Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-12, 20:51   #391
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Fritz, fara suparare, daca tu nu iti permiti o masina mai scumpa de ~2.000 de euro, nu inseamna ca tot forumul se rezuma la asta. Trebuie sa vorbim la masini macar din deceniul nostru. Nu ai cum sa acuzi tehnologia de acum 30 de ani ca era proasta. Intre timp cutiile automate au evoluat foarte mult. Cele manuale au cam stagnat, pentru ca nu e mare lucru de imbunatatit la ele.

Gandeste-te de exemplu la masinile fabricate dupa 2004, de exemplu. Poate te ajuta!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 22-09-12, 16:36   #392
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: Manuala vs. automata

Lumea a avansat si multe din vechile probleme a cutiilor automate au disparut.. PS: La semafor nu trebuie sa o scoti pe N automata, doar tii piciorul pe frana, asa e recomandat in carte.. .. Si da un dsg sau un pdk e mai rapid decat acelasi model cu cutie manuala.. Testat, verificat..
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 06:54   #393
841-SIK

Stage 2
 
841-SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 26
Member of:
[FORD]
Default Re: Manuala vs. automata

Automata CLAR!!Am avut pana acum 2 manuale si acum mi-am luat automata...si e suuper.Nu iti ma bati capul cu shimbatul vitezelor.Daca vrei masina de distractie..da sunt de acoord cu manuala....dar daca folosesti masina zii de zii cutia automata este ce trebuie.
841-SIK is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 07:38   #394
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Manuala vs. automata

Iti bati capul cu schimbatul vitezelor? Ba! Ce scoala de soferi ai facut tu? Te dai cu capu' de nuca schimbatorului ? Zi ca omorai motorul la plecarea de pe loc.

Manuala. Automata e pentru femei.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 09:24   #395
841-SIK

Stage 2
 
841-SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 26
Member of:
[FORD]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Iti bati capul cu schimbatul vitezelor? Ba! Ce scoala de soferi ai facut tu? Te dai cu capu' de nuca schimbatorului ? Zi ca omorai motorul la plecarea de pe loc.

Manuala. Automata e pentru femei.
Tu ai avut s-au macar ai condus masina automata?Dupa cum am scis am avut masini manuale si automate si am realizat ca este mai comod!Esti tare prost dupa cum vad....ai gandirea aia de "racer".Bag mana in foc ca nu ai mai mult de 18 ani si visezi sa ai Ferarri.
841-SIK is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 11:15   #396
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Manuala vs. automata

E mai comod sau mai usor? Mai devreme ziceai ca nu-ti mai bati capul cu schimbatul vitezelor. Acu' o dai in mai comod, nici tu n-ai habar.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 11:21   #397
841-SIK

Stage 2
 
841-SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 26
Member of:
[FORD]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
E mai comod sau mai usor? Mai devreme ziceai ca nu-ti mai bati capul cu schimbatul vitezelor. Acu' o dai in mai comod, nici tu n-ai habar.
Pai normal ca este mai comod daca nu mai schimbi vitezele)lasa asa...
841-SIK is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 12:14   #398
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Manuala. Automata e pentru femei.
Deci toate masinile premium cu motoare mari sunt pentru femei. Mercedes SLS AMG, Ferrari 458 Italia, Lamborghini Aventador, ce sa mai, toate supercar-urile sunt pentru femei Si Hummer H1 tot pentru femei e.
Pentru barbati e Polo 1.2, ca are numai manuala.

Foarte bine le zici.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 12:35   #399
841-SIK

Stage 2
 
841-SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 26
Member of:
[FORD]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Deci toate masinile premium cu motoare mari sunt pentru femei. Mercedes SLS AMG, Ferrari 458 Italia, Lamborghini Aventador, ce sa mai, toate supercar-urile sunt pentru femei Si Hummer H1 tot pentru femei e.
Pentru barbati e Polo 1.2, ca are numai manuala.

Foarte bine le zici.
Si cu asta ai spus tot!Multumesc!
841-SIK is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 13:11   #400
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Amandoua sant bune, si automata si manuala. Cand e coloana, e enervant sa o bagi, si sa o scoti dintr-an taia, de un milion de ori. Asta chiar ca-i enervant. La manuala schimbi 2 litrii de ulei, si la automata 6 litrii. Deci antretinerea la manuala e mai ieftina. Oare de ce nu stie nimeni, de ce in America, 90 % sant cu schimbator automat. Asta nu-i adevarat ca oamenii de acolo sant puturosi. Altu e motivu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 22:12   #401
scrisit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 560
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Deci toate masinile premium cu motoare mari sunt pentru femei. Mercedes SLS AMG, Ferrari 458 Italia, Lamborghini Aventador, ce sa mai, toate supercar-urile sunt pentru femei Si Hummer H1 tot pentru femei e.
Pentru barbati e Polo 1.2, ca are numai manuala.

Foarte bine le zici.
Aici e vorba de masini zilnice.

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Amandoua sant bune, si automata si manuala. Cand e coloana, e enervant sa o bagi, si sa o scoti dintr-an taia, de un milion de ori. Asta chiar ca-i enervant. La manuala schimbi 2 litrii de ulei, si la automata 6 litrii. Deci antretinerea la manuala e mai ieftina. Oare de ce nu stie nimeni, de ce in America, 90 % sant cu schimbator automat. Asta nu-i adevarat ca oamenii de acolo sant puturosi. Altu e motivu.
Motivul e ca nu stiu sa conduca.
scrisit is offline   Reply With Quote
Old 29-09-12, 22:59   #402
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Motivul e ca nu stiu sa conduca.
Motivul e ca turma consuma ce i se pune sub bot. Si in SUA, si-n Europa.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 13:29   #403
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

@ SCRISIT @

Nu stiu sa conduca haa ? ) ) ) Sa-mi bag picioru ... ) Mai bine nu scriam nimica.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 16:26   #404
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Exclamation Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
@ SCRISIT @

Nu stiu sa conduca haa ? ) ) ) Sa-mi bag picioru ... ) Mai bine nu scriam nimica.
BIG like
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 20:18   #405
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Bai, deci nu pot sa cred asa ceva. Cand avea fritz e36 automat stia tot forumul ca o baga el in S si imediat ajunge la 340 km/h. Acum zice ca is puturoase si mai stiu eu ce. Se contrazice grav

Fritz, uita-te la comparatiile dintre Golf GTI manual si acelasi Golf GTI dar automat si vezi ce se intampla! Asta inseamna evolutia, prietene! Vezi ca era filmul comparativ pe pagina trecuta, cred.
Aaaaaa, am si uitat de S-ul ala de la Bmw. Na vezi ? Nu prea l-am folosit, decat la anceput cand l-am cumparat. De atunci conduceam pe economic. Si am si uitat de el. Am vandut masina aia fara sa fi folosit S-u ala. Pai apesi butonu manual, si schimbi tu vitezele. Apesi butonu sport, si zbori. Am si uitat de ele. Tot timpul mergeam pe economic. Apesi pe buton, dai intr-a doua, figuri, vrajeli. Si cam tot aia faci ca si la o manuala. Si la automata a-ti folosesti mana pe schimbator, nu numai la manuala.
De Golfu ala GTI, vreau sa spun, ca are un preten de al meu. Golf din '94, motor 2000 cm3, 116 cai, automata. Asta nici macar nu are butonu ala S ( sport ) ca si Bmw-u pe care l-am avut eu. Acelasi sistem le au amandoua. P, R, N, D, 1, 2, 3. Aaaaa, tu te refereai la Golfurile GTI alea noi. Apoi masinile astea noi cu schimbator automat, sant rapide ma tata, nu ca astea vechi. Sti care-i treaba ? Ca pe youtube, nu vad nici o masina automata, care sa antreaca o manuala. Doar acolo in filmuletu ala cu japonezi sau ce as, acolo am vazut asta. Altundeva n-am vazut nicaieri.
Apoi ma tata, daca eu la manuala, stau cu picioru pe ambreaj tot timpu, cand sant semafoare, sau e coloana. Atunci tu cu automata, stai tot timpu cu picioru pe frana, cand e coloana , sau sant multe semafoare. Aceiasi chestie o facem amandoi. Eu cu picioru stang pe ambreaj. Tu cu picioru drept pe frana. Nu este nici o diferenta. Tu pui mana pe schimbatoru automat si o bagi in N, eu cu manuala o bag in liber. Deci aceiasi chestie o facem amandoi.

Last edited by franz34sm; 30-09-12 at 20:23.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -