu ce. Se contrazice grav

Fritz, uita-te la comparatiile dintre Golf GTI manual si acelasi Golf GTI dar automat si vezi ce se intampla! Asta inseamna evolutia, prietene! Vezi ca era filmul comparativ pe pagina trecuta, cred.
https://www.youtube.com/watch?v=X4HpD5K6Qws
La filmul asta te referi ? Pai tu nu vezi ca aia-s galbejiti ? Tu ai incredere in galbejiti ? Fac si aia reclama la masina cu schimbator automat. Au fost platiti ca sa faca reclama. Daca eram eu la masina cu schimbator manual, fii sigur ca ala cu automata nu ma intrecea. Is galbejiti, uitate la ochii lor, ca se vede cit is de smecheri. Nu cunosc GTI-u de la Golf. Cunosc doar Bmw-u, manual si automat. Automata e automata, indiferent ca e Golf sau Bmw sau alta marca.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 19:19   #385
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
In condusul cotidian automata este imbatabila iar scosul din D in N la semafor este de domeniul trecutului (hai sa nu mai vorbim de cutii de viteze automate de 20 de ani vechime).

Deasemenea si pentru un mers sportiv tot cutiile automate (unele) sunt mai rapide.

Este foarte adevarat ca o cutie manuala iti da o anume satisfactie si de multe ori cand te joci cu o masinuta preferi manuala dar incet incet cutiile automate moderne te cam conving ca sunt superioare.

Nu are rost sa vorbim de costuri de intretinere pentru ca in general sunt mai mici, nu mai mari si variaza in functie de producatorul cutiei, de tipul de cutie, etc.
Pt un mers sportiv, cutiile automate sint mai rapide ? Eu cred ca glumesti. Zimi citeva exemple, care masina cu cutie automata e mai rapida decit una manuala ?
Costurile de intretinere la o automata sint mai mici ? Nu-mi vine sa cred ce vad. Pe bune ? Cum ? Explicate. Demonstreaza. Eu n-am avut automata si nu stiu cum sta treaba ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 20:54   #386
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Manuala vs. automata

Stai jos, Speedy Gonzales, ai nota 4. Cand oi schimba tu treptele mai repede ca o cutie cu dublu-ambreiaj, adica DSG, PDK, etc. atunci eu o sa ma inchin in fata ta, o sa te consider Zeitate. O sa fie un singur lucru pe care o sa il reusesti totusi in incercarea ta: o sa faci cutia aia sa cârâie ca o dacie cand bagi "R de la Racheta". In F1 e folosita automata ca nu aveau loc de schimbator, nu?

Apropo, vezi ca acele cutii despre care ti-am vorbit eu si altii pe topicul asta iti ofera posibilitatea sa schimbi MANUAL, cand vrei, din Padelele din spatele volanului.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 21:40   #387
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Manuala vs. automata

Imi lipseste cumva piciorul stang si mana dreapta?

Manuala!!!!
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 23:50   #388
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Pt un mers sportiv, cutiile automate sint mai rapide ? Eu cred ca glumesti. Zimi citeva exemple, care masina cu cutie automata e mai rapida decit una manuala ?
Costurile de intretinere la o automata sint mai mici ? Nu-mi vine sa cred ce vad. Pe bune ? Cum ? Explicate. Demonstreaza. Eu n-am avut automata si nu stiu cum sta treaba ?
Exeple de cutii automate mai rapide ti-a dat Giully4u, + toate cutiile automate de 8 trepte actuale (BMW, Audi).

La masina mea de exemplu se schimba uleiul cu filtru cam odata la 100k de km indiferent de stilul de mers, adica cam 500 eur/100k de km.

La manuala vorbim de kit ambreiaj + volanta (care daca ai ghinion si este volanta dubla cam sari in aer la preturi), care in functie de masina si de stilul de mers cad mai des sau mai rar.

Mai nasol este cand iti cade cutia automata, reparatia capitala fiind intre 500 si 2000 de EUR, dar si asta depinde de intretinere, cat de cat stil de mers si mai ales de producator. Chiar si asa la ~ 200k de km costurile sunt echivalente, mai ales cand vorbim de mers spotiv la manuala.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 01:08   #389
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Imi lipseste cumva piciorul stang si mana dreapta?

Manuala!!!!
Doar aglomeratia din Bucuresti la orele de varf.
Dupa o luna o sa te saturi sa dai la facalet si sa faci joc de glezne de 50 de ori intre 2 semafoare.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 10:59   #390
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Stai jos, Speedy Gonzales, ai nota 4. Cand oi schimba tu treptele mai repede ca o cutie cu dublu-ambreiaj, adica DSG, PDK, etc. atunci eu o sa ma inchin in fata ta, o sa te consider Zeitate. O sa fie un singur lucru pe care o sa il reusesti totusi in incercarea ta: o sa faci cutia aia sa cârâie ca o dacie cand bagi "R de la Racheta". In F1 e folosita automata ca nu aveau loc de schimbator, nu?

Apropo, vezi ca acele cutii despre care ti-am vorbit eu si altii pe topicul asta iti ofera posibilitatea sa schimbi MANUAL, cand vrei, din Padelele din spatele volanului.
DSG, PDK - masinile cu astfel de cutii nu costa 2000 sau 3000 de euro, nu-i bai ? Sau cu 8 trepte sau mai stiu eu ce. Omu cind vrea sa-si cumpere o masina cu schimbator automat, vrea ceva la 2 sau 4000 de euro. Ca si in cazul meu. Eu ma refeream la masinile mai vechi, asa intre 10 si 15 ani. La masinile mai vechi, nu este nici o automata mai rapida decit o manuala. La asta m-am referit, si nu la masini mai noi. La masinile mai vechi de 10 ani, e mai buna o manuala. Si la masinile mai noi, e mai buna si mai rapida o automata. Depinde despre ce masini vorbim. Mai noi sau mai vechi. Eu cum am avut numai masini mai vechi, deci stiu cum e o automata. Si foarte putini de pe aici au bani de o masina scumpa, care e automata si e mai rapida decit o manuala.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -