Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-11, 20:36   #3586
Mihai Apricopoae

Stage 2
 
Mihai Apricopoae's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 67
Post Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

eu am gasit la 450 de euro la dezmembrari dar erau de la o masina cu volan pe dreapta. si mi se pare si cam mult.
Mihai Apricopoae is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 20:44   #3587
racareanu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 17
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by MGPOWER View Post
Incearca sa verifici sistemul VIS valve, sunt doua motorase electrice plasate pe galeria de admisie de plastic a motorului, ele deschid si inchid niste valve ale admisiei variabile, cu timpul acestea se imbacsesc cu uleiul ce se condenseaza in admisie si se blocheaza.
Daca nu simti niste schimbari majore de putere dupa aprox 3000rpm si dupa aprox 4500 rpm inseamna ca e ceva in neregula cu aceste valve.
am pus masina pe tester si imi da eroarea p01471 si mai zice ceva ca ar ramane o valva sau clapeta pe deschis am scos ultimul motoras am gasit clapeta pe deschis. am deschis motorasul l-am curatat dar nu stiu sigur daca l-am montat bine la loc si inca ceva la fiecare treapta sau mai bine zis cand ajung la 2000 de ture se aude un crrrrrr pe undeva pe la motoras daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o schema de montare sau de probare a acelui motoras de are o singura clapeta
racareanu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-11, 21:57   #3588
MGPOWER

Stage 3
 
MGPOWER's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 104
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Rekinu View Post
cu siguranta vor fi compatibile, insa nu vor fi cele corecte. Farurile sunt concepute astfel incat lumina sa bata mai tare pe partea dreapta a drumului.Ori tu daca pui faruri din anglia, ele vor bate in stanga, orbind astfel pe cei care vin din sens opus. Nu ar fi corect fata de ceilalti iar noaptea vei avea "flashuri" de la toti participantii de drum din sens opus.
Farurile de anglia difera de cele de europa doar prin reglajul care este facut din fabrica, oglinda este identica, le poti regla pe cele RHD sa bata ca cele LHD si invers
MGPOWER is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 09:51   #3589
marian170386

Stage 3
 
Join Date: May 2010
Posts: 113
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

va salut ......
am si eu o problema de 2 zile si daca ramane asa la iarna imi bag zapada in masina fara sa vreau ....si anume ....

atunci cand deschid masina din telecomanda coboara si geamurile pana la jumate.
atunci cand o inchid se ridica si geamurile.

mentionez ca nu facea asa pana acuma . si inchiderea e cu cheie briceag si e montata de cateva luni .

dc asa din senin comportamentul asta ?
a mai patit cineva asa ceva ?
marian170386 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 12:20   #3590
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by MGPOWER View Post
Farurile de anglia difera de cele de europa doar prin reglajul care este facut din fabrica, oglinda este identica, le poti regla pe cele RHD sa bata ca cele LHD si invers
lumina este focalizata cu ajutorul striatiilor de pe "sticla" farului. asta difera la farurile RH fata de LH. pana nu schimbi sticla nu ai facut nimic. in asta consta "reglajul din fabrica"
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 12:23   #3591
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marian170386 View Post
va salut ......
am si eu o problema de 2 zile si daca ramane asa la iarna imi bag zapada in masina fara sa vreau ....si anume ....

atunci cand deschid masina din telecomanda coboara si geamurile pana la jumate.
atunci cand o inchid se ridica si geamurile.

mentionez ca nu facea asa pana acuma . si inchiderea e cu cheie briceag si e montata de cateva luni .

dc asa din senin comportamentul asta ?
a mai patit cineva asa ceva ?
daca ar fi fost standard nu s ar fi intamplat asa ceva pt ca la R75 nu exista optiune deschidere de geamuri pentru centralizata. e de la chinezarie
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 13:09   #3592
MGPOWER

Stage 3
 
MGPOWER's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 104
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
lumina este focalizata cu ajutorul striatiilor de pe "sticla" farului. asta difera la farurile RH fata de LH. pana nu schimbi sticla nu ai facut nimic. in asta consta "reglajul din fabrica"
Diferenta nu este atat de mare incat sa nu poata fi corectata prin reglarea oglinzilor farurilor si implicit a luminii inspre jos, nu va deranja pe cei de pe contrasens.
Va deranja in schimb daca montezi xenon si ti se pare ca nu bate suficient de tare si le reglezi mai sus decat era inainte, eventual tii comutatorul de nivel la faruri la 0 si dai drumu si la proiectoarele de ceata noaptea chiar daca nu e ceata.
Ideal e sa folosesti faruri LHD, dar la Rover sunt mai greu de gasit si se pot folosi si cele RHD cu reglaj de bun simt
MGPOWER is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 13:11   #3593
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

pentru FREE73CONST2010
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	in tank pump r75 cdt.JPG
Views:	156
Size:	183.4 KB
ID:	2164845  
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 13:21   #3594
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by MGPOWER View Post
Diferenta nu este atat de mare incat sa nu poata fi corectata prin reglarea oglinzilor farurilor si implicit a luminii inspre jos, nu va deranja pe cei de pe contrasens.
Va deranja in schimb daca montezi xenon si ti se pare ca nu bate suficient de tare si le reglezi mai sus decat era inainte, eventual tii comutatorul de nivel la faruri la 0 si dai drumu si la proiectoarele de ceata noaptea chiar daca nu e ceata.
Ideal e sa folosesti faruri LHD, dar la Rover sunt mai greu de gasit si se pot folosi si cele RHD cu reglaj de bun simt
ideea este ca oricat ai regla farurile de pe masinile cu volan pe dreapta, tot spre centrul drumului o sa bata daca circuli pe partea dreapta a drumului (cum se circula la noi) si nu inspre partea dreapta a drumului cum ar fi normal. totusi de circulat se poate circula, cu halogene pe faza de intalnire si lupe cu HID pe faza de drum (caci despre asta se discuta)
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 17:57   #3595
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Red face Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
pentru FREE73CONST2010
da player1 in poza m192943a este acel fir de jos sageata care este jos!dar nu inteleg de unde vine ca nu se vede imaginea intreaga!?daca poti posta numai acea imagine dar intreaga !
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 18:08   #3596
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Cool Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
da player1 in poza m192943a este acel fir de jos sageata care este jos!dar nu inteleg de unde vine ca nu se vede imaginea intreaga!?daca poti posta numai acea imagine dar intreaga !
gata am descoperit !!!!!!!!!!!!!!!!!!vine de la pompa un fir negru de la plus parca este legat de cel maro!!!!!!!!!
esti un zeu player1! !!!!!!!!!!!iti multumesc mult!
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 20:19   #3597
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by FREE73CONST2010 View Post
gata am descoperit !!!!!!!!!!!!!!!!!!vine de la pompa un fir negru de la plus parca este legat de cel maro!!!!!!!!!
esti un zeu player1! !!!!!!!!!!!iti multumesc mult!
cu mare placere ma bucur ca ai rezolvat
player1 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 20:44   #3598
FREE73CONST2010

Stage 3
 
FREE73CONST2010's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 159
Wink Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

da player1 am schimbat sorbul din rezervor caci am ramas in autostrada cu ea din cauza ca nu trage pina la rezerva limita si acum ca am schimbat am vazut ca la pompa care ai atasat tu poze eu nu aveam cealalta parte acum schimbata cea noua nu avea firul negru legat impreuna cu cel maro!si de aceea mam pierdut ,nu am fost atent la fire.oricum tin sa iti multumesc .
FREE73CONST2010 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 13:20   #3599
ciufulitu86

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5
Smile Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut m-ar putea ajuta cineva si pe mine cu niste sfaturi,vreau sa imi iau un rover 75.Locuiesc in uk si aici gasesti fff multe 75-uri si ma tenteaza sa achizitionez una.
ciufulitu86 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 14:22   #3600
marcellr

Stage 5
 
marcellr's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 786
Exclamation Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

...nu este off topic....se incrie la alte lucruri utile din titlul topicului....

Sesiune testari T4 - tester original ROVER/MG la BACAU - 8 octombrie incepand cu ora 10:00 - 9 octombrie PANA LA ORA 10:00
Conditii necesare desfasurarii testarii - inscriere minim 6 doritori (pentru recuperare cheltuilei transport, etc)

Inscrieri aici

Trebuie sa fa faceti cont pe forumul clubului pentru a il putea accesa
__________________
ROVER MG Club Romania
Club Rover MG Romania - DIAGNOZA ELECTRONICA PENTRU POSESORII DE ROVER MG - CU TESTER ORIGINAL REPREZENTANTA T4 Testbook, si tot ce mai tine de rover/mg... rovermgclubro@gmail.com
Intalnirea Nationala Rover MG Club Romania 2018 - 08, 09, 10 iunie 2018 !!! - data limita inscriere 15 mai 2018 ! – locuri limitate
marcellr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -