Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-09, 12:07   #721
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

mda... se poate cu frana de motor la automata.Exista un modul de manuala(clapite pe volan, joistick etc etc)
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 14:41   #722
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Discutia vad ca deviaza, dar imi spun si eu parerea: Aleks are dreptate, exista cutii de viteza automate care au si "manuala" cu 3 trepte (poate or fi si mai multe la modele mai noi, eu vorbesc despre ceea ce am condus). Poti folosi 1-2-3, ca la orice cutie, schimband dupa plac, si poti face frana de motor.
Si partea cu "pentru greutate", poate gresesc, dar eu am auzit-o doar la camioane
Pai camioanele au cutii automate?????? Si ce se intampla la 200 km/h, daca o schimbi tu in a 3a? Iti raspund eu, ca sigur nu ai de unde sa stii.....NIMIC!!! Nu schimba! Si ca o completare, la acel 1,2,3, cutiile de viteze automate, in mod normal pleaca cu viteza a2a de pe loc, schimband in treapta 1, numai daca pleci cu kick down de pe loc! Iar la modelele mai noi, s-a introdus Tiptronic, Steptronic, Geartronic, in 5-6-7 trepte de viteza, pe care le poti schimba si manual (stanga/dreapta sau sus/jos), dar asta nu inseamna ca sunt afisate pe consola de bord si te duci cu schimbatorul pana e bancheta din spate. Intradevar poti schimba in mers 3,2,1, la viteze sub 100 km/h si masina sa faca frana de motor, dar in cazul asta, dupa o iarna, cutia de viteze va ajunge la gunoi. Iar daca tu nu stiai ca acele trepte sunt pentru greutate, incearca ca tractezi cu o masina (cu transmisie automata), pozitionata in D (Drive) si ai sa vezi ca la 40 km la ora, cutia iti schimba pe a4a (in functie de motorizare). Crezi ca poti tracta pe cineva, in ritmul asta? Crezi ca stie cutia, ca tu tractezi pe cineva? Iar daca pozitionezi levierul in 3, masina pleaca cu a3a de pe loc? NU, masina pleaca in regim normal si ajunge pana la o anumita viteza, la fel si pusa pe 2 si pe 1. Si o alta treaba, daca cele trepte sunt pentru a schimba manual, inseamna ca un Mercedes E Classe, din 2000, ajunge pana la 120 km/h viteza maxima!!!! Ca atat duce manual!!
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next

Last edited by paunionutz; 22-07-09 at 14:46.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 14:52   #723
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Pai camioanele au cutii automate?????? Si ce se intampla la 200 km/h, daca o schimbi tu in a 3a? Iti raspund eu, ca sigur nu ai de unde sa stii.....NIMIC!!! Nu schimba! Si ca o completare, la acel 1,2,3, cutiile de viteze automate, in mod normal pleaca cu viteza a2a de pe loc, schimband in treapta 1, numai daca pleci cu kick down de pe loc! Iar la modelele mai noi, s-a introdus Tiptronic, Steptronic, Geartronic, in 5-6-7 trepte de viteza, pe care le poti schimba si manual (stanga/dreapta sau sus/jos), dar asta nu inseamna ca sunt afisate pe consola de bord si te duci cu schimbatorul pana e bancheta din spate. Intradevar poti schimba in mers 3,2,1, la viteze sub 100 km/h si masina sa faca frana de motor, dar in cazul asta, dupa o iarna, cutia de viteze va ajunge la gunoi. Iar daca tu nu stiai ca acele trepte sunt pentru greutate, incearca ca tractezi cu o masina (cu transmisie automata), pozitionata in D (Drive) si ai sa vezi ca la 40 km la ora, cutia iti schimba pe a4a (in functie de motorizare). Crezi ca poti tracta pe cineva, in ritmul asta? Crezi ca stie cutia, ca tu tractezi pe cineva? Iar daca pozitionezi levierul in 3, masina pleaca cu a3a de pe loc? NU, masina pleaca in regim normal si ajunge pana la o anumita viteza, la fel si pusa pe 2 si pe 1. Si o alta treaba, daca cele trepte sunt pentru a schimba manual, inseamna ca un Mercedes E Classe, din 2000, ajunge pana la 120 km/h viteza maxima!!!! Ca atat duce manual!!
da camioanele au cutii automate... da ai dreptate cu treapta inatai si cu tractatu...dar in rest cam esti pe langa subiect...pot sa te intreb un ferarri de ce poate ajunge la viteze de peste 250+ cu manuala..Deviem de la subiect deci mai bine lasam balta
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 14:56   #724
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Pffffff!!!! Citesti printre randuri...eu ma refeream la acele 1,2 si 3 care sunt pe consola la cutiile automate, modelele vechi si pe care le poti schimba manual, nu la cutiile manuale!!!!
Si inca ceva, a acum am avzut postul tau. Daca eu sunt pe langa, de tine ce sa mai spun, cu clapite pe volan si joystick, ca vorbesti din playstation. Citeste mai sus, ca am spus eu, Steptronic(asta e cu clapitele pe volan ), Tiptronic (si asta e stanga dreapta, ca joystick-ul), Geartronic, Multitronic si mai sunt si altelele

Last edited by paunionutz; 22-07-09 at 14:59.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 21:59   #725
c10istyk

Stage 2
 
c10istyk's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 58
Default Re: Conducere fara permis

Nu se mai vorbeste prin partea asta de copi la 17 fara permis sau povesti d astea am ajuns la viteze automate!!!
Haideti sa incep eu eo conduc de la 12 ani, cu tata langa mine, tata find numa un agent de paza nu nu stoi ce P mare! sau gabor mare! dar totusi pe drumurile alea de tara! acuma dupa cate vedeti am 17 ani si am avut deja 3 masini dacia 1310 L ,vw golf 2, si acuma am vandu un papuc din 97, era sa fac si eo de multe muulte ori de politie mai am un pic si dau la scoala asa ca nu ma prea prostesc !! Da oricum zici ca deja din reflex le am pe toate am vrut sa fiu pilot de karting am fost un 1 dar dupa aia mam lasa nu mai stiu dc...acuma asi vrea sa stiu cum asi putea participa la WRC adevarat!?
c10istyk is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 22:47   #726
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by c10istyk View Post
Nu se mai vorbeste prin partea asta de copi la 17 fara permis sau povesti d astea am ajuns la viteze automate!!!
Haideti sa incep eu eo conduc de la 12 ani, cu tata langa mine, tata find numa un agent de paza nu nu stoi ce P mare! sau gabor mare! dar totusi pe drumurile alea de tara! acuma dupa cate vedeti am 17 ani si am avut deja 3 masini dacia 1310 L ,vw golf 2, si acuma am vandu un papuc din 97, era sa fac si eo de multe muulte ori de politie mai am un pic si dau la scoala asa ca nu ma prea prostesc !! Da oricum zici ca deja din reflex le am pe toate am vrut sa fiu pilot de karting am fost un 1 dar dupa aia mam lasa nu mai stiu dc...acuma asi vrea sa stiu cum asi putea participa la WRC adevarat!?
nu mai spune....Ai cumparat tu 3 masini?? macar i-ai mai dat si lu taicatu masina ca sa mearga la munca????
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 22:58   #727
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by c10istyk View Post
Nu se mai vorbeste prin partea asta de copi la 17 fara permis sau povesti d astea am ajuns la viteze automate!!!
Haideti sa incep eu eo conduc de la 12 ani, cu tata langa mine, tata find numa un agent de paza nu nu stoi ce P mare! sau gabor mare! dar totusi pe drumurile alea de tara! acuma dupa cate vedeti am 17 ani si am avut deja 3 masini dacia 1310 L ,vw golf 2, si acuma am vandu un papuc din 97, era sa fac si eo de multe muulte ori de politie mai am un pic si dau la scoala asa ca nu ma prea prostesc !! Da oricum zici ca deja din reflex le am pe toate am vrut sa fiu pilot de karting am fost un 1 dar dupa aia mam lasa nu mai stiu dc...acuma asi vrea sa stiu cum asi putea participa la WRC adevarat!?
mare parte din ce ai scris tu mai sus nu am inteles. dar din ce am inteles eu tu esti deja la a 3a masina. masina pe care o conduci numai tu sau masina tatalui pe care ti-o da pe drumurile de tara?

daca e doar a ta inseamna ca esti tare frate. cunosc si eu pe cineva care a condus mult inainte sa isi ia permisul, defapt pe la 27 s-a hotarat sa dea de permis dupa ce aproape 12 ani condusese prin oras fara. dar asta acum ceva ani buni si mai exact pe timpul lui ceasca. si varul meu care e si el user aici pe forum conduce chiar bine desi are abia 15 ani. la 6 ani a fost destul de inalt cat sa ajunga singur la pedale si tatal lui i-a dat masina singur, o perioada cu el in dreapta si dupa singur ( la tara numai prin sat si in special pe terenul de "folbal" unde se da cu frana de mana pe iarba)
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 23:35   #728
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by c10istyk View Post
Nu se mai vorbeste prin partea asta de copi la 17 fara permis sau povesti d astea am ajuns la viteze automate!!!
Haideti sa incep eu eo conduc de la 12 ani, cu tata langa mine, tata find numa un agent de paza nu nu stoi ce P mare! sau gabor mare! dar totusi pe drumurile alea de tara! acuma dupa cate vedeti am 17 ani si am avut deja 3 masini dacia 1310 L ,vw golf 2, si acuma am vandu un papuc din 97, era sa fac si eo de multe muulte ori de politie mai am un pic si dau la scoala asa ca nu ma prea prostesc !! Da oricum zici ca deja din reflex le am pe toate am vrut sa fiu pilot de karting am fost un 1 dar dupa aia mam lasa nu mai stiu dc...acuma asi vrea sa stiu cum asi putea participa la WRC adevarat!?
In english please, pentru ca in romana nu am inteles nimic! Am bolduit (ingrosat, in limbajul tau) cateva cuvinte, la care am nevoie de traducere si ultimele trei fraze colorate, din care chiar nu inteleg nimic! Asa ca lasa dracu kartingu si WRC-ul si pune mana pe o carte de gramatica si invata cuvinte din limba romana, ca messengerismele astea nu le inteleg toti de pe forum! Din imaginatia mea am tradus urmatoarele: eo = eu (tot 2 litere, nu inteleg de ce folosesti o in loc de u)
un 1 = un an (desii nu vad ce legatura are 1 cu anul, dar cred ca la asta te-ai referit)
mam= m-am (adica in limba romana ma am)
dc = de ce (e greu sa mai apesi de 2 ori pe e)
asi = a-si (in limba romana a isi)
d = de (aceeasi problema cu litera e)
find = fiind (tasteaza mult prea repede, iar computerul nu reactioneaza indeajuns de repede pentru el)
nu stoi ce P mare = nu stiu ce penis mare (daca asta e parereata despre tatal tau, nu vreau sa o stiu pe a lui despre tine, ca pana la urma tu ai iesit din P mare a lui )
numa = numai (astea se accepta, fiind un regionalism si la tara se accepta)
Cand ai spus ca mai ai un pic si dai la scoala, presupun ca te-ai referit la generala si nu la scoala de soferi, ca sigur vei iesi un kamikaze pe sosele!!!! Mergi baiatule la tara in continuare, omoara cativa porci pe ulita, ia un cal in parbriz, dar ne-ai face un mare bine, tuturor daca ne-ai scuti de astfel de texte, probabil neintelese nici de tine!!!!
P.S.: Semnele de punctuatie, le intelege fiecare cum vrea, ca deja ma depaseste )

Last edited by paunionutz; 22-07-09 at 23:40.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 09:40   #729
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
In english please, pentru ca in romana nu am inteles nimic! Am bolduit (ingrosat, in limbajul tau) cateva cuvinte, la care am nevoie de traducere si ultimele trei fraze colorate, din care chiar nu inteleg nimic! Asa ca lasa dracu kartingu si WRC-ul si pune mana pe o carte de gramatica si invata cuvinte din limba romana, ca messengerismele astea nu le inteleg toti de pe forum! Din imaginatia mea am tradus urmatoarele: eo = eu (tot 2 litere, nu inteleg de ce folosesti o in loc de u)
un 1 = un an (desii nu vad ce legatura are 1 cu anul, dar cred ca la asta te-ai referit)
mam= m-am (adica in limba romana ma am)
dc = de ce (e greu sa mai apesi de 2 ori pe e)
asi = a-si (in limba romana a isi)
d = de (aceeasi problema cu litera e)
find = fiind (tasteaza mult prea repede, iar computerul nu reactioneaza indeajuns de repede pentru el)
nu stoi ce P mare = nu stiu ce penis mare (daca asta e parereata despre tatal tau, nu vreau sa o stiu pe a lui despre tine, ca pana la urma tu ai iesit din P mare a lui )
numa = numai (astea se accepta, fiind un regionalism si la tara se accepta)
Cand ai spus ca mai ai un pic si dai la scoala, presupun ca te-ai referit la generala si nu la scoala de soferi, ca sigur vei iesi un kamikaze pe sosele!!!! Mergi baiatule la tara in continuare, omoara cativa porci pe ulita, ia un cal in parbriz, dar ne-ai face un mare bine, tuturor daca ne-ai scuti de astfel de texte, probabil neintelese nici de tine!!!!
P.S.: Semnele de punctuatie, le intelege fiecare cum vrea, ca deja ma depaseste )
mi-a placut treaba cu semnele de punctuatie)))))).O fi generatia noua de manelari(astia ce canta fara scoala d'are carte)
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 13:30   #730
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Vorbesti din auzite, sau chiar asa ai facut tu si a mers? Treapta 2 si 3, la cutiile automate, sunt pentru greutate (cand tractezi spre ex.) si pentru tractiune ( la o rampa abrupta) si nu se comporta ca si treptele de viteza 2 si respectiv 3 de la cutiile manuale, iar 1 eu chiar nu am vazut pana acum, (poate exista, dar eu nu am vazut si nici nu am auzit), tinand cont ca masinile automate pleaca cu a2a dupa loc, iar a 1 a este folosita, numai la plecarea dupa loc, cu kick down , iar la motoarele mari, de peste 2000 cc, la 60 km/h, daca o dai pe a2a este egal cu zero, ca masina se tureaza, dar viteza nu scade indeajuns derepede, incat sa opresti!
5-6 tipuri diferite de masini hidramate, aprox 30.000 de km, insumat cu ele, e suficient ca sa pot sa-mi expun punctul de vedere?
Nu cred ca ai gasit multe locuri in care eu sa postez din auzite, fara sa stiu despre ce e vorba.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 30-07-09, 00:04   #731
florinel2000

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 7
Default Re: Conducere fara permis

am 16 ani si stau pe o strada unde nu circula doar 3 masini...e o strada "privata" stam doar 3 familii pe ia...conduc masina lui taicameo de ceva vreme si imi place la nebunie.strada are cam 100 metri deci nu prea am cum sa ma "dezlantzui" pe ia asa ca din cand in cand mai cautam drumuri prin paduri (nu imi trebuie drumuri pentru viteza sau smecheri....las pe altzii pn capat experientza si pn o so fac cu acte in regula )taicameo are 3 masini din care tot timpu 2 raman acasa,asa ca as putea iesi oricand pe sosea cand nu e acasa,dar nu risc pentru inca 2 ani de asteptare.de condus ma cam stiu totzi si de multe ori musafiri imi dau cheile sa le intorc sau sa le parchez masina pentru.de condus conduc foarte bine.sunt foarte relaxat la volan si nu am zgariat masina niciodata.
Totul a incepu acut acu 2 ani cand a adus taicameo din germania un astra caravan 2.0 dti...am fost foarte impresionat de masina.
prima zi am inceput si am ambalat motorul in curte
apoi dupa aproximativ 3 zile mam urcat la volan cu gandu sai mai dau niste pedale dar am vazut ca nu e nimeni pe afara si am mers cu ia vreo 50 metri am inorso si am parcato la loc...atunci nu le aveam cu mecanica si nu stiam ca NU e bine sa ambalezi motorul diesel mai ales cand e rece.la intoarcere am avut surpriza sal vad pe taicameo in curte... ma chemat la el si eu deja ma gandeam ca o sa ma certe ca nu lam intrebat sau nu iam cerut voie...si mia explicat doar ca nu e bine sa ambalezi motoru si mia mai zis sa fiu atent la manevre sa nu o gaseasca zgariata...
daca am vazut ca taicameo nu are nimik impotriva asa usor usor am prins tupeu si faceam ture cu masina pe strada acu recent a adus un audi a4 1,9 tdi si am inceput sa ma plimb cu el desi numi prea place fiin obisnuit cu caravanu mi se pare mult mai greu cu berlina.
cat despre iesitu cu masina in trafic fara permis ar trebui suspendat permisu pe viatza poate sar mai potoli(nu as face nikiodata asa ceva)
scuze daca vam plictisit
florinel2000 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 21:11   #732
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by florinel2000 View Post
am 16 ani si stau pe o strada unde nu circula doar 3 masini...e o strada "privata" stam doar 3 familii pe ia...conduc masina lui taicameo de ceva vreme si imi place la nebunie.strada are cam 100 metri deci nu prea am cum sa ma "dezlantzui" pe ia asa ca din cand in cand mai cautam drumuri prin paduri (nu imi trebuie drumuri pentru viteza sau smecheri....las pe altzii pn capat experientza si pn o so fac cu acte in regula )taicameo are 3 masini din care tot timpu 2 raman acasa,asa ca as putea iesi oricand pe sosea cand nu e acasa,dar nu risc pentru inca 2 ani de asteptare.de condus ma cam stiu totzi si de multe ori musafiri imi dau cheile sa le intorc sau sa le parchez masina pentru.de condus conduc foarte bine.sunt foarte relaxat la volan si nu am zgariat masina niciodata.
Totul a incepu acut acu 2 ani cand a adus taicameo din germania un astra caravan 2.0 dti...am fost foarte impresionat de masina.
prima zi am inceput si am ambalat motorul in curte
apoi dupa aproximativ 3 zile mam urcat la volan cu gandu sai mai dau niste pedale dar am vazut ca nu e nimeni pe afara si am mers cu ia vreo 50 metri am inorso si am parcato la loc...atunci nu le aveam cu mecanica si nu stiam ca NU e bine sa ambalezi motorul diesel mai ales cand e rece.la intoarcere am avut surpriza sal vad pe taicameo in curte... ma chemat la el si eu deja ma gandeam ca o sa ma certe ca nu lam intrebat sau nu iam cerut voie...si mia explicat doar ca nu e bine sa ambalezi motoru si mia mai zis sa fiu atent la manevre sa nu o gaseasca zgariata...
daca am vazut ca taicameo nu are nimik impotriva asa usor usor am prins tupeu si faceam ture cu masina pe strada acu recent a adus un audi a4 1,9 tdi si am inceput sa ma plimb cu el desi numi prea place fiin obisnuit cu caravanu mi se pare mult mai greu cu berlina.
cat despre iesitu cu masina in trafic fara permis ar trebui suspendat permisu pe viatza poate sar mai potoli(nu as face nikiodata asa ceva)
scuze daca vam plictisit

1. Nu am inteles ce ai zis..."pn","inorso","ia"
2.Cred ca iti palce sa te dai mare cu masinile altcuiva(taicatu)
3.Din ce motive minti???Daca ma uit mai atent imi zici ca ai 18 ani
4.Aia care zgarie masinile nu inseamna neaparat ca nu sunt soferi buni.Tu ai mers numa pe o strada goala de 50 m
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 21:32   #733
florinel2000

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 7
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
1. Nu am inteles ce ai zis..."pn","inorso","ia"
2.Cred ca iti palce sa te dai mare cu masinile altcuiva(taicatu)
3.Din ce motive minti???Daca ma uit mai atent imi zici ca ai 18 ani
4.Aia care zgarie masinile nu inseamna neaparat ca nu sunt soferi buni.Tu ai mers numa pe o strada goala de 50 m
am condus si pe drum de 8 km asfaltat la bunicame la tzara
si lasa tu ca nu esti la ora de romana era tarziu cand am scris si nu am mai corectat!
conduc mai bine decat te asteptzi tu de la un pustan de 16 ani...
florinel2000 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-09, 22:51   #734
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

)) de unde stii u ca conduci...bine....?ai condus in trafic,,,?
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 02-08-09, 01:20   #735
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by florinel2000 View Post
am condus si pe drum de 8 km asfaltat la bunicame la tzara
si lasa tu ca nu esti la ora de romana era tarziu cand am scris si nu am mai corectat!
conduc mai bine decat te asteptzi tu de la un pustan de 16 ani...
Dacă te pricepi şi la condus cum te pricepi la scris... e clar !
Gabi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -