Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-09, 00:29   #316
m_power87


Stage 5
 
m_power87's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,346
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[MERCEDES]
[Street Zone]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Ce sa faca omul daca are prea mult timp liber ... se cearta cu toata lumea pe toate topicurile ca sa demonstreze ca cele mai bune masini sunt Audi
m_power87 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 00:40   #317
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

La capitolul "confortabil", intre Audi A6 (full optional) si BMW E60 (full optional), desigur BMW castiga. Am mers cu amandoua si este diferenta de la cer la pamant ... pe cand Audi-ul facea zgomot la orice mica denivelare/groapa a strazii, BMW-ul chiar nu scotea zgomot, iar masina mi s-a parut mai stabila. La fel si pozitia pe scaune/bancheta. Audi-ul are un + pentru faptul ca este un pic mai lata si are in mijlocul banchetei acel suport care il tragi jos si poti pune un pahar etc.
In BMW insa esti mai linistit, mai relaxat !
Nu sunt fan acestor marci, dar mi-am exprimat parerea.
PS: In legatura cu puterea, hmmm ... 3.0 TDI cu chip (~280hp) trage la fel ca un E30 cu motor 2.5i cu chip (210hp), din ce am probat noi ... aproximativ. [evident este diferenta de greutate]

Va aduc aminte inca o data ca asta este o parere personala, daca voi aveti alte dovezi ca este contrariu, va rog sa le expuneti, nu se supara nimeni !

Fiti si voi mai amabili cand postati, suntem aici pentru a impartasii idei, nu pentru a ne lua-n coarne ca niste capre fara creier.

Last edited by EaGle; 19-12-09 at 00:45.
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 20-12-09, 03:07   #318
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

A4 2.0 TDI B6 este mai rigid si vibratiile date de suspensie in caroserie la denivelari scurte sunt chiar enervante este departe ca, confort si de Passat 2.0 TDI si de BMW 320D E46 .
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 17:35   #319
al3xxxXpert
Mercedes Driver

Stage 3
 
al3xxxXpert's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 108
Member of:
[MERCEDES]
Default

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
De fiecare data cand vad un audi imi aduc aminte de povestile astuia despre designul chic, spectaculos si soundul deosebit, si rad cu mare pofta

Mercedes vine pe primul loc pentru mine, lasand la o parte toate atu-urile, strict din cauza calitatii.

BMW au unele modele reusite, dar gama actuala, exceptand Z4 ma lasa total rece.

Audi e o insulta la adresa autoturismelor.
domnule........ai mers pe un audi .....sa zicem macar A6 2,7 biturbo????sa vezi motorul??.....de ce oare rs8 sau rs 10 de la audi nuj exact o castigat cursa de 24 ore de la Le mans ??..........auzi o insulta la adresa autovehiculelor.........mercedes ..... ok number 1 , BMW inferior audi

Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
La capitolul "confortabil", intre Audi A6 (full optional) si BMW E60 (full optional), desigur BMW castiga. Am mers cu amandoua si este diferenta de la cer la pamant ... pe cand Audi-ul facea zgomot la orice mica denivelare/groapa a strazii, BMW-ul chiar nu scotea zgomot, iar masina mi s-a parut mai stabila. La fel si pozitia pe scaune/bancheta. Audi-ul are un + pentru faptul ca este un pic mai lata si are in mijlocul banchetei acel suport care il tragi jos si poti pune un pahar etc.
In BMW insa esti mai linistit, mai relaxat !
Nu sunt fan acestor marci, dar mi-am exprimat parerea.
PS: In legatura cu puterea, hmmm ... 3.0 TDI cu chip (~280hp) trage la fel ca un E30 cu motor 2.5i cu chip (210hp), din ce am probat noi ... aproximativ. [evident este diferenta de greutate]

Va aduc aminte inca o data ca asta este o parere personala, daca voi aveti alte dovezi ca este contrariu, va rog sa le expuneti, nu se supara nimeni !

Fiti si voi mai amabili cand postati, suntem aici pentru a impartasii idei, nu pentru a ne lua-n coarne ca niste capre fara creier.
daca ii vechi de 5ani orice masina si o mers pe drumuri din romania mormal ca fac zgomot.....daca iei un BMW din germania si un audi din romania normal ca faudi face zgomot

Quote:
Originally Posted by m_power87 View Post
Ce sa faca omul daca are prea mult timp liber ... se cearta cu toata lumea pe toate topicurile ca sa demonstreze ca cele mai bune masini sunt Audi
am zis ca mercedes e number 1......nu vreau sa demostrez ca audi sunt cele mai bune pt ca nu is dar nu sunt o insulta la adresa autovehiculelor....cu o spus un camarad

Last edited by aleks; 25-12-09 at 10:49.
al3xxxXpert is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 18:12   #320
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Quote:
Originally Posted by al3xxxXpert View Post
domnule........ai mers pe un audi .....sa zicem macar A6 2,7 biturbo????sa vezi motorul??.....de ce oare rs8 sau rs 10 de la audi nuj exact o castigat cursa de 24 ore de la Le mans ??..........auzi o insulta la adresa autovehiculelor.........mercedes ..... ok number 1 , BMW inferior audi
hai totusi sa nu luam in calcul motorsportul ! Ca nu umblam prin oras cu R10
Parerea mea e ca audi este inferior bmw-ului, din multe considerente !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 18:16   #321
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by al3xxxXpert View Post
daca ii vechi de 5ani orice masina si o mers pe drumuri din romania mormal ca fac zgomot.....daca iei un BMW din germania si un audi din romania normal ca faudi face zgomot
Invata in primul rand sa scrii corect.
Revenind la subiect, masinile au fost cumparate amandoua noi din Deutschland (GERMANIA), in aceeasi perioada.

Un + il dau insa modelui S8, mi-a placut foarte mult cum arata, foarte mult performantele si foarte mult cum se misca la greutatea si gabaritul care-l are. Jantele insa nu prea sunt rezistente din ce am vazut. L-am admirat si relativ testat in ultimele 2 zile. Evident vorbesc de modelul S8 din 2005, nu cel vechi.

Last edited by EaGle; 24-12-09 at 18:18.
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 18:42   #322
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Mercedes vs BMW vs AUDI

Quote:
Originally Posted by al3xxxXpert View Post
domnule........ai mers pe un audi .....sa zicem macar A6 2,7 biturbo????sa vezi motorul??.....de ce oare rs8 sau rs 10 de la audi nuj exact o castigat cursa de 24 ore de la Le mans ??..........auzi o insulta la adresa autovehiculelor.........mercedes ..... ok number 1 , BMW inferior audi
Tu nici macar nu stii despre ce masina vorbesti
ba ma leeeshi?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-12-09, 10:52   #323
pturbo23

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 65
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Audi are o tractiune fenomenala, nu afirm ca e cea mai buna.
pturbo23 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 00:29   #324
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

http://www.************/noutati-auto-...ideoclipuri/p3

Bmw si-a retras monopostul din formula 1 din doua motive 1 : criza financiara 2 : redirectionarea fondurilor catre solutii de antipoluare pt. modelele de serie si ridicarea standardelor in materie de lux ...asa ca Mercedes si Audi sa se tina bine ca viitoarele bmw-uri vor fi foarte bune .

Last edited by lrazvani; 11-01-10 at 00:33.
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 13:00   #325
al3xxxXpert
Mercedes Driver

Stage 3
 
al3xxxXpert's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 108
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
http://www.************/noutati-auto-...ideoclipuri/p3

Bmw si-a retras monopostul din formula 1 din doua motive 1 : criza financiara 2 : redirectionarea fondurilor catre solutii de antipoluare pt. modelele de serie si ridicarea standardelor in materie de lux ...asa ca Mercedes si Audi sa se tina bine ca viitoarele bmw-uri vor fi foarte bune .
.....CoReCt
al3xxxXpert is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 02:21   #326
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

.
.
.
https://www.youtube.com/watch?v=X3ZS3...layer_embedded
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 23:28   #327
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
Un + il dau insa modelui S8, mi-a placut foarte mult cum arata, foarte mult performantele si foarte mult cum se misca la greutatea si gabaritul care-l are. Jantele insa nu prea sunt rezistente din ce am vazut. L-am admirat si relativ testat in ultimele 2 zile. Evident vorbesc de modelul S8 din 2005, nu cel vechi.
Fabiane, eu am condus destul de mult un S8, si nu am avut probleme cu jantele. Nu inteleg cum de tu ai avut
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 01:45   #328
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Suntem pe un forum de pasionati in domeniul masinilor, conducem masinile in oras sau pe autostrada, nu piste de formula 1 sau circuite Le Mans, drept urmare, nu ma intereseaza, cel putin pe mine, ce performante au masinile de curse la cele 3 branduri.
N-am sa plictisesc lumea cu istoria fiecarui brand si prin ce ,,hibe" au trecut unele, am sa incerc in schimb sa fiu foarte obiectiv in scurta fraza care o scriu.
Nu prea inteleg de ce ati ramas cu mentalitatea ca mercedes e nr.1 ? ati fost recent intr-un mercedes ? ma refer la modelele din ultimii ani, stiti cu ce motoare sunt echipate ? stiti ce design au ? sau vorbim din auzite?
DESIGN Pana prin anul 2000 am fost fan mercedes, dupa, nu mai aveam cum sa fiu, da, gusturile nu se discuta dar mie mi se pare interiorul unui audi mai placut decat cel din mercedes, bmw batandu-si joc de client in ultima vreme (audi > mercedes > bmw).

PERFORMANTE pe acest forum, trebuie sa fie cel mai important pentru user, motorul si echilibrul prin care se reuseste punerea fortei pe sosea.
Mercedes , ce sa zic ? primele serii sunt jenante ca motorizare, pe masura ce avansam, la un moment dat ne lovim de CLS, SL si SLR impreuna cu seriile AMG din punctul meu de vedere, singurele care merita luate in seama, daca ma uit insa la acel raport, pret/calitate, dispar toate din lista cu exceptia SLR, sunt foarte multe amanunte critice de mentionat de ce dispar defapt toate de pe lista dar, cine se pricepe le stie si fara sa le amintesc.
Audi , masina perfect echilibrata, nu vrea sa demonstreze nimanui ca-i cel mai tare si asta-i un lucru bun pentru ei, dar pentru mine, niciodata nu va fi nr.1, pentru mine, va fi o masina mai buna ca majoritatea dar mai slaba ca restul.
BMW , recunoastem sau nu, au la dispozitie printre cele mai bune motoare din lume, fara sa verific, tocmai pentru ca am condus la viata mea, va pot spune ca daca comparam aceleasi serii cu aceleasi capacitati cilindrice, INTOTDEAUNA bmw va castiga, mai are rost sa justific ? chiar credeti ca a castigat degeaba de fiecare data cea mai buna serie sedan din lume ? sa nu mai vorbim de CSL. Seriile M au fost de cand au aparut si cred ca vor fi si in viitor printre cele mai asteptate modele din lume. Pana si TopGear a recunoascut si a demonstrat de nu stiu cate ori ca BMW sunt liderii, Mercedes sunt dementii si Audi fac echilibrul, pana acum, bmw sunt cei mai buni la performante daca vorbim de masini care sunt acceesibile la pret pentru cea mai mare parte de pe glob.
Astea fiind spuse, in mare parte Bmw>Mercedes>Audi
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 18-01-10 at 01:52.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 09:46   #329
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Quote:
Originally Posted by Frizz View Post
Fabiane, eu am condus destul de mult un S8, si nu am avut probleme cu jantele. Nu inteleg cum de tu ai avut
Pe strazile din Torino sau din vechea Romanie ?

De la urcatul pe o bordura s-au strambat jantele si pe pneuri au aparut fisuri. Cu o Toyota am intrat cu circa 40 km/h in bordura, din greseala, din cauza vizibilitatii proaste, practic total urcat si n-a avut nimic.

Probabil o fi si marimea jantelor de vina

Nu arunc cu noroi in masina, imi place foarte mult, e de vis, doar ca eu am avut ocazia sa observ acest defect.

Last edited by EaGle; 18-01-10 at 09:48.
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 13:55   #330
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes vs. BMW vs. Audi

Defectul nu este la masina, ci la strazile din Romania. Afara daca se poate urca pe o bordura in 90% din cazuri este marunta si rotunjita...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -