Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-11, 00:22   #241
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Manuala vs. automata

Asa e , Bong fara suparare vorbesti in necunostinta de cauza. Chiar as vrea sa te vad cum "amesteci in mamaliga" la o masina de 400 cp cu ambreiaj adecvat.

In 2011 pentru o masina de zi cu zi nu se renteaza cutia manuala, au devenit atat de performante cele automate inca inlocuiesc cu brio din orice aspect pe cele manuale. Poate ca pentru unii este totusi absolut necesar sa fie simtita prezenta schimbatorului pe care sa isi tina permanent mana dreapta si stanga cocotata pe volan.

In schimb la supercaruri / masini de circuit o cutie manuala poate oferii un plus la reactii , pregatirea treptei inainte de viraj , etc. eventual si o anumita senzatie.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 19:30   #242
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Manuala vs. automata

asta am scris si eu cu o pagina sau 2 inainte...ca atata timp cat cutia automata e una moderna, mai ales cu 2 ambreiaje sau cvt, manuala e clar depasita.

la condus extraurban totusi, la un moment dat am pus automata pe +/-, pentru ca nu ma intelegeam de nici o culoare cu ea.

la 400 cp....nu as mesteca nici eu in mamaliga...ori dublu-ambreiaj (golfR, GTR etc), ori secventiala (e un nene pe aici care tot lucreaza la un subaru foarte rau, cu secveniala).

am votat manuala, desi in cam toate posturile de pe acest topic sunt pro automata, pentru ca masina mea am avut-o de ales automata sau manuala. automata, desi avea +/-, nu era o cutie cvt sau cu dublu-ambreiaj, drept urmare am considerat-o inutila...pentru ca eu unu cand vreau schimb mai repede decat o cutie automata cu un singur ambreiaj pusa pe manual.
daca imi permiteam un polo gti , sau macar 1.2 tsi dsg, il luam fara sa ezit, dar nu mi-am permis.

inainte sa mai ziceti ceva de posturile mele...cititi-le pe toate dinainte, puse pe topic-ul asta....pentru ca mi-am exprimat punctul de vedere clar... intr-un post chiar am argumentat destul de explicit avantajele unui dsg...etc

si...ca fapt divers...chiar imi place foarte mult sa mestec in mamaliga atunci cand nu stau bara la bara. cand stau...ma gandesc ce buna ar fi o automata... ca si atunci cand ratez treapta 3...sau schimb prea incet...ma gandesc cat de bun ar fi un dsg...
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 28-01-11, 20:08   #243
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
asta am scris si eu cu o pagina sau 2 inainte...ca atata timp cat cutia automata e una moderna, mai ales cu 2 ambreiaje sau cvt, manuala e clar depasita.

la condus extraurban totusi, la un moment dat am pus automata pe +/-, pentru ca nu ma intelegeam de nici o culoare cu ea.
CVT e o porcarie dupa mine...

Nu te intelegeai cu ea pentru ca nu ti s-a format piciorul pentru ea; eu cu a mea ma inteleg perfect, de multe ori parca stie dinainte ce vreau sa fac, stiu clar cat trebuie sa apas acceleratia cat sa nu dea o treapta inapoi (asta in afara de kickdown), ridic usor piciorul de pe acceleratie cand vreau sa schimbe in superioara fix in acel moment etc. De fapt in oras +/- mai rau ma incurca pentru ca e atat de flexibila cutia incat se adapteaza perfect stilului de condus si nu mai ai nevoie de semiautomat. Plus ca pe zapada apas modul de iarna si face plecari extrem de line cu a 2a, si nici nu mai derapeaza. E drept, e ceva mai complicat sa faci miscari foarte line in marche-arriere decat cu o manuala.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 10:19   #244
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Manuala vs. automata

Cu o manuala inveti sa conduci corect, cel mai corect, o masina.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 11:10   #245
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by rpopescu View Post
Cu o manuala inveti sa conduci corect, cel mai corect, o masina.
De ce? Argumenteaza.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 16:32   #246
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Manuala vs. automata

Automatul devine el, conducatorul auto. (Este un raspuns - sinteza)...

Last edited by rpopescu; 17-02-11 at 16:36.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 16:36   #247
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

Condusul unei masini bine nu inseamna sa schimbi vitezele cu mana. Tine de alte chestii, anume: atentie distributiva, prezenta de spirit, calm, prudenta, condus preventiv, anticiparea situatiilor potential periculoase. Mestecatul in viteze nu inseamna absolut nimic. Forum de raceri care va aflati.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 16:40   #248
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Tine de alte chestii
Tine si de alte chestii, de acord dar fara viteze... unde te duci... in offtopic ?

(Fara curse) Ce apasa elevul cand vine un viraj ? Intrebare pusa pentru un detaliu - argument, ontopic.

Last edited by rpopescu; 17-02-11 at 16:51.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:15   #249
MoldamiN

Stage 4
 
MoldamiN's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 176
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by rpopescu View Post
Tine si de alte chestii, de acord dar fara viteze... unde te duci... in offtopic ?

(Fara curse) Ce apasa elevul cand vine un viraj ? Intrebare pusa pentru un detaliu - argument, ontopic.
Depinde de viraj, in unele apesi doar acceleratia, in unele esti nevoit sa apesi si frana, chiar ambreiajul, pt a schimba o treapta inferioara. Cu o cutie de viteze automata, faza cu ambreiajul si schimbatul vitezei pica, deci mai multa atentie la drum, mai ales in cazul unui elev. Putin offtopic. La ce drumuri sunt in Romania, e de preferat sa apesi in orice viraj frana, deoarece nu stii ce te asteapta dupa si probabil, pui masina pe butuci, in cazul de fata, nu mai esti nevoit sa apesi nimic...
__________________
“Arhitectura este sculptură locuită” Constantin Brancusi
MoldamiN is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:33   #250
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Manuala vs. automata

In cazul cutiei manuale, inaintea unui viraj, elevul apasa ambreiajul si introduce in viteza inferioara, instaland reducerea vitezei prin frana de motor.
La cutia automata, elevul apasa doar frana.
Aceasta invata elevul intr-un caz (cutie actionata manual) sau in altul (cutie de viteze automata).

Last edited by rpopescu; 17-02-11 at 17:59.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 18:15   #251
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by rpopescu View Post
In cazul cutiei manuale, inaintea unui viraj, elevul apasa ambreiajul si introduce in viteza inferioara, instaland reducerea vitezei prin frana de motor.
La cutia automata, elevul apasa doar frana.
Aceasta invata elevul intr-un caz (cutie actionata manual) sau in altul (cutie de viteze automata).
De fapt la cutia automata nu apesi nimic si da ea inferioara daca este nevoie. Sau daca tii neaparat dai un "-" si ai terminat
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 18:31   #252
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Manuala vs. automata

Cand pui un cetatean care a facut scoala pe masina cu cutie automata, sa conduca una cu cutie manuala...
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 18:35   #253
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Manuala vs. automata

La noi, daca faci scoala pe masina cu automata, nu ai voie sa conduci manuala, parca asa am citit undeva. Si mi se pare normal.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 18:38   #254
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Manuala vs. automata

Si invers, daca faci scoala pe cutia manuala, ,,le cam stim" pe toate. Acest ,,circa" vine din experienta, dar practica in scoala este o baza solida pentru orice elev. Sunt utile amandoua tipurile de actionari la cutii viteza dar mai bine incepem cu actionarea manuala : Se invata cel mai corect cand ai toate comenzile in mana. De aceea am spus sus cel mai corect. Ca si cum ai invata sa pilotezi pe un avion scoala cu mana pe toate manetele si pe urma, te poti ,,specializa" pentru un avion cu comenzi automatizate ...

Last edited by rpopescu; 17-02-11 at 18:52.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 19:24   #255
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by rpopescu View Post
Cand pui un cetatean care a facut scoala pe masina cu cutie automata, sa conduca una cu cutie manuala...
Si cand pui invers e tot cam la fel. Tot prostii de incepator faci.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -