Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-12, 16:15   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Caroserie Homemade

Salut,
Am si o o interbare si sper sa stie cineva cate ceva despre asta.
As vrea sa stiu daca este legal sa fac o caroserie de masina..."handmade"...din fibra de sticla sau tabla nu conteaza materialul...copiata dupa caroseria originala...gen ca aia care isi fac lambo si ferrari in garaj...dar un model mai clasic...model scos din productie....si daca o sa ii pot face acte sa o pot conduce pe sosea...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 18:15   #2
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Caroserie Homemade

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Salut,
Am si o o interbare si sper sa stie cineva cate ceva despre asta.
As vrea sa stiu daca este legal sa fac o caroserie de masina..."handmade"...din fibra de sticla sau tabla nu conteaza materialul...copiata dupa caroseria originala...gen ca aia care isi fac lambo si ferrari in garaj...dar un model mai clasic...model scos din productie....si daca o sa ii pot face acte sa o pot conduce pe sosea...
din cate stiu se poate doar cu omologare individuală la RAR, dar e foarte scumpă, include testul dinamic...
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 05:01   #3
TRAIASCAromania

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 40
Default Re: Caroserie Homemade

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Salut,
Am si o o interbare si sper sa stie cineva cate ceva despre asta.
As vrea sa stiu daca este legal sa fac o caroserie de masina..."handmade"...din fibra de sticla sau tabla nu conteaza materialul...copiata dupa caroseria originala...gen ca aia care isi fac lambo si ferrari in garaj...dar un model mai clasic...model scos din productie....si daca o sa ii pot face acte sa o pot conduce pe sosea...
Fai caroseria identica ca cea veche din fibra si dupaia instaleazo....vopseste si la revedere
Cine puii mei o sa vada? ei se uita la coduri seriale.Nu din ce e facuta caroseria.
TRAIASCAromania is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 23:12   #4
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Caroserie Homemade

pai el vrea sa copieze o caroserie veche, pe structura uneia mai noi, care banuiesc ca si-o permite si e mai la indemana, ma mir ca nu ai inteles, a explicat foarte clar.. Ce rost avea sa spuna "din fibra de sticla sau tabla nu conteaza materialul..." daca o copia din tabla, din moment ce era normal din tabla, care era rostul..
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -