Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-10, 11:46   #2416
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Sunt si eu curios ce 2.5 benzina consuma doar 14 in traficul din Bucuresti. Astept un posesor de asemenea raritate astfel incat sa se confirme diferenta de doar 3 litri la consum urban intre agricol si benzol.
mah, in caz ca nu bate campii obc-ul, am vzt la multi consumul asta mediu la 325i (13-14%), dar in craiova. a mea in schimb imi ia cam 16-18% in oras, mai ales daca e vb de mers ziua, cand e mai aglomerat.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 13:18   #2417
badboybuzau

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu inteleg treaba cu alegerea carburantului. Carburantul autoturismelor e unul singur : benzina. Motorina pe camp si benzina pe sosea ( Conceptie proprie , nu fac referire la cei care au diesel'uri ) . Cat despre fiabilitate, unde ati vazut voi ca motoarele diesel sunt mai fiabile ca cele pe benzina ? De ce benzinarele merg 200k fara sa le ridici capota, pe cand cele diesel dupa 80k..100k sunt bagate in service ( , turbine stricate, infundate, fum negru, desfundare EGR si alte chestii care se pot infunda doar cu un combustibil " murdar " , motorina ) ? Dai mai mult pe masini cu motoare diesel, consuma mai putin un timp, apoi bagi sute de euro ( poate si mai mult ) pentru a le pune inapoi pe sosea ! Deci mai scumpa ca o benzinara. Deci parerea mea, benzina 4 ever. Insa daca vreti economie, se poate pune GPL, chiar foarte fiabil, arde bine ( adevarat, scade 5..10% din putere ) , dar cand te duci la pompa cu aproximativ jumatate din bani pentru aceeasi 100 de km parcursa cu benzina,alta viata nene Numai bine !

Last edited by badboybuzau; 20-04-10 at 13:23.
badboybuzau is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 13:32   #2418
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

bine ai zis pana la 200.000 , ca dupa incep probleme grave si la unele benzinare: segmentari alea alea... dieselurile tin linistite 600.000 km .
Iar turbina, egr, etc. nu se strica din cauza motorului ci din cauza utilizatorului.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 13:39   #2419
badboybuzau

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 35
Default Re: Benzina sau motorina ?

Benzina : Segmentari daca cumva a fost forjata masina ( dusa in 6k rpm mai mereu ). Iar legat de motorina, se strica mai des la noi in tara pentru ca romanu' clar nu stie sa mearga cu masina.. si s-ar putea sa mai fie o chestie : nu prea luam noi masini noi, mai mult p-ale nemtilor ) care dupa 100k le-au dat. Si cine le cumpara ? Romanii. ( masini germane frate, ce stiti voi, rup randuri, nu au dat in gropi, bla bla bla. ) Parca e vorba de o bucsa sau de vreun rulment. E vorba de sufletu' masinii, motorul. Nemtii, cum fac 100k,150k le dau. Tocmai k sa nu se strice la ei ) Ce ti-e si cu poporu' asta inteligent ( fatza de noi - kre stem cei mai inapoiati ). Cat e prim-ministru ( 1.60m ) si cum se uita basescu, cu un ochi..atat de bine e vazuta si merge tzara )
badboybuzau is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 14:38   #2420
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
Sunt si eu curios ce 2.5 benzina consuma doar 14 in traficul din Bucuresti. Astept un posesor de asemenea raritate astfel incat sa se confirme diferenta de doar 3 litri la consum urban intre agricol si benzol.
3.5 benzina, 90% urban, 63-65L > 500 km in cap. Nu e bucuresti, dar tot dai de drumuri de rahat si aglomeratie.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 15:57   #2421
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Benzina sau motorina ?

3.5 benzina 12% in aglomeratie? Unde asta in eter sau despre ce oras fictiv vorbim?

In Bucuresti , un 2.0 benzina nu o sa consume sub 12 niciodata ( 12 zic asa cu indulgenta grava) . Deci un 3.5 deja schimba prefixul . Cand spui Bucuresti , eu cred ca nu poti compara cu nici un alt oras din tara ca si trafic . E pur si simplu ca un cancer care in anii ce urmeaza o sa se agraveze .
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 16:16   #2422
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Totusi nu cred ca Bucuresti este etalonul traficului urban. Nici macar nu e trafic ala acolo. Alegeti ceva "normal". Orase gen Timisoara, Craiova, etc se apropie de termenul asta.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 20:27   #2423
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by badboybuzau View Post
nu prea luam noi masini noi, mai mult p-ale nemtilor ) care dupa 100k le-au dat. Si cine le cumpara ? Romanii. ( masini germane frate, ce stiti voi, rup randuri, nu au dat in gropi, bla bla bla. ) Parca e vorba de o bucsa sau de vreun rulment. E vorba de sufletu' masinii, motorul. Nemtii, cum fac 100k,150k le dau. Tocmai k sa nu se strice la ei ) Ce ti-e si cu poporu' asta inteligent ( fatza de noi - kre stem cei mai inapoiati ). Cat e prim-ministru ( 1.60m ) si cum se uita basescu, cu un ochi..atat de bine e vazuta si merge tzara )
Eu zic ca stai cam prost la partea cu "simtzul realitatii", asta e, am mai spus-o, unii percep realitatea din Romania diferit, la fel cum unii colegi de ai mei din generala nu intelegeau deloc geometria in spatiu. Tu crezi ca romanii nu si-ar cumpara masini noi daca ar avea salarii de 800E macar, nu zic mai mult. Pai pe ce loc suntem noi, romanii la salariu mediu ?
ia uite ce zice aici:

"Romania se situeaza pe ultimul loc in rindul tarilor Europei Centrale si de Est din punct de vedere al salariului mediu pe economie, valoarea acestuia fiind de 144 de dolari, releva un studiu realizat de filiala din Ungaria a ABM-AMRO Bank, citat de AFP.

Slovenia ocupa primul loc in acest clasament, cu un salariu mediu pe economie de 888 de dolari lunar, fiind urmata de Polonia, cu 355 de dolari lunar. Conform studiului citat, pe urmatoarele locuri se situeaza Croatia (335 de dolari), Republica Ceha (334 de dolari), Estonia (280 de dolari), Letonia (260 de dolari), Slovacia (250 de dolari), Ungaria (242 de dolari), Rusia (215 dolari), Lituania (214 dolari) si Bulgaria (146 de dolari)."


Si chiar si asa sunt destui care isi cumpara VW, skoda, toyota, ford marci nu foarte scumpe dar nici la fel de ieftine ca Dacia, Fiat sau hyundai. De ce crezi tu ca loganul se vinde in draci? ca e romanu prost? Nu , pt. ca e sarac si un credit sau un leasing la un Tdi l-ar aduce in pragul sinuciderii. Stiu persoane ca si-au luat noul passat anul trecut si care acum se roaga sa nu-i dea afara ca altfel ii mananca banca. Daca unul e director sau patron si isi ia masina noua nu inseamna ca restul care isi iau Sh, la 150k din Germania sunt prosti/inapoiati asa cum sugerezi tu. Crezi ca multi dintre colegii de forum care au Sh sunt inapoiati? Eu nu cred cred doar ca au avut si ei 6-7mii E pe care i-au strans din greu si probabil ca au facut alegerea corecta atunci cand si-au luat sh.
Iar referitor la dieseluri, asa cum spunea colegul nostru, injectoarele, pompa de inj, turbina nu tin de motor si nu motorul conditioneaza functionarea defectuoasa a acestora. Ai vazut tu vreodata turbodiesel cu probleme la motor sau cutie?Eu sincer pana acum nu am vazut, mai ales la masini de pana in 200k
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 20:53   #2424
VladM
Seat Driver

Stage 5
 
VladM's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,605
Member of:
[SEAT]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[AUDI]
[Opel]
[Fiat]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu are rost sa-ti bati capul,pura mentalitate romaneasca cocalareasca,las-o balta,dupa nickname iti dai seama despre cata materie cenusie are in cap. Ai spus numai aberatii in ultimele posturi,"badboyule".
VladM is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 02:06   #2425
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by badboybuzau View Post
Benzina : Segmentari daca cumva a fost forjata masina ( dusa in 6k rpm mai mereu ). )
Un benzinar nu trebuie sa fie forjat ca sa fie segmentat la un 350.000 sa zicem. Asa sunt ele, mai putin durabile la km multi , insa nu-i bai.
Ideea e ca un diesel tine la forjari sanatoase, dar problema nu-i asta! Problema este romanul cu mentalitatea lui primita cadou de la parinti/amici, caci asa-i romanu, pune motorina din bidoane aduse de "cunostinte" la 2 lei / litru. Pai normal ca ii faci vraiste injectoarele cand tu pui apa murdara cu aroma de motorina in rezervor.
Turbinele si EGR-u pica tot din cauza romanasului nostru, ca pe el l-a invatat nea' gicu de la servis SRL sa tina motorasu sub 1800 rpm, si uite-asa se infunda EGR-u si pe urma se vaita omu ca de ce si-a luat dizal.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 18:46   #2426
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Un benzinar nu trebuie sa fie forjat ca sa fie segmentat la un 350.000 sa zicem. Asa sunt ele, mai putin durabile la km multi , insa nu-i bai.
Ideea e ca un diesel tine la forjari sanatoase, dar problema nu-i asta! Problema este romanul cu mentalitatea lui primita cadou de la parinti/amici, caci asa-i romanu, pune motorina din bidoane aduse de "cunostinte" la 2 lei / litru. Pai normal ca ii faci vraiste injectoarele cand tu pui apa murdara cu aroma de motorina in rezervor.
Turbinele si EGR-u pica tot din cauza romanasului nostru, ca pe el l-a invatat nea' gicu de la servis SRL sa tina motorasu sub 1800 rpm, si uite-asa se infunda EGR-u si pe urma se vaita omu ca de ce si-a luat dizal.

In primul rand benzina, prin plaja larga de turatii este mai pretabila pentru forja si regimuri sus-jos de turatii.Dieselul e pretabil pentru mersuri pe distante mari si in turatie relativ uniforma. Cat priveste turatia inalta, cea aproape de linia rosie, eu ma indoiesc ca se simte mai bine dieselul la 4000rpm decat benzinarul la 6000...e cam acelasi drac pentru amandoua.
@ La 350k de km ( daca o fi neaparat asa) masina e oricum varza pe ansamblu, e deja rabla din multe alte puncte de vedere, asa ca e putin relevant ca un motor tine 350k de km si altul 500k.Cate masini ai tinut pina la 300 de mii?
Personal am facut zilnic 150km pe zi naveta timp de 14 luni ( cam 100km din ei erau autostrada), asa ca ma gandeam serios la un diesel, era si normal.De 3 luni de zile insa am gasit servici la 7km de casa, deci motorinarul nu s-ar mai justifica.Inainte faceam 3000km pe luna numai naveta, acum fac 1000km in 3 luni ( plus drumurile pentru nevoi personale).

Last edited by carutasu; 21-04-10 at 18:49.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 18:56   #2427
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pana sa ajungi la segmentari sunt alte probleme care pot aparea la injectoare/turbo/egr/etc la diesel fata de benzinarele aspirate (majoritatea).

Faptul ca unul tine 350-500 000 iar altul 600-650 000 e...fix pix. Sincer nici pentru statistici nu sunt bune datele astea.

E drept, o mare parte din vina o au soferii, mai contribuie si carburantul de "calitate" dar pana la urma putin conteaza cand trebuie sa scoti banii din buzunar. Am vazut la multi soferi pe "dizal" schimbatul treptelor in intervalul 1500-1800 RPM...normal ca numai bine nu ii faci la motor. Si benzinarele sunt subturate la greu dar nu prea ai efecte negative care sa te rupa la bani la un motor aspirat, asa cum sunt mare parte din ele.

PS - la forja se preteaza mai bine un benzinar decat un diesel. Daca le omori pe amandoua, cred ca se strica mai greu benzinarul si are mai putin de suferit.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 21-04-10 at 18:59.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 20:10   #2428
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sa nu uitam de reisarii care forjeaza diesel-urile de le gasesc toti dracii, si cand ajung acasa opresc imediat motorul, nu lasa deloc turbina sa se raceasca. Dup-aia se mira ca de ce le-a picat turbina...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 20:21   #2429
rorika
VW Driver

Stage 5
 
rorika's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 628
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by badboybuzau View Post
Nu inteleg treaba cu alegerea carburantului. Carburantul autoturismelor e unul singur : benzina. Motorina pe camp si benzina pe sosea ...!
badboyule,pe asta unde ai mai auzit-o?
rorika is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 01:35   #2430
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by badboybuzau View Post
De ce benzinarele merg 200k fara sa le ridici capota, pe cand cele diesel dupa 80k..100k sunt bagate in service ( , turbine stricate, infundate, fum negru, desfundare EGR si alte chestii care se pot infunda doar cu un combustibil " murdar " , motorina?
De aia merg camioanele şi autocarele cāte 1-2 milioane de km fără RK, pentru că dieselurile nu sunt durabile...
De ce e mai murdară motorina decāt benzina? Tot uleiuri minerale sunt.

Last edited by aleks; 23-04-10 at 01:39.
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -