Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-11, 01:41   #1126
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Clasa mica premium a inventat-o Mercedes cu A-klasse. Eu am mers intr-un cooper s, nu am condus. Mi s-a parut ca sta incredibil de bine pe drum, o suspensie si un sasiu de exceptie. Partea cu designul este subiectiva, tine strict de gusturile fiecaruia, dar a avut succes peste asteptari, chiar nu a fost o "eroare" cum zice aleks. BMW au incercat si cu Rover, nu a mers. Mini lives again.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 23:09   #1127
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Clasa mica premium a inventat-o Mercedes cu A-klasse.
Sincer, nu prea s-a simtit ... si am fost cu A-Klasse, e infecta plasticaraia de pe bord si se conduce si rau, are ruliu, e puturos, sincer mie mi s-a parut kix ... iar la interior, A-2-ul ii dadea clasa ...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 23:13   #1128
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Un motor de care o sa ne tot izbim in oferta BMW, in variate configuratii de putere, poate si biturbo:

Quote:
This new engine is a 2.0L gas powered 4-Cylinder engine which uses BMWs TwinPower (single turbo - twinscroll) turbo technology, good for 245HP and 350Nm of torque. This engine is closely modelled after its 6-cylinder brethern N54 and uses an all-aluminium crankcase, precision direct fuel injection, with VALVETRONIC.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 00:43   #1129
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Am mers intr-un E Class ...masina de 6 ani cu 750k km in bord.Interiorul arata impecabil iar in afara de consumabile masina nu a fost atinsa la motor si cutie.Cand voi vedea un Audi sau un Bmw cu aceeasi km si cu aceeasi stare tehnica si optica dupa atatia km,poate le voi pune in comparatie.Pana atunci Mercedes e regina cel putin la capitolul fiabilitate si rezistenta a materialelor in timp
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 02:23   #1130
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GABBY_ View Post
Am mers intr-un E Class ...masina de 6 ani cu 750k km in bord.Interiorul arata impecabil iar in afara de consumabile masina nu a fost atinsa la motor si cutie.Cand voi vedea un Audi sau un Bmw cu aceeasi km si cu aceeasi stare tehnica si optica dupa atatia km,poate le voi pune in comparatie.Pana atunci Mercedes e regina cel putin la capitolul fiabilitate si rezistenta a materialelor in timp
Frate, nu te umple de penibil cu cifre astronomice, ca nu iti ies chestii verosimile. Am inteles ca iti place Mercedes, dar nu trebuie sa spoiesti forumul cu niste cifre din burta si sa iti impui preferintele, ca nu o sa muste nimeni. Pai la ce ai spus tu, ar insemna ca acea "regina" sa fie condusa 342 de km in fiecare zi. daca o zi lucratoare are 8 ore, masina aia trebuie sa fie condusa 42 de km in fiecare ora. Daca e un ambuteiaj, ai pus-o, iti sar cifrele din schema!!! Si sunt convins ca nici macar nu ai citit nimic si din urma de pe forumul asta, s-au tot scris si spus lucruri, iar tu ai venit sa arunci cu cifre. Ai cam chiulit de la matematica ... )
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 02:45   #1131
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Pe mobile am vazut Mercedesuri de 3 ani cu 400 de mii de km, deci nu este imposibil.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 02:50   #1132
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Frate, nu te umple de penibil cu cifre astronomice, ca nu iti ies chestii verosimile. Am inteles ca iti place Mercedes, dar nu trebuie sa spoiesti forumul cu niste cifre din burta si sa iti impui preferintele, ca nu o sa muste nimeni. Pai la ce ai spus tu, ar insemna ca acea "regina" sa fie condusa 342 de km in fiecare zi. daca o zi lucratoare are 8 ore, masina aia trebuie sa fie condusa 42 de km in fiecare ora. Daca e un ambuteiaj, ai pus-o, iti sar cifrele din schema!!! Si sunt convins ca nici macar nu ai citit nimic si din urma de pe forumul asta, s-au tot scris si spus lucruri, iar tu ai venit sa arunci cu cifre. Ai cam chiulit de la matematica ... )
Hei,lasa omul sa-si spuna oful.Ca fapt divers,pe parcursul carierei mele de sofer,am avut o perioada de aproximativ 5 ani in care faceam 15-20k km lunar.Un alt exemplu pe care-l cunosc este un foarte bun prieten care ani de zile a facut curse de Italia si anume facea Slobozia-Verona in fiecare saptamana iar cand Sharanul pe care-l avea a ajuns la 960k km l-a schimbat cu un Golf4....

Asa ca fii putin mai atent,matematica implica si variabile care nu tot timpul sunt constante...

Legat de ceea ce a spus el,subscriu,inca nu am vazut o alta marca in afara de Mercedes care sa se prezinte intr-o stare foarte buna dupa un foarte mare numar de km rulati.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 09:27   #1133
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Interesant ce spune colegul ... o masina plina de electronica , cu calculator la fiecare portiera(cum e la S-class)e fiabila ....Am cunoscut personal seful de service de la dealerul mercedes din bacau , care inainte sa se angajeze acolo era fan Mercedes ... dupa ce a vazut ca are clienti care vin LUNAR cu cate o eroare in bord la e-class-uri , s-class-uri , c-class-uri i-a trecut fanatismul fata de mercedes .
Personal am un prieten , care are un C-Class model 2002 care avea in jur de 100.000 km , si avea o problema la puntea din spate , si a fost destul de delicata problema , ca dupa aceea masina a stat pe dreapta o perioada .
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 10:11   #1134
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
Interesant ce spune colegul ... o masina plina de electronica , cu calculator la fiecare portiera(cum e la S-class)e fiabila ....Am cunoscut personal seful de service de la dealerul mercedes din bacau , care inainte sa se angajeze acolo era fan Mercedes ... dupa ce a vazut ca are clienti care vin LUNAR cu cate o eroare in bord la e-class-uri , s-class-uri , c-class-uri i-a trecut fanatismul fata de mercedes .
Personal am un prieten , care are un C-Class model 2002 care avea in jur de 100.000 km , si avea o problema la puntea din spate , si a fost destul de delicata problema , ca dupa aceea masina a stat pe dreapta o perioada .
C-classe este un model de soseaua ca prietenul tau l-a rupt pe sosele noastre e alta problema. Tehnic vorbind W203 sta foarte bine la capitolul fiabilitate, partea electrica in schimb iti da batai de cap.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 11:50   #1135
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Hei,lasa omul sa-si spuna oful.Ca fapt divers,pe parcursul carierei mele de sofer,am avut o perioada de aproximativ 5 ani in care faceam 15-20k km lunar.Un alt exemplu pe care-l cunosc este un foarte bun prieten care ani de zile a facut curse de Italia si anume facea Slobozia-Verona in fiecare saptamana iar cand Sharanul pe care-l avea a ajuns la 960k km l-a schimbat cu un Golf4....

Asa ca fii putin mai atent,matematica implica si variabile care nu tot timpul sunt constante...

Legat de ceea ce a spus el,subscriu,inca nu am vazut o alta marca in afara de Mercedes care sa se prezinte intr-o stare foarte buna dupa un foarte mare numar de km rulati.
Daca mergeai 20.000 km pe luna, inseamna ca trebuia sa mergi 666 km pe zi, inclusiv sambata si duminica ... Nu e cam mult, intreb si eu (mai ales pt Romania) ?
Nu am spus ca e imposibil, doar ca e neverosimil iar "hartia" suporta orice (ma refer la omul care s-a plimbat cu un Merc de 750.000 km facuti in 6 ani)... Asa pot sa scriu si eu ca m-am plimbat cu un A2 rulat 1 milion de km timp de 9 ani, dar parca nu iti vine sa ma crezi.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 12:26   #1136
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Prietene se pare ca nu ai iesit din tara
Masina de care ziceam face taxi in Spania.Numai noi am mers cu ea pana la aeroport 300km,nu mai zic ca trebuia sa se mai si intoarca de unde a plecat.Masina aia este "inchiriata" unei firme de plasare a fortei de munca, zilnic se freaca pe autostrazile Spaniei.Iti jur ca voi face o poza cu bordul si o voi posta aici ca sa poti sta linistit.Ca sa nu mai zic ca in 2008 cand am fost in Grecia am mers tot cu un E-class dar modelul un pic mai vechi,masina era din 2003 care chiar nu mint dar avea aproape 995 000 km in bord...
Par niste sume astronomice dar crede-ma ca nu am de ce sa mint.Vina mea ca nu le-am pozat dar undeva la jumatatea lunii Aprilie cand voi venii acasa iar iti promit sa postez aici poza cu bordul masinii
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 12:30   #1137
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Bogdan.IS View Post
Interesant ce spune colegul ... o masina plina de electronica , cu calculator la fiecare portiera(cum e la S-class)e fiabila ....Am cunoscut personal seful de service de la dealerul mercedes din bacau , care inainte sa se angajeze acolo era fan Mercedes ... dupa ce a vazut ca are clienti care vin LUNAR cu cate o eroare in bord la e-class-uri , s-class-uri , c-class-uri i-a trecut fanatismul fata de mercedes .
Personal am un prieten , care are un C-Class model 2002 care avea in jur de 100.000 km , si avea o problema la puntea din spate , si a fost destul de delicata problema , ca dupa aceea masina a stat pe dreapta o perioada .
Pai daca este sa ne laudam cu fiabilitatea este absolut clar cel putin pana in ultimii ani BMW si Mercedes sunt net superioae.
Probleme generale AUDI - cutii automate, multe serii de motoare cu probleme, trape, butoane, instalatii audio, afisaje - defectuoase, probleme accesorii motor sitren rulare, etc., adica mult mai multe si mai grave.

Mercedes a avut si el ceva probleme de fiabilitate, mai ales electronica si electrica dar nu numai, se pare insa ca problemele de gen au fost remediate.

BMW se poate lauda cu cele mai putine probleme, mai ales grave.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 12:56   #1138
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Daca mergeai 20.000 km pe luna, inseamna ca trebuia sa mergi 666 km pe zi, inclusiv sambata si duminica ... Nu e cam mult, intreb si eu (mai ales pt Romania) ?
Nu am spus ca e imposibil, doar ca e neverosimil iar "hartia" suporta orice (ma refer la omul care s-a plimbat cu un Merc de 750.000 km facuti in 6 ani)... Asa pot sa scriu si eu ca m-am plimbat cu un A2 rulat 1 milion de km timp de 9 ani, dar parca nu iti vine sa ma crezi.
20000 pe luna este foarte mult,dar este la fel de posibil cand ai un patron care se urca in masina si zice "da-i la peco si ia-o spre Bucuresti iar pe drum imi zice ca dam o fuga pana la Baia Mare unde era fiica lui in tabara...stam 30 minute si pe urma plecam la Deva.

Sau cand te suna Sambata dimineata la ora 8,tu esti in drum spre Iasi abia plecat de acasa,si-ti spune "Nu stiu cum faci dar pana Luni la ora 10 am
trebuie sa fii la Stuttgart" am facut atunci 3000km in 34 de ore..si exemple similare am sa umplu 20 de pagini

Last edited by GTA; 26-02-11 at 12:58.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 13:50   #1139
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
20000 pe luna este foarte mult,dar este la fel de posibil cand ai un patron care se urca in masina si zice "da-i la peco si ia-o spre Bucuresti iar pe drum imi zice ca dam o fuga pana la Baia Mare unde era fiica lui in tabara...stam 30 minute si pe urma plecam la Deva.

Sau cand te suna Sambata dimineata la ora 8,tu esti in drum spre Iasi abia plecat de acasa,si-ti spune "Nu stiu cum faci dar pana Luni la ora 10 am
trebuie sa fii la Stuttgart" am facut atunci 3000km in 34 de ore..si exemple similare am sa umplu 20 de pagini
Vad ca ai bagat un "posibil" ... hmmmm .... si te lamentezi de patronul tau, in loc sa ne spui despre traseele zilnice pe care ar fi trebuit sa le faci ca sa iti faci norma. In fine, tu ai scris ce ai scris, dar dupa 34 de ore de condus, un somn scurt si un dus esti inapoi pe covrig ca sa te incadrezi in ceea ce ai afirmat si anume 666 km pe zi (fara zile libere in w-end). Ca daca aveai sambata si duminica libera, atunci trebuia sa faci aproape 800 km pe zi lucratoare. Poti sa umplii 20 de pagini (ca ai bagat drumuri lungi, te cred) dar tot nu da cu virgula. . Fara sa vrei ai picat si tu in capcana matematicii doar ca sa il aperi "pasageru" unui Mercedes rulat 6 ani si cu 750.000km in bord ! Asa au incercat si astia de la Porsche Ro (De ce nu imi place mie VAG-ul si politica lor mincinoasa):

Quote:
Comunicat interesant de la Porsche Romania. Oamenii se lauda cu un client de-al lor care a reusit sa parcurga 1.000.000 km cu o Skoda Octavia Tour, fara ca masina sa aiba nevoie de reparatii majore – asa spun ei.

Proprietarul este din Craiova si a cumparat masina (Skoda Octavia Tour 1.9 TDI, 90 CP) pe … 07.06.2004. Sa facem niste calcule simple.

1.000.000 km si o perioada de timp de 4 ani. Asta inseamna 250.000 km pe an. Si cum apreciem ca un an are 365 de zile ajungem la concluzia ca masina a parcurs, in medie, 684 km pe zi! E clar ca soferul nostru din Craiova nu a avut prea mult timp liber in astia 4 ani… asta in situatia in care numai el a condus masina.

Cum nu gasesti asa usor oameni care sa stea numai pe drumuri, Porsche Romania vrea sa promoveze aceasta reusita (putina publicitate referitoare la fiabilitate nu strica niciodata). Asa ca ne informeaza despre site-ul www.primulmilion.ro pe care ar trebui sa gasim informatii detaliate despre aceasta reusita si cateva cuvinte ale domnului care nu prea s-a dat jos din masina.

Zic “ar trebui” pentru ca singura informatie pe care am gasit-o cand am accesat site-ul este urmatoarea – “Firefox can’t find the server at www.primulmilion.ro.” Sa speram ca se prind repede si-i dau drumul…

UPDATE: Site-ul www.primulmilion.ro merge si se pare ca mergea si cand am scris postul. Pur si simplu pe calculatorul meu nu se deschide nici acum si nu inteleg de ce…

Last edited by UNLORD; 26-02-11 at 14:06.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 14:21   #1140
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Probleme generale AUDI - cutii automate, multe serii de motoare cu probleme, trape, butoane, instalatii audio, afisaje - defectuoase, probleme accesorii motor sitren rulare, etc., adica mult mai multe si mai grave.
De acord...noile modele Audi is cam ... din ce in ce mai putin fiabile ... 2.0 tdi-u de pe A6 problematic , 3.0 TDi dupa 2008 , problematic , trapa la Q7 problema , directia la A4B8 ,A5 scoate zgomote ...etc etc , nu se mai fac masini cum se faceau ...
Cutiile , TipTronicul nu prea am auzit sa faca probleme ... dar Multitronic pe capete ... un prieten de-a meu a bagat in multitronicul lui vreo 120 de milioane (Audi A4 B7 2.0 TDI)

IS fanboy Audi , dar stiu sa recunosc ca Audi-urile mai noi is problematice

Last edited by Bogdan.IS; 26-02-11 at 14:24.
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -