Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-11, 12:05   #3316
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

pai si daca nu vrea sa se strice, cum de a adus-o tractata ? economie de combustibil, sau ce?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 12:50   #3317
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Uite ca si eu am un vecin cu o Bora Tdi, si-a batut joc de ea in toate felurile, a adus-o si tractata odata, are peste 250.000km si merge masina fara nici o problema. Sunt sigur ca vreo 2 vecini cu cielo ar fi in culmea fericirii daca s-ar strica ceva la ea, da uite ca nu vrea sa se strice
Pai da, e PD si PD e mult mai rezistent la omor si motorina proasta decat CR-ul. In schimb daca bagi un 2.0TDI CR in discutie treaba nu mai sta chiar asa.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 13:43   #3318
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Benzina sau motorina ?

Da, dar CR-ul rezista mai bine la apa/aerul prins in motorina fata de PD.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 17:17   #3319
rvaler2010

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Default Re: Benzina sau motorina ?

[QUOTE=GTR;4438281]Pai ai dat din lac in put, ai dat un 525 d de care iti era tie frica ca o sa cada (nu ca r fi cazut) si ai luat un 325 IX, adica cel mai costisitor E46 la intretinere, TARE.
nu era 525. era 520 si avea 200.000 km in bord si aproape chel. avea doar scaune incalzite, trapa si dubluclimatronic. asta are 96.000 km. nu iau masina sa o tin sa cada. o folosesc maxim 2 ani si pa, alta! mi-as fi luat tot un 5-ar si poate tot diesel daca gaseam la km mai putini de 150.000 dar din pacate nu prea mai exista asa ceva si daca exista oamenii cer bani multi pe masina. cu 7000 euro l-am luat pe asta cu 96.000 km piele integral, scaune sport incalzite cu memorii, magazie cu 6 CD, asistenta la coborare, senzori ploaie, lumini si de parcare, xenon de fabrica, comenzi volan si altele.masina a fost intretinuta numai la reprezentanta bavaria baneasa. oricum ar fi nu cred ca voi baga bani in ea, decat as fi bagat in 5-ul cu 200.000 km. probabil acum ar fi avut 220.000. numai bine !
rvaler2010 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 17:56   #3320
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
pai si daca nu vrea sa se strice, cum de a adus-o tractata ? economie de combustibil, sau ce?
Habar nu am, stiu ca a reparat-o in fata blocului a 2a zi cu un "mester"
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 18:02   #3321
malasortee

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 55
Default Re: Benzina sau motorina ?

Aleg diesel pentru:
-consumul mai mic pentru aceeasi motorizare comparata cu benzina;
-cuplu mai mare,cine nu stie cat ajuta cuplul chiar si in drag-uri.
Dezavantaje:
-piese mai scumpe decat aceleasi versuni dar pe benzina;
-costul de achizitie al unei masini diesel este mai mare fatza de aceeasi versiune dar pe benzina.
__________________
Hai noroc,o sa ma intorc, v-am lasat,
Stiu bine ce am de facut,nu m-am nascut bogat.
malasortee is offline   Reply With Quote
Old 07-07-11, 18:36   #3322
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Habar nu am, stiu ca a reparat-o in fata blocului a 2a zi cu un "mester"
) ai vrut sa spui " tester uman "
fasso is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 07:48   #3323
turmentatu

Stage 4
 
turmentatu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 270
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by malasortee View Post
Aleg diesel pentru:
-consumul mai mic pentru aceeasi motorizare comparata cu benzina;
-cuplu mai mare,cine nu stie cat ajuta cuplul chiar si in drag-uri.
Dezavantaje:
-piese mai scumpe decat aceleasi versuni dar pe benzina;
-costul de achizitie al unei masini diesel este mai mare fatza de aceeasi versiune dar pe benzina.
depinde mult de masina.
parerea mea sta in felul urmator:
masina diesel nu se merita decat NOUA, pt ca poti merge undeva la peste 100.000 km fara probleme (depinde si de marca), fara reparatii mari si aici se va vedea diferenta de bani economisita.
la masini sh nu prea se merita diesel, fiind mult mai multe piese si motorul este mai complicat decat unul pe benzina, si nu se va renta.


acum nu spun ca nu sunt exceptii, ma dau pe mine exemplu care am cumparat un diesel la 350.000 km, am facut peste 50.000 cu el si nu am bagat bani decat in articulatii fata, bujii, baterie si niste acareturi de interior, toate putand fi introduse la consumabile pt o masina sh.

nu am avut probleme cu pompa, turbina si injectoare, masina o foloseam mai mult pt concedii dar in ultima vreme am mers zi de zi cu ea.

referitor la consum, nu se renteaza decat pt motoare de 4 cilindrii si capacitate pana in 2.0 d, deoarece peste nu va fi o diferenta foarte mare.

a mea in oras ia undeva la 12-13 (cred), pt 2500 cmc 6l, si totusi, atat imi lua si o hardughie de logan 1.4mpi in oras, pt 1400 cmc 4l.
__________________
Invart volan de Dacia pe BMW
turmentatu is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 08:05   #3324
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Benzina sau motorina ?

In 100.000 nu cred ca amortizezi investitia. Pretul de achizitie spre exemplu in cazul BMW este cu 3000-4000 Euro mai mare. Reviziile sunt cu pana la 25% mai scumpe, daca nu mai mult. Consumabilele la fel.



Iar daca numarul ala de kilometrii ii faci in 4 ani, atunci n-ai economisit mai nimic.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 12:50   #3325
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Benzina sau motorina ?

Depinde cat mergi, daca o arzi preponderent urban, diferenta de consum este imensa la 40 000 + km/an. Un diesel de ~140 150 de cai consuma aproape jumatate fata de un benzinar de aceeasi capacitate/clasa, de ex 320i consuma 13-14 in bucuresti, 320d nu sare de 9. Deja sunt 5-6l/100 iar la second diferenta de achizitie este neglijabila, daca stii sa iti alegi o masina buna poti sa mergi cu ea linistit zeci de mii de km.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 14:37   #3326
obisnuit

Stage 3
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 121
Default Re: Benzina sau motorina ?

ai luat e46 din 2003 cu 96 mii km? 96mii mersi cu spatele ?
obisnuit is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 18:34   #3327
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

nu este totul in viata unei masini doar economia de carburant - diferenta la 100 km intre consum benzina si motorina, pentru ca asa poti avea probleme cu multe defectiuni scumpe la motor, care sigur iti dau peste cap bugetul, apoi daca esti vitezist si nu vezi bine o gramada de amenzi radar, alta gaura la buget, apoi daca esti sofer de duminica si tot lovesti masina iar trebuie sa avansezi niste sume pe care nu le planificai la inceput, asa ca raman pana la urma doar placerea condusului si grija fata de masina care iti protejeaza bugetul anual.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 21:37   #3328
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu este totul in viata unei masini doar economia de carburant - diferenta la 100 km intre consum benzina si motorina, pentru ca asa poti avea probleme cu multe defectiuni scumpe la motor, care sigur iti dau peste cap bugetul, apoi daca esti vitezist si nu vezi bine o gramada de amenzi radar, alta gaura la buget, apoi daca esti sofer de duminica si tot lovesti masina iar trebuie sa avansezi niste sume pe care nu le planificai la inceput, asa ca raman pana la urma doar placerea condusului si grija fata de masina care iti protejeaza bugetul anual.
Ce are amenda radar cu economia de carburant )))

Placerea de condus este net superioara la benzina, economia este clara la motorina.
Ce tot aberezi cu radar, accidente, etc. )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 22:38   #3329
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Strict legat de un second mai vechi de 5 ani sa zicem, eu zic mai bine benzinar de 1.8-2.0 decat TD tot de o capacitate de genu.....dieselurile de peste 5 ani deja sunt alergate de nu-i voie. Am vazut logan din 2007 de taxi 1.5Dci cu 320mii km!!!!! Oricum, mai mult decat km conteaza urmatorii factori:
1: Intretinerea si 2: modelul de masina ......astfel sunt unele motoare in general diesel simplu sau benzinare mari cu Cp putini care practic n-au moarte daca le intretii calumea...oricum faza e ca, acestea sunt din generatia veche deja...
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 22:53   #3330
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Strict legat de un second mai vechi de 5 ani sa zicem, eu zic mai bine benzinar de 1.8-2.0 decat TD tot de o capacitate de genu.....dieselurile de peste 5 ani deja sunt alergate de nu-i voie. Am vazut logan din 2007 de taxi 1.5Dci cu 320mii km!!!!! Oricum, mai mult decat km conteaza urmatorii factori:
1: Intretinerea si 2: modelul de masina ......astfel sunt unele motoare in general diesel simplu sau benzinare mari cu Cp putini care practic n-au moarte daca le intretii calumea...oricum faza e ca, acestea sunt din generatia veche deja...
Oricum la un motor de calitate pe benzina, intretinut cum trebuie si care n-a fost tinut numai in peste 4000rpm sincer sansele de defectiuni sunt mici.
Stiu ca toti spun ca diesel-ul e cel mai fiabil (ture mici, uzura mai mica etc) dar pana la urma este un motor turbo si orice motor turbo poate pune probleme mai costisitoare decat un motor aspirat.

Eu sincer cea mai mare incredere o am in motoarele pe benzina bune, de peste 2000cmc, aspirate.
Dar in fine, adevarul e ca daca iti intretii motorul exact asa cum trebuie, ii dai consumabile bune, pui benzina/motorina de calitate, nu-l omori fara motiv, nu-l turezi cand e rece, n-o sa ai probleme indiferent ca e benzina sau diesel, turbo sau aspirat.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -