Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-09, 23:26   #736
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Wink Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
pai ce poti sa risti...in carte ai un motor fara serie crezi ca militianu o sa deschida capota si sa zica "hmmm prietene tu ai motor de 2.8"
si acum o bag si eu pe aia crezi ca ala stie daca ai motor de 2,5 sau 2,8 sau 2.0 tot 6 in linie sunt)
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 23:27   #737
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by passatb4 View Post
si acum o bag si eu pe aia crezi ca ala stie daca ai motor de 2,5 sau 2,8 sau 2.0 tot 6 in linie sunt)
Da, dar al lui e in 4, nu e 6 in linie....si era vorba de RAR, nu de militieni
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 23:42   #738
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Motorul e piesa de schimb, nu e foarte grav, iti iei o amenda probabil. Dar este extraordinar de improbabil sa iti verifice cineva motorul asa, aiurea. Poti sa faci un sondaj de opinie pe forum, sa vezi daca cineva vreodata in viata lui a avut motorul verificat de rar aiurea pe strada sau de politie.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 00:22   #739
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

crezi ca aia de la rar daca sunt inginerii stiu cate pistoane are un motor cand se uita la el ?

am auzit o chestie la cineva cu un bmw mai vechi i-a zis militianu "ba tu ai motor mai mare pe asta" la care ala i-a raspuns "adu o ruleta sa il masuram"
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 00:52   #740
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

tare faza)
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 00:54   #741
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

=)) super tare faza))
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 08:11   #742
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

din pacate s-ar putea sa stie
bmw-urile (ma refer la e36) au ajuns sa fie ca Oltcit-urile acum 10 ani ....adica cele mai iubite,folosite,tunate si alergate masini,relativ usor de intretinut si care tin la calareala
acum...la cate au trecut prin rar ganditi-va si voi ca stiu sa deosebeasca un 1.8 care e in 4 pistoane de un 2.8 care e in 6 pistoane
macar atat
daca ar fi 2.0-2.8 n-ar mai fi foarte mare beleaua ca zici ca sunt amandoua in 6
si daca cineva se gandeste la o modificare de-astea va sfatuiesc calduros sa schimbati si suspensia,nu puneti motor in 6 cilindri pe suspensie de 4 ca nu prea da bine,e motorul prea greu pentru suspensia respectiva si prea puternic,de unde rezulta belele in accelerari bruste si in franari
si ca sa concluzionez : daca se prinde mormolocu' de la rar asupra problemei (eu sunt un exemplu de masina luata din trafic si puricata centimetru cu centimetru de rar) atunci se retine certificatul de inmatriculare/numerele de inmatriculare (daca nu ai sau nu prezinti certificatul) si se inapoiaza numai de catre Pol Rutiera cand te duci cu hartia de la RAR ca au constatat ca masina a fost adusa la starea initiala/la normal
__________________
muČ
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 08:21   #743
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Stie careva la BMW E36 cati " au boxele de pe fata ? alea de jos de acolo de la picioare. Si cum se scoate capacul ala ?multumesc
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 09:58   #744
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
din pacate s-ar putea sa stie
bmw-urile (ma refer la e36) au ajuns sa fie ca Oltcit-urile acum 10 ani ....adica cele mai iubite,folosite,tunate si alergate masini,relativ usor de intretinut si care tin la calareala
acum...la cate au trecut prin rar ganditi-va si voi ca stiu sa deosebeasca un 1.8 care e in 4 pistoane de un 2.8 care e in 6 pistoane
macar atat
daca ar fi 2.0-2.8 n-ar mai fi foarte mare beleaua ca zici ca sunt amandoua in 6
si daca cineva se gandeste la o modificare de-astea va sfatuiesc calduros sa schimbati si suspensia,nu puneti motor in 6 cilindri pe suspensie de 4 ca nu prea da bine,e motorul prea greu pentru suspensia respectiva si prea puternic,de unde rezulta belele in accelerari bruste si in franari
si ca sa concluzionez : daca se prinde mormolocu' de la rar asupra problemei (eu sunt un exemplu de masina luata din trafic si puricata centimetru cu centimetru de rar) atunci se retine certificatul de inmatriculare/numerele de inmatriculare (daca nu ai sau nu prezinti certificatul) si se inapoiaza numai de catre Pol Rutiera cand te duci cu hartia de la RAR ca au constatat ca masina a fost adusa la starea initiala/la normal
acu nu stiu care ar fi prostul care lasa suspensiile de 1.8 si sa puna 2.8..la fel cum ai lasa tamburi pe spate.....sa stii ca am invartit situatia pe toate partile dar singura "iesire" ar fi sa imi pun cel de 2 litri(ca sa fie omologat),alta distractie de 4000 de roni...si dupaia sa il trantesc pe ala de 2.8...desi imi vine sa bag pana daca as ajunge sa dau 4000 de roni pe omologare si sa caunt un motor de 3.2.(daca mai stau pe tusa inca 2 ani ca sa imi permit motorul respectiv...).Deci cred ca sunt obligat sa fac figura lui jm3k3rd3mik...ca sa fiu in "legalitate" dupaia...
__________________
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 16:04   #745
lupito

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 15
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

o rugaminte ....imi spune shi mie cineva ...cate surube are un electromotor (pisicutza de1.6)......eu am vazut 2 in partea de sus ...mai e vreo unul??
lupito is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 16:35   #746
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
Stie careva la BMW E36 cati " au boxele de pe fata ? alea de jos de acolo de la picioare. Si cum se scoate capacul ala ?multumesc
boxele sunt pe 13
ca sa ajungi la ele se da jos plasticul ala,are unul sau 2 shuruburi care-l tin prins de caroserie si niste cleme
usor si cu atentie ca se rup daca nu stii cum
Quote:
Originally Posted by LordCaddy View Post
acu nu stiu care ar fi prostul care lasa suspensiile de 1.8 si sa puna 2.8..la fel cum ai lasa tamburi pe spate.....sa stii ca am invartit situatia pe toate partile dar singura "iesire" ar fi sa imi pun cel de 2 litri(ca sa fie omologat),alta distractie de 4000 de roni...si dupaia sa il trantesc pe ala de 2.8...desi imi vine sa bag pana daca as ajunge sa dau 4000 de roni pe omologare si sa caunt un motor de 3.2.(daca mai stau pe tusa inca 2 ani ca sa imi permit motorul respectiv...).Deci cred ca sunt obligat sa fac figura lui jm3k3rd3mik...ca sa fiu in "legalitate" dupaia...
daca citeai cu atentie una sau 2 pagini din threadul asta in urma vedeai ca nu e nevoie sa dai jdemii de milioane sa ca omologhezii pe masina alt motor
RAR-ul n-o sa-ti spuna niciodata fiindca e in interesu' lor sa ia bani si mai sunt si niste muisti infumurati pe deasupra care au impresia ca le sta lumea la picioare DAR poti sa iti treaca direct in carte motorul celalalt avand in vedere ca a fost omologat pe acest tip de caroserie de catre fabrica
deci fara cheltuieli si etc
fac pe nebunii,nu-i problema,iei un avocat dupa tine si de obicei se rezolva problemele
fac si cu avocatu pe nebunii,ii dai in judecata si te alegi si cu niste banuti
si nu vorbesc din povesti nemuritoare,ci din fapte
in general oamenii trateaza problema cu "da-i ba dracu,decat sa-mi fac nervi si sa pierd timpu' mai bine le dau banii"
nimic mai grav si mai gresit
fiindca de pe urma unei astfel de atitudini suntem tratati cu curu'
eu unu nu permit sa fiu calcat in picioare si nici flituit,vreau sa fie respectata legea si daca nu,atunci ii ard,legal
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 16:45   #747
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

ms de lamuriri!
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 16:52   #748
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

multumesc Sharpe
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 18:16   #749
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

dar mai bine dc nu vinzi masina si iti iei una cu 6 cilindrii direct ? si pe urma poti sa recurgi la modificari...
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 18:40   #750
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
dar mai bine dc nu vinzi masina si iti iei una cu 6 cilindrii direct ? si pe urma poti sa recurgi la modificari...
Daca ai prea multi bani bagati in ea (exterior/interior) sau mai stiu eu pe unde......+ ca poate te-ai atasat prea mult de ea, iti spun eu ca nu te lasa inima s-o vinzi si sa-ti iei alta in 6 cilindrii
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -